Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Sizce olur mu ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 20:31
Eh artık bu kadar lafa bir resim görmek, hem de acilen, farz oldu...
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:09
Orjinalini yazan: Muratti

Mesela ben konuyu daha da açayım :
T38' lerin, IAS serisinin fabrikadan basecoat boya dahi yemeden çıktığını ve genelde boyanmadan cepheye sürüldüğünü bilmeyen var mı ?

"T 38" dediğiniz uçak değilde tanksa (T34) stalingrad savaşı sırasında,şehir kuşatma altındayken,Almanlar tank fabrikasının kapısına dayanmışken boyanmadan cepheye sürülen tankları duydum.Başkada duymadım.
"IAS" da JS olsa gerek.O dahada savaş ortası-sonu sayılır.Boyasızını hiç duymadım.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:19
Orjinalini yazan: freeman

Elbette ki kapatirizda, bu kadar rahatsizlik verecek ne var "Pas" konusunda anlamadim?? Sonucta Murat beyin calismasiyla ilgili, ayrintisinda ise onun calismasindan bagimsiz olarak maketlerden, ve tanklardan konusuyoruz? Yanlis yer mi? Yanlis konu mu?

Gayet isabetli oldu konunun açıldığı.Maketlerde yapılan birtakım uygulamaların neye dayandırıldığı hakkında dimağımız açılsın biraz.
Aynı şekilde savaş sonu dönemi Alman tanklarında kullanıldığı idda edilen o garip sarı rengin nasıl icat edildiğini anlatacak biri olsa keşke.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:34
Orjinalini yazan: İdris

Gayet isabetli oldu konunun açıldığı.Maketlerde yapılan birtakım uygulamaların neye dayandırıldığı hakkında dimağımız açılsın biraz.
Aynı şekilde savaş sonu dönemi Alman tanklarında kullanıldığı idda edilen o garip sarı rengin nasıl icat edildiğini anlatacak biri olsa keşke.

Evet Idris Bey, gercekten önemli bir konu, hurafelere daynarak maketlerde yapilan, ancak gercek araclarda olmayan kritik eklemeler nelerdir?? Konu hakkinda en genis bilgiye sahip kisi olarak, aydinlatir misiniz bizi? Neler eklenirse, yada uygulanirsa, maket kabul edilemez olur?

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:36

"T 38" dediğiniz uçak değilde tanksa (T34) stalingrad savaşı sırasında,şehir kuşatma altındayken,Almanlar tank fabrikasının kapısına dayanmışken boyanmadan cepheye sürülen tankları duydum.Başkada duymadım.
"IAS" da JS olsa gerek.O dahada savaş ortası-sonu sayılır.Boyasızını hiç duymadım.

Tamamen boyasız olduğu rivayet edilen T-34lerin sayısı en fazla 2 tane ve (eğer 2 tane ise) muhtemelen bir tanesine taret bile takılmamış. Hikaye hep aktarılır, bildiğim kadarıyla Almanlar fabrikayı kuşatıp içeri saldırınca Ruslar çarpışarak geri çekilip bir yandan da bitmek üzere olan tankların başındakileri silah zoruyla çalışmaya devam ettiriyor, fabrika kaybedilmek üzereyken de hattan bitmiş sayılır yürür durumda bir T-34 ile henüz tareti takılmaya fırsat bulunamamış bir T-34'ü biraz hareketli sığınak kıvamında Almanların üzerine sürüyorlar.

Bunun dışında boyanmadan bir aracın cepheye sürülmesinin pek mantığı yok, tabii yine fabrika kapısından çıkıp bahçedeki çarpışmaya katılmayacaksa. Seri halide bir sürü tankın basecoat dahi atılmadan toz toprak çamura maruz kalacak şekilde cepheye sürülmesiyse bana iyice mantık dışı geldi. Eksik etek cepheye giden, yarım yamalak durumda savaşmak zorunda kalan veya Almanların yaptığı gibi elde kalmış hasarlı araçların yürür parçaları birleştirilip ortaya çıkartılan melez araçları çok duydum veya resimlerini gördüm ama ana boyası olmadan "cepheye" giden tank ilk defa duyuyorum.

Armorama'da bununla ilgili çok güzel bir tartışma vardı, söze tankçılık yapmış eski askerler de karışmıştı ve onların dediği, ne kadar estetik görünürse görünsün bir tank kumandanının en büyük düşmanlarından birinin pas olduğu ve en gereksiz parçalarda bile (egsoz hariç) pasla her daim savaşıldığı. Egsoz ve bazen malzeme sıkıntısı yaşanan durumlarda çamurluk vs gibi parçaların paslanmasına mantıklı diyorlar, kalanı için, mesela araç üzerindeki boya çizikleri, sıyrıkları içinse yorumları farklı. Her birlikte mutlaka yama için boya bulunur, buralar yamanır, asla ve asla çizik bırakılmaz, ayrıca gövde üzerinde tuhaf tuhaf yerlerde gerçek hayata göre ölçeklendiğinde 30 cm falan uzunluğunda çiziklerin olması ise çok zordur diyorlar.

Dil sorununuz yoksa, Armorama'nın AFV bölümünde weathering ile ilgili konuları bir gözden geçirin, pek çok duruma yeni bir gözlükle bakabilirsiniz. Benden söylemesi.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 22:57

Evet Idris Bey, gercekten önemli bir konu, hurafelere daynarak maketlerde yapilan, ancak gercek araclarda olmayan kritik eklemeler nelerdir??

"Ekleme" den neyi kastettiğinizi pek anlamadım ama birtakım moda olmuş,göze güzel görünen uygulamalar var.
Tartışılan şey bunların gerçekliği olabilir ancak.

"Bu benim zevkimdir,istediğim gibi yaparım" denirse zaten söylenecek birşeyi kalmaz kimsenin.
"Doğrusu nedir,böyle yapsam olur mu?" sorusuna ise bildiğimiz kadarıyla cevap veririz.
Kişi ister birini,ister diğerini seçer ve yapar.Seçilen yolu eleştirmek bence yanlıştır çünkü kimse başkasının keyfine karışmamalıdır.
Ama gerçeğine yakın yapmak isteyenlerede hatalarını işaret etmek lazım ki bir sonraki çalışmalarında yardımı olsun.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 23:00

Neler eklenirse, yada uygulanirsa, maket kabul edilemez olur?

Keyfiniz için yaptığınız sürece herşey kabul görür :).
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 23:03
T34 tabi ya... pardon
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 08:36

Marketlerde bulunan teneke kutular (3-5 kglik ayçiçek yağı veya litrelik tiner kutusu) bile açık ortamda hemen paslanmıyor.
Hergün illa yıkandığı halde mutfak bıçağımız paslanmadı henüz.
Kat kat boyanmış,paslanmaz çelik,yüksek kaliteli zırh kolay kolay paslanmaz.

tamam bıçaklar paslanmaz çeliktir...paslanmaz çeliğin de nikel krom vs vs içeren milyon çeşidi vardır da afv lerde paslanmaz çelik kullanıldığını hiç duymamıştım. varsa bi kaynak rica edebilirmiyim...bahsi geçen tin can ler ise bambaşkabir vaka
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 09:04
Birkaç firmanın ürettiği zırh çeşitleri var.
Örnek olarak Krupp un ürettiği zırhlardan birini yazayım.

C 0.32-
Mn 0.30-
Si 0.15-
Cr 1.70-
Ni 0.40-
Mo 0.20-
V 0.15
P-S 0.05
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/09/2006 Saat 20:07
tamam da paslanmaz çelik bünyesinde en az %12 veya daha üstü(20 lere kadar gider 70 80 çeşidi olması lazım:) ) krom veya duruma göre nikel ve-veya mangan içeren düşük karbonlu çeliktir. yukarda yazdığınız paslanmaz çelikle uzaktan yakından bir alakası yok...
ancak yukarda bahsettiğiniz çeliğin kalitesini bilmemekle beraber içeriğe bakarak orta karbonlu sınıfına girdiğini ve krom seviyesinden korozyona dayanımının yüksek olacağını ve molibden seviyesi sayesinde dayanımının da yüksek olacağını söyleyebilirim. sanırım eskiden kullanılan bir zırh malzemesi? günümüzde kompozitler tercih ediliyor ve kimyasal analizlerine ulaşmak çok zor...
konunun dağılıp gitmesini istemezdim ama ortada çelik çeşitleri dönüyor ve bu malzemelerin kolay paslanıp paslanmayacağı konuşuluyorken kendimi tutamadım kusura bakmayın...

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 01:20
Orjinalini yazan: Arvid

sanırım eskiden kullanılan bir zırh malzemesi?

Konumuz 2. dünya savaşı (1939-45).
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 02:31
ok o zaman piçakla tenekeyle de iºimiz yoktur yani:)
ben inime geri döneyim:)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 02:33
Konunun 1000 den fazla hiti var, ama maket yok ortada.. :)

Murat bey, her kes sabirsizlikla Beobachtungpanther´inizi bekliyor.. Bir kac resim koyun artik lütfen ;)
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 04:06

Konunun 1000 den fazla hiti var, ama maket yok ortada.. :)

Murat bey, her kes sabirsizlikla Beobachtungpanther´inizi bekliyor.. Bir kac resim koyun artik lütfen ;)

Aşağıdaki tabirden hoşlanmam ama farz oldu

+1
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 05:02
OK gelcek gelcek ama finish'e daha çok var. Paletler işkence gibi. Daha boyaya bile başlayamadım...

Aha bu 1

Aha bu 2

Aha bu 3

Bu resimdeki egzos sistemine bayıldım. Burnt metal ile ve fırça ile boyayacağım.

Ama paletler kafayı yedirtecek bana hem çok kötü bir tree hem de yapıştırıcıyı yer yemez yamuluyorlar.

Düzenleyen Muratti
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 06:33
Murat Bey, arka tarafta bir oturma sorunu mu var? Arkadaki kutuların oradan üste oturan gövde sağlı sollu pörtlemiş gibi...

Bir de taretteki bombaatarların da içini oysanız çok daha güzel olabilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/09/2006 Saat 07:03
Sağ tarafın yol tekerlerinin dizilimi yanlış olmuş gibi.
Kaank
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma