Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Italeri-Zvezda Pz4 F1 1/35 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:33
Boyanın kuruduğuna kanaat getirip, yarı dökülmüş-akmış kış kamuflajı olayına girdim. Bunun için Tamiya beyaz atıp kurumadan yıkamayı planlıyordum. Sonradan fark ettim ki elimde Tamiya mat beyaz kalmamış bir tek parlak beyaz var o da çok kıvamlı ve bu işe uygun olmayabilir.

Bu sebeple Tamiya X-21 Flat Base denilen matlaştırıcıya, yarı yarıya Tamiya tineri olan X-20A ekledim. Ve modele düzensiz bir şekilde düşük basınçta püsktürttüm. Modelin düz satıhlarının ortalarına daha yoğun kenarlara doğru daha hafif uyguladım.

Kuruyana kadar şeffaf görünüyordu. 4-5 dakikada kurudu. Sonuç budur:

Devam...

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:34
Son foto:

Şimdi bu kat tam kurusun, ver elini yürür aksam çamurlamaca.
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:40
galiba biraz geç kaldım ama en azından fikir versin diye göstereyim barkın hocam. dediğim kalın folyodan bir parça kesip bendeki zvezda panzaer III F kitindeki çamurluk üzerine koyup üzerinden birkaç kez kürdan ile geçtim. derinlik göstersin diye inceltilmiş yağlıboya da sürdüm üzerine. 5 saniyede çıkan sonuç
budur:

IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:43
Panzerjaeger Burak bey kardeşim, mal, dile gelip konuşan cinstenmiş. Hayran oldum. Bunu da denememiz farz oldu.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:45
Burak bey
görünüm gayet iyi, kullandığınız folyo mutfak folyolarından mı?
feed the troll
IP
panzerjager
Üye
Üye

Gönderilenler: 651
Alıntı panzerjager Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:06
bu malzemeyi aslında bayanlar elişinde kabartma yapmak için kullanıyor. malzeme kırtasiyede elişi için kalın folyo olarak satılıyor. mutfak folyosu daha ince ve çabuk kırışıyor. annem geçen sene kabartma çiçek yaparken gördüm malzemeyi ve kafamda hemeen şimşek çaktı işte aradığım malzeme dedim.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:55
2-3 şey gözüme takıldı meraktan soruyorum, tayyareciyiz ya
Bu kadar boya ve winerwash isleminden sonra, ön çamurluklarla gövde arasını kapatınca overall wash efekti nasıl muhafaza edilecek yada olması gereken parçalar hazır mıdır boyalı şekilde? Yan çamurlukların desteği olduğu sandığım üçgenlerle çamurlukların yapışmasından sonra da aynı problem başgösterebilir. sol taraftada yoğun bir pistole birikmesi var gibi gerçi çamur mamur kamufle edilir. Esas merak ettiğim dekaller ve wash için parlağı yiyince flat base in tekrar saydam olma ihtimali mevcut (olmaz inşallah, keza en başa döndürür olayı)
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 10:28
Ön çamurluklarla gövde arası niye kapansın takmıyorum ben o parçaları ki?

Üçgenlerde öyle ayrık kalacak.

Sadece solda değil sağda da pistole birikmesi-akma var. Kamufle etmeye niyetim yok. Tam tersi vurgulayacağım akan boyayı.

Parlağı yer dekallenir. Olmazsa bir daha kış kamuflajı yer.    

Burada herkesin görmesi için yaptığım deneyi paylaşacağım. Olursa herkes için alternatif olur. Olmazsa kimse aynı çukura düşmesin diye uyarı olur.

Bence bu deneyde yeri olmayacak tek şey endişedir.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 10:33
Endişeye mahal yoksa o zaman sorun yok, kolay gele
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
rudder
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 63
Alıntı rudder Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 10:57
Mutfak folyosundan daha kalın aluminium folyolara (rulo halinde) tahtakalede,kurukahveci mehmet efendinin sokağından sola dönen 3. ya da 4. sokaklardan birinde rastladım (AKAnda kullanılabilir düşüncesiyle baktım gayet yarayışlı bir malzeme).Kırtasiye ürünleri satan bir dükkanın önünde,kutu içerisinde mevcut idi.Fiyatı da 5. - 5.50 Ytl. idi (sanırım).
Iyi Modeller
Ahmet
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 11:29
Ahmet aabi teşekkür ederim bilgi için. Bu arada kulplar senin verdiğin ince çelik tel sayesinde edildi. Çok güzelmiş.

Modele devam; Cihaza çıkartmaları uygulamak için zemin hazırlığına giriştim. Genelde kışın Alman'ların temiz bıraktığı alanlar bu taktik ve tugay işaretleri ve forsların olduğu kısımlarmış. Bu sebeple cihazda çıkartmaların geleceği yüzeylerdeki beyaz boyayı, kâh Tamiya X-20A'lı KTÇ(Kulak Temizleme Çomağı) ile sildim, kâh fırçayla tekrar griye boyadım. Durum bu:

Kuruyunca Erdal Glanzerleyip, çıkartmaları tatbik edeceğim. Sonra bir kat daha erdal aabinin eli değer. Akabinde yürür aksamın iflâhını keseceğiz. Cihazı şenledireceğiz.

Düzenleyen carlgustav
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 19:14
Barkın, Erdallamak iyi gelmeyebilir, Flatbase bazen sapıtıp şeffaflaşıyor bazen de akıyor(akıntı izi yapıyor daha doğrusu). Ben T-55e aynı yöntem winterwash uygulayıp bir dolu şey denemiş ve kafayı yemiştim.

Bulduğum en parlak çözüm, TS-13 kullanmak ve belirli mesafeden katlar halinde dumanlamak, lacquer olduğu için etkisi en az seviyede ama bunu uygulayınca bile winterwash azıcık şeffaflaşıp beyazlık kaybediyor, bence deneye deneye git.

Bir de Typhoonla üstüne kar yapalım derken sprey patlayınca yıkamak zorunda kalmıştık, TS13lü winterwash yıkayınca tekrar şeffaflaştı, kuruyunca tekrar beyazlaştı, bir nevi aktif kamuflaj oldu. Test parçalarında akrilik verniklerle denediğimde ise tümden akıp gitmişti.

Kolay gelsin, mal çok güzel oldu.

NOT: T-55in resimlerini koymak isterdim fikir vermesi açısından fakat cumartesiye kadar Istanbul dışındayım kusura bakmayın.

Düzenleyen Emroglan
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 20:27
Negatif'e odaklanmayalım. En kötü ihtimal tekrar aynı işlemi yapmadan evvel, çıkartmaları önce erdallayıp sonra maskelerim. Aynı muameleyi yapıp mat vernikle sabitlerim.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 21:07
Beyazlığı komple erdal atınca bir nebze yitirdim. Bu sebeple çıkartmaları yapıştırdıktan sonra bir daha erdal'layıp, maskeledim. Kaybolan beyazlıkları yerine getirmek için bir kez daha Tamiya Flat Base uygulayacağım. Sonra Mat vernik (Micro Flat'le) hayvanı sabitlerim.

Durmak yok.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 22:45
Negatife odaklanmamalı doğru ama TS-13 ile vernikleme işlemi uygulanırsa yeniden uygulama durumu olmuyor, onu dediydim ben, böyle tankın kış kamosu benim kafamdaki saçlara döndü valla

Bir de merakım paletlere hayvan gibi çamur mu abanmayı düşünüyorsun?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 03:35
"Negatife odaklanmamak"tan kastim şu: deneyelim, olmazsa başka yol buluruz. Hiç olmazsa başka makede geçeriz. Ancak denemeden tecrübe edinemeyiz. O sebeple "ya olmazsa" endişesi yerine "ya olursa" hevesini kendime düstur edinmeye çalışıyorum.

Unutmayınız ki;

"Scooter'den chopper olmaz" dediler (Maslak sanayideki bir çok işinin erbabı usta), uğraştım didindim oldu.

"FZR makedinden chopper olmaz" dediler(oldukça iyi sivil araç modelleri yapan bir maketçi aabi), uğraştım oldu.

"Polyester'den dioramada su olmaz maket erir" dediler(Müze kalitesinde acayip modeller yapan bir başka maketçi usta), oldu.

Liste daha da uzayabilir.

Eğer baştan tüm bu, negatife odaklanmış, konusunun erbabı olan şahısları dinleseydim, yaptıklarımın birçoğunu yapamamıştım.

Büyük ihtimalle halen başkalarının kendileri için kafalarında belirlediği sınırları bana empoze etme çabaları başarılı olmuştu.

Bu sebeple, bence, yaratıcılığımızın sınırları sadece aklımızdadır.

Daha baştan bir şeye (teknik, maket, motor, seyahat, vs.) niyet ettiğimde, birileri çıkıp "olmaz" veya "olmaz"a benzer bir şey derse tepki gösteririm.

Başarısız bile olsa, denemek ve bu deneyi paylaşıp, başkalarının da aynı hataya düşmemesini sağlamak bile, bence yeterince iyi bir sonuçtur.

Modele dönecek olursak;

Yürür aksam ve paletler akrilik jel + toz pastel karışımıyla + belki akrilik kahverengi boya(bu kesin değil) ile çamur edilecektir. Ama önce boyanın dökülme faslı var.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 04:08
Tamam anladım ne dediğini, çok haklısın.

O halde diyelim ki, bir dahakini akrilik vernikten farklı malzemeyle deneyelim. Benim denemelerimde enamel vernik de akriliğe benzer sonuç vermişti, seninkini takipteyim (netekim dikkatsiz bir modelci olarak ben de hata yapmış olabilirim). Darılmaca gücenmece olmasın, amaç en iyi sonucu almak değil mi?

Boyayı dökmek derken, Winterwash dökmeyi mi, yoksa gri boyayı dökmeyi mi kastediyorsun? Neden sordum, çünkü seçeneklerden ilkiyse parmakla bile silince winterwashı kaldırmak mümkün oluyor, dikkatlice pamuklu bez gibi bir şeyle kenar köşelerdeki winterwashı dökmek pekala mümkün.

Bu alete de diorama gelip dadından yinmez olacak mı?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/11/2005 Saat 04:27
Tekrar flat base atıp, gri temel renklerle kurufırçalama yaptım. Flat base'i sabitlemek için micro scale'in Micro Flat'ini attım. Egzostu Gunze Rust ile bir kat boyadım. Yürür aksamın duvarına akrilik jöle uyguladım. Şimdilik durum budur:

Sırada hafif bir yıkama ve yürür aksamı çamur etmek faslı var.
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04