Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: (Bitti)Bir Spitfire da Benden Olsun... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Konu: (Bitti)Bir Spitfire da Benden Olsun...
    Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 06:53
     Selamlar, uzunca bir süredir sivil araç ürettikten sonra, ellerim yavaştan kaşınmaya başladı. Tayyare yapma duygularım depreşti, Rahmi abimizin, "My Name is Earl" ortak projesinin de verdiği gazla, geçen sene müze yarışması sıralarında yarım bıraktığım Spitfire'ı artık bitireyim dedim.

Malın kokpitini yaklaşık 1 sene evvel toparlayıp, gövdeyi kapatmıştım. Kokpitte kullandığım Eduard kemer seti, uyguladığmı ilk Photo etch set idi. Kokpitin görünümü şöyle:

Modeli elime tekrar aldığımda tesviye işlem beni bekliyordu. Tamiya'nın uçak kitlerinin kalitesi malum; Zira yeşil kafa'yı iyi bir şekilde kullanınca, macun kullanmadan, tesviye işini halledebiliyorsunuz. Ben de bu sefer işimi macunsuz hallettim. sadece bir bölgeye, macun niyetine japon yapıştırıcıs döküp zımparaladım.

Sonrasında, tesviye işi başarılı olmuş mu diye kontrol etmek için, uçağın astar rengi olan, RAF interior green'i modele attım. Sonuç hoşuma gitti.
Başladım ön gölgeleme işlemine. Ön gölgeleme sonrasında mal bu şekildeydi.

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:09
Sonrasında uçapın ana renklerini atmaya koyuldum. Öncelikle, uçağın altına Gunze sangyo 335 "medium sea gray" attım. Sonrasında ana rengi, beyazla açarak panel ortalarına attım. Böylece 3 farklı ton elde etmiş oldum.
   Ancak ben bu tonlama işini çok belirgin bir şekilde yapmıyorum. En son ana renkle bütün modelin altından bir kez daha geçiyorum. Sanırım abartılı olmasını istemediğimden böyle oluyor. Uçağın altı bu şekil gözüküyordu.

Uçağın altını 1 gün kurumaya bırakıldıktan sonra maskeledim. ÜSt tarafa geçtim.

Buraya da, yapım klavuzunda verilen boya karışımıyla elde ettiğim, Ocean Gray rengini attım. Sonrasında yine panel ortalarına hafif bir gölgeleme.

Ardından, kamuflaj olayına girdim. Spitfire'larda kamuflaj paterni belli olduğundan, kitten çıkan maskeleme şemasını kopyalayıp uhu-tac ile modele yapıştırdım. Böylece çok da sert olmayan bir geçiş elde etmeyi umuyordum.

Maskeleme tamamlandıktan sonra, açıkta kalan kısımlara, tekrar bir ön glgeleme yaptım. Sonrsında ikinci kamuflaj rengi olan, Gunze 73 "Dark Green" i modele tatbik ettim. sonrasında yine açık renkle panel ortaları.

IP
EmrahR
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 178
Alıntı EmrahR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:21
Elinize sağlık, ön gölgelemeyi nasıl ve ne ile yaptığınızı sorabilir miyim? Teşekkürler.

Düzenleyen EmrahR
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:25
Bu arada, yazmayı atlamışım, Kanopi camlarını Bare Metal Foil ile maskeledim. Tekniği merak edenler Ufuk ağabeyin Makaleler bölümündeki Corsair toplama yazısına bakabilirler.

Maskeleri söktükten sonra, bazı yerlerden boyanın içeri sızdığını gördüm. Oraları da ince airbrush hamleleriyle düzelttim.

Kanat önlerindeki sarı bantları da, maskeleyip boya atarak yaptım.

Sonrasında modelin tamamına parlak vernik uyguladım. Uçağın altına üstüne verniği aynı anda uygulayabilmek için, bir adet maket çerçevesini, yontup uçğın burnundaki pervane deliğinden içeri soktum. Böylece uçağı, pamuk helva yer gibi verniklemek mümkün oluyor.

sıra geldi decallere. Bu uçağı başta, Polish squadrona'a ait, üzerinde donald duck nose art olan, bir uçak yapacaktım. Malesef internetten getirtmiş olduğum Techmold marka decaller tam bir facia çıktı.

