Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: TSK M-113 Projesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
tulgen
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2006 Saat 08:18
Orjinalini yazan: Emroglan

Ya yeri gelmişken, bir yerde metal yuvarlak şablon görmüştüm sanırım Photoetch, öyle yararlı şeyler nerede hangi firmada var?

Eduard' dan temin edebilirsin, çok sayıda standard şablon seti var. Bazı temel şablonlarda geçenlerde iyi bir indirim vardı, seriyi tamamladım.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2006 Saat 07:30
Emre kolay gelsin. Sensei- Rahmiatsu'nun etkisi modeli şahlandırmış. Bence yeşil tonları süper görünüyor. Yağlıboya olayına girip tonları bozma derim.

Düzenleyen akhilleus
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2006 Saat 07:52
Orjinalini yazan: CErginbas

Emre kolay gelsin. Sensei- Rahmiatsu'nun etkisi modeli şahlandırmış. Bence yeşil tonları süper görünüyor. Yağlıboya olayına girip tonları bozma derim.

Zaten Sensei Rahimisu-san tekniğinde yağlıboya kullanmayarak post-shade ediyoruz. Görüp şahit olduğum odur ki yağlıboyadan çok daha iyi sonuç veriyor ve hatta uygulandığı uçaktan çok AFV'ye yatkın bile diyebilirim. Denemeni de tavsiye ederim. Gerçi sen de tayyareci oldun ama :)

Öğrenecem işte ben de tayyare yapmayı, bir on sene içinde. Ya da Gemlikteyim :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2006 Saat 08:33
Vakit darlığı ve zırhlı araç tecrübesizliğinden Emre'nin tezgahta ne varsa evirip çevirirken haşat ettim :) Garibim, türlü yürüyen araç, kazan vs. getirdi verdi gaddar ellerime, kırılan gitti, yenisi geldi. Kopan parçaları ve sayısını ben bilmiyorum. Bi de şu kırmızı şeysini 2000 zımpara sonrası çekseydin keşke ;) Ayrıca sensei falan yok. Olsa bile zaten bu kadar sensei arasında alfabetik olarak bana sıra gelmez ;)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2006 Saat 08:50
Sayayım mı yaptıklarını :)

İlk gariban Maultier (zaten her türlü kötülüğe maruz kalmıştı) biraz parça döktü. Sonra "Yahu daha kazan dairesi kılıklı bir şey" isteği üzerine üstüne sürülen tanklarla bir süre daha mücadele edip 100G'ye alıştıktan sonra, kutu gibi M-113 görünce rahatladı.

Bu arada bazı arkadaşlar şablon olarak ne kullandığımızı anlamamışlar. Ta daaa, işte karşınızda! Bizim kullandığımız yuvarlaklar en sağdaki üçlü, normalde hoparlör-mikrofon-anten bağlama zoziklerinin etrafını oluşturan bölge. Bilgisayarınızı çevirip arkasına bakınca görebilirsiniz :

Bu da 45dklık ev talanından sonra bulabildiğimiz tek uygun şey :) Kısacası Türk modelcisi en yüce ve asil duygunun insanıdır, olanaksızlıklara güler geçer. Ceki'nin Kaan'dan alıntı yaparak imza yaptığı söz de buraya uygun aslında :)

Aslında şimdi düşününce amma maceralı gün olmuş yahu!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2006 Saat 08:25
Kıralsın emre abi :D
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2006 Saat 08:56
Tepişme kara kuş, bitiriyorum işte. Alacağım senin de ifadeni zaten, tutuşturayım eline tank maketini de gör sen :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2006 Saat 09:44
Görürük :)

Düzenleyen Blackbird
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2006 Saat 22:55
Efeenim, uzunca bir aradan sonra tekrar kar?ynyzdayyz. Araya giren Istanbul dy?y i?ler, ofis mesaileri, ev tadilaty, oda de?i?imi vs... derken M-113'le u?ra?mak pek mümkün olmady. Y?ler biraz daha rayyna girmi? ve yylsonu sayymlary ba?layyp i?lerim çyldyrmamy?ken fyrsaty de?erlendirdim ve M-113 üzerinde biraz daha çaly?ma yaptym.

Son haline göre neler yapyldy?

1. Ylk olarak forslaryn kalynly?y zympara ile ovalanarak alyndy. Üstlerine eser miktarda parlak vernik sykyldy. Kuruduktan sonra Turkuaz decal'den alynan uygun ebatlardaki ay-yyldyzlar yerlerine yerle?tirildi. Aracyn elde olan eski iki foto?rafyndan çykartylabildi?i kadar do?rulukta i?lem gerçekle?tirildi. Turkuaz decallere hayran olundu, tek kötü yanlary hemen ayrylmalary ve ince olduklary için kyvrylyp kendilerine yapy?abilmeleri. Ama ta? gibi sa?lamlar ayryy.

2. Turkuaz decal safhasyndan sonra koruyucu bir kat daha parlak vernik atyldy. Parlak vernikler için Gunze Sangyo Clear (H30) kullanyldy.

3. Clear attyktan sonra yapylan genel kontrolde, aracyn üstündeki açylan kapak gibi bir iki yerde enjeksiyon deli?i gibi hatalaryn atlandy?y görüldü. Hummaly bir rötu? çaly?masyyla bunlar düzeltildi.

4. Ya?lyboya kullanylmayaca?y için, aracyn geneline mat vernik (Humbrol Matt Cote) uygulandy.

5. Detaylaryn boyamasy i?lemine geçildi. Periskop vizörlerinin camlary önce silver, üstüne biraz siyah boyandy. Yeterli "transparan" görüntü elde edilemedi. Etkinin en son bir koyu katman parlak vernikle sa?lanmasyna karar verildi ve byrakyldy. .50 kalibrelik tüfek siyaha boyandy. Araca Burak (Panzerjaeger) yardymyyla far camlary yapyldy.

6. Pisletme için referans resimleri incelendi. Paletlerde birikmi? toz-kum yapylmak için Gunze'nin hazyr pastellerine dadanyldy. Koyu kahve pastelin, arazide biraz kalmy? ve çamurla kary?yk hafif paslanma yapmy? palet rengini çok güzel tuttu?u görüldü, kullanyldy. Sonra tek düzeli?i kyrmak için yer yer "Sand", yani kum renkli kuru pastelle renk katyldy.

7. Arkadaki çyky? kapa?y/rampasy, tepesinden tepinerek geçen ayaklaryn izini ta?ysyn diye ya?lyboya ve toz pastel yardymyyla kirletildi ve hafif a?ynmy? görüntüsü verildi. Referans resimlerine göre, arazide kalan ve askerlere manevra yaptyran araçlaryn bu rampalary le?e dönmekte.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2006 Saat 23:03
Bu a?amada araç biti?e yakyndan felaketle kar?yla?yldy. Sol arka tarafa, farketmedi?im bir anda tiner syçramy?. Ben de "Aaa niye parmak izim çykty yahu?" deyip silmeye kalkynca, boyaya i?leyip boya ve verni?i çamura çeviren tiner bulamaç misali büyük bir bölgeye yayyldy. "Anaaaam, getttiiiii getttiiiiii" a?ytlary yakylarak o an MSN'de online olan tüm modelcilerin ba?y ?i?irildi. Gelen telkinler sonrasy model kaldyrylarak bir gecelik nadasa byrakyldy.

Ertesi gün zymparayla kabaran bütün kysymlar temizlendi, tekrar boyandy. Ylk resimdeki beyaz parlakly?yn sebebi de bu, oralara tekrar parlak vernik atyldy?y için resimde o an görünmeyen beyaz bir ka?ydy yansytmy?. Kysacasy onlar iz de?il, yansyma. Neyse, kurtardym gibi öyle çok görünür bir iz yok.

Bu ufak aksaklyktan sonra, syra son i?lemlere geldi. Burada tekrar ?eytan tarafyndan dürtülündü. Kitten çykan bidonlar çok kaba, üstlerinden geçen kemer ise gerçek dy?y görüldü. Tamiya'nyn modern Amerikan araç zymbyrtylary setinden (kendisi her eve lazym bir settir) hemen benzin bidonlary yürütüldü. Ylk resimde aracyn tepesinde poz veren de test bidonumuz.

Bu da kitten çykanlarla, Tamiya bidonun farky (aradaki 20-25 senelik kalyplama teknolojisini unutmamaly)

Bu a?amadan sonra aracyn kalan i?leri:

a. Bidonlar boyanacak. Maske bandyndan bidonu tutturan kemerler yapylacak, ince plastikten de bunlaryn gövdeye takyldy?y ince tutamaklar imal edilerek yerlerine takylacak.

b. Aracyn genelinde ince bir toz atylacak, paletler ve çamurluklara do?ru daha belirgin olacak. Arazide biraz takylmy? sonra geri dönmü? havasy verilecek.

c. Siyah boyanarak hazyrlanan .50 cal, Gunzenin parlatmaly boyasyyla boyanyp parlatylacak.

d. Vizörlere parlak vernik sürülecek.

e. Sürücü kapa?y yerine takylacak.

Planym bu haftasonu gibi bitmesi. Bunu tepeledikten sonra syra Marder'i tamamen tepelemeye gelecek.

Haydi hayyrlysy diyor ve bütün modelcilere iyi modeller diliyorum!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 00:33
pre?ading iyi olmu?,makete renk ve canlylyk veren ?eyde o zaten...bir de makineli tüfek hareket katyyo bu alete.aman diyim italerinin uyduruk kürdandan bozma makineli kullanma....tamiyadan,academy den filan bi 50 calibrelik(ya da tsk jargonu ile 12,7 mm lik uçaksavar)uydur buna.
m-113 dür,adamy rezilde eder vezir de.sen vezir olmu?sun.bu i?in rezil i nasyl oluyor dersen böyle oluyor...de?i?ik zamanlarda ba?lanmy?,de?i?ik versiyonlarda 3 tanesi evde yyllardyr yatyyor...hiç ba?lanmayan bi kaç taneside cabasy...(herifler,her m-113 tanesi için ayry bir apc yapmy?lar nerdeyse)
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 00:58
Emreciim madem detaya girdin o halde biraz daha terle.
Gördü?üm kadaryyla o bidonlar birbirinden farkly.
Bizde hangisi kullanylmy? acaba?
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 01:01
Hüdaverdi karde?im resimdeki zeliha gayet bitmi? bi halde.Az daha iteklede bitir artyk.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 08:37
Orjinalini yazan: idris

Emreciim madem detaya girdin o halde biraz daha terle.
Gördü?üm kadaryyla o bidonlar birbirinden farkly.
Bizde hangisi kullanylmy? acaba?

Italerinin verdi?i eski tip. Benim kullanmaya hallendi?im ona göre çok daha yeni tip. Bana aslynda eski tipe daha çok benzeyen bir ?ey lazymdy ama yedek parça kutularynda ve detay setlerinde e?inmelerime kar?yn bulamadym. Var my sende öyle bir ?eyler?

Hüdo, .50cal bende fazla hiç yok, herhalde kitten çykany kullanaca?ym. O kadar farkediyor mu Academy veya Tamiya ile?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 14:38

Hüdo, .50cal bende fazla hiç yok, herhalde kitten çykany kullanaca?ym. O kadar farkediyor mu Academy veya Tamiya ile?[/QUOTE]
    Bende belki takynty olabilir ama bu tür araçlarda en çok makineliye dikkat ediyom,hiç bir firmanyn ki öbür firmanynkine benzemiyor,hepsi de yanly? ve kötü,ama en çirkin i bence italeri.elindeki tamiya,dragon,academy silahlar ile bi kar?yla?tyr,form bozuklu?unu farkedersin.tabii bendeki obsesif bi takynty da olabilir.önemli olan yapan ki?inin 'ben be?endim' diyebilmesi.
IP
SweetChild
Üye
Üye

Gönderilenler: 372
Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 15:28
bu kitte mevcut arady?ynyz .50cal Makineli tüfek.
Tamiya35086
SweetChild
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 16:26
O makinaly heryerde var ama hiçbiri kesmez Hüdo yu.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2006 Saat 19:56
emre abi gerçekten çok ho?uma gitti.AFV giresim geldi yemin ediyorum.ellerine sa?lyk...
I feel the need The Need for Speed...
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma