Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Hain Decaller Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Flashback
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Konu: Hain Decaller
    Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 10:38
Öncelikle herkese selam yeni üyeden ve hemen arkasindan soru decallerle basim belada bugüne kadar böyle degildi sanirim paslandik biraz,neyse efendim bu decallerin jilet gibi olmasi,burusmamasi için ne yapmaliyim,microsol ve microset nasil kullanilir
yardimlarinizi bekliyorum tesekkür ederim.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 11:43
Flashback bey;

Hoşgeldiniz. Yalnız şu gibi detayları belirtirseniz, neyin modeli, hangi kit, ne büyüklükte çıkartma gibi, daha doğru ve çözüme odaklı cevaplar alırsınız.

Micro Set çıkartmaların model üzerindeki pozisyonunun sabitlenmesi için çıkartma modele tatbik edilmeden önce modele sürülür.

Micro Sol ise dekalin tatbik edildiği noktadaki yüzey şekillerine daha iyi uyum sağlaması için, genellikle çıkartma uygulandıktan sonra çıkartmanın üzerine ve çevresine sürülür. Micro Sol sürüldükten sonra çıkartma kırışır bu esnada çıkartmaya kesinlikle dokunmamak gerekir (çıkartma solvent sebebiyle çok yumuşamıştır, hemen yırtılabilir). Uzunca bir bekleyişten (Kullanılan Micro Sol miktarına göre 2-3 saat ila 5-6 saat arası değişebilir) sonra çıkartmanın model yüzeyine tam oturup gerildiğini görebiliriz.

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 23:00
Peki bu ikili ayni anda kullanilabilirmi ?
Once dekali yerlestirmeden once set surup uzerine dekali yerlestirip sonrada dekalin uzerine sol surmek ??
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2005 Saat 00:30
Burak bey çok doğru yazmışsınız. Doğru uygulamada ikisi birarada kullanılarak yapılır. Ben yukarda, ikisinin farklı işlevlerini açıklamak için ayrı ayrı anlattım.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2005 Saat 00:47
Bilgi için çok teşekkür ederim Barkın bey,model Tamiya 1/35 Sd.kfz.222 birde şöyle bir sorum var decallerin bıraktığı yapışkan izi nasıl yok edebilirim ne kullanmalıyım?
Tuna Onay
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2005 Saat 03:00
Su
IP
benbeni
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 554
Alıntı benbeni Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/10/2005 Saat 09:37
Kendi tecrübelerime dayanarak Microset zımbırtısı nasıl işe yaramıyorsa,Microsol'de tahmin edilemeyecek şekilde işe yarıyor.Dekali model üzerine sabitledikten sonra fırçayla Microsol sürün.İlk etapta dekaller kırışmış gibi bir görünüm alabilir.Sakın düzeltmek için ellemeyin.Microsol kurudukça o kırışıklıklar kayboluyor.

Eğer dekali kıvrımlı yerlere uygulayacaksam belirli aralıklarla aynı yüzeye 7-8 defa Microsol uyguladığımı biliyorum.Yani dekal meselesinde sabır şart.
Herkes kendi Tanrısına, diğerlerinin dualarını susturması için yalvarıyordu
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/10/2005 Saat 11:32
beni bağışlayın daha çok yeniyim ve çoğu modelciye göre acemi sayılırım ancak ben şöyle bir sonuç aldım..

hangisini alacağımı bilemedim iki tane vardı (microsol microset) ikisini birdende almadın ne hikmetse ama ikincisinide alıcam herneyse lafı uzatmayım sonuçta microset aldım.mavi kutulu olandan.

bu decallerden illallah demiş biri olarak bunu ilk kez denedim 1:48 revell p40 maketimde.önce çıkarmayı suda beklettim azcık sonra çıkarmanın geleceği yere mikroset sürdüm sonra çıkarmayı onun üstüne sabitledim.üstünede mikroset sürdüm biraz beklettim sonra hafif bastırarak sildim eski bir pamuklu kumaş parçası ile.çıkarma resmen plastiğe kaynadı bütün ayrıntılar fırladı çıkarmadan (dışa detaylı adi maket) harika oldu.üstünede parlak vernikle gittim tekrardan şimdi boya gibi duruyor.ışıkta farklı açılardan belli olmuyor yani.

sadece çıkarma filmi belli belirsiz kenarları yüzeyden yani çok çok az çok dikkatli bakıldığında farkedilecek şekilde belli oluyor belki microsol onu yokediyodur onun dışında bilmiyorum bu microset yeterli gibi geldi bana daha.en yamuk girintili çıkıntılı yerlerde bile aynı sonucu verdi.

yapışmadan evvel hemen yerini sabitlemek lazım yapıştıktan sonra kaynıyor dediğim gibi çıkarabilene aşk ola.

saygılarımla...
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/10/2005 Saat 04:55
Bence yanlış tercihte bulunmuşsunuz.Kırmızıyı tercih etmeniz sizin için daha iyi netice verecekti.
Mavi olan dekali yüzeye tutturmaya kırmızı ise tamamen altındaki detayı almasını sağlar.
Sizin probleminiz dekali yapıştırmaksa okey,yok alttaki detayın şeklini almasını sağlamaksa kesinlikle yanlış tercih.
İlk zamanda kırmızıyı edinmeye bakın.
(nacizane tavsiyem)
Aramıza hoş geldiniz.

Düzenleyen HAKAN
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/10/2005 Saat 05:19
Adam "harika oldu" diyor.Daha ne olsun Hakan bey?
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/10/2005 Saat 05:34
Öylemi,pardon.Ben sözlerimi geri aldım.Umarım geri aldığım sözleri ileriki bir zamanda tekrar ifade etmem gerekmez.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/10/2005 Saat 10:34
Olay olmuş,bitmiş.Ne iadesi?
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/10/2005 Saat 13:31
yaw kavga etmeyin.benim önceki yaptıklarıma göre harika oldu gerçekten ama en iyi model uçağın ta kendisi olacağına göre iyi modelin sonu yok.yani eminim kırmızısı ile dahada iyi sonuç alırım.belkide iki saat dekali ovcalamama gerek kalmaz detayları alsın diye:)
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 01:55
Kavga??
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 04:57
Omer senin dedigin gibi Microset'i bir kenara birakip dekali yerine yerlestirdikten sonra sadece Sol uyguladim fakat bu seferde dekal girintilere girecegine girintilerin uzerinde kurudugu zaman davul derisi gibi geriliyor Uzerine tekrar tekrar sol uygulayincada dekal cok yumusayip yirtilma olayina giriyor Duz alanlarda sol tamam ama girintili yerlerde basarili olamadim.
Sanirim alta set uzerine sol uygulamasi en iyi sonucu verecek.
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 18:52
Yerleştirildikten sonra kıpırdatılamayan dekal derdine birebir gelen bir dermanım var: maketin yüzeyine birazcık tükürük bulaştırmak. Özellikle setti soldü dinlemeden şrak diye yapışan Çek dekallerini hareket ettirmek için kesin çare. Bu sayede 5 dakika gezdirdiydim bir dekali kanadın üzerinde.

Dekalin altında kabarcık mı kaldı, çıkıntıya kıvrıma oturmadı, yüzey pürüzlü kaldığından dekal filmi parladı mı? Bir iğne yada maket bıçağı ucuyla dekal üzerinde minik delikler açın, basın mikrosolü dekalin altına girsin. Ki kırmızı şişe bence şart, daha ne kabus dekaller göreceksiniz, değil mikrosol, sitrik aside bile banamısın demeyen

Dekal tutkalının yol açtığı beyaz lekeleri az miktarda kolonyayı KTÇ (pamuklu çubuk) ile uygulayarak çıkartabilirsiniz ya da çıkartamazsınız. Dekaline göre değişiyor.

Düzenleyen Erinç Özgür
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma