Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Sizce olur mu ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 17:43
Yandıktan sonra paslananları bende gördüm.
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 20:20
Orjinalini yazan: freeman

Orjinalini yazan: Muratti

E peki bu alaşım okside olmuyor muydu ??? Neticede metal bu okside olmak zorunda...
[/URL]

Idris Beyin yazdigina (en azindan gördügüm bazi araclar icin) bu noktada katilmiyorum iste.. Paslanmis alman tanklari gördüm.. Hemde az buz degil.. Tamamen..

Belki dayaniklilik süresini uzatiyorlardi..

afv lerden savaş tarihinden pek anlamam ancak malzemeler konusunda 3 5 bildiim şeyi söölemek isterim...
günümüzde zırh olarak genelde üstün teknolojili kompozit malzemeler kullanılıyor ve bunlarında paslanma het höt gibi dertleri genel olarak yok ancak geçmişte kullanılanlar metal alaşımlar. ha alaşım da olsa çou metal oksidasyona bi şekilde karşı koyamıyacak hale gelir-gelebilir bunun için genelde katodik veya anodik koruma yapılır. çeşitli yöntemlerden en çok kullanılan(basit güvenli) ana malzemenin üstüne kurban edilebilecek bir metal malzeme(oksitlenmeye daha hevesli-kurban elektrod) kaplanır böylece oksit tabakası zarar görmesi istenmeyen katmanlara geçmez. günümüzde galvaniz het höt teknikleri de basitçe budur... yani muutemelen paslanmış tanklar felam vardır ama zırhı deil de zırhın zırhı paslanmıştır:)
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 20:53
Mantıklı... Ama 1935-1945 arasında (Panzer Kampfwagen gelişim aralığında) sanmam ki öyle zırhın zırhı veya aktif / reaktif zırh var olsun. Neticede alaşımı döküp döğerek zırh yapmıyorlar mıydı ?
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 21:17
zırhın zırhı benim bulduum bi tabir:)
yani sonuçta bu yöntem roket mühendislii tadında bişi diil ve yanılmıyorsam 1900 lerin başlarından beri kullanılıyor...yoksa şimdiye kadar etrafımız pastan geçilmez olurdu:)
ha sadece adamlar zaten savaş sırasında ultra seri üretimde katodik koruma ile ilgilenmemiştir rus modeli kalitesiz olsun ama nice olsun tarzını benimsemiş deseniz ona ok:)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 22:44
Orjinalini yazan: İdris

Yandıktan sonra paslananları bende gördüm.

Yo hayir, benim sözüne ettiklerim yanmadan, sadece zaman etkisi ile..

Munster´de meshur bir panzer müzesi var.. Genel olarak cok iyi korunmus tanklar olsada, müzenin acik alaninda, muhtemelen henüz elden gecirilmemis araclarda var.. Ve bunlarin hemen hepside tepeden tirnaga paslanmis durumda..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 23:01
Sanırım anlatılmak istenen, Muratti'nin yapmak istediği gibi pas kusmuş bir aracın cephe şartlarında olmasının zor olduğu. Özgür, senin de örnek verdiğin gibi araçlar uzun süre açık havada şartlara maruz kaldıklarında paslanıyorlar, bu noktada hem fikir olmamız lazım.

Ama diğer türlü çabuk paslanabilecek bir malzemeden değil, dayansın diye üretilmiş alaşımlardan yapılıyorlar. Bu durumda, zaten savaş sonuna doğru yeni araçlar fabrikadan apar topar çıkartılıp cepheye sevkedilirken ve hele ki Waffen SS gibi ordunun elinde o an en iyi ne varsa onu kullanması durumu geçerli iken, Panther tankının gövdesinin pas kusmuş hale gelecek kadar vakit bulması, bunun bir şekilde boyanmaması ve böyle çarpışmaya katılacak durumda olması... Biraz zorlama bir senaryo oluyor demek istenmiş olabilir.

Murat Bey kusura bakmayın, her seferinde araya oyunbozan olarak giriyor gibi oldum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2006 Saat 23:53
Alıştık Emrecim alıştık :P   (şaka şaka)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 02:30
Dogrudur Emre..

Bu arada paslanmis Tanklardan acilmisken konu, bir kac resim..

Adam gercekten döktürmüs..
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 07:11
Kameranın şar-Z-ı bitmiş onun için resmini basamıyorum. Yoksa ICM' in Panther' i dehşet kolaymış. Paletler hariç (parçalı) tümü 4 saatte astara hazır hale geldi.

Sadece ön fender' a birazcık putty istedi.

Spruce üzerinde numaralar yok devamlı ön kapağa dönüp dönüp parça bulmak Ukrayna işkencesiydi valla...

Çeker çekmez basçem
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 09:09
King Tiger'ı paslatan amcanın eline sağlık. Bir amca vardı hep böyle enkaz yapıyordu, bu amca o mudur acaba? Herifin acayip paslanmış Panzer IV ve resmini çeken hasan, düşmüş Amerikan uçağının yanında pigme hasan gibi çalışmaları vardı.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 09:57
Marketlerde bulunan teneke kutular (3-5 kglik ayçiçek yağı veya litrelik tiner kutusu) bile açık ortamda hemen paslanmıyor.
Hergün illa yıkandığı halde mutfak bıçağımız paslanmadı henüz.
Kat kat boyanmış,paslanmaz çelik,yüksek kaliteli zırh kolay kolay paslanmaz.

IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 16:24
Orjinalini yazan: Emroglan

King Tiger'ı paslatan amcanın eline sağlık. Bir amca vardı hep böyle enkaz yapıyordu, bu amca o mudur acaba?..

Yo hayir bu pek taninmis birisi degil..

Orjinalini yazan: İdris

Marketlerde bulunan teneke kutular (3-5 kglik ayçiçek yağı veya litrelik tiner kutusu) bile açık ortamda hemen paslanmıyor.
Hergün illa yıkandığı halde mutfak bıçağımız paslanmadı henüz.
Kat kat boyanmış,paslanmaz çelik,yüksek kaliteli zırh kolay kolay paslanmaz.

Idris Bey, bizde hemen paslanir demiyoruz ki zaten.. Munsterdeki tanklar en az 60 yillik!! Yukardaki King Tiger´da, ardenne ormanlarinda kaybolmus, 60 yil sonra bulunmus bir aracin dioramasi.. Savas alaninda, ekstrem sartlara maruz kalmadan, bir aracin bu hale gelemeyecegi acik zaten.. Sonucta adamlar yag tenekesi yapmiyor, elbette ki kolay kolay paslanmayacak, ama bu illaki hic bir zamanda paslanmayacak anlamina gelmiyor.. 50-60 yillik cevre sartlari paslanmak icin yeterlidir sanirim?? Yada tank müzesinde ki acik arazideki tanklara pas efekti yapiyorlar??
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 17:41
Şu durumda, Muratti bey kevgire çevrilip yanmış veya 60 yıl doğada kalmış bir tank yapmayacaksa maketi pasa boğması da gerekmeyecek diyerek pas konusunu kapatabilir miyiz?

Düzenleyen Lonewolf
Kaank
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 17:53
Elbette ki kapatirizda, bu kadar rahatsizlik verecek ne var "Pas" konusunda anlamadim?? Sonucta Murat beyin calismasiyla ilgili, ayrintisinda ise onun calismasindan bagimsiz olarak maketlerden, ve tanklardan konusuyoruz? Yanlis yer mi? Yanlis konu mu?
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 18:18
Tankların yanma veya uzun yıllar doğada kalma durumu haricinde aşırı derecede paslanmayacağı konusunda hem fikiriz sanırım. İdris beyin, tankların kullanıldığı dönemdeki durumlarıyla ilgili fikir belirttiğini düşünüyorum. Dolayısıyla konunun geldiği noktada Muratti beye bir faydası kalmadı bence.
Eğer konuyu genel olarak devam ettireceksek ayrı bir başlık altında tartışmak, tüm modelsitesi sakinleri için daha faydalı ve ileride arandığında kolay bulunabilecek bir kaynak bile olabilir.

Düzenleyen Lonewolf
Kaank
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 18:58
Orjinalini yazan: Emroglan

King Tiger'ı paslatan amcanın eline sağlık. Bir amca vardı hep böyle enkaz yapıyordu, bu amca o mudur acaba? Herifin acayip paslanmış Panzer IV ve resmini çeken hasan, düşmüş Amerikan uçağının yanında pigme hasan gibi çalışmaları vardı.

Evet güzel yapmış. Zaten gördüğüm kadarıyla da isabet almış. Bu bakımdan yandığını da varsayabiliriz. Yani yine Idris'in belirttiği gibi yandıktan sonra paslanmış olabilir.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 19:55
hassasiyete ggerek yok dostlar; burada sadece maketle ilgili konuşmuyoruz. burada anlatılan her cevapla fazlasıyla aydınladım.
Hem Panther ve diğer tanklarla ilgili ne kadar bilgi payleşımı olursa ileriye dönük de o kadar iyi olur.

Mesela ben konuyu daha da açayım :
T38' lerin, IAS serisinin fabrikadan basecoat boya dahi yemeden çıktığını ve genelde boyanmadan cepheye sürüldüğünü bilmeyen var mı ?

EDIT : Bu arada benim ICM bebeğin ilk resimleri çıktı ama resimleri uploda ettiğim site down for maintenance. Var mı tavsiye etçeeniz bi bedava servır site ?

Düzenleyen Muratti
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 20:23
http://imageshack.us/
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04