Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Marder1 A3 (1/35 Revell) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Marder1 A3 (1/35 Revell)
    Gönderim Zamanı: 08/10/2006 Saat 23:39
Selamlar Herkese,

Öncelikle sevgili Ümit (heydrich) kardeşim, uykundan uyanıp silkinmeni diliyorum, nerede senin Marder?

Aletin kendisi, Revell firmasının bize sevgiyle sunduğu 35 ölçekteki modern Alman ZPT'si Marder'in A3 alt modeli. Hafif top, Milan antitank roketi ve makinalı ile silahlandırılmış, asabi bir kardeş kendisi. Şu anda boyaya neredeyse hazır, bir kaç tesviye işlemi ve büyük beceriyle iki yerinden kırdığım top namlusunun tamirini bekliyor. Sonra NATO renklerinde Tamiya'nın NATO setiyle boyanacak. Yan aynalar ve sinyal korumalarıyla antenleri takılınca hazır olacak. Tahmini bitiş tarihi Ramazan bayramı.

Revell'in kiti nasıl derseniz... Becerebildiğim kadarıyla artısı eksisini özetleyeyim.

Olumlu yönden bakarsak, kitin içeriği fiyatına göre iyi. Detay olarak zengin sayılabilir, yine de kitin içinden çıkan sarılı kamuflaj ağı gibi bazı yan detaylar biraz fakir, tecrübeli modelciler bunları değiştirmek isteyebilir. Aracın gerçeğinde bulunan kaymaz yüzeyler güzel kopyalanmış. Taret ve silah detayları göze hitap ediyor, ince perçin, cıvata, hedehödö detaylar kitin genelinde mevcut. Tamiya'nın aksine (gerçi ondan da emin değilim ama) motor bölümü açılmıyor, keza motor detayı falan yok. İçi ne de yazık ki bulunmamakta. Detay hastası ve zenginseniz, bir kaç firmada içi ve motoru için detay setleri bulunmakta.

Olumsuz yönlerine gelirsek: Paletlerin vinili beni hiç açmadı, fazla yumuşak ve sıcakta sağa sola yapışıyor, dilerim boya yiyince iyice erimez (yoksa esnekliği iyi, kolay takılıp yürür aksamı kasmıyor). Kitin plastiği de çok gevrek ve kırılgan, bazen tesviye veya düzeltme yapmak istediğinizde veya az zorlamalarda çat diye kırılıveriyor. Bu bakımdan ince parçalar bazen sinir harbi yaşatıyor ve kutusunu açtığınızda bazı parçaların çerçeve üzerinde kırılmış olduğunu görerek üzülüyorsunuz. Bununla beraber, plastiği yapıştırıcıyla iyi geçindiği için tamir edilebilir.

Hata ararsanız, en büyük hata, yan korumanın, tek parça gelen gövdeye büyük gelmesi. Ön ve arka çamurlukları eğeleyerek oturacak duruma getirmeniz gerek. Bence daha fazla payı olan arka çamurluğa girişin, yalnız dikkat edin, benim bir anlık dikkatsizliğim çamurluğun komple kırılmasına yol açtı, plastiğin gevrekliği burada da biraz sorun yaratıcı.

Kite seçenek isteyenler için, doğru hatırlıyorsam Tamiya firmasında Marder'in A2 alt modeli bulunmakta. 1/72 ölçeğe inerseniz de, Revell aynı kalıbı küçültüp minisini de yapmış, henüz onu yapmadım ama plastiği daha iyi kıvamlı gibi.

Buyrun afiyet olsun...

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 01:56
süper gidiyor emre ağabey :)yalnız arkada biraz boşluk var sanki (tanktan anlamam ki de tüh:D)çatlak mıdır kırık mıdır anlayamadım bi göz atarsan sevinirim
valla seni gördükçe tank yapasım geliyor başarılarının devamını diliyorum :D
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 02:09
Ne?Nooldu?Geldikmi?İncek vaaar...Czzzzzt dzrt!!!!
Devam...Kolay gele...İşe gitmiyonmu sen Emre Kardeş?
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 03:32
İş yerinde yapıyor zaten bunları :D
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2006 Saat 04:55
Orjinalini yazan: ardeth

İş yerinde yapıyor zaten bunları :D

Öeeeh büyüğünden yalan, 30 saniye sonra A4 ile idareye çağırırlar herhalde :) İftiracı Aygün!

Geçen hafta iş yoktu, yeni gelenleri eğitip döndüm, haftasonumu da evde kapalı geçirdim (bakınız belli oluyor). Bu hafta yine Haramiderelere taşınıp durduğum için (Avcılarda oturanlara yine saygı duydum, amma uzak yahu!) haftasonundan önce çivi çakamam herhalde, şunu yazmak bile 3 saatlik yol sonrası ızdırap.

Blackbird, orası alenen hem kırık hem çatlak :) Diyorum ya plastiği kırılgan bir kit, orası da yan koruma oturtma çalışmaları sırasında kırdığım bir yer. Cerrahi müdahalesini yaptık, ardı gelecek.

Aygün, sana "Why don't you get a job" şarkısını ithaf ederek kapatıyorum. Telefon açıp "Oooh o maketi yapıyorum bunu ediyorum" diye ben çalışırken nispet yapmak iyi tabii :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 04:20
ovvv !!
IP
lombak
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 84
Alıntı lombak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2006 Saat 07:20
Cahiliye devrine giriş yapmış bir fakir olarak hakkaten imrenerek takip ediyorum

Düzenleyen lombak
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/10/2006 Saat 09:05
Efendiiiiiim,

Yoğun geçen bir hafta ve Farcry'a kaptırılan bir haftasonu sonrasında (söylemesi ayıptır LCD monitör aldım, görmemişin LCDsi olmuş başından kalkamamış oldu)nihayet çalışmalarımız devam edebildi.

Kitin kırık görünen kenarları önce artık çerçevelerden ısıtılıp çekilip uzatılmış plastikle dolduruldu, sonra da kalan iyice ufak boşluklar macunlanarak kapatıldı. Sonrasında, kırdığım toğu tamire kalkıştım, fakat topun kırılmakla kalmayıp eğildiğini de farkettim. Zaten kırılgan bir plastikten, iki yerinden kırık ve düzeltme girişimlerinde iyice parçalanacak olan namluyla uğraşmaktansa, kendim yapmaya karar verdim. Bir kaç deneme gerekti ama en sonunda çerçeveden ısıtıp çekerek tam istediğim kalınlık ve formda bir namlu elde edebildim, buna da kırık namlunun uç kısmını keserek ekleyince yeni bir namlum olmuş oldu.

Bu aşamada "Haydin boyaya gari" diyerekten, aracın geneline Tamiya XF-67 Nato Green rengini fıslattım. Tamiyanın bazı boyalarına kıl kapmama rağmen bu boya beni üzmedi, ince katlar halinde çalışırsanız güzel atılan ve iyi sonuç veren bir boya kendileri. Diliyorum Tamiya'nın NATO setinin kalan iki elemanı olan XF-68 ve 69 numaralar da böyledir.

Flaşlı çekim, renk doğru:

Flaşsız çekim, detaylar daha belirgin gibi ama renk aşırı beyaz ışık yüzünden tamamen yanlış görünüyor:

Buyrun efendim.

Planlanan adım: Yarın akşam da eve erken intikal edebilirsem, kamuflaja kahverengi kısımlardan giriş.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 07:50
Bayram tatili vesilesiyle, modele devam ederekten NATO Brown ve NATO Black renklerini de fısfısladım. Öncelikle söyleyeyim, NATO Black olmuş ama NATO Brown denen gayferengi konusunda Tamiya biraz çuvallamış. Renk fazla açık ve kiremitimsi, fotoğraflardaki kahve daha kızıl ve koyu.

Ayrıca kamuflaja da içim sinmedi, her ne kadar kılavuza bakarak kopyalamaya çalıştıysam da memnun kalmadım (kahverengiye tepemin atması olabilir). Tarafsız gözle bakıp yorumlarsanız sevinirim.

Afiyet olsun:

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 07:51
Bu da ters açıdan resmi.

Parlak vernik yiyince renklerin biraz daha kendine geleceğini düşünsem de, hala içime sinmiş değil.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 08:38
nato serisinden ben çok memnunum,orjinal tonlara çok yakın olduğunu düşünüyorum...siz belki yeşilin üzerine attığınız için ışığı kesmiş olabilir,daha açık bi zemine atmayı deneyin isterseniz,yada belki fazla inceltip yeterince örtmemiş olabilirsiniz,bir kat daha atsanız istediğiniz gibi olurmu acaba...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 08:58
Aslında mümkündür, resimlerde de bariz boyalar beyazlama yaptı kahverengi ondan kaykılmış olabilir, alkol kullanmam yüzünden mi oldu çözemedim. Rahmi'nin verdiği bir tavsiyeyi yarın uygulamaya çalışayım bakalım neler olacak...

Şu akrilik boyalarla bir türlü yıldızım barışmadı gitti.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 09:08
isopropil alkolse bi sorun yok,bende o şekilde kullanıyorum...beyazlama yaptıysa boyayı çok inceltip airbrushıda modele yakın tutmuşunuz demektir....karışımı biraz daha koyu yapın yada daha uzaktan atın veya basıncı düşürün...
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 09:22
Güzel güzel devam.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 18:04
Bencede güzel olmuş , üzme kendini , devam Kardeş...
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2006 Saat 18:13
Bencede güzel görünüyor kahverengi gayetiyi görünüyor. Beyazlamayı alkol yapmış herhalde benimde başıma da geliyor arada bir. Tamiya tinerin varsa ince bir kat onunla Renkler biraz daha sırıtsın istersen vernik atmadan yağlıboya ile yıkama yap derim. Kahverengi yboya neredeyse bir kat koyulaştırıp renkleri sıcaklaştırıyor.
Höh be sabah sabah amma yıkadım.
Eline sağlık gayet hoş duruyor.
ex copilot.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2006 Saat 07:19
Kolay gelsin Emre.. Piyasada Motor detayi olan bir Marder var.. Bunda mi o, yoksa Tamiyaninkinde mi?? Iki kitte var aslinda elimde ama, üsengeclik iste, modern araclardan pek haz etmiyorum :P..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2006 Saat 07:34
Motor detayı olan Tamiya'nın Marder1 A2 modeli. Bence üşenme yap abi, bu kit plastiği hariç güzel, diğeri de fena olmasa gerek.

Biraz önce Rahmi'den öğrendiğim bir hileyi uyguladım, renkler düzeldi, yeşili de patakladıktan sonra resimleri tekrar koyacağım bakalım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme