Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Acrylic Retarder - Süper Çözüm! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Acrylic Retarder - Süper Çözüm!
    Gönderim Zamanı: 19/12/2005 Saat 07:49
Akrilik boyalarla uğraşırken pistolede çabuk donma, ağızda ufak birikip arada bir tükürme ve pistole tıkanması gibi sorunlar yaşıyorsanız... (enamele alışkın biri olarak ben deliriyordum bu sorunlarla). Çözümünüz bu mal imiş.

Yüce İtrix'in bilgeliğinin ışığında, Ardeth'in M110 topu deneme modeli olarak seçildi. Tamiya'nın XF-67 boyası alındı, alkolle inceltildi, daha sonra içine 2-3 damla kadar Acrylic Retarder (Akrilik geciktirici) denen nane katıldı ve güzelce karıştırıldı. Boyamaya geçildi.

Gözlemler şunlar, normalde hafif matlaşan ve çabuk donan XF-67, geçen süreye rağmen pistoleden normalce çıkmaya devam etti. Görünümde matlık olmadı, aksine daha parlak durdu. Kuruma süresi biraz uzadı, enamele benzedi, ama zaten enamele alışkınsanız bu da problem olmamalı.

2. test hurda bir model üzerinde, daha önce 2 kere pistole tıkayan X-18 turuncu ile yapıldı. BMWyi boyarken, 3. veya 4. hazneyi doldurup boyaya devam etmek istediğimde önce tükürme sonra tıkanma hadiseleriyle karşılaşmıştım ve boyamayı kesip pistoleyi adam akıllı temizledikten sonra devam edebilmiştim. Ne kadar inceltirsem incelteyim, kuruma olayı hep başıma gelmişti. Retarder kullanıldığındaysa tekrar XF-67 testinde olduğu gibi yüzeyi parlak ve düzgün, pistoleden donmayan bir boya elde ettim.

Nerede buluruz nasıl kullanırız derseniz... Sanat malzemesi satan dükkanlarda, Winsor&Newton, Talons, Lukas gibi firmaların ürün yelpazesi içerisinde "Acrylic Retarder" veya "Retarder for Acrylics" adı altında bulmam mümkün, tezgahtarlardan da "Akrilik geciktirici" adıyla isteyebilirsiniz. Kullanım için boyanızı hazırladıktan sonra içine hazne büyüklüğüne göre 2-4 damla karıştırıp uygulamak yeterli, az karıştırırsanız etkisini göstermiyor, çok olursa da boya çok geç kuruyor, dene-yanıl yöntemiyle malzemeyi tanıdıktan sonra uygulamak en iyisi.

İdris'e verdiği akıl için teşekkür ederekten herkese iyi modeller diyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/12/2005 Saat 10:49
Bişi değil .
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/12/2005 Saat 20:23
İnce işler (kamuflaj, eskitme) için alkol+retarder ile inceltmek yerine Tamiya'nın kendi incelticisi ile inceltilirse daha iyi sonuç alınıyor. Düz renk boyamak ya da astar,vernik atmak için kafadan alkol yeterli oluyor. Retardar'a bile gerek yok.
Yeminli modelci
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04