Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Zamanı Gelmedi mi? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
KursadA
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 05:37
Orjinalini yazan: saral100

Beyler,dikkat etmediniz mi..?..F-16 dünyada kaç ülkenin üretim bandından çıkıyor.Hangi bilinen markanın TuAF dekallı f-16 sı var ki...şöyle en kalitelisinden..

Bu pek gecerli bir arguman degil, F-16 kullanan bir suru ulke var ve her ulkenin dekali kitin icinden cikacak diye bir kural yok. Kaldi ki yukarida soyledigim gibi Turk ucaklari populer bir dekal konusu degil. Turk maket piyasasi da minicik bir pazar. Firmalardan kutunun icine Turk dekali koymalarini beklemek anlamli degil. Zaten kutunun icinden cikan dekalleri kim kullaniyor ki artik, koyduklari da abuk-subuk hatalarla dolu.

Ancak en kalitelisinden Turk F-16 dekali var piyasada, o da benim de katkida bulundugum Zotz firmasinin Vivacious Vipers-1 seti. Eger haberiniz olmadiysa piyasadan iyice silinmeden gidip temin etmenizi oneririm. Bir-iki filonun kuyruk amblemlerindeki renk hatalari disinda yapildigi donem icin eksiksizdi ve butun filolari iceriyordu. Hala da Turk F-16 dekalleri konusunda gerek detay, gerek ayrinti, gerek baski kalitesi konusunda gelmis gecmis en iyi calisma olduguna itirazi olan varsa ayrica tartisip fikirlerini almayi gercekten isterim.

Ilgili kisim, ucuncu sahislara cevap hakki doguracak yapida oldugu icin Forum Kurallari Madde 1/b uyarinca editlenmistir. Nitekim sayfadaki bazi renk yanlisliklarinin tek sebebi de elimizde kaliteli resim olmamasi idi.

Düzenleyen USS Enterprise
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2005 Saat 09:57
Ya valla bu topiği açtığıma pişman oldum. Konu nereden nereye geldi pes doğrusu? Türk modelcilik camiası, Türk pazarı falan derken iş döndü dolaştı Türk decallerine geldi. Ayrıca tekrar tekrar hep aynı sızlanışları duymaktan gına geldi bana. Yani bravo diyorum...
I'd Rather Be Flying...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2005 Saat 10:31
Yok yok pişman olmayın Bu kadar popüler bir uçağın en modern, en gücel şeklini milliyet ayrımı yapmaksızın, her modelci kolleksiyonunda görmek ister diye düşünüyorum.   Bir eylem planı belirlensin, üzerime ne düşerse yaparım. Siz devam edin, fikir süper

Düzenleyen akhilleus
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/12/2005 Saat 05:23
Konunun saptırılmak istendiğini zannetmiyorum.Bu konuda fikir belirten arkadaşlarında böyle bir eylemi olduğuna inanmıyorum.Yalnızca görüş bizimkisi amacını aşmış yada yön değiştirmiş olabilir.Konu TuAF modelciliği olunca biraz hasaslaşıyoruz.
Sn.KursadA bu çalışmadan inanın bilgim yoktu...ve olsa idi sonuna kadar elimizde nevar neyok dökerdik..
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 10:31
bizim dekalimizi yapmıyolar yapsalar bile bayrağımızı yanlış yapıyolar bu resmen kasıt

bence ağlanıp durmak yersiz

hasegawa tamiya italeri monogram revell nasıl maket yapıyorsa pmde yapsın aynısını.veya başka biri çıksın yapsın bunu.bu kadarmı zor?

hiçbişeyi yapamadımız gibi maketide yapamıyoruz sorun burda.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 13:26
Zor değil pahalı.
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 148
Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 19:02
Aslında konu başlıkları belirlenmiş gibi görünmüyor mu?
- Büyük üreticilere Türk uçağı yapılabilmesi için baskı yapılacak.Ama bu noktada Türk pazarı ile ilgili vurgulardan kaçınılacak. Çünkü pazar küçük.Zaten bu noktada yalnış hatırlamıyorsam Süleyman Girit Bey'ler Hasegawa'yı Türkiye'ye getirebilme noktasında pazar büyüklüğü ve garantiler noktasında bu sorunu yaşamıştı.
Bu noktada Türkiye'de bir fiil uçmuş uçakların envanterinin çıkartılması gerekmez mi? Sanırım Müze olsun Özkan Türker Bey olsun bu tarz bir çalışma yapılıyordu. Bu envantere göre bu uçakların maketlerini üretmiş firmalara decal takviyesi , eski kalıp olanlara yenilerken Türk decali konulması gibi doğru noktada doğru baskı kurulması sağlanamaz mı?
-Ayrıca yalnışsam lütfen düzeltin.İstanbul'daki müzede Türkiye'de ve dünyada tek olan bir Rus uçağı ( Türk forslu)mevcuttu.PM gibi bir firma bu uçağı çoğaltamaz mı?Zannedersem tüm dünya piyasasında bu tarz orjinal fikirlere açlık var.Aynı fikir yeni gelecek Awacs uçakları içinde şimdiden yapılamaz mı?
-JSF olsun Eurofighter olsun hala üretim bandında olan yeni nesil uçaklar için Türkiye doğal alıcı pozisyonunda. Bu uçaklar için mutlaka yeni maketler çıkacak. Bunlar için şimdiden baskı yapsak en azından önden lobi faaliyeti yapmış olmaz mıyız? Aynı şey Awacs uçakları içinde geçerli olmaz mı ?
- Turkuaz decal gibi firmalar TwoBobs Decals mantığında özel set detayları çıkartamaz mı? Türk Hava Kuvvetleri forsları harika bir fikirdi. Ama direkt özel ürünler yapılamaz mı? Maliyet denklemi için hiç bilgim olmadığı için susuyorum.Buradada ön ödemeli yada ön siparişli çalışılamaz mı? Anket yapılıp tercihler belirlenemez mi?
- Kürşad Bey'in dediği gibi Terminatörler için resin set çıkartılıp decal takviyesi ile beraber satılamaz mı?
(PM ve Turkuaz Decals ortak yapımı)
-Türk Hava Kuvvetleri ile yazışmalar yapılıp TigerMeet için daha canlı daha dikkat çekici showlar hazırlanması için yazışmalar yapılamaz mı? Bu sağlanırsa yukarıdaki tüm adımlar için yeni alternatifler oluşturulmuş olmaz mı? Burada belki yeni bir ortak proje grubu oluşturup çizim ve yapım bazında Türk Hava Kuvvetlerine görsel alternatifler oluşturulamaz mı? Kaan Bey
- Örnek bir yazı yada dilekçe ( Türkçe ve İngilizce ) hazırlarsak bunları tüm forumlardaki katılımcılar ve eşimiz dostumuzda bunları hemen yollayamaz mıyız?
Teşekkürler

Düzenleyen realpainter
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 19:16
Orjinalini yazan: Burak

bizim dekalimizi yapmıyolar yapsalar bile bayrağımızı yanlış yapıyolar bu resmen kasıt

Kasıt olduğunu sanmıyorum, hatalı yapılan her dekal kasıt olsaydı...

hasegawa tamiya italeri monogram revell nasıl maket yapıyorsa pmde yapsın aynısını.veya başka biri çıksın yapsın bunu.bu kadarmı zor?

Zor değil, "feasible" değil. Ben Koç, Sabancı olsam hobi olarak "maket üretimi" yapardım, ama bu işten para kazanmak çok çok zor. İlk yatırım maliyeti çok fazla, ülke içinde geri dönüşü imkansız (ancak PM maliyetindeki maketleri eczanelerde, oyuncakçılarda, kırtasiyelerde satarak oluyor). Bir de çok satacak maketlerin zaten iyi kitleri piyasada var. (F-16, F-4, f-104), iş ufak modifikasyonlar ve dekallere bakıyor.

hiçbişeyi yapamadımız gibi maketide yapamıyoruz sorun burda.

O kadar da kötü değil, birçok şeyi ecnebiler kadar iyi yapıyoruz.
Yeminli modelci
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 19:20
Birde hazır hızımı almışken
IPMSTürkiye kurulsa bu da bilinirlik , grup , empoze noktasında bir artı oluşturmaz mı? Müzenin forumlarında bunun çok zor bir şey olmadığı yazılıyordu.
IP
çevikbir
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 253
Alıntı çevikbir Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/12/2005 Saat 22:18
bir yoklama alalım ve mail grupları ile hazır bir metni yollayalım belki tutar

sonuçta onları gaza getirmemiz gerekiyor
birde ülkemizdeki modelci sayısını bence hafife almayın zira zor şartlarda büyük market ve kırtasiyelerden aldığı modelleri sitemizin varlığından habersiz ve zayıf tekniklerle yapmaya çalışan insanlar mevcut...

birde geçenlerde marketin birinde modellere bakan iki uynık! ve küçük modelci arkadaşın söylemi pek vahimdi...
" biraz bekleyelim satamayınca ucuzlar nasıl olsa!"

hala tüylerim tiken tiken oluyo kardeşlerim ne kadar zor şartlarda bu ürünlerin kendilerine sunulduğundan bihaber!
bakkal amca hase vormiii!!!
IP
sinan akdem
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 24
Alıntı sinan akdem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 02:18
turquoise'ın anketi eylül ayından itibaren yapılmaktadır. aşağıdaki linkten ankete ulaşabilirsiniz:
http://www.turquoisedecals.com/
Sinan AKDEM
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 02:36
Orjinalini yazan: realpainter

Birde hazır hızımı almışken
IPMSTürkiye kurulsa bu da bilinirlik , grup , empoze noktasında bir artı oluşturmaz mı? Müzenin forumlarında bunun çok zor bir şey olmadığı yazılıyordu.

Kurulum aşamasında hiçbir işde problem yoktur. Problem onu yürütmek. Bilinirlik konusunda artıları olacağı kesin, ancak genel modelcilik anlamında ülkemizdeki faaliyetlere büyük artıları olacağını zannetmiyorum.

Model ve dekal üretimine gelince, PM yıllardır tek nefer olarak Türk forslu modeller üretiyor. Yarışmalarda bu konu üzerine kategoriler açılıyor. Çeşitli modelci arkadaşlarımız imkanları zorlayarak Türk forsları yapıyor. Kaan, Ufuk gibi usta uçak modelcisi arkadaşlar conversion yapıyor, dekal basıyor Türk modeller yapıyor. Her 29 Ekim'de ARC sitesinde tam sayfa Türk forslu modellere ayrılıyor.

Bence yapılması gereken toplanıp mail yağmuruna tutmak yerine, yukarıda bahsettiğim işleri desteklemek. Bir soralım kendimize, PM'in çıkarttığı tüm kitleri yaptık mı? Yarışmalarda bu kategorilere kaç model geldi? ARC'ye Türk forslu model yolladık mı? Hyperscale'a yolladık mı?

Tüm soruların cevabı bence burada,

Herkese iyi modeller...
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 03:02
Aman derim Typhoon bey... Buna benzer bir yorum yapınca olayı baltalamakla itham olundum,yazdıklarım editlendi filan. Gerçi siz moderatörsünüz ama olsun yine de böyle olumsuz şeyler demeyin...
Medice, cura te ipsum !
IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 03:32
Bu sayfadaki tüm açıklama ve görüşlere katılıyorum.Bu ülkede modelciyim diye geçinen herkeze görev düşüyor.İster yurt için de ister yurtdışında yaşan vatanşlarımız olsun yaşadıkları bölgedeki modelcilerle sıkı ilişkiler içinde olsunlar.Uznan halkanın zincirleri gibi bizim mesajımız mutlaka üreticilere bi şekilde ulaşcaktır.Kabul etmek gerekirse Türkiye pazarı yetrsiz ve dar.Adamlar önce ticari çıkarlarını düşünecektir doğal olarak.Dünya markası olmuş bir Hasegawa yada Tamiya bir TuAF uçak modeliyle kaç adetlik satış rakamına ulaşacını bilmek isteyecektir.Burada anket fşikri devreye giriyor.Ancak sorunlardan birdide Türkiyede ki mali yapı.Classic Airframes'in TuAF F-5 lerini fiyatları bu işi yapan pek çok kişi için yüksek kalıyor.Konuyu bide böye düşünürsek acaba yine saptırmış mı oluyoruz.... Hayır konu nereden nere geldi diye serzenişte bulunuldu..
IP
realpainter
Üye
Üye
Simge

Alıntı realpainter Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 04:12
Sinan Bey ,
Sitenizi tam anlamıyla incelemeden anket detayını belirttiğim için özür dilerim. Kastettiğim şey tam olarak buydu. Ben anketteki tüm şıkların hayata geçirilmesini talep ediyorum. Teşekkürler.
IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 07:26
Orjinalini yazan: fixacto

Aman derim Typhoon bey... Buna benzer bir yorum yapınca olayı baltalamakla itham olundum,yazdıklarım editlendi filan. Gerçi siz moderatörsünüz ama olsun yine de böyle olumsuz şeyler demeyin...

Yazdiklarimda olumsuz bir sey yok. Bu sitede moderatore ozel bir davranis da gosterilmemistir. Kurallara uymadigi zaman moderatorun de adminin de mesaji editlenir ya da silinir.
IP
sinan akdem
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 24
Alıntı sinan akdem Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/12/2005 Saat 17:45
sevgili realpainter,
çalışmalarımızı sürdürüyoruz. anketi de dikkate alacağız. bizlerin bu camiaya biraz olsun katkımız olursa memnuniyet duyarız. selamlarımla...
Sinan AKDEM
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma