Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Airbrush Temizliği Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Onur
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 241
Alıntı Onur Cevaplabullet Konu: Airbrush Temizliği
    Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 04:51
Öncelikle herkese merhaba diyorum...Size bazı sorularım olacak,yardım edebilirseniz sevinirm; 1)Tamiya "Basic air compressor with airbrush" spray-work setini ve Revell enamel boyaları kullanıyorum,boyaları sentetik tinerle inceltiyorum ve temizlik için de yine sentetik tiner kullanıyorum ama benim için temizlik büyük eziyet oluyor çünkü allerjim var, balkonda temizlik yapmama rağmen kokusunu beni çok etkiliyor,bu konuda yapabileceğim birşey var mı? 2)Boyama yaparken boya kabında kabarcıklar oluşuyor, bir zararını görmedim bugüne kadar ama bu normal mi? 3) Vernik sonrası şeffaf parçalar biraz bulanıklaşıyor, düz cam gibi olması için ne yapmalıyım? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 05:02
selamlar sevgili dostum..

öncelikle bende revell enamel kullanıyorum.hiç memnun değilim çünkü son derece kullanışsızlar ve bana göre kaliteli değiller.niye onları alıyorum dersem genelde şans eseri revell modelleri almışım hep ve onlarda revell boyaların numaraları var.tablolarla uğraşana kadar alıvermişim.bir daha almayacam:)enamel olarak testors model master güzel.diğer markalarda güzel ama revell bence kötü.

alerjin için tavsiye edilebilecek çeşitli şeyler var.birincisi maske kullanman (boya işi için geliştirilmiş,hırdavatçılarda falan var) ve mümkünse aspiratör yaptırman.eğer bunlarla uğraşamam dersen enamel boyalar yerine "akrilik" boyalar kullanmalısın.akrilik boyalar hem kokusuzdur hemde daha kolay kurur.fırça ile uygulaması zordur ama.

sentetik tiner temizleme işini pek iyi yapamaz.temizlemede ve inceltmede selülozik tineri kullanırsan daha iyi sonuç alırsın.ben parçaları tinere atıp çalkalıyorum.ama her airbrush farklı teknikle temizlenmelidir tabiki.

camların buğulaşmasının sebebi vernikte kullanılan yada kullandığın selülozik tinerdir.bu malzeme cama kesinlikle gelmemelidir.çünkü plastiği eritir.normal plastikte bu kadar farketmez ama camın şeffaflığını hemen bozar.camları temizlerken kesinlikle "sentetik tiner" kullanmalı ve "akrilik" verniklerle parlatmalı cilalamalısın.bunun için en çok kullanılan "tamiya x-22" sanırım koddan emin değilim.parlak şeffaftır.onu kullan.

köpüğün sebebi çok fazla inceltmen yada çalkalaman olabilir.çok fazla inceltme kıvam olarak süt kıvamında olmalıdır.çalkalamada yapmamalısın bir çubukla karıştırmalısın.

umarım faydalı olmuştur.iyi modeller
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 07:15
Boya haznesine hava geldiği müddetçe kabarcık oluşma olasılığı çok yüksektir. Meme yerine oturmamış olabilir.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 07:55
Cama vernik sürmemeniz daha iyi olur.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 09:42
Selamlar Onur Bey,

Alerjiniz varsa parasını falan gözetmeden kaliteli karbon filtreli bir maske almanızı tavsiye ederim. Alacağınız yeri soracak olursanız, Karaköy'deki Perşembe Pazarı'nda iş kıyafetleri ve malzeme satan yerlere sorarak alın(Boya tabancasıyla tinerli boya atacağınızı ve alerjiniz olduğunu belirtin). Size sunulabilecek yerli 10 YTLlik maskeleri tercih etmeyin, pek kullanışlı ve işlevsel değillerdir, mümkünse filtreleri değişebilen tipte, kapsamlı maskeler alın. Bunlar model boyarken Darth Vader gibi görünmenize yol açsa ve biraz büyük olarak kullanım rahatsızlığı yaratsa da sizi ciddi anlamda korur. Daha kapsamlı koruma için bir boya kabini yapmanız ve tinere hassasiyetiniz varsa akrilik boyaları tercih etmenizi de tavsiye ederim. Maske ve boyahane ciddi yatırım gerektirebilse de, sağlığınızı satın alamazsınız değil mi?

Camlara İdris ustamın dediği gibi vernik getirmeyin. Boyama ve vernikleme sırasında camları kaliteli maske bandıyla maskeleyin. Vernik ne kadar şeffaf olsa da, şeffaf plastik üzerine geldiğinde matlaşma yaratacaktır, mat vernikteyse buzlu cam gibi olacaktır. Bu yüzden boyanacak yerleri hariç camı komple maskelemek en iyisidir. Tamiya gibi pek kalıntı bırakmayan ve kolay uygulanan maske bantlarını ufak parçalar halinde maskelenecek yere tamamen kapanana kadar uygulamak en iyi sonucu verir.

Enamel boyalarda Testors tam tabancalık can ciğerdir, yalnız bazı boyaları(örnek olarak Russian Armor Green) uzun süre kokar, alerjikseniz modellerinizi yattığınız yerlere bir süre sokmayın. Humbroller de enamel olarak güzel boyalardır, Molak ve Rainbow gibi boyalar kalın oldukları için pistolenizi yorabilir. Akriliklerde ise Gunze Sangyo'yu tek geçiyorum.

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 12:51
camı tamiya parlak pasparlak yapar ama hakkını yemeyin:)

tabiki mat yada yarımat cila olmaz tüm iş bittikten sonra özellkle kanopiye parlak vernik sürünce bence güzel bir parlaklık kazandırıyor.cam parlaklığı.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 17:30
Burak Bey,

Vernikle cam parlatıldığını ilk defa sizden duyuyorum. Benim gördüğüm/internetten okuduğum/ konuşarak bilgi edindiğim ve bizzat denediğim kadarı verniğin genelde kanopinin şeffaf yüzeyinde bozulma veya en basitinden tabakalaşmaya yol açtığı. Bu yüzden parlatmak için yapılan en uç işlem Future veya Erdal Glanzer gibi bir yer cilasına daldırmak ve cilanın tamamen kaplamasına izin vermek.

Bu bakımdan elinizde vernikle kanopisi parlatılmış maketlerinizin resmi varsa paylaşabilir misiniz? Detaylı bir şekilde nasıl yaptığınızı da anlatabilir misiniz?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2006 Saat 02:50
malesef elimde ne model var ne resim yaptıklaırmı veriyorum hep ama bende ya burda yada bir yerde okumuştum hatta bende öyle dedim cama vernik olurmu diye.resimleride vardı beğenmiştim.bulursam onun linkini vereyim size.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2006 Saat 05:10
Hatırladığınız Kaan'ın camları future daldırması veya renkli kanopi camı için vernik karıştırılmış renkle şeffaf yerleri boyaması gibi bir şey olabilir mi?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Onur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 241
Alıntı Onur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2006 Saat 07:08
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, hepinize kolay gelsin..
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide