Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: ilginç model kazaları Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 08:20
Orjinalini yazan: pilotcuk

.tabi sonra anladım ki maskesiz yapmak maskeli yapmaktan daha iyi.

Pilotçuk, Boya yaparken uygun maske kullanmak, akciğer sağlığı açısından, her zaman daha iyidir.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 08:28
neyi önerirsiniz.varsa onu kullanıyım.bu soğukta kapı pencere açık boya yapıorum.
I feel the need The Need for Speed...
IP
crow
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 583
Alıntı crow Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 08:39
geçen yıl üzerinde çalıştığım bir diorama vardı dünyadan bir haber yaptığım 100X45 bir suntanın üzerine sitrafordan evler yapıyor ve büyük bir bölümünü bitirmiştimki çatıyı eskitme çalışmalırına duman ve yanık efektleri vermek isterken aklıma gerçekten yakmak geldi çatıda kullandığım ahşapların üzerine kolonya damlatıp çakmakla tutuşturuyordum ve ortaya çıkan görüntü gayet memnun etmişti alevi kontrol altında tutuyordum damla damla ilerlerken alev sönmeden bir damla daha derken şişeyi fazla sıkmışım şişeyi artık gerçekten yanıyordu evler... aman ne korku ne korku masadaki 1 lt kolayla söndürmek istedim olmadı can havliyle kucaklayıp banyoya fırlattım duşa kabin kırıldı ama o anki durumum aklıma gelince gülerim kendi kendime bu kadarıyla atlattık çok şükür. çok gerçekçi olmuştu bu diorama özellikle alevler..
www.crowmodelcars.com
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 08:49
Orjinalini yazan: crow

geçen yıl üzerinde çalıştığım bir diorama vardı dünyadan bir haber yaptığım 100X45 bir suntanın üzerine sitrafordan evler yapıyor ve büyük bir bölümünü bitirmiştimki çatıyı eskitme çalışmalırına duman ve yanık efektleri vermek isterken aklıma gerçekten yakmak geldi çatıda kullandığım ahşapların üzerine kolonya damlatıp çakmakla tutuşturuyordum ve ortaya çıkan görüntü gayet memnun etmişti alevi kontrol altında tutuyordum damla damla ilerlerken alev sönmeden bir damla daha derken şişeyi fazla sıkmışım şişeyi artık gerçekten yanıyordu evler... aman ne korku ne korku masadaki 1 lt kolayla söndürmek istedim olmadı can havliyle kucaklayıp banyoya fırlattım duşa kabin kırıldı ama o anki durumum aklıma gelince gülerim kendi kendime bu kadarıyla atlattık çok şükür. çok gerçekçi olmuştu bu diorama özellikle alevler..

Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 08:53
Pilotçuk kapı pencere de kurtarmaz. Ben de maskesiz uğraşırken, cereyanda hasta olurken, hala boya sonraları tıkanıyordum ve sümkürünce son boyadığım renkte sümükle karşılaşıyordum.

Çareyi, önce oto boyacılarının kullandığı tipte filtreli maske kullanmakta sonra da buna ek olarak boyahane imal etmekte buldum. Boyahaneden beri de çok yoğun boya yapmayacaksam maske kullanmaya gerek bile duymuyorum, çok güzel götürüyor.

Sırf toz tutucu tip maskelerden kullanmanı tavsiye etmem, 3M'in falan lacquer bazlı boyalar için böyle maskeleri var. Ne var ki bunlar soluduğun tiner buharını ve belli bir yere kadar boya partiküllerini durduramaz. Durduramadıktan sonra da Allah korusun kanser kanserdir. Maskeli boya yaptığında maskeye yapışıp tıkayan şeylerin, maskesiz yaptığında akciğerlerine aynı şekilde yapıştığını düşündün mü?

Aman diyeyim önlemimizi alalım, hobimiz için sağlığımızdan olmayalım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 09:12
Orjinalini yazan: Emroglan

Ben de maskesiz uğraşırken, cereyanda hasta olurken, hala boya sonraları tıkanıyordum ve sümkürünce son boyadığım renkte sümükle karşılaşıyordum.

Eee astımlılar ne yapacak? Ben pencere bile açmıyorum niheheyt. Yaşasın dangalaklık:} Paraşütle atılan yardım sandığı bekliyorum şimdi altına girip tutmaya çalışmak için:}
Bir ara ben de bir taşınma sırasında aşkım, bir tanem, gözümün bebeği 1/72 Airfix CH53'ümü annemin arabasının arka camında unutmuştum. Aylardan Temmuz, araba açıkta duruyor, pencereler kapalı, modelin orada durduğu süre 1 tam gün. Sonuç: Yalım 2 gün hüngür hüngür ağlar....
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 09:31
Abi sen kırık hortum adaptörüyle kompresör kullanmış adamsın, seni Allah kurtarsın!

O helikopter... hmmm 40K dioraması falan olmaz mıydı abi ondan, geleceğin ork aracı? "Rrröööööö mee Cruuuuush!" diyerek kaçıyorum buralardan...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 11:18
Orjinalini yazan: Emroglan

Abi sen kırık hortum adaptörüyle kompresör kullanmış adamsın, seni Allah kurtarsın!

Sorma.Dumur olmuştum.
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 15:05
geçen yıl sentetik tinerle sobayı tutuşturma alışkanlığım vardı...
bir akşam yine soba yakacağım sentetik tiner kalmamış.
bende gittim SELİLOZİK tiner getirdim(oraya selilozik yerine DİNAMİT yazsam daha doğrudur herhalde )

yok salaklığım şu oldu...damlattım biraz bir kağıt yaktım sobaya attığım anda güm cük şeklinde bir patlama elimdeki kıllar kıvırcık eşim zıpladı ama soba yanmamıştı.... soba 1 ben 0

2. yarıda demekki ağzı açık olunca yanmıyor parlama süresini uzatmak için yanan kağıdı atıp sobanın kapağını (kalan kılları yakmadan) kapatmak lazım...
denedim soba bu sefer gümcük sesini gümmmm şeklinde değiştirdi....
evde kar yağdı o gece ama karlar siyahtı
soba 2; ben 0; hanım 3
kumanda küllük bardak

bidahada yiyen varsa gelsin atsın o sobaya kağıdı...   o akşam evi temizlerken hareket ettiğimiz için ısnmaya gerek kalmadı.. ekonomik ısınma yöntemi lakin çok azar işitiyorsunuz...

o değilde şimdi kendimi uranyum fıçısına süpürgeyle müdahale edip radyasyondan koşarak kaçan salaklara benzettim...

bakkal amca hase vormiii!!!
IP
bmw_m5
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 207
Alıntı bmw_m5 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 20:06
ilginçtir 3 sefer başıma geldi.. airbrush ın hortumu küllükte yanan sigarayla temas edince basınçtanmıdır nedir ,acayip kolay patlıyo..tabi ben dalmışım tam bööle ince ince son kat boya atıyorum, bir anda bi patlama sesi hortum patlayıp küller yağmaya başlıyor son kat boyanın üstüne. ve akıllanmıyorum. tam 3 sefer başıma geldi. hatta ilk seferinde tam facia,korktum tabi gecenin köründe.. maketi attım havaya.. bide yere düşünce kurtarmak amacıyla panikten üstüne basmıştım..
BMW-freude am fahren
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 20:12
Benim başıma gelen bir sürü olaydan sonra son 10 yıldır
masketimin başındayken sigara falan kullanmıyorum.
Boya ve yapıştırmada bi mask kullanıyorum..
Ama sakarlığıma bi çare bulamadım..
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 20:35
Orjinalini yazan: çevikbir

o değilde şimdi kendimi uranyum fıçısına süpürgeyle müdahale edip radyasyondan koşarak kaçan salaklara benzettim...

Sağ-salim atlatınca sonradan gülmesi güzel oluyor, değil mi?

O sahneyi hiç unutmadım; ne zaman Atom Enerjisi Kurumu'nun önünden geçsem ekranda gördüğüm manzarayı hatırlıyorum!
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 20:37
Arkadaşlar sigarayı bırakın, bakın bırakmanız için İlahi ikazlar bile kaç kere gelmiş!
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 20:47
Orjinalini yazan: bmw_m5

hatta ilk seferinde tam facia,korktum tabi gecenin köründe.. maketi attım havaya.. bide yere düşünce kurtarmak amacıyla panikten üstüne basmıştım..

Gerçekten de, tam konsatre olmuş boya atarken patlama sesi duyduğumu düşünemiyorum
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 22:04
Bu yazacağım kaza sınıfına girmiyor fakat modellerin bana yaşattığı tehlike genç yaşımda az daha kalp krizi geçirmeme neden olacaktı İzmitte toysrus mağzasının model reyonundayım. Zaten küçük şehirlerde yaşadığım için bu kadar modeli kırk yılın başı bir arada görmüşüm hangilerini alsam diye reyonun bir ucundan diğer ucuna dolanıp duruyorum. Kutuları elime alıyorum, resimlerine bakıyorum çok mutluyum kendimden geçmiş durumdayım. Neyse alacağımı aldım bizimkilerden önce arabaya ulaşıyım ki maketleri kenarlara bir yere tıkıştırayım bizimkilerin gözüne çok batmasın. Arabaya geldim cebime elimi attım anaktar yok. Başladım deli gibi anaktar aramaya. Daha sonra maket reyonunda o heyecan içerisinde anaktarı düşürdüğüme kanaat getirip doğru mağzanın maket reyonuna gittim ama anaktar hala yoktu. Müşteri hizmetlerine gidip durumu anlatınca arabanın markasını sordular. Önce çok sinirlendim ne demek yani arabanın markası, mercedes sahibi değilsem üzülmeyeyim mi yani Meherse araba anaktarı bulunmuş sahibi ben miyim diye kontrol ediyorlarmış. Anaktarı elime verdiklerinde yaşadığım sevinci ve göğsümü parçalamak isteyen kalbimin tatlı bir huzur içinde sanki durmasını hiç unutmam.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 22:06
Orjinalini yazan: Korkut

Arkadaşlar sigarayı bırakın, bakın bırakmanız için İlahi ikazlar bile kaç kere gelmiş!

Haklısınız...bir kaç bırakma denemem oldu ancak başaramadım.
Amma uzun süredir maketimin başındayken sigara falan aklıma gelmiyor.
Zaten paketimi işyerinde bırakıyorum evime getirmiyorum.
Bu maket olayı gerçekten bir reabilite olayı..inşallah
bu işaretler dikkate alınırda siraga kullanan herkez bırakır.
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 22:55
Kararlaştırıp, belli bir tarihte sigarayı bırakalım.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/01/2006 Saat 23:24
Belli bir tarih???
Hemen bugün, ve de şimdi!

İnanın bana, bu işte vadeli çalışmak olmuyor.

"Azaltacağım da, şu günden sonra bırakacağım da, vs.vs.." hepsi faydasız.
Niyet edilip o an "tamam" denecek, yani beyindeki düğmeye basılacak. Hepsi bu.
Ben 15 sene içtikten sonra 1990 da küt diye bu şekilde bıraktım. Bu iş digital mantık gibidir. İçiyorsun veya içmiyorsun. Azı-çoğu önemli değil. Bugün az içilen şey, yarın çoğalmaya adaydır. İçilmiyorsa zaten çoğalamaz.

Bu sigara illetinin sonu dipsiz kuyu arkadaşlar...
Zararın neresinden dönülürse kardır denilmiş.

Kanuni'nin dediği ne kadar doğru: "Olmaya devlet cihanda; bir nefes, sıhhat gibi"...

Lütfen, elden gitmeden, sağlığınızın kıymetini bilin...
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04