Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: wax nedir nasıl kullanılır.... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ogunkunt
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 131
Alıntı ogunkunt Cevaplabullet Konu: wax nedir nasıl kullanılır....
    Gönderim Zamanı: 07/09/2005 Saat 20:12
Selam Arkadaşlar,

Bir sorum var.Genelde araba ve motosiklet modelleri pırıl pırıl oluyor.Forumlardan öğrendiğim kadarıyla tamiya polish ile parlatma yapılıyor ve son zamanlarda da wax diye birşey duymaya başladım.
1) Wax nedir ve hangi aşamadan sonra(boyadan sonra direkmi yoksa parlak vernikten sonramı vs.vs) kullanılır.
2) Bu zıkkım kullanılırken en fazla dikkat edilmesi gereken şey nedir.
3) yukarıdaki iki sorum tamiya polish yada adı ve kodu herneyse içinde geçerlidir.
Vaktini ayırıp cevaplayabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Ogün KUNT
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2005 Saat 20:20
Tamiya polish dediğiniz ürün tamiya compounddır ve üç çeşidi olan (coarse,fine,finish) bir aşındırıcıdır. İçindeki aşındırıcı partiküller çok minik olduğu için boyanın üzerinden çok ince tabaka kaldırarak yüzeyin düzgünleşmesini sağlar. Zaten kullanırken uygulama yaptığınız bezin üzerinde aşınan boyayı görürsünüz.
Kısaca 1/1 otomobiller için kullanılan "pasta"nın muadilidir.
Wax ise adı üzerinde mumlu bir cila olup, en son kat olarak uygulanır. Aşındırıcı özelliği yoktur ve ovalandıkça yüzeyi parlatarak "ıslak" tabir edilen görüntüyü yakalamaya yarar.
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2005 Saat 20:21
Wax cilaların genel adıdır.Hangi yazıda gördünüz bilemiyorum ama ,
Wax ,bizde ki "beyaz pasta" ya denk gelir."sarı pasta" da wax tır ama 1/1 otomobilde kullanılır.

waxpolish diye de adlandırılan ise mobilya cilacılığında kullanılan balmumlu ciladır.

Doyurucu bir boya uygulamışsanız ,parlatmak için vernikten sonra toz vs var ise gidermek için kullanılır.Son kat cilaya hazırlar,portakal kabuğu hatasını giderir.Boya yetersiz ise zımpara gibi boyayı kaldırır.Model de aralara çok dolar

Tamiya compaund un daha kalın kumudur.Ben oto sanayii den küçük tüp ambalajda alıyorum.

sonuçta çok faydalıdır

Düzenleyen Tamer Özkan
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 01:48
peki yeterince parlak bir otomobile (cam gibi), wax uygulasak, parlaklıkta bir artış, veya düşüş olacak mıdır?

yeterli parlaklıkta otolara wax uygulamayı öneriyormusunuz?
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 01:55
Uygula uygula, iyidir.
Ayrıca uçak kanopilerine uygulamakta da fayda var. Cillop gibi etmesinin yanında daha geç tozlanmalarını da sağlıyor. Tozlar tutunamıyor üstüne galiba.
Yeminli modelci
IP
Tamer Özkan
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge
Sivil Araç / Gemi Grup Sorumlusu

Gönderilenler: 432
Alıntı Tamer Özkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 02:06
Orjinalini yazan: cerginbas

peki yeterince parlak bir otomobile (cam gibi), wax uygulasak, parlaklıkta bir artış, veya düşüş olacak mıdır?

yeterli parlaklıkta otolara wax uygulamayı öneriyormusunuz?

Hiç bir sonuç, son katı ince atılmış verniğin verdiği parlaklık kadar iyi değildir.Sonuçtan memnun iseniz kullanmayınız.Yeteri kadar donmamış verniği çizme ihtimaliniz de bulunmaktadır.
Pasta,toz konması durumunda kullanılmalıdır ki %80 konar .
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 02:17
Bu arada benim bahsettiğim madde tamiya modeling wax'tır. Tamer'in söyledikleri değişik galiba. Tamiya'nın çizmesi gibi bir ihtimal yok, zaten sıvı birşey ve aşındırıcı değil. Bulaşık deterjanı gibi. Sadece kanopinin/boyanın/verniğin üzerinde ince ve koruyucu bir film oluşturuyor, bir de antistatik birşeyler yapıyor. Sonuçta cila ve compound ile verdiğiniz parlaklık daha uzun dayanıyor. Bu fark benim Tamiya wax'ı kullanmaya başladığım uçak kanopilerinden itibaren bariz belli. Wax öncesi kanopiler toz içerisinde yüzerken wax sonrası kanopiler hala maskeleri yeni sökülmüş gibi...
Yeminli modelci
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 05:02
peki tamiya wax'ı beraberinde gelen beze ne miktarda sürüyoruz. Üzerinde bir top kadar wax mı olacak, yoksa, bez ıslanacak kadar yeterli mi?
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
z edition
Üye
Üye

Gönderilenler: 223
Alıntı z edition Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 08:48
nereyi yapacağına bağlı tabi ama mesela otomobilde ön kabuta, tavana ve arka tarafa leblebi kadar bile yetiyor kalan yerlerde bir oakadar yiyor tabi boya kalitesine ve atma alışkanlığınada bağlı. Ben zaten wax veya compound olmadanda parlak sonuçlar elde ediyorum o yüzden az bişey yetiyor
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/09/2005 Saat 18:08
Parlaklık olayı çok göreceli bir iş. Bir kişinin yeterince parlak dediği bir boyanın üstüne bir diğeri günlerce wax yapabilir. Bu parlaklığa ulaşmanın yolları da göreceli. Kimisi boyanın üstüne kat kat vernik atar bırakır, kimisi son kat boyayı çok ıslak atar bırakır, kimisi kalın kalın boya atıp boyayı zımparalayıp wax'lar vb.vb.vb. Bence modelci tüm alternatifleri yapılmış modeller üzerinde incelemeli, daha sonra bizzat tatbik edip kendine uygun yolu bulmalıdır. Ben şahsen son zamanlarda kalın kalın kalın boya atıp boyayı zımparalayıp compoundlamak yolunu izliyorum.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide