Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Tamiya Challenger 1(Mk.3) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: Tamiya Challenger 1(Mk.3)
    Gönderim Zamanı: 23/01/2007 Saat 02:41
Selamlar,

Pervaneli uçaklar yary?masyny synav dönemim yüzünden pas geçtikten sonra, tank yary?masyna katylabiliyorum.
Uzunca bir süredir de tank yapmamy?tym, bu yary?ma güzel bir vesile oldu. Evde her türlü modelden stokladym zannederken tank olmady?yny farkettim. Ylk i? olarak pazardan bir tank kapyp eve döndüm.

Ufuk a?abeyin de vermi? oldu?u gazdan yola çykarak Challenger çöl versiyonu yapmaya karar verdim. Gerçi o bana challenger 2 yap demi?ti ama, ben challenger 1 i daha çok be?endi?imden onu yapmaya karar verdim.

Malesef vakit dar oldu?undan detay seti almaya vaktim olmady o yüzden önümdeki 8 gün gibi kysa bir sürede modeli toparlayyp eldeki imkanlarla az çok detaylandyrmaya bakaca?ym.

Model budur.

Yapym a?amasyndan foto?raflar önümüzdeki günlerde gelmeye ba?layacak.

Düzenleyen CErginbas - 23/01/2007 Saat 02:43
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 05:07
Selamlar,

Bu model zannetti?imden biraz daha gycyk çykty açykçasy. 3 gündür tesviye, zympara, macun yapyp duruyorum. Alet hala da toparlanmady. Sanyrym bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi taretin iç kysmyna basylmy? TAMIYA 1985 ibaresi. yani yanly? anlamadyysam bu arkada? benden 1 sene sonra dünyaya gelmi?.

Neyse bo? durmady?ymyzy göstermek adyna, sizleri tesviye ve model toparlama manzaralaryyla ba?ba?a byrakyyorum.

Modelde beni ilk gycyk eden parçalar tankyn arasynda bulunan ek benzin depo varilleriydi. Tabili iki parça ve tabiki bombeli hatlara sahip. Modelcinin sevgilisi :)

Bu tip parçalara yakla?ymym net, katlamy? oldu?um zympara ile aralara giriyorum.

Syra tarete gelince korku filmi gibi manzaralarla kar?yla?tym. Bu benim bildi?im tamiya de?ildi.
Taret alt ve üst parçalar olarak verilmi? ve nedense, bu iki parçanyn birle?me çizgisi namlunun tarete girdi?i noktada açykça gözüküyordu, yani macunlanyp zymparalanmasy ?artty. Sorun ise parmaklarymyn o araya sy?mamasyydy.   ayryca parçalar da bir türlü kavu?muyordu.

Adaletin bu mu Tamiya diyerek, iki parçayo yak?ayk 2-3 dakika parmaklamak suretiyle syktym. Sonunda aradaki bo?luktan kutuldum.

Taretin ayny bölgesi alttan da sorunluydu.

Böylece bu modelde zympara macundan kaçylmayaca?y belli olmu? oldu.

Düzenleyen Ares - 25/01/2007 Saat 05:17
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 06:11
Tamiya taretin di?er kö?eleri içni de, "ben parçayy verdim sen kafana göre yapy?tyr sabaha kadar macunlayyp zymaprala" olayyndan vazgeçmemi? sa?olsun.

Hayat kurtaran kary?ymy hazyrlamaya ba?ladym.

Kullanmayanlar için anlatayym. Bildi?imiz tamiya dolgu macununu, tamiya ye?il kafa ile inceltiyorum. Normal macundan daha aky?kan oluyor, aralara giriyor, ve çok daha çabuk donuyor. Ama çok da pis kokuyor.

Kary?ynca ?öyle bir ?ey oluyor. Sanyrym Gunze bu kary?ymla ayny i?i yapan bazy ürünler çykardy, ama ben eldekilerle i?imi hallediyorum.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 06:16
Macunu gereken yerlere fyrçayla uyguladym. Yani hemen hemen taretin her yerine.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 06:22
Ufak tefek parçalarda da macun i?i bitmedi. Kalyp delikleri, parçalaryn birle?ti?i yerlerdeki çizgilervs. macunlandy.

EEE ööhhh yeter artyk derken taretten biraz daha sürpriz macun i?i çykty. El insaf Tamiya diyorum.

Macunlanan yerleri 1 gün kurumaya byraktyktan sonra, syrasyyla 600-800 ve 1200 numaraly zymparalarla düzelttim.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 06:32
namlunun tarete girdi?i sorunlu noktayy zymparalayabilmek için, zymparayy cymbyzla tutup içeri sokarak kullandym. Bu i?lemin ne kadar ba?aryly oldu?unu astar a?amasynda anliycaz.

Taretin önünde bulunan sepeti toplamaya ba?ladym. Burada daha önceki uygulamalarymda sorun ya?ady?ym mesh(filemsi ?ey) yapy?tyrma i?i için daha pratik bir yöntem buldum. Tamiya mesh için ?ablonlary yapym klavuzunda veriyor. Oradan kesip yapy?tyrmanyzy önersede, o ?ekilde yapy?tyrmak zor. Genelde o taktik meshin elinize yapy?masyyla sonlanabiliyor.

Bu sefer japon yapy?tyrysyny parçanyn üzerine ince bir kat olarak uyguladym. Sonra bu parçayy mesh üzerine yapy?tyrdym. Parça mesh'e yapy?tyktan sonra ince bir makasla kenarlaryndan trimledim. ?imdiye kadar yapty?ym en temiz mesh uygulamasy oldu.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 09:46
Orjinalini yazan: CErginbas

Syra tarete gelince korku filmi gibi manzaralarla kar?yla?tym. Bu benim bildi?im tamiya de?ildi.

"Welcome to the real world, Ceki."

Yyi iyi bu zamanynda göz koydu?um aletlerden biriydi, artyk ko?arak kaçaca?ym araçlardan biri sanyrsam. Gözlemlerini payla?ty?yn için çok sa?olasyn.

Epey u?ra?tyryyor ama benim inancym sana tam Ceki seni bunu sopayla mopayla adam edersin. Yine de kitin böyle çykmasy üzücü tabii...

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
migjagger2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 32
Alıntı migjagger2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 16:05
tamamiyle harcanan eme?e de?ecek bir tank kolay gelsin, mesh çok güzel olmu?, boyayy yiyince gerçek gibi olacak sanyrym.

Düzenleyen migjagger2 - 25/01/2007 Saat 16:07
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/01/2007 Saat 21:16
http://www.naritafamily.com/Scalemodel/AFVs/challenger/photo_gallery.htm
bu adrese bir göz atmanyzy tavsiye ederim.(büyük ihtimalle daha önce görmü? olabilirsiniz)
adam iyi i? çykarmy?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/01/2007 Saat 01:04
Arkada?lar sa?olun. Hüdaverdi bey sizin de ded?iniz gibi, o sitenin farkyndayym. Zaten bu tanky seçmememin sebebi de Masa Narita'dyr. O sitede görüp hayran olmu?tum. Yine de linki payla?ty?ynyz için te?ekkür ediyorum.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/01/2007 Saat 07:38
Macun i?leri bitmek bilmiyor.

Biraz detaya girdim. Tankyn ön tarafynda farlara oldukça kalyn kablolar gidiyor. Eklemelte fayda olan bir detay. Bir de yine tankyn önünde bulunan aynalaryn takyldy?y çubuklar var bunlar da baya bariz, ve yapylmasy lazymdy.

Bu resimde kablolar ve sa? tarafta ayna takylan demir çubuklaryn bir kysmy gözüküyor.

Öncelikle tankyn ortasyndan çykyp iki fara bölünen çift yönlü kabloyu yapmak için de?i?ik bir sistem denedim.

telefon tellerini, ba?ka maketlerden artan ince plastik borumsu kablolaryn içine geçirerek istedi?im formu yakaldym.

Düzenleyen CErginbas - 26/01/2007 Saat 07:39
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/01/2007 Saat 07:47
Bu parçalar sol ve sa? taraflara japonla yapy?tyryldy.
Aynalaryn eklendi?i demir çubuklar yine telefon telinden bükülerek yapyldy.

Bua rada arka tarafdaki farlara giden kablolary da yaptym. Ama onlar faryn yanyndan dümdüz çykty?y için resmini koymadym.

Model sonunda toparlandy gibi. Toplandykça gözüme daha da güzel gözükmeye ba?lady alet.

Bu arada resimde görünen namlunun da her tank modelinde oldu?u gibi toplamasy insany gycyk eden bir detay oldu?unu söylemem gerek yok sanyrsam. Bu kadar zympara macun, astar a?amasynda ba?yma ne i?ler açacak merakla bekliyorum.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/01/2007 Saat 08:32
Bitince u?ra?ty?yna de?ecek, zaten tipiyle de kabadayy bir alet güzel olacak. Devam devam, kim korkar hain namludan!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/01/2007 Saat 02:58
Tanklarda bulunan mavi renkli zyrhly camlary kit ?effaf parça olarak vermi?. Bu konu da kitin güzelliklerinden bir tanesi. Bu parçalary ?effaf maviyle boyadyktan sonra yerlerine yerle?tirdim. Modelin içinden monte edildiklerinden, boya a?amasyna geçmeden yapy?tyrmak zorunda kaldym. Boya a?amasynda maskeliyece?im buralary.

Tankyn arkasynda kazma kürek ve benzeri alet edevat var. Makette bunlary sabitleyen parçalar düz dikdörtgen bloklar olarak verilsede, detaylandyrmak için güzel bir noktaydy.

Öncelikle akzma küre?in etrafyndaki bu detaysyz parçalary yontarak temizledim. Sonrasynda bu parçalary iskambil ka?ydyndan keserek yaptym, ve bunlary ince el matkabyyla deldim. Aralara giren pimler için de ince tel kullanaca?ym. Resimde parçalaryn yerlerine oturup oturmady?yny test etmek için bi araya getirdim. Yoksa boyarken ayry ayry boyayaca?ym.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2007 Saat 04:01
Nihayet Boya i?ine geçebildim. Bu sefer ön-gölgeleme yapmak yerine modeli oldu?u gibi kahverengiye boyadym.

Sonrasynda Tamiya desert yellow u bazy yerlere koyu bazy yerlere açyk bir ?ekilde atarak, çe?itli tonlamalar yapmaya ba?ladym. Bir nevi son-gölgelem oldu yani.
Ancak bu i?lem bitiremeden sa?olsun hava öyle bir so?udu ki, bizim balkon da buzdolabyna döndü. Boya i?i de yaryda kaldy.

Malynn yarym kalmy? hali böyle oldu.

Bundan sonra balkona çykabilirsem, desert-yellow'u biraz beyazla açarak tonlamalary zenginle?tirmeyi planlyyorum.

Bu arada, taretin yanyndaki sepetler çok bo? gözüküyordu. Onlardan birinin üzerine bir branda sermeye karar verdim. Brandayy bildi?iniz mutfak streç-filminden yaptym. Fikri veren Ufuk Abiye te?ekkürler.

Bu brandanyn üzerinden, ip veya kayy? benzeri ?eyler geçirebilirim. Ne dersiniz, böyle mi byraksam? yoksa ip kayy? bi?eyler daha eklesem mi?
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2007 Saat 20:34
So?uk ky? ?artlaryna ra?men Tanky yary?maya yeti?tirebilmek için çaly?malar yo?un bir ?ekilde sürüyor. So?uk balkon ?artlarynda çaly?abilmek, bunu yaparken donmadan ve zehirlenmeden durabilmek adyna, gerekli kyyafet ve aksesuarlary takarak çaly?yyorum. :)

hehehe...

Çaly?maya devam, dün yarym byrakty?ym desert yellow atma i?lemini bitirdim. arkadaki varillerin tesviye i?i ba?aryly olmu?.

Tankyn genel görünümü de böyle.

?imdi desert yellow'u biraz beyazla açarak panel ortalaryna ataca?ym.
IP
rapcity
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 73
Alıntı rapcity Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2007 Saat 21:04
Orjinalini yazan: CErginbas

So?uk ky? ?artlaryna ra?men Tanky yary?maya yeti?tirebilmek için çaly?malar yo?un bir ?ekilde sürüyor. So?uk balkon ?artlarynda çaly?abilmek, bunu yaparken donmadan ve zehirlenmeden durabilmek adyna, gerekli kyyafet ve aksesuarlary takarak çaly?yyorum. :)
[IMG]http://img267.imageshack.us/img267/656/cimg6197nu9.jpg" />
hehehe...

Çaly?maya devam, dün yarym byrakty?ym desert yellow atma i?lemini bitirdim. arkadaki varillerin tesviye i?i ba?aryly olmu?.

[IMG]http://img267.imageshack.us/img267/5899/cimg6201wh9.jpg" />

Tankyn genel görünümü de böyle.
   [IMG]http://img265.imageshack.us/img265/2599/cimg6204fi0.jpg" />
?imdi desert yellow'u biraz beyazla açarak panel ortalaryna ataca?ym.

abi resmi görünce birden irkildim dedim uzaylylar saldyrdy diye hehehehe

i?in geyiyi ellerine sa?lyk valla çok iyi gidiyor putty olayynyda bir deniyecem
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2007 Saat 21:59
Ehehe, o resim i?in ?akasy tabi. Balkon so?uk baya, ama kazak kalyn çorapla idare ediyoruz. Biraz gyrgyr olsun diye çektik o resmi. :)

Neyse desert yellow U beyaz la kary?tyryp baya inceltip panel aralaryna attym, beni baya mutlu eden bir sonuç ortaya çykty. Malesef foto?raf kabiliyetim her zamanki gibi bu tonlamalary göstermeye yetmiyor. Elimden geldi?ince göstermeye çaly?tym buyrun fotolar.

IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma