Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: 1/250 La Sirene Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Konu: 1/250 La Sirene
    Gönderim Zamanı: 09/10/2005 Saat 09:16
.

Yıllarsa sonra ilk modelim. Hediye etmek amacıyla başladım ve taşınma nedeniyle kutusuna yerleştirmeden önce bu fotoğrafları çektim.

La sirene 1600 lü yıllarda yapılmış. Adını, denizcileri söyledikleri şarkılarla kayalıklara çağıran ve ölümlerine neden olan mitolojik canlılardan alıyor. Odysseus gemisi Sirene lerin gazabından korumak için mürettebatının kulaklarını balmumuyla tıkatıp kendisini de direğe bağlamış vs vs. Görünüşleri konusunda bir çok bilgi mevcut ama Sirene lere denizkızı diyebiliriz. Aşağıdaki resimde bastonun altındaki ahşap Denizkızı heykeli var. Bu parça baya bir zımpara yedi. Farklı tonlarda düzensiz darbeler halinde önceki katları tam kapatmayacak şekilde boyadım ve ilk kattan sonra tam kurumayı beklemeden içinci katı sürdüm. Pütürlü bir hal alan boya diğer katlarla birlikte yumuşadı ve iştediğim ahşap malzeme görüntüsünü verdi. Aynı fotoğraflarda görünen yelkenleri Dikiş yerlerinden dikmeyi düşündüm fakat ölçek düşünüldüğünde bu dikiş aralıkları yelkeni parçalayacağı için vazgeçtim. Zamanı geldiğinde araştırmayı yapıp belki malzeme değişikliğine gideceğim. En olmadı gerçeğe uygun eskitme yapacağım.

Planın grafik anlatım bölümü sadece 3 sayfa. Yani bakarak değil plandaki açıklamaları okuyarak yapıyorsunuz. Daha çok başta olsam da ileriki aşamaları okudum. Grafikler de dahil olmak üzere bazı parçaları "suraya yapıştırın" der gibi çizip oklandırmışlar. Ek olarak grafiklerin yanında bulunan açıklamalar fransızca. Bu nedenle sayfalar arasında gidip gelmeniz gerekiyor. Yani acele etmeden, sindire sindire yapılacak bir model.
Bir aşağıdaki resimde de arka kısım görülüyor. Özellikle alt kısımı yarı yarıya macun. O tek parçayı yapıştırmak/macunlamak/düzeltmek çok zamanımı aldı. Boyut ve açı sorunu olduğundan uğraştırdı. En sonunda topluiğne lerle sabitleyip macun/yapıştırıcı karışımıyla yapıştırdım.

IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2005 Saat 09:48
Gelelim en zevk aldığım kısıma;

Yukarıdaki resimde görünen üç ana rengi sürdükten sonra dalgalıkları (tanımı dalgalık mı tam bilmiyorum ama aradaki koyu kahve şeritleri kastediyorum) boyamak için gövdeyi komple maskeledim. 3 kat boyadan sonra maske bantlarını kaldırdığımda yüzüm güldü
Alttaki resimde ise oflatan poflatan sıkıntı yaratan toplar (daha doğrusu dökme topların üzerlerinde durduğu tekneler mi demeliydim?)mevcut

Acemilik edip siyah plastik olan bu parçaları direk kırmızıyla kapatmaya çalıştım. Fırça kullandığım için çok zahmetli ve sonuçsuz işlemler oldu. Sonunda akıl edip örtücü bir astar attım ve üzerlerine 3 kat kırmızı atıp tekerlekleri boyanacak hale getirdim. Daha sonra minicicik tekerleklerini siyaha boyayacağım. Bu parçadan 80 belki de daha fazla var. Sanırım sert bir malzemeden maske yapıp, hepsini böyle boyayacağım. Tabii bir de gerçekteki görkemli dökme toplar(resimlerini çekmemişim ) var. Ama modelde çapları 3-5mm falan. Uç kısımları ayrı parçalar. Çerçeveden kesmek ayrı bir zahmet ama asıl zahmet komple çevreleyen çapakları temizlemekti. Tek parça yapmak varken 2 parça yapmışlar
Aslında bu işlemleri aratacak ince boyama işlemleri daha başlamadı bile. Fotoğraflarda görünmeyen/görülemeyen çizgiler ve resimlerini çekmediğim başka işlemeli/süslemeli parçalar mevcut. Fakat modeli gösterecek olanlar da onlar. Özenilmeyi, saatler harcamayı hakeden detaylar bunlar. Bu tip (maskeleme yapılamayacak kadar küçük, farklı açılarda) detavları/süslemeleri önce testors un boya kalemleriyle boyamayı düşündüm. Sonra aklıma güzel yazı derslerinde kullandığım divit ve kesik uç takımları geldi Pratiğe geçirmedim ama deneyeceğim. Olmazsa Odysseus gibi balmumu kullanarak heykeltraş taklıdi yapıp, önce parçaları komple kaplayıp, yavaş yavaş aşındırarak balmumu maskeler oluştururum. O da olmazsa başka yolunu arayacağım. Daha ekleyecek çok şey var ama şimdilik bu kadar. Kutu üzerindeki bitmiş halinin resimi aşağıda. Bakıp sabırsızlanıyorum

IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2005 Saat 09:51
Ek olarak 3D çizimi
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2005 Saat 12:54
Sayın Mueve

Bu gemiyi değil ama aynı gövdeye sahip "PHENİX" isimli yelkenliyi yapmıştım yıllar önce.
1. güvertedeki topların namlularının bordaya dışardan monte edilmesi hariç gayet güzel bir gemiydi.

Ben yelkenleri hiç takmamıştım.Güverteyi kapatmaktan başka hiçbir işe yaramıyorlar.
Serenlere düzgünce yerleştirmeninde yolu yok ve üzerlerine yapıştırmak zorunda olduğunuz ipler hoş durmuyor.
Mecbur kalmadıkça kaçındığım konulardan biride budur yelkenli işinde.

Heller genellikle İngilizce ve Almanca olarakda açıklamaları veriyor.Arka sayfalarda olması lazım.

Toplar konusuna gelirsek.Size önerim alt güvertede olanların görülmeyen kısımlarını boyamamanız yönünde olacak.Boya yapışmaya engel olduğundan en ufak bi darbede top kundakları yerlerinden çıkıp alt güvertede gezinmeye başlıyor.Yeniden yerlerine yerleştirmekde zor oluyor.
Namluları ise önce monte edip tesviyeyi sonradan yapmanız daha rahat olur.
Görülen topların tüm montaj işleminden sonra boyanması zahmetli olsada bu en sağlam yol.İnce fırça kullanarak halledebilirsiniz.

Zaten boyamış olduğunuz parçaları ise yerlerine yerleştirirken yapışma noktalarındaki boyayı kazıyıp kaldırırsanız(hem top kundağındaki tekerlekleri hemde onların güvertedeki yerlerini)ilerde rahat edersiniz.Sürekli olarak kopmalarından sıkıntı basmıştı bana.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/10/2005 Saat 13:22
İdris bey, topları boyadıktan sonra neredeyse yarısını boyamamın gereksiz olduğunu anladım Bahsettiğiniz sorunların yaşanmaması için zımpara üzerinde bir gezintiye çıkacaklar Yıllar sonra öyle bir istekle bu işe girdim ki "olsun görülmeseler de boyalı olsunlar" dedim kendi kendime

Fakat topların (yani gerçekteki dökme namlu kısımların) altlarındaki tekerlekli kırmızı parçalara yapıştırılmasında da bahsettiğiniz sorunu yaşamamak için gereken temizliği yapmalıyım.

Yelken konusunda da haklısınız. Zaten yelkenler açık olursa mürettebatın da (en azında nöbet yada gözcü vs) güvertede olması gerekir değil mi? Olmazsa bulabildiğim en ince kumaşı doğal kirlenmeye maruz bırakıp toplanmış halde yerleştiririm.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 09:20
Yelkenbezi konusunda iyi bir çözüm bulursanız haberimiz olsun.Çok makbule geçer doğrusu.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 09:26
Yazmayı unuttuğum birşeyide ekleyeyim.
Altın rengine boyadığınız yerlerin üstüne vernik sürmeyi ihmal etmeyin.
Boyanın içindeki partiküller zamanla kararıyor.Kullandığınız altın rengi enamelse akrilik vernik kullanın(yada tersi).Enamel altın rengi üzerine sürülen enamel vernik alttaki boyanın görünümünü bozar.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2005 Saat 09:47
Yelken konusunda, babamın eski bir arkadaşına danışacağım. Kendisi eski bir açıkdeniz kaptanı. Ayrıca evinde kendi yaptığı ahşap modeller de vardı zamanında. Ressam falan da aynı zamanda Sanırım iyi bir çözüm önerisi olur.
Altın rengi/vernik olayını bilmiyordum. Yazdığınız gibi yapacağım.
Saygılar
IP
tiger
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 20
Alıntı tiger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2005 Saat 08:25
Selamlar
Ben de aynı gemiyi yapıyorum. Düz kağıt peçete ile yelkenleri toplanmış vaziyette yapabilirsiniz. Sonra da nescafe ile boyarsanız muhteşem. Yapıştırmıyorsunuz ve iplerle bağlıyorsunuz. Ayrıca, güverteyi de kapatmıyor. Ben yaptım oldu.
Kolay gelsin.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04