Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Traji-komik!! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
freeman
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 19:23
Orjinalini yazan: shazneci

Burak ve Koray beylerin düşüncelerine katılmamak elde değil ekonomimiz keşke dolarcı ve Euro'cu ülkelerden daha iyi olsada tüm dünyada türk lirasının sözü geçse.

Aslinda burda karsi fikir olarak yorumlanan yazilarin anlattigi bu´dur.. "Ah ah-vah vah´lar"la, yada "olmaz kardesim böyle seyler"le sadece kuru gürültü yapip, daha öncede yazdigim gibi "kendimiz calip, kendimiz oynuyoruz".Önemli olan, böyle olmasin demek degil, böyle olmamasi icin caba sarfetmek.. Ülkemizde konusuldugu kadar icraatta yapilsa, en azindan bazi ortak ulusal cikarlar söz konusu oldugunda kuru muhalefet yapilmasa son cümlenizin gerceklesmemesi icin bir neden yok.. Bir saticiyi malini euro ile satiyor diye suclamak ve kara listeye almak yerine, bu saticiyi hangi durumlar bunu yapmaya zorluyor, ve bunu düzeltmek icin neler yapilabilir´i düsünmek lazim..

Orjinalini yazan: shazneci

Öyle yada böyle tüketim toplumu olduğumuz sürece etiketlerden Dolar ve Euro'lar inmez.

Bence bunun tüketim toplumu olmakla alakasi yok.. En büyük tüketicin kim oldugunu biliyoruz zaten ;)
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 19:42
Orjinalini yazan: İdris

Elbette ki yapılıyor.
Bence bir sakıncası yok bunun ama Türklere Türkiye propagandası yapmak biraz manasız geliyor sadece.

+1. Kesinlikle. Nedense yeri gelmişken Türk filmlerini, Türk yapımı bilgisayar oyunlarını yerin dibine gömerken, bazı hususlarda hemen şaha kalkıyoruz.

Orjinalini yazan: freeman

Bence bunun tüketim toplumu olmakla alakasi yok.. En büyük tüketicin kim oldugunu biliyoruz zaten ;)

Tabii ki alakası yok. Ekonomik güç kimin elindeyse dünya piyasasına da o yön verir. Burada da dünya genelinde en başlıca paralar dolar ve Euro. Uluslararası ürün piyasasında bu iki döviz cinsi geçerli.

Orjinalini yazan: Burak

para biriminin karla ziyanla alakası yok.her paranın karşılığı belli.çevireceksin hepsi bu.lira olacak.

Esnek kur sisteminde döviz cinsinin kar ve zararla alakası da vardır. İthalatçı zirma kar veya zararı belirlerken ithal ürünün döviz cinsini baz almaktadır. Kar ve zarar hesabını kur üzerinden yapmaktadır. hepsi bu YTL olsun gibi bir mantık pek geçerli olamaz. Dolaylı olarak dış ödemeler dengesi, dış ticaret olumsuz etkilenebilir. Dış ticaret firmalarının zarar etmesi gibi bir risk de doğabilir.

Herşeyin YTL ile satılması söz konusu olduğunda ise ürün fiyatının artması söz konusu olacaktır. Çünkü satıcı günlük kuru baz alacak ve YTL olarak satsa bile zarara girmemek için ürün fiyatını YTl cinsinden arttırma yoluna gidebilecektir. Sonuçta ne olacak dolaylı olarak fiyat düzeyi ve enflasyon artışı.

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:06
Orjinalini yazan: İdris

Türklere Türkiye propagandası yapmak biraz manasız geliyor sadece.

30 Ağustos yaklaştı, bakalım ARC'de kaç maket yayınlanacak. Bunu geç hatırlayanlara 29 Ekim'i hatırlatırım. Madem duygularımız güçlü, bunu, ortak uğraşımız kapsamında ifade etmenin yolu budur bence. Freeman'ın da dediği gibi burada "Kendimiz çalıp, kendimiz oynuyoruz"
Özel günlerde ARC'de 3-5 Türk modelcisinin modelleri yayınlanıyor, genel kanı Türkiye'de 3-5 kişinin maket yaptığı yönündeyken, kutunun içinden Türk dekali çıkmasını bekleyen, bulamayınca bunu Türk'e kasıt olarak yorumlayan modelci "modeli"de yine bize has bir durum sanırım.
Bu tip özel günlere maket gönderirken tabii ki öncelikle Türk olmasına özen gösteriyorum. Ama o yıl yapmamışsam, bence bu güzel oldu dediğim bir maketi gönderiyorum. Maksat ortamı şenlendirmek. Eğer faydası olan, sonucundan eylem doğacak bir tartışma yapılacaksa bence bunu bir tartışalım.
30 Ağustos ve 29 Ekim ARC güncellemelerine illaha ki Türk uçaklarını mı göndermeliyiz ? Yoksa Türk modelcisinin üretimini mi sergilemeliyiz ?
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:14
Bence ulusal günlerimiz için Türk uçakları gönderip, geri kalan günlerdede yazımızın içinde Türkiyeden sevgilerle gibi mesajların olduğu modellerimizi göndermek lazım. Kısacası yılda 3-4 kere kendimizi hatırlatmakla Türk modelcisinin farkına varılabileceğini sanmıyorum.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:19
Mümkünse anket tadında gitmeyelim, Neden İllaha Türk uçağı ? Veya neden diğer modelleri de gönderelim ? Katılmadığımız noktalara alternatif fikir belirtelim.
;)

Düzenleyen akhilleus
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:29
Benim milli duygularım öyle çok güçlü değildir ama ulusal günümüzdede her halde Türk uçağı koymak günün anlamına daha uygun düşer. En azından diğer ülke modelcileri büyük bir çoğunlukla öyle yapıyorlar.
Hayat bos!!!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:30
Peki o gün Türk'ün günü müdür ? Türk uçağının günü mü ? :)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:31
Bence Maketciligi milli bir olgu gibi görmek yanlis.. Tamamen bireysel bir hobi.. Bir milletten birkac kisi cok iyi maket yapiyor diye, o milletten olanlarin hepsi iyi yapacak, yada o millet dünyaca "iyi modelciler" diye taninacak diye bir sey yok..Aslinda burda bence üretilen kitinde cok bir önemi yok.. Söyle söyleyim ki, ben bir korelinin yaptigi bir "Kore araci" kitini görünce, "hmm ne güzel kore araci yapmis, pekte güzel olmus demiyorum.." Maketin nasil yapildigina, nelerinin dikkat cektigine, ne gibi teknikleri ne sekilde uyguladigina, sonucun gercege ne kadar yakin olduguna bakiyorum.. Böyle oluncada, yapilanin Kore yada Uganda araci olmasi arasinda bir fark yok benim gözümde.. Korelinin gözünden de Türkler Türk Modelciligi böyledir sanirim.. Aa ama söyle bir sey var, benim milli duygularim güclü adamlara sadece kendi ülkemden birseyler sunacagim diyenlerede sonsuz saygi duyarim, ama iste bu noktada, maketcilik bence birazcik baska noktalara kayiyor..

Düzenleyen freeman
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:35
Orjinalini yazan: Burak

para biriminin karla ziyanla alakası yok.her paranın karşılığı belli.çevireceksin hepsi bu.lira olacak.ben öyle istiyorum öylesini uygun buluyorum.isteyen yüro ile satar bende yüro ile satandan çöp almam bu kadar basit.isteyen ne diyosa desin şimdi bana.

Yukarıda açıkladım karla zararla ne kadar alakası olduğunu, satıcının size her halikarda en sonunda YYL ödettirebileceğini. Hala kafanızı kuma gömmek, "Ben yüro istemem banane banane" demek, gerçekleri görmemek, ekonomik yapıyı anlamamak ve tamamen duygusal davranmaktır. Eğer yukarıdaki, ithalatçı arkadaşların da katıldığı 1.50-2.00-1.70 YTl Eurolu örneği de anlamıyorsanız ve YTL de YTL diye tutturuyorsanız, ya ekonomi bilginiz iyice sınırlı ve anlayamıyorsunuz, ya da anlamak istememek için bir sebebiniz var.

Bu sorunun çözümü, satıcıları YTL üzerinden alışverişe zorlayıp batırmak değildir. Ayrıca, Aygün'ün de belirttiği gibi, böyle bir şeye zorlanan satıcıların muhtemelen izleyeceği davranış fiyatları iyice şişirmek olacaktır ki, olası kur yükselmelerinde zarar etmesinler. Bu durumda da, daha önceden sızlandığınız "Enflasyon" etkeni ortaya çıkar. Satıcılar kurdan korunmak için fiyat şişirir, bu ülkede malların geneline yansırsa fiyatlar yükselir, bu da devamlı olmaya başlarsa enflasyon ortaya çıkar. Enflasyon oldukça YTL, döviz karşısında değer kaybeder, bunun üzerine de satıcılar yine kurdan korunmak için durmadan fiyat yükseltmek veya batmak arasında bir seçim yapar. Sizin diğer mesajlarınızda bazı rahatsız edici noktalar var, "ben istediğimi dükkandan istediğini internetten alırım, dükkan pahalıysa sohbetimi eder giderim" diye. Üzgünüm, dükkanlar "hayır kurumları" değiller ve zararına satışı ya kamu kuruluşları yapar (amaç halka yardım etmektir) ya da hayır kuruluşları yapar. Dükkan sahibi her şeyden önce kendini düşünmek zorundadır, yoksa ticaret yapacağına pılını pırtını toplayıp gitsin.

Hamasiyet nerede mi? İşte tamamen burada. Ekonomik durumu ve etkenleri düşünmeden "Euro" istemem "YTL" isterim demek, hamasiyet yapmaktır, körü körüne milliyetçiliktir. Çünkü bu fikirler uygulandığı takdirde, faydadan çok zarar getirir ve aslında amaçlananın tam tersi yollara çıkar. Fakat nedense, bunlar söylenmesi ve savunulması kolay gözükür. Bunları diyeceğinize, nasıl ülke düze çıkar kimse düşünmez, çünkü onu yapmak daha zor.

Bir de Burak arkadaşıma bir soru daha, madem "Euro" değil de "YTL" ile alışveriş yapıyoruz, sorayım: Evinizdeki kullandığınız eşyaların ne kadarı yerli? Yaptığınız modellerin kaçı PM? PM model %100 yerli teknoloji ile mi üretiliyor yoksa ithalata bağlı girdileri var mı? Bir bunları düşünün, belki neden "Euro" sorusuna yanıt olabilir.

Akhilleus'a da canı gönülden katılıyorum. Milliyetçi olmak kötü bir şey değildir, maalesef milliyetçilik de bu ülkede kapsamı değiştirilen ve siyasal bir partinin görüş eksenine alınarak siyasete sokulan bir şey. İşin siyasal tarafını bir kenara bırakarak(forumda yakışık almaz siyaset yapmak), Türkiye'yi sevdiğiniz, bu ülke için bir şeyler yapmak istediğiniz için, bir vatandaş olarak milliyetçiyseniz, kalkın elinizi taşın altına koyun. Akhilleus gibi 29 Ekimlerde, 30 Ağustoslarda ARC'de olsun başka bir yerde olsun Türk modelcilerinin sesini duyurun. Ragıp abi gibi fırsatını bulabiliyorsanız yurtdışı yarışmalara katılın. Üretip dünyaya bir şeyler gösterin. Modelcilik dışında da ülkenizi koruyun, ülkeniz için çalışın ve dışarda oluşan "iğrenç, öcü, arap kılıklı, soykırımcı, barbar, medeniyetsiz, çocuk yiyen, vs vs" Türk imajını ortadan kaldırın.

Aksi takdirde ne söylerseniz boşuna... Ben burada bugün "Euro istemem" diyen arkadaşların, Fox TV'de Türkler terörist El Kaideci olarak gösterildiğinde, Türkiye uluslararası organizasyonlarda aşağılandığında veya bir şekilde küçük düşürüldüğünde, dışardan yetkililer Türkiye'ye verip veriştirdiğinde bizim yetkililerimiz haklı oldukları halde boyunlarını eğip kabullendiğinde ne yaptıklarını merak ediyorum. Bu kelimeyi sevmem ama, popülist söylemlerle "höyhöyhöy" diye meydana çıkıp sıfır icraat yaparak kimsenin kimseye faydası olmaz.

Dilerim kimseyi çok gücendirmemişimdir, bu benim hassas olduğum bir konu ve kuyruğuma basılmış hissettim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:36
Sayın Freeman,
Bahsi geçen ARC bu tip etkinliklerin sergilendiği bir ortamdır. Bu konuyu, hadi gidip HS'i basalım, Armoraya çıkartma yapalım şeklinde anlamayınız. ARC'de her gün bir ulusal, özel önemi olan gün anılıyor. Buradan gidelim :)
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:46
Orjinalini yazan: akhilleus

Sayın Freeman,
Bahsi geçen ARC bu tip etkinliklerin sergilendiği bir ortamdır. Bu konuyu, hadi gidip HS'i basalım, Armoraya çıkartma yapalım şeklinde anlamayınız. ARC'de her gün bir ulusal, özel önemi olan gün anılıyor. Buradan gidelim :)

:) Yok yahu, bir yerleri basalim seklinde anlamadim, genel olarak yorumda bulundum sadece..
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:47

Özel günlerde ARC'de 3-5 Türk modelcisinin modelleri yayınlanıyor, genel kanı Türkiye'de 3-5 kişinin maket yaptığı yönündeyken, kutunun içinden Türk dekali çıkmasını bekleyen, bulamayınca bunu Türk'e kasıt olarak yorumlayan modelci "modeli"de yine bize has bir durum sanırım.

Niye bu yaklaşımıda değerlendirmiyoruz.Bence çok doğru bir tespit.Kendi adıma bu konuda bayağı eksiklendim.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:50

Peki o gün Türk'ün günü müdür ? Türk uçağının günü mü ? :)

Tabiki T.C. vatandaşlığına inanan herkesin günüdür ama Türk uçağıylada bu özel günde ayrıca vurgu yapılmalıdır.

Orjinalini yazan: freeman

Bence Maketciligi milli bir olgu gibi görmek yanlis.. Tamamen bireysel bir hobi.. Bir milletten birkac kisi cok iyi maket yapiyor diye, o milletten olanlarin hepsi iyi yapacak, yada o millet dünyaca "iyi modelciler" diye taninacak diye bir sey yok..Aslinda burda bence üretilen kitinde cok bir önemi yok.. Söyle söyleyim ki, ben bir korelinin yaptigi bir "Kore araci" kitini görünce, "hmm ne güzel kore araci yapmis, pekte güzel olmus demiyorum.." Maketin nasil yapildigina, nelerinin dikkat cektigine, ne gibi teknikleri ne sekilde uyguladigina, sonucun gercege ne kadar yakin olduguna bakiyorum.. Böyle oluncada, yapilanin Kore yada Uganda araci olmasi arasinda bir fark yok benim gözümde.. Korelinin gözünden de Türkler Türk Modelciligi böyledir sanirim.. Aa ama söyle bir sey var, benim milli duygularim güclü adamlara sadece kendi ülkemden birseyler sunacagim diyenlerede sonsuz saygi duyarim, ama iste bu noktada, maketcilik bence birazcik baska noktalara kayiyor..

Kesinlikle bencede bir modelin milliyeti o kadar önemli değil ama üstünde bilmem ne national day yazınca demek bu ülkede bu uçaklar kullanılıyormuş gibi bende bir ilgi uyanıyor. Ama Türk uçaklarının ilgi çekiciliği konusunuda tartışabiliriz. Örneğin Amerikan donanma uçaklarının ilgi çekiciliği bizim uçaklarda kesinlikle yok bence.
Hayat bos!!!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 20:58
Türkiye'yi bir 3. Dünya ülkesi veya Ortadoğu'da bir Arap ülkesi sanan ve ordumuzun eski Rus silahlarını kullandığını düşünenler için bence de Türk uçaklarıyla Türk günlerinde katılmak daha mantıklı. (Armorama'da Türk ordusunun Amerikan araçlarını basın, bazı kardeşler "Aaa sizde T-55 falan yok mu?" diye olaya giriyor da, Irak'ız ya biz)

Tabii bir modelci kişinin illa özel günleri mi beklemesi gerektiği, "Ama ben Türk uçağı yapmadım" diye böyle organizasyonlara katılmaması ve destek vermemesi de aynı derecede mantıksız. Madem varız, bunu gösterelim. Şimdi yine gereksiz yerlere kaymasın ama, Ege Denizi'nin diğer tarafındaki X ülkesinin modelcileri gerek kendilerini tanıtmak olsun, gerek yaptıklarını göstermek olsun çok daha aktifler. Yine gözlerimle gördüğüm bir örnek "Leopard yapacağım şöyle bir değişik kamuflaj olsaydı NATO yerine" diyen birine hemen X ordusuna ait değişik kamuflajlı bir araç geliyor. "Hep Amerikan ordusu yapmaktan sıkıldım" diyene "Aaa X ordusu yapsana" diyorlar. Pardon da insan, "Neyimiz eksik?" diye sormadan geçemiyor...

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 21:26
Leopard iyi fikir :) asıl bir de F-35 maketi yapmalı.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 21:31
Ama buda biraz seffaflikla ilgili.. TSK sahip oldugu silah ve donanimla ilgili güncel fotolari ya cekmiyor yada paylasmiyor.. Benzer konu THK nin takviminde gecmisti.. Elbetteki bizimde modern-güncel araclarimiz var ama bunlarla ilgili materyal bulmak hicte kolay degil.. Bir Türk tanki yapmak icin, bayramlarda gecs yapan araclarin gazetelerde cikan fotograflari referans olarak kullanilabiliyor ancak.. Elbette ki arayan bulur ama, bu tür kaynaklara ulasmanin daha kolay olabildigi bir durumda, maket üretmeme icin gösterilen bahanelerden biri ortadan kalmis olcak..

Düzenleyen freeman
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
Alıntı shaw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:24
Orjinalini yazan: saral100

Niye bu yaklaşımıda değerlendirmiyoruz.Bence çok doğru bir tespit.Kendi adıma bu konuda bayağı eksiklendim.

+1 aynen bende bu konuda kendimi eksik hissettim.

Burda bu kadar konuşuna kadar ( tartışma seviyeli olduğu sürece tabi ki tartışalım sonuna kadar , yanlış anlaşılmasın. ) herkes elindeki modelleri ARC ye yollasa daha kalıcı bir çözüm olmaz mı ?

30 Ağustos vb. milli günlerde özellikle Türk araçları yollamaya çalışsak, diğer modellerimizide yıl içinde imkan buldukça ARC ye göndermeyi denesek daha kalıcı ve Türk modelcilerinin adını duyurmak için daha da yararlı bir çözüm olmaz mı?
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2006 Saat 22:34
Orjinalini yazan: shaw

Orjinalini yazan: saral100

+1 aynen bende bu konuda kendimi eksik hissettim.

Burda bu kadar konuşuna kadar ( tartışma seviyeli olduğu sürece tabi ki tartışalım sonuna kadar , yanlış anlaşılmasın. ) herkes elindeki modelleri ARC ye yollasa daha kalıcı bir çözüm olmaz mı ?

30 Ağustos vb. milli günlerde özellikle Türk araçları yollamaya çalışsak, diğer modellerimizide yıl içinde imkan buldukça ARC ye göndermeyi denesek daha kalıcı ve Türk modelcilerinin adını duyurmak için daha da yararlı bir çözüm olmaz mı?

Bende +2 diyorum.

Bencede çok mantıklı bir konu.Özel günlerde milli bayaramlarımızda yaptığımız maketlerle ülkemiz ordusunu tanıtmak güzel modellerle tanıtmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.GErçi şu sıralar ARC yi yöneten kişi biraz meşgul sanırım.(Steve Bamford)Geçen günlerde F-4 E mi yolladım teşeşkkür etti fakat 4 5 hafta sonra koyabileceğini söyledi.Yeniden mail attım 30 ağustos ta upload edemezsmisiniz diye, hala ses seda yok.Ben bu sıralar ARC türk modelcilerin modellerini sık sık görmeye başladım.Bence daha fazla gözükmemiz ARC de hem türk modelcilerin prestijini arttıracaktır hem de ülkemizin 3.sınıf ülkeler arasında görlmemesini sağlayacaktır diye düşünüyorum...
I feel the need The Need for Speed...
IP
<< Önceki Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma