Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: 1/43 die-cast model toplayanlar? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 181
Alıntı Arvid Cevaplabullet Konu: 1/43 die-cast model toplayanlar?
    Gönderim Zamanı: 30/08/2006 Saat 01:12

statik otomobil maketi yapan bi kısım insanlar bu belaya da bi şekilde bulaşır nedense:)...buna istinaden sitede 1/43 die cast model koleksiyoncusu var mıdır şeklinde bir merakım vardır:)

ben, ufak çaplı da olsa onlardan biriyim sanırım, benden başka toplayan varsa fikir alışverişinde bulunmak çok keyifli olacaktır kanaatindeyim.
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2006 Saat 02:06
1/18 var :) hastasıyım die-cast in :P
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2006 Saat 04:01
Bede die-cast modelleri seviyorum.Elimde az sayıda 1/43 model var.Ağırlıklı 1/18 ve Amerikan klasikleri..
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2006 Saat 14:28
1:43 oyuncak gibi.

1:18 challenge stradale yolda.

hotwheels favorim sanırım auto art gibi canavar markalarda var.
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2006 Saat 19:32
Sayısını unuttuğum kadar 1:43 diecast kolleksiyonum var ve salonun baş köşesinde duruyorlar....
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/09/2006 Saat 20:00
Revell'in 1:24 Nissan Skyline GT-R' ını New Jersey' den almıştım. Toplayınca güzel oldu ama rengi faul. (Mor)

IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2006 Saat 19:50
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 21:34
IP
Secutor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 51
Alıntı Secutor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 00:26
43 ölçeğin kıymetini bilen birisine rastladım galiba.Bende %90'ı piyasa malı olmayan 80 kadar model mevcut.Yaklaşık beş yıldır 1/43 die-cast toplamaktayım.Kolleksiyonun önemli kısmı 65-75 model arası muscle car'lardan oluşuyor;kalan kısımda da WW2 öncesi Avrupa otomobilleri,modern supercar'lar,çocukluk ve gençlik dönemimin otomobilleri ile eski Alman kamyonları ve modern TIR'lar var.Çoğunu dışarıdan getirttim.Tavsiyem; bugüne kadar bulaşmadıysanız hiç bulaşmayın,maketten bile beter bir hastalıktır.İnsanı feci zehirler.Verdiğim paraları,posta gümrüğünde koli peşinde harcadığım saatleri bir ben bilirim.Benim için artık çok geç,siz kaçıp canınızı kurtarın :)İşin şakası biryana die-cast toplayan arkadaşlarla yazışmak hoş olur, irtibatı koparmayalım. (Umarım birisi mesajımı okur,orjinal mesajın tarihini az önce gördüm de...)
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 01:33
Orjinalini yazan: Secutor

43 ölçeğin kıymetini bilen birisine rastladım galiba.Bende %90'ı piyasa malı olmayan 80 kadar model mevcut.Yaklaşık beş yıldır 1/43 die-cast toplamaktayım.Kolleksiyonun önemli kısmı 65-75 model arası muscle car'lardan oluşuyor;kalan kısımda da WW2 öncesi Avrupa otomobilleri,modern supercar'lar,çocukluk ve gençlik dönemimin otomobilleri ile eski Alman kamyonları ve modern TIR'lar var.Çoğunu dışarıdan getirttim.Tavsiyem; bugüne kadar bulaşmadıysanız hiç bulaşmayın,maketten bile beter bir hastalıktır.İnsanı feci zehirler.Verdiğim paraları,posta gümrüğünde koli peşinde harcadığım saatleri bir ben bilirim.Benim için artık çok geç,siz kaçıp canınızı kurtarın :)İşin şakası biryana die-cast toplayan arkadaşlarla yazışmak hoş olur, irtibatı koparmayalım. (Umarım birisi mesajımı okur,orjinal mesajın tarihini az önce gördüm de...)

valla dediklerinize katılmamak elde değil
benim başladığım 10 sene olmuştu
arada bayaa uzun aralar verdim ama şimdi tüm şiddetiyle tekrar geri döndü:)
ben genelde 60 ve 70 lerin spor otomobilleri ve bunun dışında hayatımın herhangi bir döneminde aşık olduum otomobilleri topluyorum. kalitede çok seçiciyim belli markalar dışına çıkmıyorum...son zamanlarda hand made lere de kaptırdım sanırım işin sonu kötü görünüyor:) koleksiyondan resimler varsa görmek isterim...
kolay gelsin:)
IP
Secutor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Secutor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 02:41
İşte aradığım insan!En sonunda 'Ufacık modele bu kadar para verilir mi,bari 1/18 toplasaydın'demeyen;zannımca benim gibi detay manyağı olan bir die-cast'çi ile tanışma zevkine eriştim sanırım,size de geçmiş olsun!Dediğiniz gibi el yapımı white metal model (Minimarque 43 vb.)olayına girdiyseniz,hastalık artık ilerlemiş evresindedir ve kurtulma ihtimali çok azdır.Bir şekilde kurtulmak mümkün olursa da ileride (size de olduğu gibi) 'NÜKS' edeceği kesindir.Tek reçetesi,die-cast satılan yerlere 'şöylesine' de olsa hiç uğramamak,nette olaya kesinlikle bulaşmamak,hatta TV'de yayınlanan otomobil programlarını (bilhassa Discovery Channel fena gaza getirebilir) bile seyretmemek olacaktır.

Benim sıkıntım,kolleksiyonumun asıl kısmını oluşturan muscle car'ların 43 ölçekte fazla üretilmiyor olması.Tabbii çok kastırırsam white metal olayı da var ama o kadar parayı gözden çıkarsam dahi gene de istediğim modelleri çoğunlukla bulamıyorum.Zaten kolleksiyonun çorbaya dönmesinin sebebi de bu.İnsan uzun süre birşeyler ilave edemeyince olay yavaş yavaş anlamını yitirmeye başlıyor,o zaman da hoşunuza giden herşeyin üstüne atlıyorsunuz.Aslında kolleksiyonculuğun gerçek anlamı açısından pek makbul bir olay değil tabii ki;belli bir dönemin belli modelde araçlarını toplamak lazım falan ama olmuyor işte.

İstanbul'daki favori mekanım 4.Levent eski sanayideki Kirkor beyin dükkanı.Biraz fazlaca parayı gözden çıkarırsanız istediğiniz hemen herşeyi yurtdışından getirtiyor.Gümrükte sürünmekten illalah dediğim için ve vaktim de olmadığından bu yolu tercih ediyorum.İki yıl öncesine kadar Nişantaşı'nda Yeprem Bey'in dükkanı (Burag Hoby) vardı,oradan da az alışveriş yapmamışımdır.Çok sevdiğim şirin bir dükkandı,ne yazık ki kapandı.

Kolleksiyonun fotoğraflarını yakın zamanda göndermeyi ben de çok isterim ama elim ne zaman gider de çekim yaparım hiç bilemiyorum.Maket ve die-cast gibi iki sağlam cephede savaşan size de kolay gelsin diyor ve bol kazançlar! diliyorum :) Selamlar!   
IP
Panzerace
Üye
Üye

Gönderilenler: 198
Alıntı Panzerace Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 04:45
-

Düzenleyen Panzerace - 01/05/2008 Saat 21:32
IP
Secutor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Secutor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 19:21
1/87'nin de ayrı bir güzelliği var.Akide şekeri gibi oluyorlar.Hele TIR' lara hiç diyecek lafım yok, süper ötesi. Ben de bir ara trene bulaşmıştım,sonu kötü bitti. Bu arada aramızda 1/87 toplayan arkadaşlar da var.Örneğin alım-satım forumunda adını sık sık gördüğümüz Serdar arkadaşımız sıkı bir 87 ölçek kolleksiyoncusudur bildiğim kadarıyla.
IP
Arvid
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Arvid Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 19:23
evet. burag hobyde özellikle 1/24 franklin mintler vardı ve çok şirin bir yerdi.

1/43 te muscle car a bulaşmanız hakikaten şanssızlık olmuş:) el yapımında italyan fabrikasyon üretimde alman, japon ve çinlilerin başı çektiği 1/43 die-cast olayında amerikan arabaları diğer modellere göre gerçekten çeşit olarak zayıf kalıyor.
şimdiye kadar minichamps vitesse ixo onyx kyosho gibi markaları takip ettim ama bundan sonra biraz bbr technomodel looksmart gibi markalara kaymak istiyorum ki başladım bile alım yapmaya:) tabi fiyatlar 100 150 eurolardan başladığı için biraz bel bükücü ama olsun keyif aldığımız sürece ne önemi var:)
IP
Secutor
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Secutor Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2006 Saat 19:40
Olay orada kopuyor zaten...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır