Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Traji-komik!! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:42
Bence karistirilan konu, Türk modelcilerle, Türk araci modelleri arasindaki ayrimi yapamamak.. "Türk Modelcilerin" mi sesi duyurulmak isteniliyor, "Türk Araclari modelleri"nin mi??

Az önce de yazdigim gibi, Türk modelcilerinin sesini duyurmak icin illa ki Türk Araclarinin modellerini yapmak gerekmiyor bence.. Bol miktarda sürümle, aranilan kriterlerde model üretmek ve kimligini Türk olarak aciklamak yeterli.. Aksi takdirde söyle bir ayrim olusuyor: (Zaten maketcilik-modelcilik aleminde bir sürü ayrim varken... :( ) Türk araci yapanlarla, yap(a)mayanlar.. "Ohoo o kadar yapmissinda bir Türk araci yapmamissin", "sen varya, Amerikan(Alman, ingiliz, Rus, Japon......) hayranisin, o kadar yapiyorsunda bir tane Türk araci yapmiyorsun.." Bence bunlar gereksiz ve sadece Türk modelciligine zarar verecek ayrimlar.. Önemli olan ilk olarak, baskalarinin gözünde Türk modelcilerinin yerini almasini saglamak, daha sonra ki asamada Türk araclari gelecektir..

Ragip Bey figürleri ile uluslararasi bir yarismada oldukca basarili oldu, yaptiklari cogunlukla Kizilderili büstleriydi.. Yani Türk modelciliginin adini duyurmak icin illa ki Türk araci-figürü üretmek gerekmiyor bence.. Bir kere adinizi duyurduktan sonra, gerisi gelecektir zaten..

Aa ama imkani, yeterli kaynagi, referansi olan Türk araclari üretir, bir adim öne tasir hedefleri..Ama bunu herkesten beklemek, Türk modelciliginin taninmasinin tek yolunun bu oldugunu söylemek dogru olmaz bence..
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:51
Orjinalini yazan: Emroglan

[QUOTE=Burak] Akhilleus'a da canı gönülden katılıyorum. Milliyetçi olmak kötü bir şey değildir, maalesef milliyetçilik de bu ülkede kapsamı değiştirilen ve siyasal bir partinin görüş eksenine alınarak siyasete sokulan bir şey. İşin siyasal tarafını bir kenara bırakarak(forumda yakışık almaz siyaset yapmak), Türkiye'yi sevdiğiniz, bu ülke için bir şeyler yapmak istediğiniz için, bir vatandaş olarak milliyetçiyseniz, kalkın elinizi taşın altına koyun. Akhilleus gibi 29 Ekimlerde, 30 Ağustoslarda ARC'de olsun başka bir yerde olsun Türk modelcilerinin sesini duyurun. Ragıp abi gibi fırsatını bulabiliyorsanız yurtdışı yarışmalara katılın. Üretip dünyaya bir şeyler gösterin. Modelcilik dışında da ülkenizi koruyun, ülkeniz için çalışın ve dışarda oluşan "iğrenç, öcü, arap kılıklı, soykırımcı, barbar, medeniyetsiz, çocuk yiyen, vs vs" Türk imajını ortadan kaldırın.

.

burda emre abiye kesinlikle katılıyorum.Eğer böyle bir organizasyon varsa ki uluslararası ise ve de 3-5 Türk ün adı geçiyorsa burda bence de her modelcinin taşın altına elini sokması lasım.
I feel the need The Need for Speed...
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:53
Orjinalini yazan: freeman

Bence karistirilan konu, Türk modelcilerle, Türk araci modelleri arasindaki ayrimi yapamamak.. "Türk Modelcilerin" mi sesi duyurulmak isteniliyor, "Türk Araclari modelleri"nin mi??...

Farketmez, bunları yapan Türk modelci olacağı için, altında " from TURKIYE " yazması yeterli değil mi?

Aa ama imkani, yeterli kaynagi, referansi olan Türk araclari üretir, bir adim öne tasir hedefleri..Ama bunu herkesten beklemek, Türk modelciliginin taninmasinin tek yolunun bu oldugunu söylemek dogru olmaz bence..

Ben bu hassasiyeti her Türk modelciden beklerim. Bir avuç insanın modelcilikle uğraştığı bir ülkede herkesin önceliği kendi araçlarına vermesini daha uygun görüyorum.

İş kaynak imkan vb. konulara gelirse, bu forum niye var, şu ana kadar kaynak sıkıntısı çeken arkadaşlar foruma başlık açtı ve yardım aldılar, kaynak, decal bunlar biraz bahane gibi geliyor bana.

Düzenleyen shaw
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:58
Tamam işte bende diyorum ki arc tarzı yerlere Türk modelciliğini tanıtmak için sürekli model göndermemiz lazım ve bunun milliyeti önemli değil. Hatta ne kadar çeşit olursa o kadar iyi. Ama özel günlerde yayınlanan modellerinde bir anlamı olmalı herhalde. Yoksa zaten sadece bu özel günlerde yollayacağımız modellerin her yerini kıpkırmızı boyasak üstünede kocaman ay yıldızı bassak Türk modelciliğini tanıtamayız. Bu yüzden üretim ve yaptıklarımızın paylaşımı diyorum başka bir şey demiyorum.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:00

Bence karistirilan konu, Türk modelcilerle, Türk araci modelleri arasindaki ayrimi yapamamak.. "Türk Modelcilerin" mi sesi duyurulmak isteniliyor, "Türk Araclari modelleri"nin mi??

Az önce de yazdigim gibi, Türk modelcilerinin sesini duyurmak icin illa ki Türk Araclarinin modellerini yapmak gerekmiyor bence.. Bol miktarda sürümle, aranilan kriterlerde model üretmek ve kimligini Türk olarak aciklamak yeterli.. Aksi takdirde söyle bir ayrim olusuyor: (Zaten maketcilik-modelcilik aleminde bir sürü ayrim varken... :( ) Türk araci yapanlarla, yap(a)mayanlar.. "Ohoo o kadar yapmissinda bir Türk araci yapmamissin", "sen varya, Amerikan(Alman, ingiliz, Rus, Japon......) hayranisin, o kadar yapiyorsunda bir tane Türk araci yapmiyorsun.." Bence bunlar gereksiz ve sadece Türk modelciligine zarar verecek ayrimlar.. Önemli olan ilk olarak, baskalarinin gözünde Türk modelcilerinin yerini almasini saglamak, daha sonra ki asamada Türk araclari gelecektir..

Ragip Bey figürleri ile uluslararasi bir yarismada oldukca basarili oldu, yaptiklari cogunlukla Kizilderili büstleriydi.. Yani Türk modelciliginin adini duyurmak icin illa ki Türk araci-figürü üretmek gerekmiyor bence.. Bir kere adinizi duyurduktan sonra, gerisi gelecektir zaten..

Bu konuda haklısınız tabi ki.türk modelcisinin mi yoksa türk araçlarının mı tarışması o ayrı bir konu.bir de herkesten beklemek eğer yardım yoksa bu konuda yanlış olur ama.Ben şurda 2 senedir model yapıyorum.Şu ana kadar yaptığım Türk modeli 7 yi geçmemiştir ama bu modelleri yaparken herkesten yardım gördüm.İsim vermek istemiyorum ama özellikle bu son yaptığım F-4 te fazlasyıla yardım gördüm.Şu anda bir modelici Türk uçağı tankı vs.ne yapıcaksa bence hrkes elinden gelen yardımı yapacaktır.Şu da bir gerçekki iyi kötü türk gemisi uçağı vs. her ne model olursa olsun bence tanıtılmalı ve bu sadece modelci ve model tanıtılmak olarak alglanmamalı bence.Olay Türkiye nin Zafer Bayramı olarak geçiyorsa milli bir ün olarak algılanmalı bence.
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:00
Orjinalini yazan: oy61

Tamam işte bende diyorum ki arc tarzı yerlere Türk modelciliğini tanıtmak için sürekli model göndermemiz lazım ve bunun milliyeti önemli değil. Hatta ne kadar çeşit olursa o kadar iyi. Ama özel günlerde yayınlanan modellerinde bir anlamı olmalı herhalde. Yoksa zaten sadece bu özel günlerde yollayacağımız modellerin her yerini kıpkırmızı boyasak üstünede kocaman ay yıldızı bassak Türk modelciliğini tanıtamayız. Bu yüzden üretim ve yaptıklarımızın paylaşımı diyorum başka bir şey demiyorum.

+1 evet işte anlatmak istediğim bu.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:01
Orjinalini yazan: shaw

Ben bu hassasiyeti her Türk modelciden beklerim. Bir avuç insanın modelcilikle uğraştığı bir ülkede herkesin önceliği kendi araçlarına vermesini daha uygun görüyorum.

Niye ki?
Hayat bos!!!
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:03

Bence karistirilan konu, Türk modelcilerle, Türk araci modelleri arasindaki ayrimi yapamamak.. "Türk Modelcilerin" mi sesi duyurulmak isteniliyor, "Türk Araclari modelleri"nin mi??...

Farketmez, bunları yapan Türk modelci olacağı için, altında " from TURKEY " yazması yeterli değil mi?

İş kaynak imkan vb. konulara gelirse, bu forum niye var, şu ana kadar kaynak sıkıntısı çeken arkadaşlar foruma başlık açtı ve yardım aldılar, kaynak, decal bunlar biraz bahane gibi geliyor bana.

Su an iste tam yukarda sözüne ettigim ayrimciligi yapiyorsunuz maalesef..

Maketcilik temelde zevke dayanan hobi isidir.. Siz insanlara "ben senden bunu bunu yapmani bekliyorum arkadas" derseniz (ki bu demeyide sizin yaptiginiz tarzda emr- i vakiyle söylerseniz, insanlari tesvik etmez, tam tersine sogutursunuz.. Bence tek beklenilmesi gereken üretime ve paylasima devam edilmesi olmalidir.. Maalesef Türkiyenin dünya gözündeki yanlis imaji sadece maket yaparak degismez, heleki degissin diye, kendi arkadaslarina (hobi ortaklarina diyeyim..) baski uygulamakla (yazili, ricayla karisik, imali, yada dogrudan..) hic bir sey degismez, sadece kendi icimizde bölünür dururuz.. Bunu görmek cok mu zor??
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:07

Farketmez, bunları yapan Türk modelci olacağı için, altında " from TURKEY " yazması yeterli değil mi?

From TÜRKİYE desek....
Konuyu milliyetçilik olayına çekmek istemiyorum.Ama bir İngilizin yakıştırmasını uluslar arası her mecrda kendimize bir isim olarak kullanmaktan duyduğum rahatzılığı dile getirmeye çalışıyorum.Yunanılı konsey üyesinin önünde,yada milli takım formalarının önünde HELLAS yazarken önümdeki tabelada TURKEY yazıyor.
TÜRKİYE arkadaşlar TÜRKİYE.....
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:08
Orjinalini yazan: oy61

Niye ki?

Nasıl niye? Emre abinin dediği gibi bizleri hala eski rus silah vb. kullanan bir millet olarak tanırlarken, arc gibi sitelerin galerilerine bir donanma f-14 vb. bir modelle girmek bana ters geliyor.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:13
Orjinalini yazan: saral100

From TÜRKİYE desek....
Konuyu milliyetçilik olayına çekmek istemiyorum.Ama bir İngilizin yakıştırmasını uluslar arası her mecrda kendimize bir isim olarak kullanmaktan duyduğum rahatzılığı dile getirmeye çalışıyorum.Yunanılı konsey üyesinin önünde,yada milli takım formalarının önünde HELLAS yazarken önümdeki tabelada TURKEY yazıyor.

Burda ayri bir konu var.. Dediginize gönülden katiliyorum ama suan ben ekranimda sizin yazdiginiz Türkiyeyi okuyamiyorum? Internette kabul edilen dilde büyük "i" ve "Ü" harfi yok maalesef.. Dolayisiyla, Türkiye disindan baglanan, yada klavyesinde bu harfler olmayan kullanicilarin okumasi, yada görmesi mümkün degil..
IP
saral100
Üye
Üye

Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:15
Konu Türk modelciliğini tanıtmak ise,bence herhangi bir araç olabilir.Konunun her iki kanadını değerlendirmeye almak mümkün.
Amaçları belirlemekte fayda var.
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:17

Su an iste tam yukarda sözüne ettigim ayrimciligi yapiyorsunuz maalesef..

Bence siz her mesajı istediğiniz gibi anlıyorsunuz.

Maketcilik temelde zevke dayanan hobi isidir.. Siz insanlara "ben senden bunu bunu yapmani bekliyorum arkadas" derseniz (ki bu demeyide sizin yaptiginiz tarzda emr- i vakiyle söylerseniz, insanlari tesvik etmez, tam tersine sogutursunuz..

Türk modeli yapmaktan zevk almayan var mı?

Türk modeli yapalım dedim diye kim model yapmaktan soğuyacak Allah aşkına lütfen yapmayın...

Bence tek beklenilmesi gereken üretime ve paylasima devam edilmesi olmalidir.. Maalesef Türkiyenin dünya gözündeki yanlis imaji sadece maket yaparak degismez, heleki degissin diye, kendi arkadaslarina (hobi ortaklarina diyeyim..) baski uygulamakla (yazili, ricayla karisik, imali, yada dogrudan..) hic bir sey degismez, sadece kendi icimizde bölünür dururuz.. Bunu görmek cok mu zor??

Ben maket yapabiliyorum ve Türkiyenin imajını bu konuda düzeltmek için elimden geleni yapabilirim, ne ekononmi ne siyasi platformada elimden bir şey gelmez...

Eğer ülkemizin imajını düzeltmek istiyorsak herkes en iyi olduğu işte bunu yapmaya başlasa?...
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:18
Orjinalini yazan: saral100

From TÜRKİYE desek....

+1 SAbri pardon, dalgınlığınma geldi bende bu konuda seninle aynı fikirdeyim.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:19
Konuyu şöyle bir toparlayalım;
Özel günlere has güncelleme bir ARC geleneği, bunun modelciliği milli bir olgu haline getirmesi konusunu ARC forumlarında tartışmakla çözüme ulaşabilir :) Burada konuyu dallandırmaktan başka bir işe yaramayacak gibi. Zira önümüzde 30 Ağustos, 29 Ekim güncellemesi gibi bir gerçek var, buna odaklanalım.
Türk uçakları hakkında konuyu biraz daha açarak gidelim madem öyle;
Türk uçağı yapmak için bin dereden su getirilirken ( ben dahil) olayı bununla sınırlamak, katılımı düşürecektir. Çek ulusal gününde, Çek modelciler çeşit çeşit memleketin uçağını sıra sıra yayınlayınca, Çek Cumhuriyetinde ne çok çeşit uçak kullanılmış diye düşünmüyorum. Tam tersine, Çek modelcileri dünya havacılığı ile ne kadar ilgili ve ne çok model üretmişler diye imrenerek bakıyorum. Durduk yerde gönderdiğimiz makedin altına "ben Türk'üm ha ona göre" demek biraz abes kaçacaktır :) Madem böyle tematik günler var bu fırsatı değerlendirmek gerek. Biz daha göndermeden katılması gereken maketleri hem de bu kadar köşeli fikirlerle tartışırsak işimiz var sanki.

Çok yukarıda ima ettiğim asıl amaç, dekal, detay seti ve hatta belki maket üreticilerinin dikkatini çekebilmek. Biraz bile olsa, azıcık bile olsa... Biz burdayız demek... Benim Türk modelciliğinin tanıtılmasından beklediğim bu...
Konuya ilgi gösteren modelcilere ARC için galeri girişi hazırlama başlığı açacağım.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:19

Maalesef Türkiyenin dünya gözündeki yanlis imaji sadece maket yaparak degismez, heleki degissin diye, kendi arkadaslarina (hobi ortaklarina diyeyim..) baski uygulamakla (yazili, ricayla karisik, imali, yada dogrudan..) hic bir sey degismez,

Freeman sürekli yazılarınıza cevap vermemiz sakın karşı cephe aldık olarak algılanmasın.Bir soru soracağım peki..tamam anladım Türkiye nin yeri dünyada nasıl görüldüğü model le maketler değişmez tamam kabul ediyorum ama şu da bir gerçekki bir yerden başlamak gerekiyor bence.Ufak da olsa bu durumu değiştirmek için bir katkımız olmalı bence...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:19

Nasıl niye? Emre abinin dediği gibi bizleri hala eski rus silah vb. kullanan bir millet olarak tanırlarken, arc gibi sitelerin galerilerine bir donanma f-14 vb. bir modelle girmek bana ters geliyor.

O iş TSK'nın işi. Şayet kendi ülkesinin vatandaşlarının büyük bir kısmının bile bizim ordu ne kullanıyor diye sorduğunuzda F-16 ve g-3'den başka bir şey söyleyemediği bir ülke olarak yabancılardan da çok birşey beklememek lazım. Zaten bizim burda tartıştığımızda bizde neler kullanıldığını yabancılara nasıl öğretiriz değil Türk modelciliğini tanıtmak.
Hayat bos!!!
IP
saral100
Üye
Üye

Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 23:20

Burda ayri bir konu var.. Dediginize gönülden katiliyorum ama suan ben ekranimda sizin yazdiginiz Türkiyeyi okuyamiyorum?   

Farkındayım,ama dayanamadım bu şekil araya girdim,pardon.
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04