Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Panther Dio Etüdü Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Panther Dio Etüdü
    Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 09:49
Öncelikle herkese selamlar,

Ele geçirilmiş Pantheri bitirmeye yakın, maketin fazla dımdızlak durduğunu düşünmeye başlamıştım. "Ne yapabilirim" diye düşünürken, gözüme başka bir diorama projesi için almış bulunduğum Tamiya'nın "Russian Tank Crew at Rest" seti ilişti. (Zaten at Rest denilen her şeye hastayım) Bunun üzerine, ilk olarak tankın üzerine bir-iki kişi koyup biraz renklendirmek fikriyle yola çıktım...

İlk olarak bir eleman denedim, sonra ikinciyi koydum. Değişik pozlarda denerken, aklıma bunları uyumlu bir şekilde koyup, tankın kenarında yerde duran bir elemanla muhabbet eder pozisyonda koymak aklıma geldi. Bu figür setleri kutuda durdukları gibi durmuyorlar anlayacağınız

O mu bu mu derken, kitten çıkan kadın tankçıyı da olaya dahil ettim, mürettebat sayısı 2den 4e fırlayıverdi. Tarette oturan amcayla şoför mahallinden çıkanın yerleri değişik olacaktı, fakat alttaki amca deri ceketli olduğu ve bel çapı daha geniş olduğu için tarette kupolaya sığmadı Bu bakımdan kompozisyon, sanki iki eleman muhabbete koyulmuş, o da sohbete katılmak için doğruluyor gibi oldu (Sürücünün kapağına da tam sığmadı, ne yapalım deri ceket sevdası).

Tüm bunları hazırladığım 25cmX25cm MDF tabana oturtmayı düşünüyorum.

Resimler 2 farklı ışıkta çekildiği için renkler farklı görünüyor. Gerçek renkler tam 2 rengin arasında bir yerde(biri sarı ışık diğeri beyaz).

Dioramanın son planıadığım hali ve hikayesi şu: Russki amcalar ve abla, üstün başarı gösterdikleri için onlara ele geçirilmiş bir Panther hediye edilir ve doğu cephesinde çarpışmalara katılırlar. Eh tabi arada bir de mola verirler. Burada da "Savaş Bahane, Muhabbet Şahane" ismiyle, tankı yolun kenarına çekmiş, tanktan inmiş ablayla dedikoduya girmiş olacaklar.

Tankın duracağı yolu yapmak için, ilk önce alçı sürüp, sonra üzerine gerçek toprakla karışık talaş veya karbonat dökmeyi düşünüyorum. Henüz kurumamışken, üzerinden bir dolu tekerlek ve yedek palet baklaları geçirerek "kullanılmış yol" havası verip, Pantheri bu aşamada biraz bastırarak yola gömeceğim. Buraya kadarı tamam.

Problem, zeminin kalanı için ne tip bir doldurma malzemesi kullanacağım. Bir kuyu koymayı düşündüm, fakat bulamadım. Bir kaç tıfıl ağaç veya yeşillik de koyabilirim. Veya ablanın duracağı yeri biraz yükseltip ufak bir tepecik yapabilirim. Bu aşamada bütün fikirlere açığım. Dioramanın üstü plexiglasla kapatılacağı için namlunun oturacağı bir ölçü gerekti, bu sefer de namlu uzunluğu boyunca bir ölü alan söz konusu oluyor.

İş durumum müsaade ederse, bayram sonu itibariyle projeyi bitirerek ilk tastamam dioramama imza atmayı düşünmekteyim.

Herkese iyi modeller!

NOT: Eklemeyi unuttum, tank da mürettebat da daha yarım, işleri daha bitmedi. Yani kadının saçı tek ton, üniformalara drybrush demeyin, daha yeni boyandı hepsi hele bir kurusunlar

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 11:05
Boş kalan alana alçıdan, balsadan ev, ahır, klübe, vs. yapılabilir.

Ya da ağaçlardan orman/koru başlangıcı icra edilebilinir.

Daha da güzeli üşenmezsen yanmış, terk edilmiş Alman AKAsı konuşlandırılabilinir (küçük bir şey kübelwagen, kleines kettenkraftkrad gibi. Alt hikaye olarak da bir Rus askeri bu aracın içini didikliyor/araştırıyor olarak pozlanabilir.

Çok sıkılırsan, domuz çevirme yapan Rus bayan askerleri eklenir, panterdeki personel de "biz de geliyoz gızlar" tadında olur.

Daha ciddi bir şey planlıyorsan, o boş alana yıkıntılar arasına bir masa 2-3 Rus subay, harita inceliyor edilebilinir (belki bir de GAz bilmemkaç aracı park etmiş).

Bulabilirsen 3-5 sivil köylü figür (etrafta tavuk, kaz, vak vak falan) tankista'lara el/mendil sallıyor yapılabilir.

Alman esirleri götüren Rus askerleri eklenebilir(Hatta belki de Alman tank personeli olurlar pantere de pis pis bakarlar "lan bu bizim arabdan değil mi" falan gibi).

Sınırlar hayalgücün.

Devam...
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 12:53
Top desteği ters duruyor hala.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 17:53
Barkın, harika yazıyorsun ama biraz daha devan edersen diorama tabanı 25x25 ten 125x125'e çıkacak!

Şu Kübel didikleme esprisi hoşuma gitti...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 18:17
Korkut ağabey;

Bunların hepsinin birden yapılması için değil, olabilecek ilk aklıma gelen alternatifleri şeklinde sıraladım.

Bence diorama hazırlarken/planlarken taban ölçülerine göre hikaye değil, hikayeye göre taban ölçüsü belirlemek bizi yapacağımız eserle ilgili olarak daha serbest bırakır. Sonuçta MDF'yi marangoza istediğimiz ölçüde kestirtebiliriz. "İllâ 25 X 25cm'e sığması gerekir" şeklinde bir sınırlama işi zorlaştırır diye düşünüyorum. Ha tabii önerim, 125 X 125cm olsun değil. Ancak, biraz büyürse sahne, (mesela 30 X 30cm veya 35 X 35cm şeklinde) bundan çekinmemek lazım.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 18:27
Benim ilk düşüncem sahnenin sağına bir kuyu kondurmaktı, bulamayınca bir kaç ağaç serpiştirip yol kenarı yapmaya döndürmüştüm. Terkedilmiş Alman aracı fikri benim de kafamdan geçti ama üşendim uygulamaya(Doğu cephesi olarak Krupp Protze düşündüydüm).

Aslında tekrar düşününce terkedilmiş bir kübel yapmak çok kasmasa gerek, tekrar planlayayım. Ama amacım odak noktayı muhabbet halindeki mürettebatta tutmak olduğu için sahneyi fazla karıştırıp kalabalıklaştırmak istemiyorum, bu yüzden sahneyi planlarken ölçüyü 25X25 aldım, fazla dağıtmadan küçük ve toplu bir dio olsun diye düşünüyorum.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 18:35
Orjinalini yazan: carlgustav

Korkut ağabey;

Bunların hepsinin birden yapılması için değil, olabilecek ilk aklıma gelen alternatifleri şeklinde sıraladım.

Bence diorama hazırlarken/planlarken taban ölçülerine göre hikaye değil, hikayeye göre taban ölçüsü belirlemek bizi yapacağımız eserle ilgili olarak daha serbest bırakır. Sonuçta MDF'yi marangoza istediğimiz ölçüde kestirtebiliriz. "İllâ 25 X 25cm'e sığması gerekir" şeklinde bir sınırlama işi zorlaştırır diye düşünüyorum. Ha tabii önerim, 125 X 125cm olsun değil. Ancak, biraz büyürse sahne, (mesela 30 X 30cm veya 35 X 35cm şeklinde) bundan çekinmemek lazım.

Aynen katılıyorum. Hikaye esastır...
Tabii bazan istisnai durumlar olabilir. Örneğin, şu yıllardır bitirmeye elim varmayan "Vanishing Point" dioramasının (dozerlere çarpış öncesini yapıyorum) hikayesi yeri, mekanı ve herşeyin konumları ile tanımlanmış durumda (yani filme çekilmiş, kaçarı mı var?). Ama konunun hakettiği kadar taban yapsam evde koyacak yer bulamam, dolayısı ile çevreyi kırpmak zorunda kalacağım. Sonuçta aslında küçük bir taban olmamasına rağmen konuya orantılandığında vinyet gibi kalacak... Neyse, inşallah bir gün elim varır da bitiririm!
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 19:48
doğrusu adamlar panter bulmuş kullanıyorlar. Yolda giderlerken bir de terk edilmiş bir kubel'e rastlıyorlar. haydaa fırsat bu fırsat diyorlar tamir edip onu da almaya niyetleniyorlar
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/12/2005 Saat 23:11
Yok deve bulup iyileştiriyorlar.Afrikaya ,memleketine yolluyorlar.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2005 Saat 00:08

Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2005 Saat 03:58
Emre ben senin yerinde olsam kuyuyu yapmayi denerim. abla da su ceker, digerleri de su ceken ablayi seyrederler

Uygun capta bir pos-tup (poster tupu var ya hani kartondan) uzerine Plus Model'in tuglalarini dosemek ilk aklima gelen..

Gerci olcegini falan bi salim kafa dusunmek lazim filan ama olur gibime geliyor
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04