Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: uçağa spreyle kamuflaj? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
VEDAT
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 49
Alıntı VEDAT Cevaplabullet Konu: uçağa spreyle kamuflaj?
    Gönderim Zamanı: 18/08/2006 Saat 22:20
merhabalar ,

iki üç renkli uçaklardaki yumuşak geçişleri sprey boyayla yapılması konusunda pratik bilgi konusunda yardım ederseniz çok sevinirim.

saygılar...
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 05:20
Vedat bey merhaba.

Sanırım Hard Mask denen teknik işinizi görecektir.
Ben konuya çok hakim olmadığımdan ve bu tekniği tecrübe etmediğimden, size İstanbul Havacılık Müzesi nin internet sitesindeki tanımı aynen iletiyorum.

Ayrıca bu teknikle ilgili arc de bulduğum açıklayıcı 2 fotoğrafı da ekliyorum. Gerçi orada airbrush kullanılmış ama maskeleme tekniği aynı.

"Hard Mask tekniğinde, adı üzerinde, maskeleme yapacağız, ama bant, frisket gibi esnek malzemelerle değil, sert malzemelerle... Öncelikle maket yapım planında bulunan kamuflaj çizimlerini, maketinizin boyunu da ölçerek, o büyüklüğe kadar fotokopide büyültün ( ya da küçültün ) ve renk sayısından bir kaç fazla sayıda kopya alın. daha sonra maketin üzerine önce kamuflajın en açık rengini komple atın. Daha sonra çekilen fotokopilerden birinden bu attığınız açık renge ait olan kamuflaj patternini kesin ve maketin üzerine, kestiğiniz kağıdın uçları zeminden 1 mm kadar yukarıda olacak şekilde altını destekleyerek bant veya en iyisi UHU Hob-e-Tac ya da Faber Blue Tac ile yapıştırın.Adı geçen malzemeleri kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Daha sonra airbrush ile ikinci rengi yüzeye atın, airbrush’ın maskenin kenarlarına 90 derece dik olmasına dikkat edin. daha sonra bu renk kuruyunca bu rengin patternini kesin,aynı şekilde yapıştırın ve üçüncü rengi atın,işlemleri her renk için tekrar edin. Sonuçta keskin ama yumuşak geçişler elde edeceksiniz.

Kaynak: İstanbul Havacılık Müzesi internet sitesi"

Fotoğraflar: ARC

Düzenleyen Mueve
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 06:22
Caner abi bahsettiğin hard mask mi gerçekten.Ben soft mask diye biliyorum ama.Olsun sonuçta doğru yöntem.Bence spreyi birazda yukardan atmak lasım.Çünkü airbrush gibi atmadağından taşmalar vs. olabilir.Ve çok can sıkıcı sonuçlar olabilir.şimdiden kolay gelsin.
I feel the need The Need for Speed...
IP
Muratti
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 623
Alıntı Muratti Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 07:08
Spray boyayı bayağı bir yukarıdan atması lazım.

Buna ilaveten katlar halinde; bir seferde örtene kadar değil, örtücülük derecesi tatminkar olana dek her kat arasında 5 dk. civarı bekleyerek atması gerek.

Söz gelimi o resimdeki Avro Lancaster' ın kamuflaj geçişleri keskin değil sisli geçiş tarzındadır. Karnındaki siyah geçiş ise adeta yanlara kaynaşmış gibidir. Bunu hard masking ile değil de freehand yapabilmek daha hoş olurdu sanırım.

Keşke piyasada doğru dürüst airbrush bulmak kolay olsa da spray boyaya gerek olmasa...

Aklıma bir soru takıldı: sizce seri üretim çıkan Lancaster vb gibi uçakların fabrika çıkış boyaları hep bir örnek miydi ? Yani standart onaylanmış renkler tamam da desen olarak demek istiyorum. Poll mu yapsak ne yapsak ? :)
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 13:15
ebayden yada yurtdışındaki sitelerden istediğiniz airbrush ı bulursunuz 1-2 haftadada elinize şıp diye gelir size maliyetide 100 doları geçmez.piyasada bulup napıcaksınız:)
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/08/2006 Saat 15:00
sildim...herkes kafasına göre takılsın...

Düzenleyen Batur
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/08/2006 Saat 22:46
Orjinalini yazan: pilotcuk

Caner abi bahsettiğin hard mask mi gerçekten.Ben soft mask diye biliyorum ama.

Sanırım haklısın. Ben aynen yazıyı aktardım. Düşününce "soft mask" daha mantıklı geliyor.
Ustalar aydınlatır sanırım.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04