Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: yeni modelci için airbrush&kompresör Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 56
Alıntı reznoir Cevaplabullet Konu: yeni modelci için airbrush&kompresör
    Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 07:14
Herkese selam
haftaya yapacağım yurtdışı seyahatinde vaktim olursa bir hobi mağzasına uğrayıp airbrush almak istiyorum. Ayrıca taşıması mümkün olacak kompresör bulabilirsem onu da alabilirim. Bu iş için yaklaşık 150 - 160 euro (airbrush+kompresör için) aralığında bir bütçe ayırdım.
Hangi markaları veya kombinasyonu önerirsiniz.
Airbrushı oradan al kompresörü şu hırdavatçıdan al veya 5-10 lira için dışarıdan değmez gibi önerilerde elbette olabilir. Ancak gördüğüm kadarıyla airbrush fiyatları sınır ötesinde çok daha uygun.Malum burada onlarca direk endirek vergi , indiragandi durumları vs birim maliyeti oldukça arttırıyor.   
I am not a butcher!! I fight for my fatherland..
Das Boot
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 12:48
Türkiyede parçası bulunabilecek birşey alın.Sonra çok çekersiniz.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 19:30
Fiyatlar yurtdışında her yerde makul olmayabilir, dikkat.
Eğer Amerika'ya gidecekseniz www.dixieart.com'dan gideceğiniz adrese sipariş vermenizi öneririm. Normal tükkanlarda o fiyatları bulamayabilirsiniz.
Yeminli modelci
IP
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı reznoir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 19:32
@İdris
Sanırsam parça sıkıntısı olmayan markalar Aztek ve Badger. Kompresörde hangi markalarda sıkıntı yok bilmiyorum.

Aşağıdaki konular ile ilgili yabancı forumlarda bayağı bir aklım karıştı size danışmak istedim.
1)Diyaframlı kompresör (Testors blue ice , AC700 gibi) yeterli mi yoksa depoluya ihtiyaç gerçekten var mı? Okuduğum forumlarda zaten ufak yüzey boyayacaksınız diyaframlı yeter diyende çok illaki depolu olsun diyende.Malum fiyat farkı önemli

2)Single action airbrush kullanmak double actiona göre daha kolay mıdır?Gene forumlarda yeni başlayanlar için fine nozzlelı single action alın zaten maskeleme yapıp boyayacaksınız diyen bir çok yazı gördüm. Bir o kadar da SA dan DA ya geçtim asla geri dönmem diyende.

Bütçeme göre aşağıdaki gibi bir kombinasyon yaptım.Sizce uygun mudur? Bu konularla ilgili açıkça fikir beyan etmemek isteyebilirsiniz çünkü bu işinde belli bir ticari boyutu var. Anlayışla karşılarım.

Testors mini comp blue ice = 100 $
Badger 155 Anthem set = 90 $
----------------------------------
total = 190 $ (150 euro cvarı)

veya

Testors AC700 = 150 USD
Aztek A320 = 50 USD
-------------------------
Total = 150 USD

yada 156 USD ye
testors complete set for beginners

Şimdiden çok teşekkürler

Herkese iyi modeller
Das Boot
IP
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı reznoir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 19:41
@KaanX

Yolculuk Almanya'ya. Fiyat konusunda haklı olabilirsiniz. Yanıma buradaki fiyatları alıp orada dükkanda karşılaştıracağım. Aynı fiyat ise veya ciddi bir fark oluşmaz ise buradan alacağım. Ne yapayım masraf çok malum yeni başladık.
Das Boot
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 20:10
Genelde düz renk boyama çalışacaksanız başlangıçta diyaframlı da işinizi görebilir. Depolunun esprisi basıncı belli bir değerde sabit tutabilmesi, o da daha çok ince kamuflaj ve eskitme gibi efekt çalışırken gerekiyor. Seçim sizin. Ama bu işi uzun vadeli düşünüyorsanız eninde sonunda depolu iyi bir kompresör ihtiyacı hissedeceksiniz, onu söyleyeyim.

Single action kullanmak double action'a göre daha kolaydır pratiktir, ben uzun zamandır badger 100'üme elimi sürmedim. Tek airbrush alacaksanız double iyi bir seçim olabilir (bulunsun diye), ama double action bir aribrush ile yapabileceğiniz herşeyi teoride single ile de yapabilirsiniz. Çoğu işi de daha kolay yaparsınız.

Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
heydrich
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 408
Alıntı heydrich Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 20:27
Maket ile ilgili Malzemeler Almanya'da genelde Türkiy'ye nazaran daha pahalı oluyor.Bence burada almanız daha mantıklı olacaktır...
Devamlı giderim Almanya'ya daha Maket ile ilgili 1 Çöp almak nasip olmadı Fiyatları yüzünden...
vileda'dan isin kilici olurmu
IP
reznoir
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı reznoir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 20:49
@KaanX
Teşekkürler.Yanılıyorsam beni düzeltin. Anladığım kadarıyla DA airbrush kullanırken boya kalınlığını SA airbrushtaki gibi önceden sabitleyemiyorsunuz. DA airbrushta parmak hareketi ile, boyama esnasında boya kalınlığını ayarlıyorsunuz ve bu durum DA ile boyamanın temel zorluğunu oluşturuyor.Ustalaşması zor , el mahareti çok istiyor ama alışınca çok daha foksiyonlu kullanılıyor.

@Heydrich
Yıkıldım. Buradan daha pahalı ise ABD üzerinden internet sipariş olayını denemek gerekecek sanırsam.
Das Boot
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 21:12
Aşağıda yazılanlar "bence" dir, baştan söyleyeyim :)

Double action'ın pek bir artısı yok. Daha fonksiyonlu kullanma işi de maketçilikte çok büyük bir fark getirmiyor, asıl farkı airbrush ile illüstrasyon falan yapacaksanız hissedersiniz. Makette zaten çoğu zaman düz boyayıp geçiyoruz, en çetrefilli iş kamuflaj atmak, orada da single action çok daha pratik oluyor. (Internal mix olması kaydıyla). Belki kırk yılda bir çok özel eskitme efektleri yapacaksanız double action minimal bir fayda sağlayabilir.

Daha önce de yazmıştım bir daha yazayım, fikir verir en azından
Benim airbrush'larım şunlar
1-paasche H. Ucuz ve pratik. komple set olarak 30-40 dolar civarında bir fiyata almıştım yanlış hatırlamıyorsam. Çok kolay temizleniyor. Hatta çok basit yapıda olduğu için çoğu zaman temizlemiyorum bile, biraz selülozik tiner atıp öyle bırakıyorum. Single-external tip. Manda kasa, problemsiz. Maket yaparken %90 bu vardır elimde. Astar atma, düz renk boyama, vernikleme, kaba eskitme ve gölgelendirme için hep bunu kullanırım.
2-Badger 200 - Single internal. Sadece freehand kamuflaj boyamak için ve ince eskitmeler yapmak için kullanıyorum. %19 olasılıkla boya yapıyorsam bunu görürsünüz elimde.
3-Badger 100- Double action. En son ne zaman kutusundan çıkardığımı unuttum. Geriye kalan %1 kullanma oranı da buna :)

Düzenleyen KaanX
Yeminli modelci
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2006 Saat 21:22
Bu arada şu yanlışı da yazayım: Herkes DA ile SA'a göre daha ince çalışılabilir sanır nedense, alakası yok. Single'ların çoğu external mix olduğu için nedense öyle bir kanı yerleşmiş insanların kafasına. External mix'ler ince çalışmaya izin vermezler, ancak aynı ayardaki bir single ile double arasında ince çalışmak anlamında hiçbir fark yoktur. (Misal badger 100(DA)-200(SA), ikisinin kafası, iğnesi falan aynıdır, ikisiyle de aynı incelikte kamuflaj atılabilir, 200 ile daha kolay atılır ama)
Umarım soru işaretlerini biraz hafifletebilmişimdir.

En son olarak ta şunu söyleyeyim: Olay pratik ve el alışkanlığına airbrush'ın markasından daha çok bakıyor, hatta hava kaynağınızın kalitesine bile airbrush'tan daha çok bakıyor. belli bir kalitenin üzerindeki hemen her airbrush ile iyi sonuçlar alınabilir. Badger olmuş, paasche olmuş, iwata olmuş çok ta önemli değil.
Aztek'i bilemiyorum, o ayrı bir kategori :)
Yeminli modelci
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04