Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: ilginç model kazaları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Konu: ilginç model kazaları
    Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 09:32
birden aklıma yaptığım bir saçma hareket ve sonucu geldi

olay şuydu: airbrush'ımın nozülünden hava sesi geliyordu
dinlemek için kulağıma götürdüm ve yanlışlıkla tetiğe bastım....
kabı temizlemek için kullanmakta olduğum SELİLOZİK tineri kulağıma bastım

artık kulaklarım daha iyi duyuyor

ne kadar tehlikeli olduğunu düşünmek bile istemiyorum...

evet arkadaşlar sizinde böyle garip modelcilik kazalarınızı bekliyorum...
zira ucuz yırttığımız bir kazayı başka arkadaşlarımız ucuz atlatamıyabilir...
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 19:41
İyi ki aynı anda sigara da yakmıyormuşsun! Geçmiş olsun...
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 19:57
valla evde gece donla maket yaparkene bigün caponla bişii yapıştırmam gerekti.. fakat japon tıkalıymış bende biraz zorlayınca ucu açılır niyetine şişeyi sıkınca ucundaki aparat fırladı... bacaam komple japon olduydu..acısını ben bilirim.. allahtan ortalar bir yerlerde gelemdi mazaallah..
Sweat saves blood!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 20:15
Biz kardeşimle aynı odaya tıkılmaya kalkınca (bilgisayarla boyahane yanyana ve sadece 1.5 sandalyelik yer var) kesinlikle bir badire atlatıyoruz. Son kazada da dirseğime yediğim direk bir darbe sonucu elimden havalanan 11 no neşter uçlu bıçak havada filmlerdeki gibi "svisss svisss" efektiyle dönüp tam bacağımın yanına doğru 1-2 cmlik farkla sandalyeye saplandı, o düşüş sırasında ne kadar yusufladığımı ve sonrasında kardeşime nasıl bir şefkat gösterisinde bulunduğumu bir ben bilirim.

Bir de kafanızda aynı anda 3-4 şey varken ve sinirliyken kalkıp bir de maket yapmayın. Bu şekilde 2-3 tayyareyi kazara(elimden fırlayıp gittiler, AFVler düşüş konusunda daha başarılı) test uçuşuna çıkardım, gerçekten de bu konuda çok başarısızlar, benden söylemesi.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 20:21
Bazıları hatırlar, airbrush'ı dalgınlıkla tiner dolu kavanoza sokup hava üflemiştim.kavanozdaki tiner gözüme isabet etmişti.

Bir de daha önce söylemedim ama, yazın bir sivil oto almıştım, Boyaya sokmadan önce, parçaları ve kaportayı, deterjanlı suda yıkadım. Kurusun diye yatağımın üstüne koydum. Odamın darlığının da verdiği bir dalgınlıktan, 10 dakka sonra nedense yatağa oturasım geldi. Kupanın üstüne güzel bir oturuş... ve ilk yapamadan çöpe atmak zorunda kaldığım maketim..
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
tiger
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 20
Alıntı tiger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 20:29
Selam
Ben de Hms Victory'yi yapıyordum 4 yıl önce ve uzun süreden sonra ilk yaptığım maketti. Bir parçasını içine düşürdüm. O kadar sallamama rağmen parça gövde içinden çıkmadı. Bende kretuar ile spruedan o parçayı imal etmeye kalkıştım. Ancak biraz sinirlenince kretuarı kendime doğru kullandığımı unuttum. Elimden kretuar bir ok gibi fırladı. Allahtan daha göz amliyatı olmamışve gözlüklüydüm.4 derecelik organik cam üzerinde 0.5 cm'lik bir çizik oluştu. Gözünmez kaza sonucu göremez olacaktım. Bir de bu yabancı maketçiler maket yaparken veya boya bu koruma gözlüklerini niye takar diye düşünüp dururdum.   
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 20:52
Benim başımdan geçen son kaza bana hiç bir zarar vermedi fakat 1/72 f-16'mın itlafı ile sonuçlandı. Boya aşamasını filan bitirmiş olduğum f-16'nın gecenin bir yarısı uyuyamayıp decallerini yapıştırma fikri ile başına oturdum. Neyse bir iki decal yapıştırdım derken kolumun çarptığı micrsol şişesi decallerin üstüne içini boşalt. Kıvrak bir hareketle şişenin ancak yarısını kurtarabildim fakat decaller heba oldu. O an decale mi üzeleyim dökülen micrololüme mi üzeleyim derken ufak bir sinir krizi geçirmişim. Zaten final öncesi maksimum streste olduğum bir dönem olduğu için o sinirle giriştim f-16'ya. Zaten garibimin kendini koruyabilme gibi bir özelliği olmayınca sonu çöp oldu Sonradan çok üzüldüm gerçi ama iş işten geçmişti ve 1 aylık emek 20 sn'yede yok olmuştu. Ne demişler öfkeyle kalkan zararla oturur.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
HYAMAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 470
Alıntı HYAMAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 21:00
Hani yazı yazarken kafanız kaşınır da elinizdeki kalemle kaşırsınız da o hareket artık bir refleks gibi olur.Bir maket yapım seansında kafam kaşındı elimde maket bıçağı vardı ve kalem sanarak kafamı kaşımıştım E biraz acıyor tabii...
There is a very fine line between "hobby" and "mental illness."
IP
volkan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 442
Alıntı volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 21:54
Aman dostlar, dikkat edin kendinize, ülkede zaten az modelci var, onlarda sağlam kalsın.

Ben de seneler önce, kurşun ağırlık için ocak ateşinde döküm yaparken, alçı kalıpta kalmış olan su, eriyik kurşun tarafından aniden faz değişimine uğrayınca, küçük bir patlama ile kurşun parçaları uçuşmuştu her yere, biri de gözüme! ancak neyseki gözüme gelene kadar soğumuştu! o gün bugün o işi gözlükle yaparım

Geçende başladığım 4 modelden biri olan Bf110'un ana gövde parçalarından birinde yamukluk vardı. Mum ateşinde yavaş yavaş düzelteyim dedim.. Baktım uzaktan çok az etkiliyor.. biraz yaklaştırayım dedim... artık kaza geçirmiş bir Bf110 diorama fikrim var
Sevgi ve Saygylarymla,
volkan.
IP
HAKAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 876
Alıntı HAKAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 22:34
Şimdi hatırlandığında gülünç gelebilen badireler.Allah daha fenalarından korusun.
Yakın bir zamanda 62 T'Bird'ü boyama safhası.Body bitti fakat kaputta biraz problem var.Zımparaladım ve bir kat daha boya attım.
Sonrada sobanın başına geçip boyanın kuruması için sobaya doğru tutmaya başladım.
Oturduğum yerden tv'yi izleme şansımda var ve tv'de heyecanlı bir film var.Ben filme dalıp gitmişim.Netice sıcaktan yamulmuş bir 62 T'Bird kaputu.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 22:54
valla benim böyle ciddi tehlikeler olmadı ama tek bi olay geldi başıma anlatayım.stoklar bölümünde görmüş olduğunuz SZD-50 Puchacz planörünün boyasını atıyorum.airbrush ım da çalışıo o zaman.tüp azına kadar boyayla dolu.atölyenin camları açık.fakat ben ne olur ne olmaz diye maske taktım.filtreli maskelerden.boya bitti maske yi çıkardım.maskeyi çıkardıktan sonraki halim burnumun kenarları ve tüyleri bembeyaz olmuştu.hemen tinerle temizledik.tabi sonra anladım ki maskesiz yapmak maskeli yapmaktan daha iyi.
I feel the need The Need for Speed...
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 23:15
Artık kaza mı dersiniz dikkatsizlikmi..6-7 yıl öceydi
İtaleri 1/72 A-10 topluyordum.Gövdedeki kalıp bağlantı çıkıntılarını exelle keseyim dedim..biraz zorladım galiba
bıcak baş parmağımı doğradı..bir hafta falan ağrısızı maketi ellemdim.
Sonra bir gazdır devam edip bitirdim.Boya vernik dekal derken baya güzel bir A-10 ortaya çıktı..Aaaa birde ne göreyim...motorları boyamayı unutmuşum...
Nese..dedik bi silver karışımı hazırlar fırçayla girişiriz..giriştik tabii..motor pallerinden sıçrayan silver karışım hertarafa sıçrayıp maketi mahvetti..
Pişmiş aşa su misali oldu..Hasfat soun aynından bir tane daha aldım..ancak kaç senedir kutu jelatini bile
açılmadan öyle yatıyo...birazdaha tecrübeden sonra düşünürüz artık..
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/01/2006 Saat 23:42
Ben şimdiye kadar 3 kere elektriğe kapıldım, elektrik sanıldığı kadar zararlı değilmiş!
Bir tanesi modelle ilgili, onu anlatayım:
1978 idi galiba; balsadan kendi çizdiğim 1/10 luk bir modeli yapıyorum, büyük bir arka camı var. Bombeli olarak arkaya kavuşuyor, artı her iki yana da cam dönüyor. Asetatı kalıplayayım dedim, alçıdan bir kalıp döktüm, içine de rezistans teli koydum ki alçıyı ısıtsın ve ben de asetatı üstünde gerdirerek şekillendireyim.

Neyse, alçı dondu, onu koyduğum teneke kalıptan çıkardım, avucumda tutarken de nasıl ısınıyor diye fişe soktum!

Amaniin! Avucum zangır zangır titriyor; öyle bir fırlattım ki alçıyı! Alçı tekrar granüler hale dönüştü...

Sonra bu sevdadan vazgeçip bakır telden döverek sırt ve yanların birleşim yerine de çerçeve yapmış ve arka camı 3 parçadan oluşur halde bitirmiştim...

Bu modeli hiç tamamlayamadım, sonra yokoldu gitti.
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 03:07
Orjinalini yazan: Korkut

Amaniin!

valla çok yaşa abi uzun zamandır bu kadar gülmemiştim

daha 3 gece önce olan olayı yazayım hemen
bilirsiniz piyasada aerosol aktivatörlü japonlar var japonu döküp üstüne pıssst yaptığınızda anında kuruyor... bende bu aralar amg 500 ile uğraşmaktayım.
işimin bittiği bir anda sigara paketinin üzerinde birikmiş olan japon göletine aktivatörü pısst ettim ve tepkimeye giren japon beyazlaşmaya ve kabarmaya...
ben nerden bileyim patlayacağını gözüm bööle oldu ve ilk defa saat 19da yatağıma girdim.

sabah kalktığımda gözüm hala kaşınıyordu
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 06:16
Herkese çok geçmiş olsun.
Benim anlatacağım kaza değil de, acemiliğin kazandırdığı tecrübe;
İlkokul yıllarım. 1/48 F-16. Marka hatırlamıyorum. Buruna ağırlık koymak gerekiyor. Saat geç olmuş ve yatacağım. Ağırlık olsun diye burunun tamamını yapıştırıcıyla doldurdum Hangi akla hizmetse?
Sabah uyanıp modele baktığım anki hislerimi hala unutmadım
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 06:18
Sanada geçmiş olsun.... aslında farkında olmadan sağlam bir tekniği acemice olsa uygulamış oldun.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 06:22
Sonuçta, erimiş burunlu bir F-16 m olmuştu.
Aslında yanan malzemelerin bulunduğu diorama için iyi bir teknik. Parça içe doğru büzüşüyor. Eriyip büzüşen metal efektleri yaratmak mümkün.
Yapıştırıcıya günah, o ayrı.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 06:28
abilerim diorama konusunda çok güleceksiniz belki.B-17 de birikmiş toprakları karbonatla yapmıştım.bir buçuk iki paket jkarbonat gitti annemden habersiz.tabi annem kek yaparken şu ses duyuldu "melih karbonatı sen aldın dimi modeller için" kadın artık alışmış bir şeyler çalmamdan mutfaktan dolayı.

tarık bim dikkatli ol diyorum kötü durumlar.bende geçen Hurricane dioromamda yaptığım varillerde sorun yaşadım.alminyumu şekillendirdim ve yuvarladım.fakat içi boş kaldı.bende içine peçeteyi tıktım ve basım japonu üstüne.öyle bir duman çıktıki cımbızla balkondan dışarı tutmak zorunda kaldım.gözlerimi feci şekilde yaktı amaallhtan bir şey olmadı.
I feel the need The Need for Speed...
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma