Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
My Name is Earl
 Modelsitesi Forumu : Ortak Proje Gruplari : My Name is Earl
Mesaj icon Konu: Earl's Marder... Marder's Earl Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Earl's Marder... Marder's Earl
    Gönderim Zamanı: 09/02/2007 Saat 01:33
Bitmeyen modellerimin güzide bir parçası olan Marder'i yarımlar koleksiyonundan kaldırmak ve Earl lanetini sona erdirme operasyonumun son safhasındayım...

İlk aşamalarını şuradagörebilirsiniz.

Son bıraktığım yerden sonra araca ıslak çıkartmalarını yapıştırdım, daha sonra bir kat Gunze Parlak vernik yardımıyla bunları sabitledim. Daha sonra doğrudan üzerine mat vernik fıslattım.

Mat vernik kuruyup kendine geldikten sonra, "deneyeyim bakalım" diyerekten başladım gölgelemeye. Bu araçta -en azından girintiler için- yağlıboya kullanmak istemiyordum. Bir sürelik uğraşın sonucunda şöyle bir şey oldu:

Rahmi'nin gazı ve yol göstermesiyle, aracın üstünde elemanlar araç tepesinde gezerken kafalarını patlatmasınlar diye yapılmış kaydırmaz plakaların etrafından geçerek bunları belirginleştirmeye çalıştım. Kalan çizgilerin de üzerinden bir kaç geçiş yaparak bunları da belli etmeye uğraştım. En son uslanmayarak çok düz duran bir kaç yerin düz rengini kırmaya teşebbüs ettim.

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayın küçük enişteyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2007 Saat 01:38
Bu aşamada, araca hemen takmadığım yan aynalar, sinyal korumalıkları gibi ıvır zıvır parçaları, üst resimde görünen "Starbuckstan yürütme çıbıh" aracına sabitleyerek boyadım. Bugün odam aile fertleri tarafından sırayla işgal edilmeseydi bunları tamamlayarak aracın farlarını yapacaktım. Kısmet değilmiş :)

Yarından itibaren ilk önce aracın farlarını yapmayı düşünüyorum. Sonrası içinse kararsızım, bu aracın hem çamur içinde ölmüş bitmiş resimlerini gördüm, hem de tertemiz resimlerini gördüm. Ben elimden (Hüdooo kulakların çınlasın Hüdooo) öyle temiz kaçırmak niyetinde değilim (Alman ordusu pisleneni yıkayın ama arazide kirlenmeyeni döveriz demiş). Bakalım yapacağız bir şeyler.

Fotoğraflar için özür diliyorum. Odamın şekli şemali değişti, bir yandan da fotoğraf makinasının tuhaf ayarlarını deniyorum, bir yandan da fatoşablayı(photoshop) ilk kullanışım (hani yanlış anlaşılma olmasın). "Garip" olabilir resimler, alışana kadar idare ediverin.

Herkese iyi modeller!

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/02/2007 Saat 03:10
Bence aracın çamurluktan aşağısına komple Toprak rengi ve sarı fısla.Güzel bir efekt oluyor.Çamurlanmasa bile iyi bir toz yediğini gösteriyor.

Eline sağlık.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:12
Araya giren yüksek mesaili iş temposu sağolsun aracın tamamlanması bugünü buldu. Aradan geçen sürede ufak bir eğlenelim-öğrenelim-İdris'e maskara olalım bölümü bile yaptım...

Aracı aslen "kutudan çıktığı gibi yallaah" şeklinde bitirmeyi planlıyordum. Fakat iş aksesuara ve kamuflaj ağlarına geldiğinde yine tepişmeden duramadım. Kitten çıkan sarılı kamuflaj ağları fazla 2 boyutlu ve yavandı. Şeytan dürttü "Dur şunu elde yapmayı bir deneyeyim" diyerek, bol kekikli yemek tarifli bir maceraya atıldım.

İlk aşamada bir malzeme planı yaptım. İşlenme kolaylığını düşünerek kekik, yapıştırıcı olarak beyaz tutkal ve gazlı bezde karar kıldım. Yapıştırıcı olarak beyaz tutkal tercihim, ortalığı batırsanız da kolayca temizlenmesi, japon yapıştırıcısının kumaş türevi şeylere temas ettiğinde yüksek ısı yayması ve kekiklerle gazlı bezi bir arada tutacak fazla yapıştırıcı seçeneği olmamasıydı. Gazlı bezi yıkayıp kurutup, annemler evde yokken mutfaktan kekiği aşırınca her şey hazırdı. Macera başladı.

İlk olarak, gazlı bezleri kabaca sardım ve boylarını kitten çıkan sarılı ağlara uyacak şekilde kısalttım.Soldaki açık, sağdaki ölçü almak için sarılı hali.

Bezler hazır olunca, beyaz tutkalı hazırlamaya koyuldum. Doğrudan sürersem fazla kalın geleceği ve etrafa iyice sıvaşacağı için, bir kola kapağında suyla inceltip istediğim kıvama getirdim. Eski fırçalarımdan bir gönüllüyü kendini feda etmesi için kandırıp güzelce karıştırdım. İyice sıvılaşınca kullanıma hazır oldu. Çorba kıvamında, oh mis.

Bezleri yayarak, inceltilmiş beyaz tutkalı yedirmeye başladım. Dikkat edilecek nokta, ıslanan gazlı bezin hacim kazanması, bunu yaparken ise iyice gevşeyip kendini salması. Yara üzerine pansuman niyetiyle üretildiği için sıvı gördü mü bunu yapması doğal, fakat bizim kötü emellerimiz için fazladan dikkat gerektirecek bir durum.

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:19
Bütünüyle tutkallanan beze, yukarıdan kekik serptim ve fırçayla biraz daha tutkal yedirdim ki yerlerine iyice kaynasınlar, gezmeye çıkmasınlar.

Sonrasında, kekikli yüzeyi dışta kalacak şekilde dikkatlice tekrar rulo yaptım. Biraz pis bir iş, benim gibi cam yüzeyde falan çalışmanızda fayda var. Dökülen kekikleri tekrar yapıştırıp takviye ederek, düzgünce bir rulo yapmaya çalıştım.

1 gün kadar kurumaya bıraktım. Sonra ilk kat renkledirme için, elimdeki en koyu yeşil renkteki yağlıboyayla renklendirdim. Bunu yapmak için, yağlıboyayı incelttim, fırçayla bol bol alarak yedirdim. Her yer yeşil ve tonuna gelince tekrar kurumaya bıraktım.

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:23
Ve kamuflaj ağlarımız servise hazır. Tabii bu hala baz halleri. Bu hallerinin üzerine yeşil tonunu bulsun diye Humbrol No:150 Forest Green fıslattım. Sonrasında ise Naples Yellow ile kurufırçalama yaparak tonlamasını zenginleştirmeye çalıştım. Elim değmişken kayışı da olsun diyerek, maske bandından kayış yaptım. (son 2 basamak resimde yok)

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:39
Evet, yeterince maskara olduysam devam edelim.

Revell kitinin güzel bir özelliği şeffaf parçalar. Almanlar artık nerede kullanıyorlarsa aracın özellikle arkasını reflektör ve sinyal ışıklarıyla donatmış. Buna bildiğim kadarıyla karayoluna çıkarken veya konvoyda kullandıkları turuncu flaşörü de eklerseniz tam cümbüş. Revell kiti bunların camlarını gayet güzel vermiş, dokularına kadar bulunmakta. Oturacakları yerleri gümüşe boyadım, farları direk taktım. Reflektörler ve arka stop lambalarını ise humbrol şeffaf kırmızı ve Tamiya şeffaf turuncu ile boyadım, istediğim kıvama gelince kurumaya bıraktım. 24 saat sonrasında onları da hallettim. Camların dokusu mokusu güzel ama, oturacakları yerler farklı. Kesinlikle simetrik oturmuyorlar çünkü Revell yapacağını yapmış, yuvaların derinliklerini farklı vermiş. Son saniyeye kadar farketmediğim için (test fittiing kiiim, ben kim) ufaktan bir asimetri oldu.

Bunun harici, yan aynaların içini mutfak folyosuyla yaptım. Yapıştırmak için Microscale firmasının folyo yapıştırıcısını kullandım, yararlı bir ürün, tavsiye olunur.

Palet aralarına da kuru pastelle girdim. Resimlerde gördüğüm araçları taklit etmeye çalıştım. En son tozlamak için, aracın altlardan başlayarak geneline Tamiya Buff fıslattım. Işık ayarlarım yüzünden pek belirgin değil...

Buyrun resimler, her türlü eleştiriye açıktır:

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:40
Bu da daha fazlası...

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:43
Bu arada, galerilere de koymak istiyorum aleti, fekat resim çekememe kabiliyetim ortada (fatoşablayı da hala çözemedim). Modelsitesi yönetiminden ricam, fotoğraf stüdyolarında beni misafir edebilirler mi? (Admiiiin admiiiin duy sesiimiziiiii)

"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 02:49
Neticeye gelirseeeeek,

My Name is Earl projemizde, 2 senelik nadastan sonra gururla Marder kitimi bitirmiş bulunuyorum. Genel olarak, arkadaşımın kanına girip kiti bana hediye ettirten İdris'e, yöntemlerini benimle paylaşan Rahmi'ye ve gaz desteğini esirgemeyen Goodcat'e teşekkürleri borç bilirim.

Alıp yapmayı düşünen arkadaşlar için de, zorlukları olsa da biraz dayakla kendine gelen ve yapınca bir şeye benzeyen bir model. Tavsiyedir.

Herkese iyi modeller...
"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Atilla Güç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 193
Alıntı Atilla Güç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 03:38
Elinize, emeğinize sağlık sevgili Emre. Gerçekten seyrine doyulmaz bir Marder olmuş. İyi ki bitirmişsiniz.
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 11:24
fotoğraf yeteneği olmadığından fotoşopa sarılan modelciiiii. o araç bitmemiştir, olamaz yalandır, fotoşoptur fotoşop ..... :)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 11:53
Kedidir kedi... Yoksa sansardır sansar(Alm. Marder) mı demeli...

Aklıma getirme, baktıkça bir yerine daha bir şeyler ekleyesim geliyor, en son koşar adım dolaba kaldırdım. Şimdi yarım başka bir şeylerden devam edeceğim.
"Yeşil Vadi bizim."
"Hayır bizim".
"Öaaaaööa"
IP
GoodCat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 185
Alıntı GoodCat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 12:20
Ellerine sağlık Emre. Gayet güzel ve de leziz görünüyor. Darısı diğer yarımların başına (Bakalım ben ne zaman bitirecem yarımları ???)...

Tolga
Back !...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1469
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 13:39
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Viperman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 187
Alıntı Viperman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/02/2007 Saat 14:39
geç olsun,güç olmasın:)
elinize sağlık, ağlara bayıldım.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2007 Saat 14:05
Sonunda bitmiş. Eh yakından görürüz artık. Eline sağlık.
Bu dünya fanidir sakın aldanma, mağrur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/05/2007 Saat 08:11
Ellerine sağlık çok güzel görünüyor, Altına bir Faun çok şık durur :)

Düzenleyen Burak Özdil - 14/05/2007 Saat 08:11
Artık 1/72 AFV yapıyorum (arada kaçamak yapmayacağım anlamına gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma