Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sivil Araçlar
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Sivil Araçlar
Mesaj icon Konu: acemiler için yardym Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/05/2007 Saat 07:35
Bunun da yeri tam burasy olmayabilir ama ben cevaplayayym. Ady gibi yeni kalyp, bir model firmasy tarafyndan güncel teknolojiyle yapylmy? bir kalyp yardymyyla üretilen model kitlerine denir. Eski kalypsa genelde 1990ly yyllar öncesinde, nispeten daha eski teknolojiyle üretilen kalyplardan üretilmi? model kitleridir.

Arada zamanyn getirdi?i farklar yüzünden yeni kalyp kitler do?al olarak detay, çapak seviyesi, plastik kyvamy gibi konularda eskilere göre çok daha üstündür. Buna enjeksiyon tekniklerinin geli?mesiyle daha do?ru düzgün oturan ve enjeksiyon syrasynda çarpylmamy? parçalary da ekleyebiliriz.

Bazy firmalaryn eski kalyp kitlerle hala üretim yapty?yny dü?ünürsek (veya örne?in Tamiya eski kalyp kitleri tekrar basyp ucuza satar, 1965 yylyndan kalma kitler hala üretilebilmektedir) alaca?ynyz kitin eski veya yeni kalyp olaca?yny bilmek, kutunun içinde sizi ne gibi bir macera bekledi?ini tahmin etmenize yardymcy olabilir.

Önemli Not: Buradan bir genelleme yaparak her zaman "Eski kalyp kötüdür, yeni kalyp iyidir" gibi bir çykarym yapmayyn, tamamen yanly? olur. Zira eski üretim inanylmaz kitler varken, yeni teknolojiyle basylmy? i?renç yeni kalyp kitler de bulunmaktadyr. Aman dikkat.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
cifix
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı cifix Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2008 Saat 15:20
Merhaba,

Topic açmaya çaly?tym fakat sanyrym mesaj sayysyna takyldym..En do?ru topi?in de bu oldu?unu dü?ündüm..
Daha önce hiç maket yapmamy? ve boya konusunda da tecrübesi olmamy? biri (yani ben) için bu i?i A'dan Z'ye ö?renebilmem, daha do?rusu i?in basit kurallaryny kavrayabilmem için ne önerirsiniz?

Not:1/24 Revell Ferrari Enzo satyn aldym fakat forumu okudukça ba?langyç için zor bir model almy? oldu?umu gördüm..Daha küçük bir?ey almayy dü?ünüyorum..

?imdiden te?ekkürler..
IP
byzilker
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 20
Alıntı byzilker Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2008 Saat 15:22
tek öneri oku.. Bol bol oku.. aldigin kit seni a$ar diyemem tabii o senin zevkin onu yapmak istedigin icin aldin.. Ba?la bakalim ufaktan.. Oldu bi yerde takildin.. Ac interneti kaynak bul kendine.. Forumda bircok sorununa yanit bulacaksin zaten.. Yaptigin modele bakarak "super oldu" diyebiliosan icinden, ona dokunmaya bile kiyamiyorsan i$ tamamdir.. ;)

Ferrari'de eger kirmizi kullanicaksan tonaj tutturmak oldukça zordur. Ylk maketini de buyuk ihtimal firca ile boyayacaksin. Yster istemez o firca model uzerinde iz birakacak.. Bakacaksin o izleri gordukce icine sinmeyecek bi turlu.. Yok etmeye calisicaksin icinden geldigince.. Afedersin; "scarim yau olmuo bole" deyip bi airbrush alicaksin ufaktan kendine ;) Bu arada ferrari'yi cope atma ileride lazim olcak bu asamadan sonra..

Aldigin airbrush ve elindeki renklere uygun bi model daha alcaksin sonra.. Belki de inatla ferrari yine ;) baslicaksin airbrush ile "motor" kismindan boyamaya.. Sonra diyeceksin ki oteki modele yazik oldu yaa keske bastan bununla yapsaydim.. Neise $ase motor tamam geldin ana kaportayi boyamaya.. Doldurdun kirmiziyi basladin inceden.. O da ne!! boya da akma oldu veya boyle bi tuhaf portakal kabugu gorunumunde oldu veya her tarafi toz oldu.. off!! o kadar ugrastin yine model cop oldu sana.. (sakin cope atma lazim olacak)

Dedigim gibi her model sana ayri bi tecrube verecek, her model sana ayri biseyler katacak.. Bol bol oku.. belki bir belki belki iki belki de üç model heba edersin ama sonunda parani display case'lere yatirmaya baslarsin ;))
IP
cifix
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 2
Alıntı cifix Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/09/2008 Saat 15:44
Orjinalini yazan: byzilker

tek öneri oku.. Bol bol oku.. aldigin kit seni a$ar diyemem tabii o senin zevkin onu yapmak istedigin icin aldin.. Ba?la bakalim ufaktan.. Oldu bi yerde takildin.. Ac interneti kaynak bul kendine.. Forumda bircok sorununa yanit bulacaksin zaten.. Yaptigin modele bakarak "super oldu" diyebiliosan icinden, ona dokunmaya bile kiyamiyorsan i$ tamamdir.. ;)

Ferrari'de eger kirmizi kullanicaksan tonaj tutturmak oldukça zordur. Ylk maketini de buyuk ihtimal firca ile boyayacaksin. Yster istemez o firca model uzerinde iz birakacak.. Bakacaksin o izleri gordukce icine sinmeyecek bi turlu.. Yok etmeye calisicaksin icinden geldigince.. Afedersin; "scarim yau olmuo bole" deyip bi airbrush alicaksin ufaktan kendine ;) Bu arada ferrari'yi cope atma ileride lazim olcak bu asamadan sonra..

Aldigin airbrush ve elindeki renklere uygun bi model daha alcaksin sonra.. Belki de inatla ferrari yine ;) baslicaksin airbrush ile "motor" kismindan boyamaya.. Sonra diyeceksin ki oteki modele yazik oldu yaa keske bastan bununla yapsaydim.. Neise $ase motor tamam geldin ana kaportayi boyamaya.. Doldurdun kirmiziyi basladin inceden.. O da ne!! boya da akma oldu veya boyle bi tuhaf portakal kabugu gorunumunde oldu veya her tarafi toz oldu.. off!! o kadar ugrastin yine model cop oldu sana.. (sakin cope atma lazim olacak)

Dedigim gibi her model sana ayri bi tecrube verecek, her model sana ayri biseyler katacak.. Bol bol oku.. belki bir belki belki iki belki de üç model heba edersin ama sonunda parani display case'lere yatirmaya baslarsin ;))

Öncelikle açyklayycy, aydynlatycy ve bir o kadar da keyifli cvp için te?ekkürler :)

?u anda 1 adet Revell 1/72 AH-1W Super Cobra, boyaly, stickerlary üstünde ve altynda onu havada tutan kaidesiyle beraber rafymda duruyor. 1 adet Revell 1/72 Eurocopter SA 625 Dauphin 2'de bitmek üzere.. Anlatty?yn a?amalaryn nerdeyse hepsini ya?adym gibi. Syra airbrush almakta fakat daha karar verebilmi? de?ilim. Y?in asly bu hobi için o kadar para harcayyp harcamama kararyny veremedim.

Hepsi bir yana, en büyük problemim söyledi?in gibi boya. Özellikle de boyanyn kyvamy ve detay boyamayy düzgün yapamyyor olmam. Onu da yapsam tam süper olucak :)
IP
kivanckitapci
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı kivanckitapci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2009 Saat 19:22
Konu kirlili?i olmasyn ben de burada sormak istedim problemimi. ?u an revell'in F-4F Phanton 1/72 kiti üzerinde çaly?yyorum. Fakat fyrlatma kolundaki sary çizgileri bu ölçekte nasyl bi teknikle yaparym bilemedim. Yardymlarynyzy bekliyorum :)
Design Belongs to G.O.D.
IP
Drakigns
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
Alıntı Drakigns Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2010 Saat 02:22
bende buradan sorayym dedim 45 parçalyk bir gemi maketi ile ba?lanabilir mi zorluk derecesi 3 filan demi?ler tedirgin oldum o yüzden...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/02/2010 Saat 05:14
Marka,ölçek ve geminin ismi nedir
IP
meerdogan
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
Alıntı meerdogan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 00:00
cok alakasyz olacak ama by sorum olucakty acaba bursada nerden bula bylyrym bu maketlerden.su an f16 modelynden aryyorum bana yardymcy ola bylecek varmy acaba.bursada nerelerde satylyr
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 10:15
Bursa da bildi?im kadary ile tek ba?yna model satan bir dükkan yok, zaten memleketin genelinde bu ?ekildeki dükkan sayysy 10 adeti geçmiyor.
O dev AVM lerdeki büyük oyuncakçylarda ve D&R larda bazy markalaryn bir kysym ürün çe?idinin sergiledikleri malum, buralarda muhtemelen arady?ynyzy da bulamazsynyz. Sitenin linkler/dükkanlar kysmynda online dükkan adresleri var, oralardan temin edebilirsiniz.
IP
meerdogan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı meerdogan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 10:43
verdyyyn bylgy ycyn cok tesekur ederym.buyuk by sehyrde nasy olmaz hayret bysey.en yakyn zamanda bursayada kazandyryrlar ysallah
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 18:28
Bursadayym uzun süreler model dükkany olmamasyny dert ettim. Avmlerde oyuncakçylarda vardy eskiden biri satmyyor diye kaldyrdy di?eride hem satmyyor hem boyalar satylmady?y halde eksiliyor diye kaldyrdy artyk satan hiç bi yer kalmady. Ama sorun de?il kolayy var hlj, hiroboy, hobbysearch, modelhobbies, modelexpress bunlaryn hepsinden sipari? verdim hepsi elime ula?ty ve yurtiçi alymdan ucuza galdi?i de kesin ve bulunmaz kitleri bulabilmek detay setleri alabilmek de cabasy. Boya da alacaksan 15 adetten fazla olacaksa hlj ucuza geliyor yada kitle beraber boyalaryda al yoksa 5 tane boya alyrsan kargo yüzünden pahalyya geliyor.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 18:40
Merhaba ;
Günce karde?imin önerisine ek olarak Ankara' da bulunan Türkiye' nin en büyük hobi ma?azasynyda unutmamak gerekir. Hobbytime ister ba?langyç, ister ileri seviye tüm maketçilere hitap eden geni? bir sto?a sahip. Yzmir de de ?ube açtylar. Bir kaç ürün seçip, alym yaparken sto?un hangi ma?azada oldu?una dikkat edersen iyi olur. Yoksa 2 kere kargo ücreti ödersin. Ystanbul'da da tanynmy? firmalar var. Yster yurtiçi, ister yurtdy?y hangisini tercih edersen, seçenek çok.

Ylk maketlerinin ucuz olmasy, olasy sorunlar sebebiyle daha az harcama ile daha çok tecrübe etmeni sa?lar.

Saygylar.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2011 Saat 22:28
SEvgili Bary? arkada?ymyn önerisine istinaden bazy ki?ileri kyzdyrabilecek bi?ey yazayym.

Abi model türkiyede diyeyim isim vermeyeyim 50 tl bakyyorum japon sitelerine 30 tl kargosuna bakyyorum 18 tl diyor yani 48. alynyrmy de?mez beklemeye ama yurtiçi alymda birde kargo var yine en az 7 lira kargo.

Ben acelem yoksa her zaman yurtdy?y alyyorum biraz bekleme var ama totalda çok fark yaratyr masraf olarak.

Ama ince bi çizgi çekelim e?er izmirde yada ankarada olsan hobbytime'a gider orada vakit geçirir bi model be?enirsem alyrdym. Ama zaten güzel ?ehrimde yok zaten paketlenip gelecek ha japonya ha ba?ka bi yer ne fark eder.
IP
meerdogan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı meerdogan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/03/2011 Saat 13:56
arkada?lar en guvenylyr ve gecyktyrmeyen syte hangysy.internetten cekynyyorum aslynda onun ycyn guvenylyr by syte aryyorum.syzyn tavsyyelerynyz?
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/03/2011 Saat 14:02
mmyhobby ve hobbytime da sorun çykmaz, kredi karty ile ödemede çekiniyorsanyz havale geçebilirsiniz.

Ama önce seçti?iniz malzemelerin gerçekten olup olmady?yny tel ile teyit edin, sonra sipari? geçin. O konuda problemler çykabilir i?te :)

benim ?ahsi dü?üncem, yurtiçinden bulunabilen tüm modelcilik malzemesinin çok da fiyat farky yok ise, yurtiçinden temin edilmesi... Zaten parmakla sayyly yer bu i?in ticaretini yapyyor, onlarda vazgeeçerse, yapy?tyrycyyy bile yurtdy?ylardan getirtiriz...

Düzenleyen erhntly - 11/03/2011 Saat 14:04
IP
Mehmet T Atalay
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı Mehmet T Atalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 17:52
Tecrübesizlik.

Düzenleyen akbaba4511 - 27/10/2011 Saat 18:03
IP
Mehmet T Atalay
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 23
Alıntı Mehmet T Atalay Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2011 Saat 17:59
Orjinalini yazan: erhntly

mmyhobby ve hobbytime da sorun çykmaz, kredi karty ile ödemede çekiniyorsanyz havale geçebilirsiniz.

Ama önce seçti?iniz malzemelerin gerçekten olup olmady?yny tel ile teyit edin, sonra sipari? geçin. O konuda problemler çykabilir i?te :)

benim ?ahsi dü?üncem, yurtiçinden bulunabilen tüm modelcilik malzemesinin çok da fiyat farky yok ise, yurtiçinden temin edilmesi... Zaten parmakla sayyly yer bu i?in ticaretini yapyyor, onlarda vazgeeçerse, yapy?tyrycyyy bile yurtdy?ylardan getirtiriz...

Cloroform varken yapy?tyrycyyy yurt dy?yndan getirttirmenin anlamy yok,tabiki yurdumuzdaki satycylary destekliyip büyümelerini sa?lamamyz gerekiyor.
Yukardaki sitelerden güven'ile aly?veri? yaparken modelizmo'yuda kullanabilirsiniz hepsi sonderece güvenilir.
IP
Navyasw
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı Navyasw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2012 Saat 01:05
Merhabalar,
Öncelikle söylemeliyim sitede yeniyim ve çok be?endim, sanyrym bu benim için yeterli olacak.
Her ne kadar küçük ya?lardan beri maket yapsamda artyk biraz daha ileri gitmeye karar verdim ve ****lardan bazy tavsiyelere ihtiyacym olacak, yardymcy olursanyz çok sevinirim:)
   Genelde Revell'in uçak ve gemi modellarini yaptym amatör olarak. Fakat ?imdilerde bu siteninde etkisiyle hobimi geli?tirmeye karar verdim. Artyk daha çok bir diorama için figür ve kara araçlary üstünde çaly?yyorum,sizlere bir kaç sorum olacak:
1. Boya i?i için plastik modellerde hangi tip boya kullanmayy tavsiye edersiniz (plastik modeller için ve fyrça ile)
2. Bir kitde yakla?yk 10 ila 20 arasynda boya kullanylyyor (Tamiya kitleri gibi)Bu boyalaryn hepsini almaya kalkmak pek ekonomik de?il bunun pratik bir çözümü var my?
3. Özellikle küçük parçalaryn boyanasyndan önce yapylacak i?lemler nelerdir (astar atmak ne demek mesela :))
4. Boya inceltme i?lemi nasyl yapylyr?
?imdilik bu kadar. Çok temel oldu galiba ama dedi?im gibi acemiyim, yardymcy olursanyz çok sevinirim.
ASW
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma