Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Italeri-Zvezda Pz4 F1 1/35 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Konu: Italeri-Zvezda Pz4 F1 1/35
    Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 13:19
Efendiler;

Birkaç yerde okuyup ilham aldığım, "bira kutusundan detay seti yapma" olayına gireyim dedim. Kit, Zvezda Pz.Kpfw. IV F1. Rusya'dan alınma. Italeri kalıp. Çamurluklar, taret arkası sepet ve sağda soldaki abidik detaylar bira kutusundan edilme. Bira kutusu oldukça enteresan bir malzemeymiş meğer. Hem makasla kolayca kesiliyor, şekil vermek çok basit ve japonla çok güzel yapışıyor. Üstelik el matkabıyla delmede de herhangi bir zorluk yaşanmıyor. Önce 0,5lt'lik bilinen bir marka bira aldım. Alkolü bırakalı 1,5 seneden fazla zaman olduğundan, kutunun muhteviyatını lavaboya boşaltıp, içini bol deterjanla yıkayıp, üst-alt kapakları kesip çıkardım. Sonra yan kenardan bir kesikle tabaka haline getirdim. Şeklini düzeltmek için çok uğraştım (ütüyle, presle), bana mısın? demedi. Sonra ufak parçalar kesip düzeltince şekil vermek kolay oldu. Çeşitli aksesuarları eklemeden boyamayı düşünüyorum(gri üstü kış kamuflajı 1941-42):

Devam...
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 13:20
Bu da son foto:

IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 18:46
ellerine sağlık Barkın...buluşun çok güzel....en kısa zamanda bitmişini görmek isteriz..birde Perşembe pazarında ince kurşun levhalar var...oklavayla veya bir merdaneden geçirip inceltebilirsin...ama senin buluşun benim içinde süper oldu yani...ehhh..az biraz bira içerizde...kutusunuda değerlendiririz böylece...kal sağlıcakla...Izzet Çelikoba
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 19:46
Teşekkür ederim İzzet aabi. Buluş benim değil. Ecnebilerin modellerinde hep okuyordum. Bir deneyeyim dedim. Tabii kutuların değerlendirilmesi konusu daha da hoş. Artık kesip-biçip devam edeceğiz.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 19:47
Yıllardır dibimizde durup da göremediğimiz malzeme!

Soracağım ufak şey, alt üst kapağı sakata gelmeden en kolay kesmenin yolu nedir? (Kola kutusuyla zamanında şeberirken çok parmak kestiğimi hatırlarım) Bunun için ufak bir delik delip, makasla oradan giriyor muyuz yoksa püf bir noktası var mı?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 20:44
Çok güzel görünüyor.
Ama kutu muhteviyatına yazık olmuş
Kaank
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 20:59
Emre bey;

Kutunun tepesine yakın kenar kısımda el matkabıyla yan yana delikler açtım. Sonra makasla kolay kesildiğini fark edip, aynı çizgiden makasla devam ettim. Ben de eskiden el kol kesmiştim, sarhoş kafa olan hadiseymiş. Dikkatli olursak el kesilmez(excel bıçak ucundan daha kör. Hatta küçük artıklar elime sürtündü ama kesmedi).
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 21:31
malzeme gerçekten güzel. ben kola kutusunu epeydir kullanıyorum. kutuyu dremelin ucuna taktığım testere aparatıyla kesiyorum. kutu kolanın ince geldiği yerlere peynir tenekesi kullamıyorum ( panzerlerin yan zırhları için mesela.) çamurluklar için ise en güzeli kalın alımınyum folyo. folyoyu çamurluğun üstüne koyup üstünden geçerek alttaki detayları transfer ediyorum. folyodan bidon ve soba yapımı da daha kolay.

Düzenleyen panzerjager
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2005 Saat 23:35
Teşekkür ettim. Görünüm on numero, denemek lazım.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 02:17
Kutu muhabbeti açılmışken; ille de bira kutusu şart değil ki.. Kola-meyve suyu vs. hepsi alüminyumdan mamul. Tek kötü tarafı lehim için uygun değil. Açmak için yan yüzeyden doğrudan makasla dalıp kesmek yeterli. Dikkat edilirse el kesilmez.

Bence de biraya yazık olmuş!

Lehim gerektirecek yerlerde kullanmak için pirinç veya bakır levhalar var, onlardan kullanıla...

Hasarlı parçayı kopyadan sonra imal etmek için ise, en uygun malzeme panzerjager'in dediği kalın alüminyum folyo (ben 0,2 mm liğini kullanıyorum, çok iyi kopya alıyor). Sonra kopyalanmış parçayı eğip bükmek çok kolay. İnce kıvrım vermek için kutu malzemesi fazla sert.

IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 03:21
Meğer, bu kutu, levha olayından bir benim haberim yokmuş be aabi.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/11/2005 Saat 22:42
Anten yatağı, çomak çubuk falan eklendi. Sonra Gunze Emay H401 ile ana renk atıldı:

Tamamen kuruması için 1 gün bekleriz sonra kış kamuflajı ekleriz.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 01:10
Barkın bey gayet iyi gidiyor. Ben yalnız camurlugun ustundeki dokuyu nasıl vereceğinizi merak ediyorum veya o doku şansını yitirdi mi...
Kolay gelsin...
feed the troll
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 01:40
Her ne kadar marka verilmekten kaçınılmışsa da işbu son kareden cibiliyeti ortaya çıkmakta. Madem dökecektin ucuzu vardı sağda solda be Barkınım. Protesto ediyorum
Emrenin Oyun kağıtları çalışmasından daha gerçekçi olacağı kesin...

kolay gelsin...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 01:55
Oyun kağıdı eğilip bükülmüyor ki Erhan abi, tabii ki daha gerçekçi olur. Rahat rahat döver bu malzeme.

Tek mesele, bu tankların çamurluk üstlerinde ayak kaymasın diye pütür pütür metal çıkıntılar var, bu modelde yok mu yoksa malzemenin gösterimi için iptal mı edilmiş? Gerçi o parçaları kitin üzerinde bırakıp sırf yan tarafa metal takmak çok kasış olabilir, plastik kartlar böyle birleşim yerlerinde beni çok kastırmıştı atıp duruyorlardı.

Merakla takipteyim, bence gayet iyi, o çıkıntılar sorun yaratacaksa da panzerjaeger tarafından önerilen ince levhayı üzerine bastırıp şekillerini almak kullanılabilir mi? Denemedim, bilmiyorum, boyumdan derin sularda yüzmeyeyim, ama merak ettim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 06:24
Valla bu tanktan anlamıyorum ama,Barkın abinin böyle oynayıp, şekillendirilebilecek bir malzemeyi bize hatırlatması güzel oldu.
Uygulaması da gayet hoş olmuş.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 06:43
Orjinalini yazan: judas

Ben yalnız camurlugun ustundeki dokuyu nasıl vereceğinizi merak ediyorum veya o doku şansını yitirdi mi...

Ayhan bey, açıkcası bu modeli sırf bira kutusunun ne menem birşey olduğunu, bir de taze boyayı deterjanlı çıkararak kış kamuflajı denemek için yapıyorum. Dolayısıyla çamurlukalrın üzerinde olan kaymaz zemin pütürünü bu noktada modellemeyeceğim kesin.

Ancak burdan edineceğim tecrübe ile Panzerjaeger Burak beyin tavisye ettiği malzemeye dalıp orda aynı olaylara girebilirim (Daha bir yığın tank var yapılmayı bekleyen).
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 06:50
Barkın bey, Burak bey'in tavsiye ettiği malzeme benim son yaptıgım panterde etek zırhları için kullandığım malzeme olabilir. O malzeme bu tür ince detayları cıkarmak için pek elverişli olmayabilir. Ama yine de merakla bekliyorum...
Saygılarımla...
feed the troll
IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma