Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Deniz ve dalga Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
unleashed
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3
Alıntı unleashed Cevaplabullet Konu: Deniz ve dalga
    Gönderim Zamanı: 04/05/2006 Saat 15:59

Herkese merhaba,

Belli bir suredir maketle ugrasmama ragmen forumuzu sans eseri buldum,ve acikcasi cokta iyi oldu.Benden iyi maketcileri ve ustalari gorup fikirlerini aldikca kendimi daha iyi gelistirim.
Lafi bu kadar uzattiktan sonra konuya geleyim, su anda ikinci dunya savasinda D-Day olarak bilinen Normandiya cikarmasinda amerikan ordusunun kullandigi "Us marine Carrier" lardan bir tanesi ile mesgulum.Gemi icerisinde 10 tanede figur bulunmakta.Yapmak istedigim diorama,tasiyicinin sahile birkac metre otesindeki goruntusu.Su anki sorunum dalga ve deniz gorunumu.Ilk asamada 1-2 cmlik alci kullanip ustunu boyamayi dusunuyorum.Daha sonra boyanan kisimlarin ustune hem seffaflik versin hemde sekil vermesi kolay olsun diye sivi yapistirici kullanmayi dusunuyorum.
Bunu daha once deneyen oldu mu bilmiyorum ama her turlu fikir ve onerinizi sabirsizlikla bekliyorum. Hepinize iyi gunler ve iyi maketler dilerim.
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2006 Saat 19:10
sanada merhaba,
benim kullandığım ve menun kaldığım yöntem nalburlarda bulunan şeffaf silikondur.
alta koyu yeşil veya mavi renk attıktan sonra silikonu bolca o bölgeye tabanca ile sıkıyorsun ve hemen ardından düz bir karton parçası veya herhangi başka birşey ile düzleştiriyorsun.
daha sonra üst katman kuruyana kadar dokunmuyorum , çünki sakız gibi yapışıp uzuyor.bu esnada modeli üzerine yerleştirebilirsin.yaklaşık yarım saat sonra üst katman kurumuş alt ise daha kurumamış oluyor ve parmak ile bile istediğin dalga veya model yönündeki dalgalanmaları şekillendirebiliyorsun.bazı kalın bölgeledede hafifi beyazlaşmalar oluyor ve buda sanki altta oluşan hava kabarcıkları gibi gözüküyor.

bu benim yapım şeklim , diğer üstadlarında değişik fikirleri olacaktır.artık biri sana uyar umarım...

kolay gele...
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
tansel yılmaz
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 56
Alıntı tansel yılmaz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2006 Saat 20:29
hoşgeldiniz. galeri bölümünde rahmi kocamanın DKM Sharnhorst u var. çok başarılı ve yarışmada derece almış modeli. dalga deniz olayını da detaylı anlatmış.mutlaka faydalanırsınız.
IP
unleashed
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
Alıntı unleashed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2006 Saat 17:37
Yardimlar ve fikirler icin tesekkur ederim.
IP
ermaniac
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı ermaniac Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2006 Saat 22:19
Orjinalini yazan: heydrich

sanada merhaba,
benim kullandığım ve menun kaldığım yöntem nalburlarda bulunan şeffaf silikondur.
alta koyu yeşil veya mavi renk attıktan sonra silikonu bolca o bölgeye tabanca ile sıkıyorsun ve hemen ardından düz bir karton parçası veya herhangi başka birşey ile düzleştiriyorsun.
daha sonra üst katman kuruyana kadar dokunmuyorum , çünki sakız gibi yapışıp uzuyor.bu esnada modeli üzerine yerleştirebilirsin.yaklaşık yarım saat sonra üst katman kurumuş alt ise daha kurumamış oluyor ve parmak ile bile istediğin dalga veya model yönündeki dalgalanmaları şekillendirebiliyorsun.bazı kalın bölgeledede hafifi beyazlaşmalar oluyor ve buda sanki altta oluşan hava kabarcıkları gibi gözüküyor.

bu benim yapım şeklim , diğer üstadlarında değişik fikirleri olacaktır.artık biri sana uyar umarım...

kolay gele...

aklıma takılan bir soruya gayet pratik ve güzel bir cevap oldu teşekkürler paylaştığınız için
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2006 Saat 06:20
silikona bir kaşığın tersini kullanarak da şekil verebilirsiniz
sıvı polyester ve akrilik jel gibi zahmetli seçenekler de var bilginize...(ama tavsiye etmem :) )
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide