Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: U-552 1/72 Revell Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: U-552 1/72 Revell
    Gönderim Zamanı: 18/05/2006 Saat 10:46
Natilus sergisi için 2 gün önce başladım, gecede 1 saat ayırarak gidiyorum.

Öncelikle geminin tipini bozduğunu düşündüğüm için torpil kaportalarını kapalı pozisyonda yapıştırdım, revell herkes açık yapar diye düşündüğünden kelli bu kaportaların uyum olayını pek iplememiş, Yanlardan tesviye şeklinde kaportaları yuvalarına oturttum öncelikle.

Akabinde gövdede yapmayı düşündüğüm işlemlere sağlam bir altyapı oluşturmak amacıyla gövdeyi kapadım. Akabinde su tahliye deliklerini açma olayına girdim. Çoğu modelcinin yaptığının aksine matkapla olaya girmeyi uygun görmedim. Bunun iki sebebi mevcut, ilki matkapla girilen deliklerde yan duvarlarda ister istemez bir form bozukluğu yaşanıyor (nette bu yöntemle delinen bütün botlarda bu problem mevcut); ikincisi ise plastiğin et kalınlığı işin sonunda ölçeğe vurulunca gerçekte 20 santim gibi bir kalınlığa tekabül eden kalınlık yaratıyor. Esasen en temizi o bölümleri komple kesip fotoeç gibi ince bir metalle yapmak ama kimse şu saate kadar bu bölge için böyle bir update setini düşünmedi. Bu nedenle hem et kalınlığını azaltmak hemde temiz kenarlı delikler elde etmek için olaya iç taraftan zımparayla girdim, önce 60 la delikler açılıncaya kadar iç yüzeyleri zımparaladım, delikler açıldıktan sonra 400 numara ile iç yüzeyi düzelttim. Üst sıradaki deliklerin 3/4ü ünü açmak toplam 2 saate maloldu. Yarın kalanını da halledip iç tarafa basınçlı gövdeyi yapıp güverteyi kapatacağım.

Gemi KÇG olacak U-552 olarak, keza revellin planında satır aralarında yazmıyor ise eğer (benim gözüme çarpmadı); 552 numaralı bot U-Boat aslarının arasında üst sıralarda (yanılmıyorsam 3) yer alan Erich Topp isimli gergin abinin gemisi.

Revell B modelini çıkarmazsa bu aletin ilerde bir gün, mevcut C den 3 adet daha edinip az bir tadilatla sırayla Prien(47), Kretschmer(99) ve Schepke(100) nin botlarını da yapmayı planlayabilirim.

Düzenleyen Ares
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 02:03
İçinin boş kalmaması için üst basınçlı gövde kısmını yapma olayına girdim. Elimdeki U-boat kitaplarını bulamadığım için (yanılmıyorsam Melih abide:)) ) direkt deniz avcısı u-boat dalıcısı Batur beye yöneldim, ondan gelen dvdler ve bendeki belgeselleri ortaya harmanlayıp için yapımına geçtim. Bu esnada netten 40 küsür dolara satılan resin setin de fotograflarını cektim. History ve Discovery channel'ın dvdlerini inceleyip görülen kısımları belirledim. Resin sette ön taraftaki kutunun olması gerekenden küçük verildiğini gördüm, kutunun görünen duvarlarını araya separatör koyup iç taraflara sabitledim, hafif eğim verdiğim styrenle iç basınçlı bölmenin tavanını yaptım. Çeşitli sprue ve styren borularla içerdeki ekipmanın bir kısmını yaptım; ekstradan elimde fazla bulunan rezin parçalardan olması gereken (ucundan azıcık gözüken) parçaları oluşturdum. Astar rengi olan kiremit rengi yerine koyu giriyi bastım bu parçalara (nitekim alet kapanacağı için dışardan boyandığı takdirde deliklerden içeriye kaçacak gri içersinin benekli bir görüntü sahip olmasına yolaçacaktı).

Gövde kapanmadan önceki son hali...

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 04:20
Üst güverteyi yapıştırdım, ön ve arkada sorun çıkmamasına rağmen orta bölüme 2 küçük problemle karşılaştım, ilki arkadaki bulkhead'ın yüksekliği, tepeden az traşladım; ikincisi ise gövdenin dar gelmesi güverteye, güvertenin iki yanından çok az zımparayla gezinip durumu çözdüm.

Akabinde ön ve arka istikamet dümenlerini yapıştırdım. Bir sonraki aşama macun işleri ve eşzamanlı olarak kulenin toplanması... Günde 1er saatlik çalışmayı bugünlük es geçtim, yarına boya aşamasına geçmeyi planlıyorum, toplam şu ana kadar harcanan süre 5 saat:))

Ares
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:04
Ufuk Abi o masada nasıl çalışıyorsun yahu :) Zaten boş alan hepi topu 10-15 cm kare, bir de 1/72 u boat yapıyorsun.   İyi modelciliğin sırı, dağınık masa mı acaba ? :)
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:20
Eline sağlık. İnernetten sonra yakından da görme fırsatına erişeceğiz :)
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:20
Toplam 5 saat'te bu haldeyse çok iyi,5 saatte parçaları kalıptan sökemem bile,nerede kaldı montaj,boya falan...

Kolay gelsin.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:38
Orjinalini yazan: CErginbas

Ufuk Abi o masada nasıl çalışıyorsun yahu :) Zaten boş alan hepi topu 10-15 cm kare, bir de 1/72 u boat yapıyorsun.   İyi modelciliğin sırı, dağınık masa mı acaba ? :)

Ustanın dediğini yap, yaptığını yapma demişler...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:48
Burun kısmındaki kırık yer çok gıcık.Bende de aynen bu şekilde hatta dahada geniş bir kırık şekilde çıkmıştı kutudan.

Kolay gelsin.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:54
Olayın başında bir tarihte masada daha fazla yer vardı:)

Neyse kulenin kabası bitti, macunu çekildi, bir sonraki aşama periskoplar, keza revell sağolsun kulliyen yanlış vermiş bu parçaları.

Not: Bu arada kite sahip olanlar farketmiştir, yapım planındaki sırayı pek izlemiyorum, keza yapım planındaki sırayla gidince ilerki safhalarda boyama ve tesviyede problem çıkarabilecek parçalar mevcut (periskoplar, antenler, şaftlar pervaneler gibi)

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 05:59
Orjinalini yazan: Paranoyak

Burun kısmındaki kırık yer çok gıcık.Bende de aynen bu şekilde hatta dahada geniş bir kırık şekilde çıkmıştı kutudan.

Kolay gelsin.

O kırık benimde canımı sıktı, hacimli bir şekilde macun sürdüm, kurusun bi kat daha çekeceğim burna..

Sağol
Ares
IP
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 56
Alıntı reznoir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 07:13
içten zımparalayarak delikleri açma fikri için tebrik ederim.Eğer dediğin gibi su tahliye bölgelerindeki et kalınlığı normalden daha ince ise en doğru yöntem gibi görünüyor.
Yapacaksan Prien U47 yap derim.

I am not a butcher!! I fight for my fatherland..
Das Boot
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 07:21
Orjinalini yazan: Ares

O kırık benimde canımı sıktı, hacimli bir şekilde macun sürdüm, kurusun bi kat daha çekeceğim burna..

Benimkinde iki taraftada kırık olduğu için macun o kadar boş alanda tutmaz diye önceden oraya göre ölçü alıp iki kat asetat kağıdını japonla yapıştırmıştım.Sonrada üstüne macun çekmiştim.Sanıyorum seninkinde o kadar büyük boşluk yok.İnşallah sorunsuz olur.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 10:07
bendeki kırık çıkmadı.sizinki kırıkmı çıktı içinden?

aldığınız yerden niye gidip değiştirmediniz?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 11:03
Benim bot gemi uzmanı bir arkadaşımla girdiğim şinelbot iddiası neticesinde kazanılmış olup Türkiye'ye gelen ilk parti kitlerden, haliyle değiştirmek istesem de yerine alabileceğim bir ikinci tekne yoktu, haliyle olayımız tamirata döndü:)

Bakalım periskopla uğraşmaya başladım, düzeltebilecek miyim henüz bilmiyorum...
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2006 Saat 21:54
Periskobun kabası bitti, ince tesviye işi kaldı...

Ares
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 07:06
kırılmışsa bile kutunun bi yerlerindedir belki hani bi umut:)

kolay gelsin sonucu sabırsızlanarak bekliyoruz.ben başlayacaktım başlamıyorum bakalım usta napacak diye bekliyorum:)

Allah korusun sonu KaanX in 104 üne benzemez umarım.onuda bekliyoduk bi heves:)

bu arada zımpara işi ve çerçeveden pressure hull üretmek dahice.düşünüyodum 40 dolar para vericem sonra içinde olduğunu bi ben bilicem:)

Düzenleyen Burak
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/05/2006 Saat 17:06
Bizzat yerinde gördük. Çok güzel bir U-bot geliyor. :)
yalnız merak ettiğim sergiden sonra bu denizaltı nerede saklanacak:D

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2006 Saat 01:21
Macun aşamasında olay sekteye uğradı, Tamiya macunsu koyuverdi, karıştırmama rağmen plastiğin üstünden pul pul döküldü (ardarda iki tamiya macunda yaşadım bu problemi); olaya humbrol macunla devam ettim, köprünün macunu bitti, gvertenin macunu son aşamasına gelmek üzere, rötuş işi kaldı. Burnuda hallettikten sonra boyama aşaması:)

Ares
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04