Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Evde Photo Etch yapilir... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Evde Photo Etch yapilir...
    Gönderim Zamanı: 31/08/2005 Saat 12:00
Elimizdeki modelimiz bana bir yerlerden gelen, ilk sahibinin kırıp döküp örselediği bir Academy Panzer 4. Geldiğinde üzerinde apayrı bir boya vardı, çakmakla yakılmak suretiyle çamurlukları eritilmişti, tankın çeşitli yerlerine tuhaf delikler açılmıştı. Bunlar onarıldı, delikler kapatıldı, yeniden boyandı. Problem çamurluk ve kenar zırhlarına geldi.

Daha önceleri özellikle kenar zırhı için Ardeth ile oturup düşünmüş, metal olmasında karar kılıp bu iş için bakır levha kullanmıştık. Bir yere kadar tatmin edici netice verse de, en ideal malzeme olduğu söylenemezdi. Özellikle gereğinden fazla eğilip bükülmesi ve boyayı zor tutması problem yaratıyordu.

Sorunun cevabı, carlgustav'da gizliydi. Çalışmaları sırasında oyun kağıtları kullandığını görmüş, hatta sakarlığımla kırdığım böyle bir parçayı bizzat tamir ederek işe iyice ısınmıştım. Tatilde iskambil destemizle oynarken eskiyen plastik kartların çat çut diyerek kırılması bir anda kafamda şimşekler çaktırdı ve evdeki Panzer4ü hatırlattı. "Neden olmasın" diyerek işe koyuldum.

İlk olarak, biraz hasarlı ve eksik olan yan zırhları şablon olarak kullanıp, iskambil destesiin sağlam kalan kağıtlarından yan zırh adaylarını elde ettim.

Hemen kenarda duran benekli parça, kullanılmayan asıl yan zırhın parçası.

Sonra bunları test ettim. Biraz şablon olarak eciş bücüş yan zırh kullanmak, biraz da benim tutamakları takmaktaki özensizliğim şöyle bir netice ortaya çıkardı:

Ev ödevimi yapıp bu tankların resimlerini bulup bilgi edinmiştim. İlk takıldığında tek parça gibi duran bu sac levhalar, savaş şartlarında tankın hoplayıp zıplamasıyla düşüyor, darbelerle kolayca eğilip bükülüp işe yaramaz hale geliyorlardı. Bu yüzden ya yenileri takılıyor ya da vakit olmadığından tank yan zırhları eksik devam ediyordu. Devamlı değişen parçalar ve savaş şartları sonucunda bu zırhların biraz çarpılmış olmaları doğaldı.

Hayırlısı diyerek boyamaya giriştim. Kolayca keserek imal edilen malzemenin enamel boya yiyince ne yapacağını açıkçası çok merak ediyordum...

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2005 Saat 12:06
Boyama ve kurutma işlemi bitince, dikkatli çalışıldığında boyamanın hiç problem olmadığını gördüm. Püf noktası, ince katlar halinde boya atmak ve biraz beklemek. Zımparayla çizsem mi diye düşünmedim değil, ama iz bırakmak veya karta zarar vermek riskine girmeyip beklemeyi tercih ettim. 2 kat boyanın sonucunda, netice şöyle oldu:

Buradan cesaretlenerek, arka çamurlukları deli işi bir şekilde yapmaya karar verdim. Gördüğünüz her perçin için elle bir delik açılmış, içinden inceltilmiş sprue geçirilmiş, uygun boyda kesilip derhal japonlanmıştır. Bu işlem sırasında pek çok kez japon tutmamış, yan keski elden fırlamış, parçalar düşüp kaybolmuştur, akıl sağlığı yerinde olan arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Ön çamurluklar da kesilip japon yardımıyla yerine sabitlenir:

Sıra bütün ek parçaları boyayıp, tankın kamuflajının atılmasına gelmiştir.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2005 Saat 12:10
Kamuflaj aşamasında kafamda binbir türlü renk seçeneği dönüp durdu. Sonrasında bu aracın kutusunun kapağında da olan 3 renk çizgimtraklı kamuflajı uygulamaya karar verdim. Pistole marifetiyle serbest şekilde maskesiz atıldı ve rötuşlandı.

Katil X-22 krizi de dün akşam verniksiz bıraktığı için bugün Gunze verniğini benden esirgemeyen Nezih yardımıyla vernikleme işlemi halledildi. Birazdan decallemeye girip girmemek konusunda kararsızım(uyku faktörü). İşin kötüsü araca decal uydurmak gerek, elimdeki Panther'in decallerini aşırmayı ciddi ciddi düşünmekteyim.

Fikirleri için Carlgustav'a teşekkürü borç bilirim.

Herkese kolay gelsin.

Düzenleyen Emroglan
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2005 Saat 23:59
Abi o ddestenin Jokerini bana ayırır mısın?:}
Consume Ergo Sum
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 00:39
Emre bey kardeşim

eline sağlık biz seni üretirken seviyoruz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 02:36
Bir problemim var yardım lazım. Panther'in decalleri de kendi gibi ölçek dışı olduğundan çok büyük geldi, onları kullanamıyorum(72 uçakta kullanılacak kadar büyük haçı var yahu)... Elinde fazla haç ve numarası olan var mıdır?
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2005 Saat 05:06
.

Düzenleyen Paranoyak
IP
idris