Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Mecidiye Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Gökhun KURT
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 39
Alıntı Gökhun KURT Cevaplabullet Konu: Mecidiye
    Gönderim Zamanı: 26/12/2005 Saat 14:37
merhabalar!ben 19 yaşında mesleği model gemi imlatı olan üniversite öğrencisi biriyim.7 yıldır gemi inşaa eğitimi alıyorum.acayip derecede alman hayranı biri olarak önce messerschmitt,e-3 eindecker,focke wulf(rc)yapmayı planladım.(eski patronum pendik sportif havacılık klubü kurucularından)o kadar çok kafama girdiler ki yapamazsın,uçmaz,kırarsın ilk uçuşta,kontrol edemezsin falan diye.yeteneğim var el işçiliğim de çok iyi.şu an sipariş üzerine gemi maketi yapıyorum.deep maket atölyesinde çalışıyorum.kendi kendime dedim ki; ''madem sen gemi inşaa eğitimi aldın.neden gemi maketi yapmayasın?''
projelerle haşır neşir olunca iş değişiyor.
kit işine hiç girmedim.aksine tüm imalatı kendim yapıyorum ben.
kitlerin aksine de genel ölçek 1/100 dür.
yapmak istediğim modelin ismi MECİDİYE
pınar hobi atölyesinden planlarını edindim.
elimde sadece 4 pafta plan var.
bizim donanma gemileri hakkında birşey bulamıyorum.
yapmış olduğunuz modellerin resimlerini çekerken altına mecidiyenin planlarını koymuşsunuz.(o kadar çok inceledim ki hemen tanıyorum.)sanırım içinizde ilginenenler olmuş.bu gemi hakkında araştırma yaparken size denk geldim.eskitme ve diaroma olayınız çok hoş takdir ediyorum.yaşça da benden büyüksünüz sanırım ustalarımın elini öperim.
isteğim şu dur ki;
yarı diaroma,tam detaylı ve başından geçenleri maketiyle anlatabileceğim bir model yapmak istiyorum.başından geçenler ise:

Gemiler 1896'da Ermenilerin gerçekleştirdiği ayaklanma sırasında Yabancı Devletlerin mülklerinin uğradığı zararı tazmin etmeleri üzerine tazminat olarak yaptırılmış, böylelikle bu devletleri kendi tersanelerine iş imkanı yaratmışlardır.

Abdül Mecid adı ile denize indirilmiş ancak donanmaya Mecidiye adıyla katılmıştır.

3/4/1915'te Odesa açıklarında sığlık yerde mayına çarpıp battı, Ruslar gemiyi yüzdürüp Yavuz Sultan Selim Kruvazörü tarafından batırılan mayın gemisi Prut anısına Prut adıyla hizmete soktular. Ekim 1917 Rus ihtilalinden sonra 1/5/1918 tarihinde Alman güçleri tarafından Sivastopol'da ele geçirildi ve yedeklenerek İstanbul'a getirildi ve adı tekrar Mecidiye olarak değiştirildi.

Rusya'dan geri getirildiğinde kazanları, bacalarından biri ve silahları sökülmüş durumda idi, Haliç tersanesinde uzun süreli bir tamirat ve yenilemeden sonra Haziran 1927'de Cumhuriyet Donanması'nda göreve başladı.

1940-47 arasında Gölcük'te Eğitim gemisi olarak görev yaptı.

Geminin 120mm'lik toplarında birisi Ruslar tarafından yerleştirildiği Arhangelsk Sahil Koruma bataryasında hala duruyor

kafamda iki şekil var.birisi odesa açıklarındaki mayına çarpıp battığı hali,ikincisi ise rusyadan getirildiği hali.bunlar için de sizden boya ve eskitme tekniklerinin detaylarını isteyeceğim.ben selülozik boya kullanıyorum ve sizin u bot larınızdaki havayı vermek istiyorum.
ne yapıp edip bu maketi yapmalıyım çünkü bu benim kendime yaptığım ilk maketim.yardım ve önerilerinizi bekliyor çalışmalarınızın devamını diliyorum.
saygılarımla..

Düzenleyen Gökhun KURT
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma