Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: ADORE OYUNCAK(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Burak
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1559
bullet Gönderim Zamanı: 17/07/2006 Saat 04:36
Orjinalini yazan: shaw

Orjinalini yazan: Burak

burdada 100 ytl arkadaslar revell f-14 oyle cok ucuz falan degilmis yani.

Tamiya 1/32 F-14A Tomcat " Black Knights " = 300 YTL
Revell 1/32 F-14A Tomcat = 98 YTL

300 / 98 = 3,06

arada yaklaşık 3 katı fiyat farkı var ve hala ucuz değil diyorsanız bir daha düşünün derim ;)

Benim isteğim bunları yurt dışından getirtmek değil, tek isteğim Revell modellerini özellikle 32 lik seriyi yurdum dükkanlarında, rafından taze taze koklayarak almak :) haftalarca kargo bekleyip acaba kargodan sağlam mı çıkacak endişelerinden kurtulmak ;) Tabi ki nadide modeller bulunduğu yerden getirtilir ona bir şey demiyorum, benim derdim sıradan piyasa modellerinin bile yurdumda zor bulunması :(

sakın tamiyanın o modeli biraz ektsra pahalı olmasın?
tamiyanın o serisine oranlarsanız piyasadaki her model ucuz gelir.
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
bullet Gönderim Zamanı: 17/07/2006 Saat 05:34
1/32 de Tamiyanin hemen bütün modelleri oldukca pahali.. Ama sanirim Black Knights en pahalisi..Bu ölcekteki diger Tamiya modelleri Black Knights´a nazaran 20 ile 80 euro kadar daha ucuzlar..

Ama herkes bilir ki cok daha pahali modellerde vardir.. Andrea Models´in 1/32 lik U-Boat C-VII si mesela :):)

Neyse, konu cok dagildi..
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 17/07/2006 Saat 13:37
Orjinalini yazan: freeman

Ama herkes bilir ki cok daha pahali modellerde vardir.. Andrea Models´in 1/32 lik U-Boat C-VII si mesela :):)

Neyse, konu cok dagildi..

olsun çok güzel yere gelmiş:)
IP
shaw
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 513
bullet Gönderim Zamanı: 17/07/2006 Saat 22:01

sakın tamiyanın o modeli biraz ektsra pahalı olmasın?
tamiyanın o serisine oranlarsanız piyasadaki her model ucuz gelir.

Her modeli 1/32 ölçek Tamiya ile karşılaştırmak mantıklı bir yol değildir. 1/32 F-14A Tomcat için piyasada iki tercihiniz vardı, birincisi Revell, ikincisi Tamiya idi. Burada bu iki modelin karşılaştırılması yapıldı ki benim burada amacım tek bir model üzerine bağlı kalıp tartışmak değil, Revell' in ithalatçısı ADORE OYUNCAĞIN daha bol model çeşidi getirmesini istemekti. Fakat konu dağıldıkça dağıldı ve Revell vs. Tamiya kapışmasına döndü, hatta başlığın son hali "piyasada ki uçuk fiyatlı kitler" haline gelmeye başladı. Arkadaşlar konuyu toparlayıp, tekrar "ADORE OYUNCAK" Başlığı altında faydalı bir şeyler yazsak.
////////////// CRIME SCENE DO NOT CROSS //////////////
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 18/07/2006 Saat 02:30

... Arkadaşlar konuyu toparlayıp, tekrar "ADORE OYUNCAK" Başlığı altında faydalı bir şeyler yazsak...

Pardon, hic karismak istemiyorum ama, Adore Oyuncagin kendisinin yazmadigi, yorum yapmadigi, hatta belkide hic okumadigi bir yerde, nasil faydali seyler yazilabilir acaba?? Yada faydali ne yazilabilir??
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
bullet Gönderim Zamanı: 18/07/2006 Saat 07:49
Bir ithalatçı için piyasayı takib etmek,eğilimleri öğrenmek açısından forumu okumakta fayda var.
Forumu takib etmek için ise üye olmak lazım :)).

Her konudaki mesajlarımızdan birşeyler öğrenmek,bir çıkarımda bulunmak için kaydolduklarını tahmin ediyorum.
"Şunu getirseniz kesin alırız,bundan da isteriz" gibi ısmarlamalardan çok tüm yazılanlardan bir fikir edinmek ticari açıdan daha doğru bir yaklaşımdır.
Adore de bunu yapıyor bence.

IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
bullet Gönderim Zamanı: 18/07/2006 Saat 09:45
Orjinalini yazan: İdris

"Şunu getirseniz kesin alırız,bundan da isteriz" gibi ısmarlamalardan çok tüm yazılanlardan bir fikir edinmek ticari açıdan daha doğru bir yaklaşımdır.
Adore de bunu yapıyor bence.

