Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: İmalatta Panther Aus. A Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: İmalatta Panther Aus. A
    Gönderim Zamanı: 31/08/2005 Saat 11:39
Herkese tekrar merhaba,

Ziyaret vesilesiyle gittiğim ve modelcilikle pek alakası olmayan arkadaşımın odasında bir köşede yatmakta olan modeli ilk önce ikna yoluyla ele geçirdim. Şu model kendisi:

Daha sonra da tatil vesilesiyle üstüne çökerek boyaya hazır hale getirdim:

Buraya kadar bir numara yok. Fakat Tamiya'nın motorlu oyuncak namına ürettiği bu kiti beni pek memnun etmedi. Modelciliğe yeni başlayacak olan arkadaşlara gerek oynayan parçaları, gerek kolay montajı ile tavsiye edilebilecek bir kit. Fakat zehri önceden aldıysanız ve italeri ve dragon kitlerinin ne benzediğini de biliyorsanız, bu kit beklentileri karşılamaktan uzak. Palet yerlerinin üstünün açık olması, tankın tamamının overscale (ölçek dışı şekilde büyük) olması, detay hataları sıkıntı veriyor. Yine de "Bana ne detaydan, oturayım çıtır çerez toparlayıvereyim, bitince Panther'e benzesin" diyorsanız iş yapar.

Benim bu kitle ilgili hain planlarım var, bakalım neler olacak...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2005 Saat 09:46
Kiti gereken rengine boyayarak adama benzettim. Bunu yapmadan önce de motor ızgaralarının üzerini gelinlikçiden edinilmiş tül vasıtasıyla "mesh"ledim. Bunların içinde biraz kurumuş japon artığı kaldı ve temizlenmesi gerek. Başta biraz debelensem de, önce tülün geleceği parçanın bir kenarını japonlayıp, tülün üzerine ağırlık koyarak bekletmek, biraz oturunca da aynı işlemi ters tarafta yapmak sonuç verdi. Bir de boş kalan delik konusunda biraz gümledim, onun ızgarasının zannedersem alttan yapılması gerekiyordu, o kaldı. Bu kadar kusur kadı kızında da olur diyerek umursamadım(zaten yapacak bir şey yok...)

Tankı decallemek yerine başka cinlikler peşinde olduğum için bunlarla uğraşılacak. Tekerlerin siyahları, alet edevatın renkleri basılıp arkada kalıp izlerinin belli olduğu yerlere de paletler asıldıktan sonra, verniklenmeye hazır hale gelecek. Hala bu ölçek dışı büyük amcaya tankçı feda edip etmemek konusunda kararsızım.

Devamı kısmetse yarın...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2005 Saat 11:26
İçinden bir-iki zavallı çıkıyor zaten.
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2005 Saat 17:38
Orjinalini yazan: Emroglan

Hala bu ölçek dışı büyük amcaya tankçı feda edip etmemek konusunda kararsızım.

Valla ben harcadığım boya ve verniğe bile acımıştım bu kiti yaparken .
Kaank
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/09/2005 Saat 17:53
Orjinalini yazan: İDRİS

İçinden bir-iki zavallı çıkıyor zaten.

hoş ve değişik eline sağlık Emre.

Düzenleyen ardeth
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 01:46
Esas oyun kagidi ile girisilecek kit bu

Yalniz iki deste kagit yer bu adam olana kadar
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 01:53
Tayfun değmez bu kit oyun kağıdıyla uğraşmaya. Halıfleks yapsan belki kurtarır. Özellikle motor kısmının boş olması, paletlerin üstü açık olduğu için de ışık girip bunun alenen görünmesi sinir bozucu. Artı kitin ölçeği de bozuk. İmalatı çıtır çerez olsa da, bunları bilince tat vermemeye başlıyor.

Kime tavsiye ederim bu kiti? Makete yeni girişmiş, kolay bir tank yapmak isteyen veya ilk pistole denemelerimi yapayım, aradan bir tank çıkartayım diyenler için çok ideal bir kit. Oturma problemi yok, nispeten detayı var, yapınca da bir şeye benziyor.

Ben bu kiti eğitim/fantazi amaçlı yapıyorum. Akşama giriştiğim fantazinin resimlerini basarım.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/09/2005 Saat 01:57
kitle ilgili goruslerine yurekten katiliyor, fantaazi fotolarini merakla bekliyorum
IP
chapkinman
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 41
Alıntı chapkinman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 06:24
ellerine sağlık Emre,dewamını bekliyorum..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 08:16
Fantazi fantazi dedik, fantaziye girdik. Kit malüm bir Alman tankı, fakat rengi yeşil. Hem de Russian Armor Green. Neden dersek sanırım cevabı rengin ismi veriyor, bu tankı ele geçirilmiş bir Rus tankı yapmaya karar verdim. Zaten bende bir Rus tankı yapma hastalığı var herhalde :)

Kaynak arayışlarımın sonucunda, İdrisle aynı anda şu resme ulaştık:

"Neden olmasın?" diye düşünerek, taretteki yıldızı nasıl yapacağımı düşündüm. Bu resimdeki gibi sonradan kondurma dursun diye fırçayla laplup yapmaya karar verdim. Yine de biraz düzgün olsun diye ilk bir kağıda el yordamıyla 2 yıldız çiziktirdim.

Sonra bu yıldızların içlerini neşterle kesip boşaltarak maske haline getirdim. Tamiya bantla tarete sabitledim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 08:23
Son adımda, beyaz boyayla boyayacaktım. İyice leş gibi olsun diye Humbrol No:22 enamel beyaz tercih ettim. Büyükçe bir fırça yardımıyla maskelerin için doldurdum.

Amacım yıldızın hatlarında beyaz boyadıktan sonra zımparayla biraz hırpalamak sonra da kenarları tankın yeşilinde kurufırçamsı hareketlerle bozulup dökülmüş gibi yapmaktı.
Fakat maskeleri söktüğüm zaman kararımın "fazla leş gibi" olduğunu farkettim, çünkü hamurdan hallica kıvama sahip bu boya kağıtla maket arasına birikip kurumamıştı, maskeleri kaldırınca her yer beyaz oldu. Bu halinin fotoğrafını sinirlenip çekmedim, bir de boya hala ıslak ellemeye korkuyorum, düzeltme yapmadan çekerim.

Kurbanlık tankçı olarak da Tamiya'nın dinlenen Rus tankçılarını düşünmeye başladım. Bunun kapakları falan da açılıyor, bir iki tankçıyı muhabbet eder pozisyonda koyup ortamı şenlendirebilirim belki.

1-2-3 ekimde meslek sınavına çağırıldığım için ders çalışma faaliyetlerini gazlıyorum. Bu süreye kadar maketleri bir kenara koyacağım herhalde, maceranın devamı 4 ekimden sonraya diyorum.

Herkese kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 11:07
Son evrede motivasyonunu kaybediyorsun sürekli olarak.
Bi tedavi edeyim seni.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2005 Saat 23:43
Firca kullanacaksan o maskeyi muhakkak maske bandindan kesmelisin, bir

ama airbrush kullansan daha rahat edersin, iki

Elle cizdigin yildizin duzgun olmasi ihtimali dusuk, en azindan cetvel, gonye vs kullan, bu da uc diyecektim ama fotografa bakinca ruskilerin tankindaki yildizin da pek duzgun olmadigini farketttim, hatta rakamlari kesin badana fircasiyla yazmis herifler ..

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2005 Saat 00:03
Zaten amaç Rus amcaların badana fırçasıyla yaptıklarına benzetmek, olabildiğince korsan bir yıldız ve numaralar. Ama benimki korsanlık sınırlarını zorladı. Neyse vaktim olunca düzeltip teşhir ederim.

Bu arada rakamları yazmak için daha düzgün bir enamel beyaz lazım olacak, acaba Testorsunki iş görür mü, yoksa fazla mı ince kalır? Tamiya akrilik seçeneğim de var ama o da fazla iz yapar diye çekiniyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2005 Saat 00:45
Vala en guzeli yagli boya ile yazmak ama istersen once baska yerlerde farkli farkliboyalari dene elinde olanlardan

IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2005 Saat 01:56
Sendeki humbrol bozuk çocuk.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/10/2005 Saat 06:39
Evet, Panzer 4 ile Maultier'in ıncık cıncığını halledip bir kenara kurumaya bırakmışken, Pantherime geri döndüm. Bir önceki maskeleme basiretsizliği + jöleye dönmüş bozuk Humbrol beyaz boyanın etkilerini size şöyle özetliyorum:

Görüldüğü üzere olmadı. Napıyoruz, bir önceki basamağa geri dönüyoruz, su altında 800 zımparayla yıldızı ortadan kaldırıp düzgün beyaz boyayla yıldızlama işlemini tekrarlıyoruz. Bu aşamaların resimlerini 4 kolum olmadığı için çekemiyorum, tekrar yıldızlamaya geldiğimde resim çekeceğim. Bakalım ne hale gelecek...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/10/2005 Saat 07:01
3 dk sonra uygulanan acı reçeteden sonra durum böyledir:

İkinci adımda, kafam gibi kelleşen bölgelere tekrar yeşil boya atılacak ve yıldızlar bu sefer modelmaster'ın beyazıyla maskesiz yapılacak.

Çıkarılan ders, jöle gibi boyayla şansımızı denemiyoruz, bozuk boya yüzünden sinir harbi yaşamıyoruz.

Bu maketle ilgili anlamadığım bir husus da Russian Armor Green renginin boyandığı günden beri kokması, hala buram buram kokuyor alet. İlk defa olan bu durum beni kıllandırmıyor değil, ama çözemedim gitti, boya kesinlikle kuru, sıvaşan bir yeri yok, ama çılgınca ilk günkü gibi kokuyor...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme