Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: matkap Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2006 Saat 10:18
Yalnız el matkabı ile yuvarlak delik açılır. Slot (uzun) delikler için mutlaka motorlu birşey kullanmak lazım, o da yukarıda anlattıklarım gibi dikkat istiyor. Çakmak konusunda; alev eritir tabii ama yine de uçta erimiş plastik kalabilir. Soğuyup sertleşmiş plastik kolayca atıyor biraz bıçak ucu görünce... Bir de, ısıtarak matkap ucuna nötralizasyon uygulanmış olur; bu da çeliği demirleştirir. Tavsiye etmem.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2006 Saat 04:53
bende bir tane pille çalışan tornavida var.eğer ona matkap uçlarını uydurabilirsem sizce iş görürmü?

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2006 Saat 05:57
Delik delmek için iş görebilir, tornavida olduğundan bir hayli yavaştır ve el matkabı gibi düşünülebilir. Slot açmak için herhalde uygun olmaz. Bir de tornavida bildiğimiz şarjlı tornavidalardansa bu iş için ağır ve hantal kalır. En iyisi git Konya sokaktaki elektronikçilerden alıver bir tane. Hiç te pahalı şeyler değil zaten...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/04/2006 Saat 00:33
evet haklısınız.250 devir einhell marka.zaten buna matkap ucu uydurmakta mesele.ayrıca dönme esnasında ucu oynuyor biraz yani sabit eksende dönmüyo.vidalama yaparken bu sorun olmaz ama ince işte kullanılmaz.en iyisi bir matkap bulucaz artık.

teşekkür ederim
IP
Kesifci
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 591
Alıntı Kesifci Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 06:04
Korkut Abi,bu 12V elektronikçi matkabına her türlü ucu takmak mümkündür değil mi?Taşlama,tesfiye,kesme uçları-parçaları falan.
-Ispanaktan agaç olur mu?
-Olmaz mi?
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 07:03
VIIC/41 Atlantik versiyonunu mu aldiniz??
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 07:34
Türkiyede o versiyon henüz satışa çıkmadı diye biliyorum.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 07:57
Orjinalini yazan: Keşifçi

Korkut Abi,bu 12V elektronikçi matkabına her türlü ucu takmak mümkündür değil mi?Taşlama,tesfiye,kesme uçları-parçaları falan.

Hayır sadece ince matkap uçları takmak mümkün. Yanılmıyorsam en fazla 2 mm çapa kadar alabiliyor, o da mandreni zorlayarak mümkün. Dediğin uçların mil çapları 2.2 ve 3 mm dir, buna olmaz. Kaldı ki, onları sürecek tork ta bu küçük motor tarafından verilemez. Ama ince delik işleri için birebirdir.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 11:18
Orjinalini yazan: freeman

o model daha piyasaya cikmamis.nisan sonunda cikiyor.

ne farki var acaba biliyomusunuz?

ondanda alir yapariz cunku cok keyifli bir maket.her turlu sekle giriyor.bu modeli dalan bir R/C modele bile donusturenler var.tersanede yapim asamasinda yapanlar var.su altinda yada su ustunde diorama seklinde yada tek basina "standalone" olarak yapanlar var.yani yap yap doyulmayacak gibi geliyor bana.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 11:19
Orjinalini yazan: Korkut

Delik delmek için iş görebilir, tornavida olduğundan bir hayli yavaştır ve el matkabı gibi düşünülebilir. Slot açmak için herhalde uygun olmaz. Bir de tornavida bildiğimiz şarjlı tornavidalardansa bu iş için ağır ve hantal kalır. En iyisi git Konya sokaktaki elektronikçilerden alıver bir tane. Hiç te pahalı şeyler değil zaten...

peki bu konyasokaktan alacagim cihaz ve ince matkap ucu ile slot dediginiz yariklari acabilirmiyim?
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 16:44
Orjinalini yazan: Burak

Orjinalini yazan: freeman

o model daha piyasaya cikmamis.nisan sonunda cikiyor.

ne farki var acaba biliyomusunuz?

ondanda alir yapariz cunku cok keyifli bir maket.her turlu sekle giriyor.bu modeli dalan bir R/C modele bile donusturenler var.tersanede yapim asamasinda yapanlar var.su altinda yada su ustunde diorama seklinde yada tek basina "standalone" olarak yapanlar var.yani yap yap doyulmayacak gibi geliyor bana.

Güvertedeki köprü kismi daha büyük, ayrica ekstra bir ucaksavar ünitesi daha var..

Gercekten oldukca büyük ve güzel bir model.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 17:33
Orjinalini yazan: Burak

peki bu konyasokaktan alacagim cihaz ve ince matkap ucu ile slot dediginiz yariklari acabilirmiyim?

Tabii, bak ben Köftehor'unkileri nasıl açmışım:

Ama yavaş ilerleyip plastik erimeden işi yapmak lazım. Önce el alıştırma deneyleri yani...
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2006 Saat 18:33
Benim fikrime göre plastik delmek için elektrikli bir makinaya ihtiyaç yok, bu tür matkapların hem kontrolü zor hem de sürtünme nedeni ile oluşan ısınmadan plastiği deforme etme riski var. Ben bu tür bir alet alıp başka işler de yapacağım derseniz ayrı.

Ben de Sevgili Korkut'un saattçi toonavidası şasisinden imal ettiği alete benzer birşey uydurdum kendime, performansından da memnunum. Zaman bol yavaş yavaş sindire sindire delikleri açıyorum. Aldığım deremeli ise genellkile eşim kendi hobisine (incik boncuk vs) yönelik kullanmaya başladı :P

Tabiki tercih sizindir...
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma