Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: İmalatta Panther Aus. A Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2005 Saat 08:39
Tedavide ikinci aşama, tekrar ana renk olan Russian Armor Green atıldı. Görüldüğü üzere yıldızların şekli biraz belli oluyor, bunlar kılavuz olarak kullanılıp elle boyanacak.

Şimdi son safhaya geçiyoruz, yıldızların modelmaster beyaz kullanılarak el ile boyanması, rakamların yazılması. Tutarsa, detayları boyayıp direk vernikleme, eskitme, tankın bu hafta içinde bitmesi. Tutmazsa, tekrar üç adım geriye dönüş...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2005 Saat 09:02
Eveet, tedaviye devam ediyoruz. Modelmaster beyazın kapağını açtığımda kötü bir süpriz yine beni bekliyordu, uzunca süredir kullanılmayan bu boyanın kapağı tam kapanmamıştı. İçindeki sarımtırak tiner yekpare tuhaf bir şekle bürünmüştü (yine jöle!). Ama bu jöleyi itelediğimde altta eser miktarda sağlam kalmış boyaya rastladım ve inada bindirip işi bunlarla yapmaya karar verdim.

Ponartın 2/0 fırçasını aldım ve işe koyuldum. Tankta nedense 4 ve 2 rakamı kullanmak istedim, numarası 412 oldu. İlk önce bu tarafın yıldızını yaptım, azıcık büyüteyim, azıcık düzelteyim derken böyle tombul, komik bir şey oldu çıktı.

Diğer tarafınki biraz daha eli yüzü düzgün. Hatam, ilk başta fazla boyayla lap lup girişmek oldu.

Rakamlar ve yıldızlardaki pütürtüler için kuruduktan sonra su altında 1000 numara zımparayla düzeltme ve aşındırma yapacağım. Sanırsam oldu, daha fazla kurcalamayı düşünmüyorum, neticede gerçek hayatta da Rus abimin biri badana fırçasıyla gelişigüzel boyamış.

Eğer bu hafta da fazla mesaiye kalmazsak, haftasonuna biteceğini düşünmekteyim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2005 Saat 12:16
Rakkamlara bi diyeceğim yok ama yıldızlar olmamış.
Resimdekiler daha düz kenarlı.Eğer elim titrer dersen getir yapayım.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/10/2005 Saat 22:38
Uygun boya bulursak yaparım, bu boya da biraz nanay, eski boyalarım o zamanlar düzgün koruyamadığımdan yamulmuş hep. Yeni bir modelmaster beyaz bulup tekrar denemem lazım kanımca.

Bu akşam yıldızlara bir tur daha saldıracağım bakalım neler olacak...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2005 Saat 03:13
Of yine mi bozuk beyaz boya?

"Katil X-22" ile aran nasil bakim?   
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2005 Saat 04:29
Yine bozuk beyaz, çünkü ben eski boyalarımı kullanmakta inat ediyorum, zamanında kapağı tam kapandı mı, içine tinerli fırça girdi mi hiç dikkat etmediğim için haliyle boyaların şaftı kayıyor. Bunun da dibini inadımla sıyırıp yeni boya stoklayacağım.

Katil X-22 mevzusuna girmeyelim, evde bir tane daha var X-22, denedim gayet aklı başında, munis bir vernik. Şimdi kulağına gider kızar mızar mazallah, zaten küstüm ben X-22lere, bundan gari Gunze Sangyo vernik kullanıyorum.

Biraz yorgunluk atayım, yıldızla haşır neşir oliciim az sonra.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2005 Saat 06:32
Abi Allah rizasi icin at o bozuk boyalari, yani onlari atmak musriflik falan degil inan bana..

Yorulduk, tukendik serefsizim bakarken
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/10/2005 Saat 10:00
Aklıma senin bi türlü kurumayan chrome silverin geldikçe....

Terzi söküğünü dikemez derler .
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 03:08
Sizinki kurudu herhalde Idris Bey, guldugunuze gore

Chrome silver degil just silver idi ve benim degil tayfun Yardim'in idi ama ozunde katiliyorum, terzi hakkaten de sokugunu dikemez ve o boya da hala kurumus degil
IP
Captainairbus
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 701
Alıntı Captainairbus Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 03:09
Bence hala geç değil. Emre daha ince bir fırça ile bu işi kotarabilirsin veya en baştaki maske yıldız olayını tekrar dene derim ama airbrush ile.
Merakla takipteyim.
ex copilot.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/10/2005 Saat 06:37
Kurudu tabi datlum.
Ayrıca chrome silver dediğini hatırlıyorum.
İstersen bide "just silver" deneyeyim .
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2005 Saat 14:28
yaw o resimdeki yıldız biraz daha düzgün sanki ilk teknik iyiydi elle şipidik yıldız yapma olayı yani
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2005 Saat 18:24
Onun için düzgün boya lazım, benim gibi inat edip kötü boya kullanmamalı. İdris zorla bütün bozuk boyalarımı topladığından kelli, Manisa'dan döner dönmez pistoleyle ve düzgün boyayla yapacağım tekrar, yılan hikayesine döndü garibim.

Bayramda macera devam edecek diyeyim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/10/2005 Saat 19:50
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/11/2005 Saat 23:54
Yıldızlar ve numaralar tekrar yapıldı. Testors 2144 Gloss White, sıfır kilometre alınıp kullanıldı, şiir gibi boya.

Boyayı koruması ve yağlıboya yıkamaya hazırlık öncesi araca komple Gunze Sangyo parlak cila atıldı.

1 günlük kuruma süresinin sonunda, bir kola kapağında, kola kapağının yaklaşık 3/4ü oranında terebentinin içinde mercimek büyüklüğünde Burnt Umber yağlıboyası inceltilerek kıvama getirildi. 3 numara eski bir fırça kullanılarak "labada lubada" yöntemiyle aracın her yerine uygulandı, özellikle panel çizgileri ve girintilerin üzerinde çalışıldı. Düz alanlarda ise rengin canlılığını kırmak ve soldurmak amacıyla gelişigüzel sürüldü. Yaklaşık 1 saat beklendikten sonra, istenmeyen yerlerde biriken yağlıboyalar kulak çubuğu ve/veya tuvalet kağıdı dokunuşlarıyla alındı, bozulma olup olmadığı kontrol edildi.

Sonraki aşamada kurufırçalama uygulanacak. Daha sonra çelik rengi boyanan kazma kürek kanca vs. aksesuarlar parlatmalı çelikle üstünden geçilip parlatılacak. Son olarak paletler takılıp eskitildikten sonra üzerine Tamiya'nın Russian Tank Crew at Rest setinden iki elemanı sohbet eder pozda eklenmesi de planlar içerisinde.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2005 Saat 08:59
Tankımızın üretimi devam etti.
Gelinen aşamadan sonra ilk olarak vinil paletler takıldı. Gergin durmamaları ve görünen şekli almaları için, palet tekerlerine japon uygulandı, daha sonra palet istenilen şekil verilip Praktikerde 2 milyona bulunabilen en küçük boy işkencelerle sabitlendi, böylece düzgünce kurudu.

Paletler kuruduktan sonra Humbrol 113 rust rengi inceltilmiş bir halde büyükçe bir fırçayla gelişigüzel bir şekilde paletlere sürdüm. Böylece çok da homojen olmayan ve biraz alttan vinilin esas koyu gri rengini belli edecek şekilde bir paslanma etkisi yakalamaya çalıştım. Boya kuruduktan sonra, "Naples Yellow" yağlıboyayı eski ve büyükçe bir fırçayla alıp kurufırçalama işleminden geçirdim, tankın parlaklığını alması için fırçada neredeyse hiç boya yokken düz alanlar üzerinde gezdirip boyanın parlaklığını öldürdüm. En son olarak da paletlere Humbrol No:11 Silver ile kurufırça yaparak, tankın hareketiyle pasların tekrar aşınıp metal gösterdiği yerleri ortaya çıkarttım.

Eskitme olarak bunun ötesine geçmeyi düşünmüyorum, çünkü resimde de görüldüğü üzere bunlar biraz gıcır. Bu tankın son kalan işlemleri, Tamiya'nın ekibinden 2 Rus tankçısının sohbet pozisyonunda ayarlanması ve arkaya yedek paletlerinin asılması. Bir de parlatmalı boya gelecek yerler en son olarak boyanıp parlatılacak ve model nihayete ererek 1944'te ele geçirilip Kızılordu'nun göğsünü kabartan tank ekiplerinden birine mükafat olarak verilmiş bir tank haline gelecek.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2005 Saat 09:04
Bunlar da diğer iki foto.

Bu aşamada gözünüze çarpan bir durum, aklınıza gelen bir fikir, herhangi bir eleştiri varsa lütfen paylaşın, gerekli düzeltmeleri yapayım. Sonra da "Bittiii" diyerek malı sergileneceği yere layıkıyla koyalım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Ediz
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 173
Alıntı Ediz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/11/2005 Saat 09:11
Elinize sağlık,çok güzel olmuş.Bahsettiğiniz figürler de eklenince daha bir havalı olur.    
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04