Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: TSK M-113 Projesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: TSK M-113 Projesi
    Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 07:08
Herkese Selamlar,

Öncelikle böyle bir projeye olmayan kabiliyetim ile giriştiğim için herkesten ve TSK'dan peşinen özür dilemeyi borç bilirim. Ortada çok az referans ve bilgi olması da oluşan felakete katkıda bulunuyor. Bir ara bilgi alma hakkımı vatandaş olarak kullanıp TSK'ya M-113 soruları mı sorsam diye bile düşündüm diyeyim.

Projenin baz aracı, 1/35 ölçekte İtaleri markalı M-113 A1 kiti. Mümkün olduğunca az tadilatla bitirmek niyetiyle işe giriştim, bu yüzden bize Amerikadan gelen ve üzerinde hemen hemen hiç değişikliğe gidilmemiş bir araç yapmayı düşünüyorum. Kimlik belirtmesi açısından antenlerde Türk bayrağı olabilir. Bir de içinden Belçika aracına ait bir Belçika bayraklı plaka çıkıyor. Bayrak kısmını kesip, ilk bir kaç rakamı kapatıp (edinilen bilgiye göre araçların görev intikallerinde kimlik gizlemek için plakalarını önünü veya tümünü bezle kapatmaları söz konusuymuş) plaka da yapabilirim. Gerçi decal olarak gelen, şimdiki plakalara daha çok benziyor, yazı fontu nedir ne olmuştur o konuda da inanın bilgim yok.

Sorularımla bunalttığım ama bana her türlü yardımcı olan herkese teşekkürü borç bilirim.

Italeri kitine gelirsek, kabin detayı çıkan ve motor bölmesindeki esnekliğiyle pek çok "after-market" diye tabir edilen detay setini kabul edebilecek bir kit. Yaşına başına göre detayı iyi. Ben içini de yapıp mümkün olan tüm kapaklarını açmaya karar verdim. (Madem batırıyorum sonuna kadar dedim yani). İlk olarak iç renk araştırmasına giriştim. Yaygın olan bilgi, M-113lerin içinin beyaz oluşuydu, daha sonra öğrendim ki M-113lerin ilk nesillerinin içi açık yeşil-çok açık yeşil arasında değişen bir renk, düşündüğüm araç da bu ayarda olduğu için Humbrol No:102 pale green dayandım. Bizdekiler de modernizasyon geçirdikçe iç renkleri beyaza döndürülmüş ve kamuflajları değişmiş. İtalerinin planına sadık kalarak oturakları vs zerzavatı da boyadım. Araçların içindeki teçhizat konusunda genelde askerler yerleşmedikçe pek eşya konmadığı ve konan eşyalar konusunda da pek çok ayrı durum olduğu konusunda bilgi alınca olduğu gibi bıraktım.

Tek hatam, yangın söndürücünün alt kısmının da soluk yeşil olması gerekirken(orası sanırım söndürücüyü tutan parça) benim dalıp onu da kırmızı yapmam. Hatayı farkettiğimde biraz geç kalmıştım, o kısım da gölgede kaldığından pek uğraşmak istemedim geçtim.

Buyrun içi şöyle bir şey:

Daha sonra, aracın üstünü ve ön tarafını kapattım. Dikkat edilmesi gereken, ön taraftaki parça, sürücü ile motoru ayıran kompartman duvarına dayandığı için parçanın düzgün oturmasına engel oluyor. Bunu da İdris'in yardımıyla keşfettikten sonra, elime bıçağı alıp acımadan traşladım, çok daha iyi oturdu. Sağda solda kalan tam oturmamış yerlere, kesip uzattığım plastik ile müdahale ettim, böylece çok az macunluk işi kaldı.

"Dry fitting" (Uyum testi mi diyelim) için tekerlerini de oturttum. Şimdiden duruşu hoşuma gitti(tabii oluşan rezalete gözlerimi kapayarak).

Şu aşamada sağındaki solundaki tesviye işlerini de bitirip detaylarına gireceğim. Tabii önce yürür aksamı adam gibi yapıştırıp boyasını yapıp, paletlerini vs takmam lazım ki oraya gelecek yan korumayı gönül rahatlığıyla takabileyim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 07:10
Bunlar da kalan iki resmi.

Bu arada unutmuşum, içinin o resminden sonra çok hafif eskitme de yapıldı, orada vernik vs hiçbir şey olmadığı için biraz yavan duruyor. Tabii eskitmeyi çok abartmadım.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
grond
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 235
Alıntı grond Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 09:28
Slm tsk araçlarında genelde plakanın son 3 rakamı açıkta kalıcak şekilde plaka kapatılıyor. En azından 20. zırhlı da bütün garaj araçlarında öyleydi. Benim gördüğüm zptlerin hepsinin içi kirli beyazdı :) Bu arada çalışmanız gene çok hoş olmuş kolay gelsin sonucu heyecan ile bekliyorum.

Düzenleyen grond
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 17:10
Orjinalini yazan: grond

Slm tsk araçlarında genelde plakanın son 3 rakamı açıkta kalıcak şekilde plaka kapatılıyor. En azından 20. zırhlı da bütün garaj araçlarında öyleydi. Benim gördüğüm zptlerin hepsinin içi kirli beyazdı :) Bu arada çalışmanız gene çok hoş olmuş kolay gelsin sonucu heyecan ile bekliyorum.

Plaka konusunda benim de genelde öğrendiğim o. Kirli beyazlarsa en az bir tur modernizasyon veya genel bakım geçirmiş olanlar diye biliyorum, eskilerin hepsinin içi açık yeşil, söylediğim gibi sonradan beyaza döndürülmüş (hala modernizasyon geçirmemiş ve bakımda da boyanmadan kalmış bir kaç içi yeşil aracın rivayetini de duydum). Yalnız yeşilde de ton farklılıkları var, benim bulabildiğim Amerikan araç resimlerinde yer yer benim boyadığım kadar koyuyken yer yer çok daha açık, çok çok az bir kaç resimdeyse 1-2 ton koyuydu (tabii bunlar resimlerin ışıklandırması ve kalitesiyle doğru orantılı). Aracın aslını görme şansım pek olmadığından, kılavuzun referans verdiği rengin Humbrol karşılığını direk boyamayı tercih ettim. Sırf iç renk krizi ve referans için model üç hafta yattı, "Yeter bu kadar" diyerek devam ettim.

Teşekkür ederim, bence pek hoş olmadı ama siz öyle düşündüyseniz ne mutlu :)

Dün akşam resimlerini çektikten sonra genel tesviyesini de bitirdim, yol tekerlerini yapıştırdım. Arada nasıl becerdim bilmiyorum (sanırsam üretimdeyken kutuda ileri geri taşırken biraz ezilmiş) yok tekerlerinde ufak çarpıklıklar oluşmuş, düzeltmeye çalıştım inşallah olmuştur. Resimler ve detayı akşama.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
tracker
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 35
Alıntı tracker Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 17:34
Gayet güzel gidiyor ve de gıptayla seyrediyorum. Geçen yıl Amerika'dayken TOw taşıyıcıydı, 82 mm havan taşıyıcıydı, ne kadar M113 tadilat kiti varsa topladım. Onlara girişmeyi planlıyorum. Sizin bu proje bana da iyi bir motivasyon oluyor.

Gerçi siz renk konusunda kararınızı verip uygulamışsınız ama bir deneyimimi aktarmadan geçemeyeceğim. Bu araçların geldiği 1960'ların ortasını bilemem ama 1970'li yıllarda araç içleri beyaz boyalıydı diye anımsıyorum. Zira 1975 ya da 1976 yılında Edirne'deki bir mekanize birliği ziyaretimizde bize Ergene Nehri kıyısında bir tur attırmışlardı. M113'ün içinin neredeyse süt beyaz olmasına epey şaşmıştım.

Kolay gelsin.

Serhat
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 19:22
Benim yaptığım o kadar erken dönem ki, içindeki İngilizce uyarı yazıları duruyor olacak :) Dışı da olive drab.

Araçlar bakım veya modernizasyona girdikçe içleri beyaza dışları da standart kamuflaja boyanmış, İngilizce yazılardan kalanları da kaldırılmış (gerçi zaten sticker gibi oldukları için genelde sökmüşler geldiklerinde). 1970lerin sonlarında beyaz olmaları gayet doğal, ama o sıraya kadar araçlar üzerinde tadilatlar da başladığı, fakat o konuda kesin bilgim olmadığı ve bulamadığım için hiç girişmedim o işe. Törenlerde geçit yapanlardan da önemli teçhizat askeri sır gerekçesiyle söküldüğü için, kutudan çıkmış modele en yakın yapabileceğim şekilde gidiyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
tracker
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı tracker Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2006 Saat 23:35
O zaman geldikten hemen sonra M113'lerin yanlarında ya numaralarının ya da yuvarlak içinde ay yıldız vurulduğunu akılda tutmakta yarar olabilir. 1968 yılında çıkmış bir KK dergisine bakarken bu sabah fark ettim. Yapabilirsem o resimlerden bazılarını tarayıp buraya koyarım. Ancak numaralar okunmuyor.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 00:21
Gerçekten çok sevinirim, harika bir referans olur.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 00:28
Orjinalini yazan: Emroglan

Bunlar da kalan iki resmi.

Bu arada unutmuşum, içinin o resminden sonra çok hafif eskitme de yapıldı, orada vernik vs hiçbir şey olmadığı için biraz yavan duruyor. Tabii eskitmeyi çok abartmadım.

ORADA JANT DİYEYİM ARTIK HAVADA DURMAYI NASIL BAŞARIYOR.
Adriano Guisebbe Lentini
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 00:35
Göz yanılgısı. Çalıştığım kutunun tabanı MDF, üstüne ise cam var, arada kaydırmaz keçeler durduğu için camla MDF arasında yarım cm boşluk var.

Fotoğraf çekerken ışık belirli açılarda camdan yansımıyor veya üstteki aracın gölgesi ışığı kesiyor, bu sebeple cam görünmez hale geliyor. Bu yüzden de araç ve o jant uçar gibi görünüyor.

Çektiğim bir çok resimde bu "algı hatası" mevcut. Cam üzerinde resim çekmek biraz sakat iş sanırsam :)

İlk resimde de farkettiyseniz tekerlerin gölgeleri hem tekerlerden yarım cm aşağıda hem de daha geride duruyor. Sebebi yine arada cam olması, o resimde de cam ışığı kırıyor fakat kendi yine ışığı yansıtamadığı için çok iyi görünmüyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 00:38
böölelikle uçak yapan arkadaşların daha kalın bi camla uçaın uçar halde resmini nasıl çekeceklerine dair ipuçları verilmiş oldu
:)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 00:54
Hayır kalın cam değil, aksine ince cam olması lazım ki görünmez olabilsin. Kalın cam ışığı daha fazla kıracağı için kendisini çok kolay belli eder. Yarım cm cam ile MDF arasındaki keçe parçalarının kalınlığı, camın değil. Yoksa camın kendi kalınlığı ya 2 mm ya 3 mm. Kalın cam hem fazla ağırdı hem de pahalıydı, camcı da gereksiz deyince almamıştım.

Neyse konuyu dağıtmayalım :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2006 Saat 01:33
ben de şakasına söölemiştim ama irdeleme ii oldu:)
konuya dönelim:)
IP
tracker
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı tracker Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 08:00
Soz verdigim M113 resimleri. Evdeki scanner calismadigi icin digital kamera ile flasli reproduksiyon yapmaya calistim. Fotolarin biri biraz patladi ama en azindan neyin nerede oldugu anlasiliyor herhalde.

Kolay gelsin.

Serhat
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2006 Saat 22:12
Çok teşekkür ediyorum.

Gördüğüm kadarıyla kabaca Italeri'nin kitinden pek farkı yok. Özellikle ay-yıldızlı fors konusunda çok iyi oldu bu, Turkuaz setinden falan apartıp oralara koymalı.

Bu arada aracın paletlerini de dizdim, italeri'ye biraz saydırdım. Normalde paletin dışa bakan yüzeyinde, lastik olan bölümlerinden enjeksiyon yapmışlar, hepsinde dairesel enjeksiyon delikleri var. İşin yoksa teker teker doldur zımparala, durduk yerde iş çıkardı. Bugün de onları halledip paletin boyama işini aradan çıkarmayı düşünüyorum. Fotoğraflar haftasonuna.

Buna rağmen kit bence gayet güzel (niyetlenen arkadaşlar varsa), paletleri de dert edecekseniz AFV Club'da vinili osssuuun, baklası osssuun zebil mevcut.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
grond
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 235
Alıntı grond Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 02:03
Son durum nedir ?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2006 Saat 02:22
Çılgın iş yeri mesaileri sonucu geceleri de ofiste takılmam sonucu, bıraktığımız yerde.

Demin işler bitti ooh yatış derken rapor kontrolünde sinsi bir hata daha çıktı. Şimdi otur işin yoksa tüm akşam onunla uğraş.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2006 Saat 09:33
Projeye dün gece ve bu gece devam ederek aracın kaba montajını bitirdim. Şu aşamada sadece tarete makinalı tüfek takılması ve yan korumaların eklenmesi kaldı. Araç boyaya hazır. Yürür aksam korumanın altında kalacağı için boyaması yapıldı. Muratti'nin dikkatine, mal daha bitmedi :)

Yapılacaklar:

- .50 cal tarete oturtulmaya hazır hale gelecek
- yan korumalar takılacak, iki yerde tesviye yapılacak
- TSK için gerekli görürsem Turkuaz setinden falan ay-yıldız apartılacak
- Araç boyanacak, verniklenecek, apartılan decaller yapıştırılacak, verniklenecek, eskitilecek

Kararsız kaldığım yer, resimde emaneten kapalı duran taret ve sürücü kapaklarını açık mı kapalı mı yapmalı sorusu. İçini yaptığım için sanırım açacağım, içerisi görünsün ve ışık alsın. Ama kapak içlerine tesviye gerekecek enjeksiyon delikleri var.

Buyrun resimler, yorumları ikinci mesaja saklayayım:

Bu flaşlı önden görünüm, aracın rengi buna daha yakın (tepedeki beyaz florasan rengi şaşırtıyor)

Bu normal çekimde, detaylar belirginkene:
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma