Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Tamiya Challenger 1(Mk.3) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
wehrwulf
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 214
Alıntı wehrwulf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/01/2007 Saat 22:56
Rainbow Six elemenlary makette yaparmy? demek:P Challenger acaip bi?ey olacak elinize sa?lyk beyefendi.Kolay gelsin.
Varly?y bir?ey kazandyrmayanyn,yoklu?u hiç bir ?ey kaybettirmez aga
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 01:11
Uygar Bey sa?olun. Bu havalarda Balkonda maket yapmak için rainbow six elemanyna dönen sadece ben de?ilimdir heralde. Balkonda maket yapan tüm arkad?lar ky?yn bu tip olayalr ya?yyodur diye tahmin ediyorum. :)

Bu arada Ka?an Kurdo?lu sa?olsun resimleri editleyip daha ana?ylyr bir hale getrimi?. O resimleri de ekliyorum. Ve kendisine tekrar te?ekkür ediyorum.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
wehrwulf
Üye
Üye
Simge

Alıntı wehrwulf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 01:24
Orjinalini yazan: CErginbas

Balkonda maket yapan tüm arkad?lar ky?yn bu tip olayalr ya?yyodur diye tahmin ediyorum. :)

Hiç ?üpheniz olmasyn.Ky?yn hepimiz özel kuvvet oluyoruz:)
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 01:58
Yngiliz çöl rengi hazyr olarak vardy diye biliyorum.
Tamiyanyn desert yellowu zaten her halikarda külliyen yanly? bir seçim olmu?.
Bu arada referans resimlerindeki tank ile bu maketin alakasy yok galiba?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 02:04
Orjinalini yazan: wehrwulf

Hiç ?üpheniz olmasyn.Ky?yn hepimiz özel kuvvet oluyoruz:)

Bizim kaloriferler gürül cayyr yanyyo valla.
Ben sycak bi ortamda rahat rahat takylyyorum :)).
Boyalaryn bi zarary olsa avrupa ve amerikada 50 kere yasaklanyrdy herhalde.
O kadar filtre,maske taktyktan sonra bide balkonda boya yapmak ilginç olmu?.
IP
wehrwulf
Üye
Üye
Simge

Alıntı wehrwulf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 02:52
Orjinalini yazan: idris

Ne mutlu size Ydris bey.Yanlyz ya?yyorsunuz sanyrym.Yahut evdekiler rahatsyz olmuyor.Fakat ?öyle bir durum var boyalaryn zararly oldu?u sigara gibi kanytlandy.Lakin çok güzel para kazanyyo amcalar bundan.Uzun ve sa?lykly ya?am sürme konusunda bize pek yardymcy olacaklaryny sanmyyorum.Yasaklayana da helal olsun derim:).
IP
Onur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 241
Alıntı Onur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 03:41

Airbrush kullanmaya ba?ladyktan yakla?yk 1 sene sonra sol akci?er zarym yyrtyldy,(maske falan kullanmyyodum boya yaparken) kantinde çay içiyoduk arkada?larla, kalp krizi geçiriyorum sanmy?tym, gö?üsüme dolan havayy tüple çektiler.. yüzde yüz tiner yüzünden oldu demiyorum ama en azyndan katkysy oldu?unu dü?ünüyoruz.. (Tinercilere neden bi?ey olmuyo anlamyyorum:))

Düzenleyen Onur - 29/01/2007 Saat 03:45
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 04:37
Orjinalini yazan: wehrwulf

Ne mutlu size Ydris bey.Yanlyz ya?yyorsunuz sanyrym.Yahut evdekiler rahatsyz olmuyor.Fakat ?öyle bir durum var boyalaryn zararly oldu?u sigara gibi kanytlandy.Lakin çok güzel para kazanyyo amcalar bundan.Uzun ve sa?lykly ya?am sürme konusunda bize pek yardymcy olacaklaryny sanmyyorum.Yasaklayana da helal olsun derim:).

Yok ailemle beraberim.
Benim bildi?im içinde kur?un bulunan boyalaryn zarary vardyr.Maket boyalarynda ise artyk kur?un bulunmuyor.
Ba?ka bir bilgi varsa payla?yn lütfen ki bizde maket i?ini pistole olmadan sürdürelim :).
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 04:42
Orjinalini yazan: Onur

Airbrush kullanmaya ba?ladyktan yakla?yk 1 sene sonra sol akci?er zarym yyrtyldy,(maske falan kullanmyyodum boya yaparken) kantinde çay içiyoduk arkada?larla, kalp krizi geçiriyorum sanmy?tym, gö?üsüme dolan havayy tüple çektiler.. yüzde yüz tiner yüzünden oldu demiyorum ama en azyndan katkysy oldu?unu dü?ünüyoruz.. (Tinercilere neden bi?ey olmuyo anlamyyorum:))

Ben yakla?yk 20 yyldyr airbrush kullanyyorum.Akci?er zarynyzyn yyrtylmasynyn bununla bir ilgisi oldu?unu zannetmiyorum.
Di?çimin kocasynynda ba?yna gelmi?ti bu olay ama adamyn maketle uzaktan yakyndan ilgisi yoktur.Hatta gemici oldu?undan hepimizden fazla temiz hava soludu?undan da eminim.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 04:51

Valla hangisi ne kadar zararlydyr bilemiyorum ama, Ben maketi yeti?tirebilmek için boyalary çabuk kurumasy açysyndan, selülozik tinerle inceltip atyyorum. Ve tahmin edersiniz ki bu boyutta bir tanky boyarken odaya baya koku yayylyyor. Ailem zaten en ufak kokuda ortaly?y aya?a kaldyran cinsten. Bu yüzden boyahane içerisinde boyamam gerekiyor. Boyahane de balkonda oldu?u için, (benim odamyn camy balkonda), balkonda boyamak gerekiyor.

Kaldy ki, o kadar filtre taktyktan sonra balkonda boyamanyn nesi ilginç anlayamadym. Boyayy odanyn içinde maske takyp yapsam, etrafa yayylan kokunun odadan balkona oradan da dy?ary çykmasyny bekleyene kadar evin içinde maskeyle mi gezeyim.

Malesef bizim evde ?artlar böyle, bizde de kalorifer cayyr cayyr yanyyor, ama balkonda kalorifer yok.

Ha bu arada yary?ma için maket yapty?ym bu ba?lyk yine enteresan konulara kaymaya ba?lady...

Düzenleyen CErginbas - 29/01/2007 Saat 04:52
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 05:05

Valla hangisi ne kadar zararlydyr bilemiyorum ama, Ben maketi yeti?tirebilmek için boyalary çabuk kurumasy açysyndan, selülozik tinerle inceltip atyyorum. Ve tahmin edersiniz ki bu boyutta bir tanky boyarken odaya baya koku yayylyyor...
Kaldy ki, o kadar filtre taktyktan sonra balkonda boyamanyn nesi ilginç anlayamadym.

Enamel boyanyn tinerinden kaçynmak için akrili?e yönelme yönünde bir e?ilim varken akrilik boyayy tinerle inceltmek garip geldi.
Trendi ba?latan Ufu?u kutluyur ve alkolün de epey hyzly kurudu?unu hatyrlatyp bu ufak parantezi kapatyyorum :).
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 05:14

Yngiliz çöl rengi hazyr olarak vardy diye biliyorum.
Tamiyanyn desert yellowu zaten her halikarda külliyen yanly? bir seçim olmu?.
Bu arada referans resimlerindeki tank ile bu maketin alakasy yok galiba?

Öncelikle ele?tirinizin biraz daha yapycy olmasyny dilerdim.
Her zaman söyledi?im gibi benim için makette önemli olan biti? esteti?i ve göze ho? görünmesidir. O yüzden Tamiya'nyn yapym klavuzunda vermi? oldu?u desert-yellow rengini kullanmakta herhangi bir sakynca görmedim. Ayenen bu model ile ödüller kazanan Masa Narita'nyn bu rengi kullanmakta bir sakynca görmedi?i gibi. Demekki onunla tarzlarymyz benze?iyormu?.

Referans olarak elimde 3-4 challanger-1 e ait farkly resimler var. Referans resimindeki tanklar maketi yapylan tankyn kendisi de?il tabii ama neticede challenger 1 resimleri. Hangi parçanyn nerede oldu?u hakkynda ortak noktalar ta?yyan ve yardymcy olan resimler.

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 05:45

Öncelikle ele?tirinizin biraz daha yapycy olmasyny dilerdim.
Her zaman söyledi?im gibi benim için makette önemli olan biti? esteti?i ve göze ho? görünmesidir. O yüzden Tamiya'nyn yapym klavuzunda vermi? oldu?u desert-yellow rengini kullanmakta herhangi bir sakynca görmedim. Ayenen bu model ile ödüller kazanan Masa Narita'nyn bu rengi kullanmakta bir sakynca görmedi?i gibi. Demekki onunla tarzlarymyz benze?iyormu?.

Referans olarak elimde 3-4 challanger-1 e ait farkly resimler var. Referans resimindeki tanklar maketi yapylan tankyn kendisi de?il tabii ama neticede challenger 1 resimleri. Hangi parçanyn nerede oldu?u hakkynda ortak noktalar ta?yyan ve yardymcy olan resimler.

Tamiyanyn çölde bulunmu? her araca (2.dünya sava?y için Alman,ingiliz,italyan,günümüz için arap,amerikan,israil ve ingiliz) ayny rengi verdi?i biliniyor zaten.
Zahmet edip iki damla ?undan,be? damla bundan katyp tonunu de?i?tirin bile dememi?ler.
Bu gerçek ortadayken (daha öncedende forumda konusu geçmi?ti üstelik) do?ru rengin Türkiyeden temin edilebilece?ini söylememin neresi yykycy ele?tiridir acaba?
Sonuçta elimde tamiya firmasynyn boya konusunda oldukça ciddiyetsiz bir yakla?ymy oldu?unu kanytlayan bir seri delil varken size lazym olan rengin ba?ka bir firmada varoldu?unu hatyrlattym o kadar.

Bundan daha yapycy ne olabilir?

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 05:54
Taretin yanlarynda bulunan sepetlerle ilgili referans resmi ararken, Araday?ym resmin kutunun üstünde oldu?unu farkettim. :) Resimde sepetlerin brandayla kapaly oldu?u, ve bu brandanyn üzerinen kayy?laryn indi?i gözüküyor. Bende elimdeki malzemelerden benzer bir görünüm elde etmeye çaly?tym.

Ynce bir teli cymbyzla bükerek, kemer tokasy görünümlü parçalary yaptym. Bunlaryn etrafyndan ince ince keilmi? maske bantlaryny geçirerek istedi?im görünümü yarattym.

Sa? taraftaki sepeti de yine streç film ile kaplayyp airbrushla boyadym. Ona da bir iki kayy? yapmak lazym.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 06:25
Taretin ön sa?ynda bulunan sepeti de bo? byrakmak isttemiyordum. O yüzden referans resimlerinden birinde gördü?üm gibi yapayym dedim.

Resimde görünen araca bakycna, sepetin alt kysmynda çanta bezneri bi?eyler, üstünde de branda benzeri katlanmy? bir?ey gözüküyor. en tepede,de sepeti ayry bir branda örtmü?.

O katly brandamsy ?eye benzetmek için, mutfak folyosu ve straç filmi saryp sarmaladym, sonrasynda çevresinden maske bandy ile geçtim. Zaten ucundan gözükece?i için çok da detayly bir ?ey olmasyna gerek yoktu.

Yedek parça deposundan da, bir adet çanta buldum. Onu da sepetin dibine yerle?tirmek üzere boyadym. Branda da airbrushla boyandy. Bu brandayy tekrardan ye?il tonlaryna boyiyaca?ym.

Bu ak?amlyk bu kadar. Zaten sabah oldu. Yaryn vernik ve decal i?inde syra.

Düzenleyen CErginbas - 29/01/2007 Saat 06:26
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 148
Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 12:11
Ceki Bey pratik çözümlerinizi ve uygulama sonuçlaryny zevkle takip ediyoruz.Ellerinize sa?lyk.
IP
grond
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 235
Alıntı grond Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2007 Saat 12:14
Orjinalini yazan: Onur

Tiner bali ve benzerlerinin kafa yapmak için kullanymynda , özellikle ilk kullanymda ciddi ölüm tehlikesi var. Tinerci yada balici diye tabir etti?imiz sokak çocuklarynyn bir kysmy zaten bu tarz ba?ymlylyk yapan ucucu maddeleri ilk kullandyklarynda hakkyn rahmetine kavu?uyorlar ama bunlaryn sayysyny bilmemiz malesef mümkün de?il. Bizim bildiklerimiz bir ?ekilde sokaklarda ya?amyny sürdürenlerin sayysy sadece.

Düzenleyen grond - 29/01/2007 Saat 12:15
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2007 Saat 00:16
Hakan Bey te?ekkür ediyorum,

Modele devam, parlak vernik atyldy. Sonrasynda decaller yerle?tirildi. Kitten çykan decaller zanneti?imin aksine ince çykty. Decal ka?ydyndan çabuk çykyyor, ve yerle?tirdikten 6-7 saniye sonra hareket etmiyor. Yani oturmasy iyi ama, elinizi biraz çabuk tutmnyz lazym. Neticede decallerden memnun kaldym. Bu kiti yapmayy dü?ünen arkada?lar için bir arty.

Düzenleyen CErginbas - 30/01/2007 Saat 00:17
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma