Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Zamanı Gelmedi mi? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Konu: Zamanı Gelmedi mi?
    Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 18:22
Geçen gün Hasegawa'nın yeni çıkardığı mallara bakarken Romanya Hava Kuvvetleri'nin Mig-21 Lancer modelinin kutusunu gördüm ve bende şafak attı. Ya bu amcalar bir Türk F-4E 2020 modeli çıkarmak için daha ne bekliyorlar?
Bu işlere nasıl karar veriliyor, hangi aşamalardan sonra yeni kitler piyasaya sürülüyor tam olarak bilmiyorum. Kesin bir piyasa araştırması vs.yapılıyordur ama allah aşkına söyleyin bizim F-4E 2020'ler kadar her gittiği yerde ilgi toplayan otantik uçak kaç tane var? Hadi diyelim bu kitin Türkiye'de ilgi görmesi ve beklenen satış rakamlarına ulaşması zor (Classic Airframes'i F-5 serisi gibi) ama dünya pazarında bir Türk F-4E 2020 modelinin iyi satacağını düşünüyorum. Bu uçaklar dünya havacılık çevreleri, meraklılar ve modelciler tarafından yakından biliniyor. Phantom efsanesini devam ettiren sayılı ülkelerden biriyiz. Ellerinde dünya kadar fotoğraf ve detay da var. Yoksa da veririz. Yani mevcut bir F-4E kalıbına bir kaç ekleme yapıp yeni decalle hazırlamak çok mu zor? Kim takar Romanya'nın Mig-21 Lancer'ini?
Bu tip bir olayı gerçekleştirmeleri için sizce adamları bir dürtsek mi? Ya da ne bileyim "Levent abi sen bu işleri bilmezsin kazın ayağı öyle değil" mi diyeceksiniz?

Düzenleyen Levent Basara
I'd Rather Be Flying...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 18:36
Bence dürtmekte faide olur.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 51
Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 19:08
Orjinalini yazan: Levent Basara

"Levent abi sen bu işleri bilmezsin kazın ayağı öyle değil" mi diyeceksiniz?

Bugüne kadar yapılmış kaç adet Türk modeli gördün ? Dünya piyasasında ne kadar iş yapar ? Türk piyasası nedir,kaç kişidir ?
Medice, cura te ipsum !
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 19:16
Fixacto,

Soruların Mig-21 Lancer için de geçerli. Sence bu modeli Romenler dışında dünyada kaç kişi alır? Belki İsrailli'ler alır zira o uçağın modernizasyonunu IAI yaptı.
I'd Rather Be Flying...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 19:22
Zozambik, Kutambik Hava Kuvvetlerinin bile dekalleri basılıp satışa sunuluyorsa bir talep olabilir demektir.
Saymış olduğum ülkeleri kim biliyor ki dekallerini alacak ve kullanacak.
Hâlâ daha internet imkânlarından yararlanmayıp kendi çapında uğraşan insanlar var. Dolayısıyla kim nerede ne kadar ne yapıyor diye kesip atmamak lâzım; iyimser ve yapıcı olmanın faydası olacağı kanaatindeyim.
Mesela Romen Hs-129 nuçağını kim yapar?
Cevap: ya Romen ya da Hs-129 uçağı hayranı birileri.
Peki TuAF F-4E' sini kim yapar.
Cevap:
ya bir Türk, ya da bir F-4 hayranı, ki Romen Hs-129' u yapacak kişi sayısından fazladır.
İmzanın anlamı bu mudur bu arada acep?
"Toktor, önce karamsar ve yıkıcı olmayıp tedavi ol da yapıcı bir durumda gereklilikleri yerine getirelim."
Saygılarımla,

Düzenleyen clumsy
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 19:42
Mail atalım o zaman. Ama bu iş Time'ın meşhur anketine dönmesin. Bizim arkadaş azmetmiş, üniversitede herkesi geçiren matematik hocasını yüzyılın en önemli 100 ismi arasına sokmayı başarmıştı
Yeminli modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 19:48
Benim gözlemlediğim Armoramada falan da dönen muhabbet vardı. Örneğin Yunanlılar Yunan decalli kit, Yunan Hava Kuvvetlerine uygun kit çıksın diye organize olup mail yağmuruna tutuyorlardı. Benzerini bence biz de yapabiliriz, hede hödö anketi olunca toplaşıp oy veriyorsak bence böyle bir şey için de gayet aynısını yapabiliriz.

Turkish Republic Day faaliyetinden sonra neden bunu yapamayalım ki?

Bir de Romenlerle Türk Hava Kuvvetlerinin tanınırlığını, katıldıkları tatbikat sayısını, yabancı dergilerde boy gösterme oranlarını düşünürsek, ki Levent abi çok daha iyi bilir, tekrar neden olmasın?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 20:14
Bence mail bombardımanı falan bir işe yaramaz. 20-30 Türk modelcinin yazdığı bir mesajla Hasegawa yola gelmez. Adamlara tek bir mesajla F-4E 2020'nin varlığını hatırlatıp uygun bir dille bu işe kendilerinden ok demelerini sağlamak lazım. Bu model Türkiye'de şu kadar satar, Türkiye'de şu kadar modelci var vs. gibi istatistiklere gerek yok. Yemezler...
Diğerlerini bilmem ama Hasegawa bu tür olaylara biraz daha farklı yaklaşıyor sanki.
Mesajı doğru adrese göndermekte çok önemli tabi.
I'd Rather Be Flying...
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 20:47
Hase'nin olayı aynı kiti farklı renkler ve dekallerle döndüre döndüre satmak. Olaya aydırabilirsek, niye olmasın? Türkiye pazarını filan hiç karıştırmayın ama
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 21:36
Zamanın birinde birisi satranç dergisi çıkarmış ama bir türlü satamıyor,ne yapıp ne denediyse olmamış. Sonra aklına bir cinlik gelmiş başlamış bayiileri dolaşıp satranç mecmuası sormaya. Ya nolur getirin çok aranıyor bulamıyoruz filan gibi baskılar yapmayı da ihmal etmemiş. Gel zaman git zaman satışları da arttırmış. Günün birinde uzun zaman önce uğradığı bir bayiiye uğrayıp satranç mecmuası sorar . Bayiinin cevabı : "P.... birisi çok satar dedi getirdik aylardır soran yok orda duruyor...!!!"

Olay gerçektir kıssadan hisse... Bugüne kadar Türk dekali ile çıkmış kaç model satılmıştır ve de yapılmıştır. Biz bu işin neresindeyiz,birilerinden bişeyleri talep etmek için ne veriyoruz ona bakalım. Minimum üretim 1000 adet olsa... Türk çıkartmalı Fantom kitini 30 dolar mertebesinde bir fiyata alacak 200 tane adam var mı bu memlekette ? Siz yine de mail atıp isteyin tabii ...

Not: İmzanın anlamı : Doktor sen önce kendini tedavi et demek...Anlayan anlamıştır

Medice, cura te ipsum !
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 23:37

Düzenleyen Levent Basara
I'd Rather Be Flying...
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2005 Saat 23:58
Fixacto Bey,

Levent zaten iki kere "Turkiye pazarinin yetersiz oldugundan" bahsetmis.

Zaten buradaki hedef mecra dnya pazaridir.

Ayrica insanlari demoralize etmenin de geregi yok. Zira bugun artik butun dunyada model piyasasi her turlu yenilige actir. Pek cok yeni ucagin icinden Pakistan, Hindistan vs dekali cikiyor. TuAf alani ise dunya pazari nezdinde yeni ve bakir bir alan.

Ayrica minimum ureitm 1000 adetle yola cikilirsa bir kitin satilmasi daha da zorlasiyor, zira birim maliyet yuksek kaliyor.

CA F-5 serisinde de olan tam olarak budur..

Bizler her yeni fikre "olmaz o is" denmesinden cok sıkıntı cekmis bir camianin mensuplariyiz.

Bizim de her ise "olmaz" demememiz gerekir diye dusunuyorum..

Neyse uzar gider, sonu olmayan bir konu bu..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 00:24
Bence de bu bakış açısı yanlış. Biz nedense her işe "Yok olmaz bu iş" diyoruz, sonra başkası yapınca da ".... yaptı" "Bak valla benim aklıma gelmişti" "Ne var imkan olsa biz de yapardık" oluyor. Denemenin zararı yok bence.

Artı aramızdaki bazı arkadaşlar gösterdi ve göstermeye devam ediyor ki, yeterince istenirse her koşulda her şey yapılabilir. Baştan moral bozmanın anlamı yok bence.

Forum Kuralları Madde 1 e uyarınca editlenmistir.

Düzenleyen USS Enterprise
IP
fixacto
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı fixacto Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 00:35
Siz moralinizi sağlam tutun ve mail bombardımanı yapın (zaten yazmıştım)

Düzenleyen fixacto
Medice, cura te ipsum !
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 00:40
Estafurullah, bizim moraller saglam zaten. Size de iyi moraller ve iyi modeller dilerim
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 01:12
Daha once birkac makete Turk dekalleri eklenmesi ve Turk ucaklarinin dekallerinin cikarilmasi konusunda ben firmalarla calistim. En azindan burada konusulan CA F-5A/B Turk dekalleri projesinde katkim oldugu icin (yapim kilavuzuna bakiverin) fikirlerimi belirtmek isterim.

Mevcut bir kite bir dekal opsiyonu daha eklemenin maliyeti oldukca dusuk ve boyle bir karari vermek isten bile degil. Bu durumda karar ulkenin A ya da B ulkesi olmasina degil, boyamanin ne kadar degisik ve gozalici olduguna bagli oluyor cogunlukla. CA'nin Curtiss Hawk II kitinde Turk dekalleri istenmesinin ardindaki en buyuk sebep ucagin Turkiye'de bir donem dunyanin cogu ulkesinde kullanildigi metalik renk degil, koyu yesil boyali olarak ucmasi idi. Benzer sekilde CA'nin F-5B kitinde Turk dekalleri cikmasinin en buyuk sebebi de Alconbury'den gelen ilginc mavi aggressor boyali ucagin varligi idi. Bu arada CA'nin 2006'da piyasaya cikacak ve henuz hicbir yerde duyurulmamis, konu secimi ile herkesi sasirtacak bir kitinde de Turk dekalleri olacak, ancak o durumda sebep biraz daha degisik.

Ancak F-4E 2020 kiti icin mevcut Phantom kalibina modifikasyonlar yapilip yeni bir kit olarak piyasaya surulmesini beklemek pek gercekci olmaz. Yeni parcalar eklemenin nereden bakilirsa bakilsin onemli bir maliyeti var. Bu kadar sinirli sayida satacak bir sey icin boyle parcalar tasarlamayacaktir hicbir firma, nitekim onemli miktarlarda satacagi bana gore kesin olan Israil'in iki kisilik Barak (Hasegawa buna yanlislikla "Brakeet" demekte israr ediyor) F-16D modelini bile ancak resin parcalarla yapti. Lutfen Turkiye'nin yurtdisinda ulke icinden goruldugu kadar buyuk, ve populer bir ulke olmadigini da gorerek karar verelim; "Turk ucagi yapalim" diye yanip tutusan bir kitle yok Turkiye disinda.

Burada bence suclanmasi gereken maket firmalari degil, Turk maketcilik camiasi. Dekal tasarlamak ve basmak asla ve asla zor birsey degil, egitim, calisma gerektiren bir sey hic degil. Eline mouse alip dikdortgen, elips cizebilen herkes minimum masrafla cizebilir. Ben bir yil kadar suredir Kedi Decals'i isletiyor ve yari hobi/yari ek is olarak hem baska sirketlere cizim yapiyor, hem baska modelcilere siparis uzerine dekal cizip basiyor, hem de 10-12 dekallik bir urun gamini haftada duzinelerle ifade edilecek bir sayida satiyorum.(Siparis uzerine yaptigim bazi ornekler bu linkte. Asil meslegim muhendislik ve cizimle alakam yok, kendime dekal cizmeyi 2 gunde ogrettim. Bu isi daha fazla buyutmuyorsam da tek sebebi zaten baska bir duzenli isim ve ek is olarak yuruttugum daha ciddi bir elektronik tasarim sirketimin olmasi. Kisacasi isteyen Turquoise Decals'daki arkadaslar gibi istedigi her konuyu kolaylikla cizip, bastirabilir; ve tasin altina elini koyabilir eger dekallerin satilacagina inaniyorsa. Turkiye'de yeterli sayida satilacagina inanmiyorsa onun da cozumu kolay, Internet'te profesyonel gorunumlu bir site, ARC ve Hyperscale'de minimum maliyetle reklam yaparak, model dergilerine ornek gondererek rahatlikla satabilirsiniz.

Benzer sekilde Turkiye'de o kadar yetenekli insan varken F-4E 2020 icin gerekli donusturme parcalarini tasarlayip resin olarak imal etmek hic de zor degildi. Benim resin parcalari tasarlayacak yetenegim ve zamanim olsa coktan baslamistim, burada kar marjlari dekalden bile daha yuksek. Turkiye'de bunlari benim icin tasarlayacak bir arkadas oldugunu bilsem yarin baslarim yapip satmaya.

Kisacasi camiada biraz daha girisimci insanlar olsa hem daha fazla dekal ve Turk aksesuari gorebilecegiz. Bu da zaman icinde hem pazarin buyumesine, hem de bu gibi girisimlerin artmasina vesile olur. Bir de "bu dekalleri falanca yapmis, ben ondan asla bir sey satin almam.", "falanca grubun adaminin yaptigi Turk F-4E 2020 resin setine asla tek kurus vermem" gibi inatci yaklasimlardan korkulmasa bu girisimler cok daha basarili olur.
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 01:19
KursadA Bey yazdiklariniza yanlistir demek mumkun degil...

Ancak son cumleniz icin rahatlikla soyleyebilirim ki kalmadi artik oyle seyler..

IP
saral100
Üye
Üye

Gönderilenler: 1029
Alıntı saral100 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2005 Saat 05:18
Beyler,dikkat etmediniz mi..?..F-16 dünyada kaç ülkenin üretim bandından çıkıyor.Hangi bilinen markanın TuAF dekallı f-16 sı var ki...şöyle en kalitelisinden..
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04