Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: acemiler için yardym Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
gkhnkoseoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4
Alıntı gkhnkoseoglu Cevaplabullet Konu: acemiler için yardym
    Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 15:36
ben bu i?e yeni merak sardym.aslynda die-cast koleksiyon yapyyordum fakat,bu siteyi görünce i?tahym kabardy.rally ve cadde araçlaryna çok meraklyyym.bildi?im (yani yeni ö?rendi?im)3 marka var: tamiya, heller, revell.ba?langyç için hangi marka kiti tavsiye edebilirsiniz acaba?
IP
banavurma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 76
Alıntı banavurma Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 16:30
hepsinide öneririm.. markadan ziyade sivil araçlara (benim gibi) daha çok ilgin varsa forumdaki sayfalary bir incelmeni öneririm.. Bir de genelde fiyatla modelin yapym kolayly?y arasynda bir do?ru oranty vardyr..(orantyly olarak parça sayysy arttykça fiyatyda etkiler)... bence daha az sayyda parça içeren lakin model olarak keyif alabilece?in bir maketle ba?laman daha do?ru gibi geliyor bana...

Sonuçta marka çok önemli de?il.. zaten zamanla kendi model markany belirlersin...
Bu koşu bandından düşen kıza çok üzülüyorum ben yaaawwww. :(
IP
gkhnkoseoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı gkhnkoseoglu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 17:41
te?ekkür ederim yardymynyz için.bir sorum daha olacak.her model boyama gerektirirmi? kutudan çykan renkler zaten aracyn kendi rengi de?ilmi?
http://www.tamiya.com/english/products/24217focus/focus.htm linkteki ürünü almayy dü?ünüyorum,sizce nasyl? boyama gerektirirmi?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 17:59
Boyamazsanyz ancak plastik oyuncak gibi durur. Ben ?ahsen sivil araçlaryn zaten di?er maket kollaryna göre daha "oyunca?ymsy" veya "die-cast" gibi oldu?undan 1-0 yenik ba?lady?yny dü?ünürüm. Bir de boyamazsanyz plastik olan bir kit, asla metal gibi parlamaz.

Bence forumdaki bilgileri iyice bir okuyun, de?erlendirin, anlamady?ynyz noktalary sorun ve ilk olarak kolay bir ?eyle ba?layyn.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
banavurma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı banavurma Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 18:38
kutunun içinden renk çykmaz...bazy ticari sitelerde bu modelde kullanylacak, alynmasy gereken renklerde listelenmi?tir.... boyanmamasy diye bir ?ey söz konusu de?il (Emroglanyn da dedi?i gibi sivil araçlarda boyasyz model hiç bir ?eye benzemiyecektir)..Zaten modelcilikte asyl ustalyk gerektiren i?, kesip birle?tirmeden ziyade boyama konusudur (benim görü?üm)...
Verdi?in linkteki araca baktym da, hakkyny da verirsen güzel bir model gibi.. ama sakyn decallerde çuvallama. bu modelde çok fazlalar çünkü...

Düzenleyen banavurma - 13/12/2006 Saat 18:39
IP
gkhnkoseoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı gkhnkoseoglu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2006 Saat 18:50
çok yardymcy oldunuz,te?ekkürler......
IP
gkhnkoseoglu
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı gkhnkoseoglu Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2006 Saat 17:49
bir kaç tane curbside model söyleyebilirmisiniz bana?sivil yada ralli araç olabilir.
IP
banavurma
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı banavurma Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/12/2006 Saat 11:23
a?a?ydaki forum sayfasyny bir incele,

Linki inceleyiniz

IP
Gökhun KURT
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 39
Alıntı Gökhun KURT Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2007 Saat 22:33
merhabalar,yeni ba?lyktansa burada sorayym dedim.
2007 model toyota yaris modelini üreten firma bileniniz var my?
Tezgahtakiler:
1/72 Hasegawa Zero Figther
1/72 Revell S-100 Schnelboot
1/72 Revell Tiger (late)
1/72 Revell "Famo"
1/35 Tamiya Panzerkampfwagen IV
IP
FIREMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 307
Alıntı FIREMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2007 Saat 23:19
http://www.luckymodel.com/scale.aspx?item_no=FU%2003476

i?te yaris!
The black sheep among all white ones..
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2007 Saat 14:36
Orjinalini yazan: Emroglan

Ben ?ahsen sivil araçlaryn zaten di?er maket kollaryna göre daha "oyunca?ymsy" veya "die-cast" gibi oldu?undan 1-0 yenik ba?lady?yny dü?ünürüm.

Her ne kadar geç bir yanyt olsa da acemiler için bir uyaryda bulunmak isterim. Nasyl olsa oyuncak gibi dü?üncesi ile sivil araçlardan modelcili?e ba?larlarsa büyük bir hata yaparlar. Modelcilikte her kolun kendine göre zorluklary, kolaylyklary vardyr. Ancak biz çevremizde yeni ba?layan arkada?lara kolay bulunur ve ucuz ba?ka modeller üzerinde temel modelciliklerini geli?tirmeden sivil araçlara girmesini asla tasviye etmiyoruz. Hele ba?tan 1-0 rehaveti ile sahaya çykarsanyz daha ilk yary bitmeden "noluyoruz ya" diye kalyrsynyz. Neden derseniz:

Sivil araçlarda ciddi miktarda parça bulunur (basit modelleri bile basit uçaklarla kar?yla?tyryn lütfen). Bu da ciddi miktarda tesviye ve yapy?tyrma ve detay boyama demektir.

Bir uça?yn veya tankyn içini görebilece?iniz alan çok kysytly oldu?undan görünür iç detay çok azdyr. Buna ra?men arkada?laryn ne kadar çaba harcady?yny rahatlykla görebilirsiniz sitelerden. ?imdi lütfen bir de dört bir yany açyk sivil araçlary dü?ünün. Ayny ?ekilde alt detaylary da dü?ünürseniz ne kadar u?ra?manyz gerekti?i ortaya çykar. Üstelik detay setleri di?er araçlardaki gibi yaygyn de?ildir Avrupa kytasynda. Amerika tek adres neredeyse.

Kupa çok iyi tesviye edilip pürüzsüz bir ?ekilde boyaya hazyrlanmaly. Parlak boya her zaman için hatayy daha çok gösterir. Rotu? olayyna kolay izin vermez. Kat kat boya atmanyz gerekir. Daha sonra da sabyrla oturup parlatmanyz. Hele 2-3 renk atacaksanyz (ralli araçlarynda oldu?u gibi) en ufak bir hata tüm boyayy sökmenize neden olabilir. Çünkü renk geçi?leri keskindir; çok iyi maskeleme gerektirir.

"Renkleri tutturmak kolay" diye bir olay sanylanyn aksine yoktur sivil araçlarda. Her firmanyn, senenin renkleri farklylyklar gösterir. Mitsubishi kyrmyzysyny 2 ay arady?ymy bilirim.

Dekaller genellikle büyük ve çoktur. Yerle?tirmesi, KIVRIMLARA oturtmasy oldukça zordur, zaman ister.

?effaf parçalar çok oldu?u için hata yapma olasyly?y yüksektir. Yapy?tyrycy damlatyrsanyz çok u?ra?tyryr. Tamiya camlaryn siyah çerçevesi için maske verir, ama iyi oturtamazsanyz cam batar. Di?er firmalarda bu maske de yoktur. Kendinizin hazyrlamasy gerekir.

Klasik araç yapmak isterseniz kromajly parçalar kar?ynyza çok çykar (ho? yeni araçlarda da en azyndan jantlarla u?ra?acaksynyz). Eski kalyp modellerde ba?lanty yerleri çok biçimsizdir. Nikelaj dökülür, hiç bir boya da yerini tutmaz. Metal folyo veya sprey bulup bir ?ekilde halletmelisiniz.

Bu ik yary özeti idi. Çok daha detaya girersek liste uzar gider (motor detaylandyrma ba?ly ba?yna bir konudur). O nedenle sivil ya da askeri, her modele gerekti?i saygyyy biraz olsun göstermekte fayda var sanyrym.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2007 Saat 17:42
Bin kez dile getirdim "sivil araç deli i?i" diye. Yapmayyn karde?im hasta mysynyz :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
migjagger2
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 32
Alıntı migjagger2 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2007 Saat 23:05
arkada?lara katylyyorum, yeni ba?lamak isteyen arkada?laryma hep jet uçaklaryndan ba?lamalaryny tavsiye etmi?imdir.parça sayysy az,bol ve ucuzdur.hata yapty?ynda verdi?in paraya üzülmezsin.çyldyrmak için en ideali bence motosikletler ve sivil araçlaryn motor ve aks düzenekleri.
IP
truckmania
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 70
Alıntı truckmania Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2007 Saat 17:52
acizane biyorumda bulunmak istiyorum arkada?lar bende askeri modelle ba?layyp sivile dönenlerdenim(ki?isel bi yorum olarak söylüyorum)artyk bana askeri modeller yetmemeye ba?lamy?ty imdadyma sivil yeti?ti askeri model bence sivile göre daha basit kalyyo tabiki niyetim askeri modelcileri kyzdyrmak de?il ama bence askeri modelde bütün i? boyamada bitiyo hele bide kompresörün varsa bi modeli bi haftada bitirmek i? de?il bende karde?imi ba?latycam model yapmaya(orta bire gidiyor)aldy?ym model 1:48 askeri olucak kesinlikle
sebeplerini yukarydaki arkada?lar açyklamy? zaten hepinize iyi çaly?malar...
IP
01051977
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 38
Alıntı 01051977 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2007 Saat 17:29
Seven insan yorulur, u?ra?yr, daha çok sevmek için iltifat eder, didinir ve tyrnaklary kyrylyr, dokunur, hisseder, yapyp seyreder... :) Arkada?lar bana iyiki bu yorumlar yapadynyz belki de hiç ba?lamazdym... Arkada?ymyz "acemiler için yardym" ady altynda yardym bekliyor siz byraktyrmaya my çaly?yyorsnuz?... Buna izin verin de kendisi karar versin... Beklentiniz szin kategoriizgçmesi ise yardym edip dezstek verin ve kendi konlaryyzalink i sil olarak Mustang gt fastback i seçi?ime neden daha basit bir model seçmedi?imi söylediler, neden seçeyim ki zor olsun didinip ö?reneyim ya severim ya da terkederim en azyndan denerim. Bunu bana söyleyen Tayfun bey ?u sebepten söylemi?ti... "Bykyp yapmaktan vazgeçersin..." belli ki birileri böyle yapmy? geçmi?te... Tecrübe tabi hakly da... Fakat yine de yardym etmek gerekiyor ve benim çevremde kimse bu i?lerle u?ra?myyordu ve bunu Korkut Varol'un eskitme modellerindeki hayranlyk verici çaly?malary gördükten sonra ve kendi kalyp ve eme?iyle çykartty?y eserlerle tercih ettim... iyi de ettim... arkada?lar destek ve yardym, zorluk de?il... Yap karde?im hata yaparsan ba?ka bir taneye ba?la olmady kaza dioramasy için malzeme olurlar ve daha ne metodlar var forumu biraz kary?tyr... interneti de... Kolay gelsin herkese...
IP
Bahadyr
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı Bahadyr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2007 Saat 15:07
Selamlar herkese,

Bu i?e 3 haffta önce ba?ladym. Bir arkada?ym Mig 21 hediye getirdi. 14 ya?yndaki o?lum yapmady ve
mecburen:) ben el attym ve dün ak?am bitirdim. Buralarda dola?yrken gördüklerimin yanynda
zayyf kalyyor tabi ki. Soraca?ym çok soru var ama öncelikle ?unu sorayym.
Spitfire MK5 Trophy'ye ba?layaca?ym. Önceki uça?ymy fyrçayla boyadym
Bundan sonra da fyrçayla my boyayayym yoksa püskürtmeye ba?lamaly myyyn, öneriniz nedir arkada?lar.
kolay gelsin.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/02/2007 Saat 23:22
Ylk önerim uçak ile ilgili bir soruyu uçak,boya ile ilgili bir soruyu boya ba?lykly foruma yazmanyzdyr.
IP
dimitri
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 78
Alıntı dimitri Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/05/2007 Saat 22:29
arkada?lar bu yeni kalyp eski kalyp olayy ne oluyo bana açyklarsanyz sevinirim,?imdiden sa?olun.
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04