Decaller panel çigilerinin içine girmediği gibi, üstüne dünyanın microsolünü bassanız bile bana mısın demiyordu. Baktım böyle olmayacaki yapıştırmış olduğum kanat üstü forslarını sökmeye çalıştım. Malın bir kısmı, rahat soyulurken, bir kısmı modelin üzerinde kaldı.

Neyse dedim, yine internetten getrmiş olduğum cutting edge "Eagles and Aces part1" decal setini kulanmaya karar verdim. Bu arada, araştırmalarımı da yeniden yapmak zorunda kaldım tabi.   Sonunda yapmaya karar verdiğim, uçak Robert Stanford Tuck isimli pilota aitdi. Adamın film gibi hayat hikyesini de okuyup iyice zevke geldikten sonra, yeni decalleri modele tatbik ettim.

IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:37

Ceki ellerine sağlık çok güzel olmuş. parlak vernikten sonra üzerine hangi mat verniği kullandın acaba sorabilir miyim??
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:40
Malesef decallerle yaşadığım problemler, cutting edge de de bitmedi. Sağolsun adamlar dairesel forsların her rengini ayrı bir decal olarak vermilşer. Siz bunları üst üste yapıştırıp ortalamaya uğraşıyorsunuz.

Kanat üstü lacivert daireler yerine oturduktan sonra, üstlerine ortadaki bordo daireyi yerleştirecektim ki, bir de en göreyim. Adamlar, kırmızı daireyi ufak vermişler. Decali oturtunca, forsun ortasında, gerçek uçakta olmayan beyaz bir halka kalıyor. Bir araba küfür de, cutting edge'e ettikten sonra, Yine Kutudan çıkan decallere kalmıştım. Kutudan çıkan kanat üstü forsların ortalarındaki kırmızı daireleri kesip modele uyguladım. Sağolsun onlar, istenmeyen beyaz halkayı örttüler.

Decal aşaması bittikten sonra, modeli su ile yıkayıp ovalayaraki micro sol lekelerinden arındırmaya çalıştım. Başarılı olduğumu düşünüyordum ki, decallerin züerine parlak vernik basınca bir de baktım ki, beyaz beyaz mico-sol lekeleri ortaya çıkıyor.

İkinci araba küfürü de oraya ettikten sonra, sivil otoculuktan gelen bir alışkanlıkla, elime compound'u aldım. Beyazlayan yerleri ovalayıp lekeleri yok ettim.

Sonrasında tekrar beyazlama olmaması için, deişik bir şey yapmaya karar verdim, ve yağlı boyayı direk decallerin üzerine uyguladım. Böylece mciro sol lekeleriyle arada bir koruyu katman oldu, ve de beyazlamanın önüne geçti.   En son modele gunze mat vernik attım.   

Sonasında bazı stencillerin compound işlemi sırasında yok olduğunu fark ettim. Onları da Kutudan çıkan stencilleri yapıştırarak hallettim.

Egzoslar için Kaan Bey'in tavsiyesini uyguladım. Önceden Gunze pas rengine boyadığım egzosları, koyu kahve yağlı boya ile yıkadıktan sonra, uçlarına da metallic grey ile kuru fırçalama yaptım. Görünümleri hoşuma gitti.

Tekerleklerin altlarını zımaralayıp, uçağın ağırlığından hafif inmiş görüntüsü vermeye çalıştım.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:48
Bu arada, yazmayı unutmuşum, Modelin kokpitini açık yapacağım için, kokpit kapısını(kapı mı denir?kapak mı denir?) önceden kesmiştim. Kokpitin içine boya girmemesi, gövde kamuflajı ve decalleriyle uyumlu olamsı için, kapağı sıkıştırarak tekrar yerine yerleştirdim. Kapağı tekrar açınca sağına soluna, boya dökülmesi yapıp geçişlere daha doğal bir hal vermeyi düşünüyorum.

Bu arada RS harflerinden R biraz yamuk yerleşmiş. Ancak, kapağı açınca o yamukluğun pek göze batacağını sanmam.

bir foto daha:

Sıradaki işlemller: anten direğini takıp anten çekme, silah üstü isleri yapma. Ve belki iyici inceltilmiş buff, ile panel aralarında gezinerek, tonlamaları daha da belirginleştirme, böylece uçağa solgun bir görünüm kazandırma...

Düzenleyen CErginbas
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:56
Ceki ellerine sağlık, kamuflajlarını pek sevmesem de ingiliz uçağı yapasım geldi. :)
Soldurma işini ihmal etme, yarışmada iki ucagım birden renkleri çiğ diye elenince bundan sonrakiler de yapmak şart oldu. :(
Ön kanopi! camında bir oturma problemi var gibi. Gerçi model bitmiş , bu aşamadan sonra su katmak gibi oldu. :S
Kolay gelsin.
feed the troll
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 07:57
Yazmayı unuttuğum bir diğer önemli işlem de, Tamiya'nın spitfire kitlerinde olan bir hatanın düzeltilmesi.

Kitten kanatların üzerinde gerçek uçakta olmayan şeritler çıkıyor.

Bunların zımparalanıp yok edildikten sonra, panel çizgielrinin tekrardan açılması gerekiyor. Bu işlemi geçen sene yaptığım için başta hatırlayamamıştım.

Düzenleyen CErginbas
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 08:15
Orjinalini yazan: EmrahR

Elinize sağlık, ön gölgelemeyi nasıl ve ne ile yaptığınızı sorabilir miyim? Teşekkürler.

Ön gölgelemeyi, tamiya akrilik serisinden xf-1 mat siyah ile yaptım. Hava tabancasıyla panel çizgileri üzerinden defter karalar gibi hzılıca geçtim.

Orjinalini yazan: baris

parlak vernikten sonra üzerine hangi mat verniği kullandın acaba sorabilir miyim?? .

Barış sağolasın. Gunze Sangyo'nun mat verniğini kullandım. Önceden Tamiya x-22 parlak verniğe, yine tamiya'nın flat base'ini karışıtırp kullanıyordum. Ayarı tutturamadığım bir iki olaydan sonra hazır mat vernik arayışına geçtim. Gunze'den gayet memnunum.

Orjinalini yazan: judas

Ceki ellerine sağlık, kamuflajlarını pek sevmesem de ingiliz uçağı yapasım geldi. :)
Soldurma işini ihmal etme, yarışmada iki ucagım birden renkleri çiğ diye elenince bundan sonrakiler de yapmak şart oldu. :(
Ön kanopi! camında bir oturma problemi var gibi. Gerçi model bitmiş , bu aşamadan sonra su katmak gibi oldu. :S
Kolay gelsin.

Ayhan sağol. Soldurma işleminde haklısın. Önceki uçak modellerimi de yavaş yavaş elden geçireceğim. Tonlamaları zenginleştirme açısından çalışmalar sürecek.

Ön kanopi camı hakkında haklısın. Kokpit kapağını geri takınca kanopi yerine anca o şekilde oturdu. En son kapağı söktükten sonra kanopi camını da söküp tekrar yapıştırmayı düşünüyorum.

IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 08:26
Çok güzel bir çalışma,ellerine sağlık.
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 08:44
Çok güzel gerçekten. Ellerine sağlık.
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 10:01
Panellerin ortalarına iyice inceltilmiş buff attım. Böylece solgun bir görünüm elde etmeye çalıştım. Bu tekniği Ufuk ağabey önerdi, baya memnun kaldım. Bundan sonraki modellerde de uygulamayı düşünüyorum.   Modelin havası değişti bir anda.

IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 17:23
Çok iyi gidiyor. Milleti bir spitfire gazı aldı sanki.
Haydi sona az kalmış gibi...
ex copilot.
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 18:13
Güzel oluyor. Özellikle buff'dan sonra çok iyi durmuş.
Kaank
IP
seth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı seth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 18:35
Ceki çok güzel gidiyor.Aynen devam.Valla bunu görünce benimde uçak yapasım geldi.
Private Glider Pilot
www.izmirmaket.com
IP
onge
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 336
Alıntı onge Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 19:45
Çok keyifli, kokpit açık halini ne zaman görücez?
"cure" le yeah tank cho she calcar
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 19:56
süpeeeeeeerrr!!
cidden harika olmuş ellerinize sağlık
ben de mi spitfire yapsam :p