Arkadaşlar 54mm metal figurleri Türkiyede bulamadım keşke satan bir yer olsaydı çokta alacaktım ya neyse :)
Tuna Onay
IP
idris
Üye
Üye

bullet Gönderim Zamanı: 18/07/2006 Saat 14:08
Revellde metal figür mü var?
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
bullet Gönderim Zamanı: 18/07/2006 Saat 14:48

Arkadaşlar konuyu toparlayıp, tekrar "ADORE OYUNCAK" Başlığı altında faydalı bir şeyler yazsak.

koonu bir dağıldı ama güzel sonuçlar çıktı. daha önceleri yıllarca ticaretle ve ithalatla uğraşan biri olarak bu forumdan anladığım ayrıca kişisel kanaatim:
piyasada kimse yalnız değil!!!
uzak doğu markaları pahalı olmasına karşın biz türk modelcilerinin kalitesini tercih ederek aldığımız zamanlar olmakta. ama sayıca fazla model yapmak istediğimizde yada fazla para harcamak istemediğimizde ve versiyon aradığımızda daha çok tercih ettiğimiz alman ve italyan markalarında çok iyi satış yaptığı gerçeği aşikar...
bunun içindir ki ithalatçı firmaların hedef kitleye yaklaşıp neler istediğini anlamalı ve satılacak modellerin tercihini kitleye bırakıp fabrikanın stok fazlası ucuz kitlerini ülkeye yığmamalı...
ayrıca modelcilikle ilgili yapılan aktivitelerde adore markası hiç duyulmadı...

sponsorluk yok...
nabız tutma yok...
reklam yok...
ondan sonra satış ve kar bekliyorlar!
buda kar marjını yüksek tutulmasına ve faturasının bize çıkmasına neden oluyor...

arkadaşlar bu konunun başlangıcından beridir bir liste yapıp yalvarılmadığı kaldı...
internet alışverişi ve yurt dışından getirtme imkanı gibi bir imkanımız var daha ucuza malettiğimiz kitler ve araçlarda var...
eğer ciddiye alınıyorsak ve okunuyorsak Türkiye'deki ithalatçı firmalar yaptığı işin ciddiyetine varmalı...
yoksa kendi ithalatımızı kendimiz yaparız biz birbirimizi tutup kolladıktan sonra bunlara gereng yok...
akıllı olalım modellerimizi yapalım...herkese mutlu ve iyi modeller....
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 10:27
ben artık Türkiye'den maket almıyorum.aradığım her maket kargosu ile 2 haftada buradakinin yarı fiyatına elime geliyor.bazı insanlar yurtdışından sipariş vermenin zahmetine katlanmak istemediklerinden mecbur buradan alıyorlar.sonuçta yurtdışından sipariş edebilmek için öncelikle yabancı dil (hatta çıkan sorunlarla boğuşabilmek için kuvvetlice bir yabancı dil) gerekmekte.ayrıca internet üzerinden her türlü takibi yapabilcek beceriye ve zamanada ihtiyaç var.bu yüzden başka insanlarıda düşündüğümüzde distribütörler yine ön plana çıkıyorlar.yani talep her zaman var gibi.

ülkede malesef aracılar işlerini iyi yapmamakla birlikte sanki 5. sınıf bir ülkeye hiç görmedikleri malları indiriyorlarmışcasına fahiş fiyatlar sunuyorlar.

adore firmasının en son güzelliği,herkese mail yollamışlar biz site yaptık gelin burdan alın diye.evet gayet hoş ve güzel,maketlerin ölçekleri yazmıyor (ben göremediysem bağışlayın).mail yazdım bunu düzeltin lütfen diye.yani o kadar çok eksiklikler varki daha çok yolumuz var bu konularda çok..
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 10:56
1/72 Snowberry kargosu ile birlikte nasıl yarı fiyatına geliyor buraya ?
4 sene önce 45 milyona satılırken bulamayıp, tüh kaçırdığım dediğim makedi bugün 35YTL (1/48F-15E) fiyata alabiyorsam burada takdir edilmesi gereken bir durum var demektir.
Ayrıca son zamanlarda değişik markalar yurtdışına yaklaşık fiyatlarla memleketimize girmeye başladı.
Biraz insaf diyorum. Konu yine tutarsızca firma karalamaya yönelmiş, uyarayım...
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 10:57
Orjinalini yazan: İdris

Revellde metal figür mü var?

Revell'den bahsetmedim hani bende bunu isterim gibilerinden bir espiriydi ya neyse.
Tuna Onay
IP
obican
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 23
bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 11:01
revell in sitesinde görünüp de burada olmayan modeller gelsin

mesela mustang gt350h :)
IP
idris
Üye
Üye

bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 11:01

ben artık Türkiye'den maket almıyorum.aradığım her maket kargosu ile 2 haftada buradakinin yarı fiyatına elime geliyor.

Revell var mı bu gelen markalar arasında?
Benim bildiğim yurtdışında daha pahalılar.
Çeşitli başlıklar altında "Freeman" arkadaşımız öyle yazmıştı yanlış hatırımda kalmadıysa.
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 11:14
Türkiye'de bütün firmalar kötü gibi bir izlenim oluşmasın,iyiside var kötüsüde var iyilerin hakkını yemeyelim,ya onlar olmasaydı bence hiç güzel olmazdı reklam olmasın yanlış anlaşılmasın diye isim vermiyorum ama yurdum içinde siparişim elime 24 satten az bir zamanda ulaştı ayağıma kadar geldi,ayrıca yurt dışından satın almakla ucuza mal ettiğimiz modeller var doğru ama bunun yanında yurt dışından daha ucuza gelen modellerde var Türkiye'de,misal 1/35 trumpeter leopold hlj'de shipping dahil 239 YTL tutuyor ama ben yine isim vermediğim yurdum modelcisinden tam 100ytl ye aldım biraz araştırma yeterli.(Bu arada ben daha küçük bir çocukken internet ve internetten alışveriş yoktu Türkiye'deki dükkanlar vardı. :))

Düzenleyen Flashback
Tuna Onay
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 19:57
Arkadaşlar aslında bunlar biraz hassas konular. Son zamanlarda ben de bu konularla ilgili bir ikilemde kalıyorum.   

Şöyle ki: Bir maket almak istediğimde, artık bunu en ucuza nereden alabileceğimi az çok biliyorum. En çok satın aldığım maket markalarının toptancılarının bizim eve, diğer tüm maket dükkanlarından daha yakın olması da yeni maket alacağım zaman, tercihimi toptancıdan alma yönünde kullanma sebebiyet veriyordu.

Bunun ilaveten son zamanlarda, HLJ gibi bir siteyi de kullanmaya başlayınca olay daha da değişti. Artık, Pek çok sivil aracı hatta Türkiye'ye ithal edilmeyenler dahil, burdaki satış değerinin yarı fiyatına alma imkanım var.

Maddi yönden, istediğim ürünü en ucuza alma yollarını bulmuş olmama rağmen, çoğu zaman ucuz yerden alıp almama konusunda kararsız kalıyorum. Bunun sebepleri Çeşitli zamanlarda maket aldığım dükkanların sahipleriyle girmiş olduğum hoş sohbetler, ve sürekli yurt dışından veya toptancıdan almanın, türkiyede modelcilik sektorünün gelişmesine vuracağı darbeler.

Bir düşünün, her tüketici, aynı malı en ucuza almak ister. Ancak, herkes alışverişini toptancıdan veya, yurtdışından alsa dükkanlar, satış yapamaz. Modelci dükkanları kapanır. Müdelci dükkanı sayısı azalınca, dışardan bu hobiye girmek istiyen insan sayısı da azalacaktır. Aynı zamanda, yurt dışından ithal edilen ürün yelpazesi de daralacaktır.

İşte bütün bu sebeplerden, bazan bir modeli nereden alacağım konusunda ikilemde kalıyorum. Ucuzu varken satın almak, her tüketici gibi benim de hakkımsa da, aynı zamanda bu memlekette modelcilik hobisinin gelişmesini isteyen bir insan olarak, çeşitli fedakarlıklarda bulunmak ihtiyacını hissediyorum.

Bu konuda benim gibi sıkıntı yaşayanların fikirlerini dinlemek isterim.

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
bullet Gönderim Zamanı: 20/07/2006 Saat 23:53
Öncelikle revell ürünlerinde fiyatlar yurdışına göre burda gerçekten uygun.

Ceki arkadaşımızın yaşadığı ikilemi bende bir süre yaşadım. Ancak kendimce buna kafamda şöyle bir cevap verdim. Hoşumuza gitsede gitmesede globalleşen dünyada artık sınırlar eskisi gibi belirli değil. Kapitalist sistemde bu globalleşen dünya ile düzene iyice hakim olarak rekabet şartlarını mümkün olduğu kadar zorluyor. Bu şartlar altında lokal olarak çalışan dükkanların uzun vadede ayakta kalabileceğini düşünmüyorum. Bu dükkanların ayakta kalabilmesi için bizim onlardan alışverişimizden daha çok "Sayımız nasıl olsa az bizden alışveriş ederler" ataletinden kurtulup global pazara açılmalarıdır. Ben nasıl Amerikadan, Uzakdoğudan, Doğu Avrupadan sipariş verebiliyorsam ordakilerde Türkiyeden sipariş verebilmeli. Şimdi burda saydığın yerlerde modelcilikle ilgili bir sanayi var o yüzden rekabet edemeyiz gibi düşünceler çıkabilir ama bence ticarette imkansız diye birşey yoktur. Belki ilerleyen dönemde gelişen kitle ile birlikte burdada bir sanayi oluşabilir.

Modelciliğin gelişmesi konusunda ise şüphesiz ki bir zamanlar dükkanların büyük önemi vardı. Bu dükkanlar bilgi sahibi olmayan insanları bilgilendirerek, sıcak bir arkadaşlık ortamı yaratarak modelciliğin ülkemizde ulaştığı seviyeye gelmesine vesile olmuşlardır. Ama artık yapılabilecek en verimli şeyin, çok katılımcılı organizasyonlar ile modelciliğin halk kitlesine tanıtımını geliştirmekten geçtiğini inanıyorum.(Örneğin Natilusdaki organizasyon)Bir ilgi uyandıktan sonra zaten internet gibi sınırsız bilginin serbest bir şekilde paylaşıldığı bir ortamda kişi merak ettiği herşeyi öğrenecektir. Burdada bizlere aramıza her yeni katılana yardımcı olup burdaki sıcak arkadaşlık ortamını tattırmak düşüyor :)

Konu amma dallanıp budaklanmış yaa :D Nerden nereye....
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 21/07/2006 Saat 02:48
Öncelikle aciklanmasi gereken bazi konular var.. Cogu arkadas biliyordur, Almanyada yasiyorum.. Model dükkanim var.. Ve cok acikca sunu söylebilirim ki, Türkiye, modelcilik acisindan, ürün cesitliligi ve fiyat acisindan cok cok ilerde.. Simdi cogunuz diyeceksiniz, hadi canim öyle degil, aradigimizi bulamiyoruz, yada pahali diye.. Almanyada farkli mi saniyorsunuz?? Türkiyede kolayca bulunan ürünleri burda bulmak hicte kolay degil.. Örnek mi, Microsol-set.. Yada Tamiya Putty.. Zvezda ürünler, yada Trumpeter.. Tamam, bulunmasi imkansiz degil ama, ciddi bir sekilde aramaniz gerekiyor.. Bu aramadan kastim, bulundugunuz sehirde bir tur atmak degil, Almanya capinda bir arastirma.. Burda bazen okuyorum, sunu kullandim, bunu ekledim, sunu uyguladim diye.. Burda, o sözü gecen türde ekleme, gelistirme yapan kisiler ciddi anlamda profesyonel modelciler.. Yoksa gelin almanyada bir sehre, dolanin bakalim nerde buluyorsunuz Evergreen plastik kartlarini..(Toptancilar bile bilmiyor nerdeyse..) Fiyat faktörü var birde.. Tamiya ve diger Asya kökenli ürünlerin hepsi Türkiyede burdaki fiyatlarina oranla en az %10 daha ucuza satiliyor.. Ki Tamiyanin Avrupa dagitimcisi Almanyada Fürth´te.. Revell´in merkezi burda Bunde sehrinde, fiyatlari Türkiye ile hemen hemen ayni.. Ama bu burasi icin kesinlikle bir avantaj degil.. Ortalama büyüklükteki bir model dükkanina gittiginizde Revell´den baska birsey bulamazsiniz..Eger farkli markalar varsa, orsai ciddi anlamda model dükkani sayiliyor.. Ama Verlinden, AFV Club.. gibi markalari bulmak nerdeyse imkansiz.. Ancak Ebayden, artik fiyat kaca cikarsa.. Ayri bir komedide Italeri.. Italyan markasi, Avrupanin göbeginde üretiliyor, ama tam katalog mallarinin tam serisini bulmak imkansiz gibi birsey ki, genel dagitimcisi Faller ayri bir alem.. Bence Türkiye modelcilikte oldukca iyi durumda, iki üc model bulamayip, yada fiyati yüksek diye (ki kesinlikle ayni model burda daha pahalidir..) Türkiyede birsey yok, bulunmuyor, yurtdisindan getirelim fikrine kesinlikle katilmiyorum.. Aa aradiginiz modeller vardir, illaki o olsun dersiniz, o zaman baska.. Neyse, fazla uzattim, kusura bakmayin..

PS: Adore oyuncak bana mail yollamis, Mail adresimi nerden buldular acaba?????
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04