Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Tamiya M 41 Walker Bulldog Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Konu: Tamiya M 41 Walker Bulldog
    Gönderim Zamanı: 01/10/2005 Saat 03:28
ne yapmalı ne etmeli ve bu tankı ve amcaları adam etmeli. kutudan çıktığı gibi boyayıp decalledim. onun dışında hiçbir işlem yapmadım. eskitme yapmak istiyorum (yağlıboya yıkama) ama nasıl yapılacağını, hangi malzemeler gerektiğini bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. özellikle figürler

IP
Typhoon
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 374
Alıntı Typhoon Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2005 Saat 03:40
Makaleler bölümüne bir baksaydınız, oldukça faydalı bilgiler bulabilirdiniz:
Figür boyama
Kurufırçalama
Hızlı AFV toplama
AKA Modelciliğine Giriş
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2005 Saat 06:18
Atilla bey;

Elinize sağlık. İlk aşamayı çok güzel bir şekilde tamamlamışsınız. Bundan sonrası için tavsiyem şu şekildedir:

1. Tamiya Ts13 Spreyi alın. Balkon gibi açık hava bir yerde, sprey kutusunu 3-4 dakika sıcak suda tuttuktan sonra modele belirli bir mesafeden atın.

2. Verniğiniz (Ts13) kuruduktan ve kemikleştikten sonra sonra (en az 45 dakika), bol terebentin içinde inceltilmiş Raw Umber yağlı boyayı (bu boyanın tüpteki adıdır) fırça ile tatbik ediniz. Unutmayınız ölçü olarak boş/temiz bir kola kapağının içinde yarıya kadar terebentin, ve mercimek kadar veya biraz daha büyük boya olsun. Bu boya topağını terebentin içinde iyice açınız. Ve büyük fırça darbeleriyle tankın her yerine uygulayınız.

3. Kuruyunca, göreceksiniz ki tüm raw umber yağlı boya köşelere, bucaklara doluşmuş. Derinlik faslını böyle atlattıktan sonra sırada yüksek çıkıntılar var bunun için Ufuk Aydıner'in kuru fırçalama yazısını okuyunuz. Napples yellow (bu boyanın tüpteki adıdır)yağlı boyayı fırçaya alıp en az 2-3 kere bir bezle bu fırçayı silip (yani fırçayı kurutup) modele sürtüştürüyoruz. Böylece fırçada kalan azıcık boya yüksek detaylara bulaşıyor ve sanki o yükseltiler daha fazla ışık yansıtıyormuş ilüzyonunu yaratıyor.

4. Hepsi bitende bir kat da mat vernik atmanızı tavsiye ederim. Böylece o kurumayan yağlı boyalar elinize falan bulaşmaz (sprey olarak duplicolor'un vardı sanırım).

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2005 Saat 20:43
peki bu aşamaları tankı parçalarına ayırarak mı yapmalıyım. paletler, taret, tekerlekler vs.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2005 Saat 21:13
o makalelerden aka yı okudum. orada benim yaptığımın aynısı var. yani eskitmeden hiç söz edilmemiş. drybrush ı okudum fakat benim merak ettiğim yağlı boya yıkama olayıydı. afv yi görmemiştim. teşekkürler.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 02:55
raw umber le yıkadım. tamiya xf-16 ile metal eskitme yaptım. napples yellow bulamadığım için bu aşamayı geçtim. şimdi tamiya buff atıp mat vernikle bitirmeyi düşünüyorum.

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 03:01

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 03:04
Atilla Bey,
İlla Naples yellow gerekmez. Ben ilk tankımı yaparken, tankı boyadığım enamel yeşilden biraz alıp bir kola kapağına koymuş ve sonra enamel beyaz katarak rengini iyice açmıştım. Sonra bununla kuru fırça uygulamıştım ve sonuç gayet iyi olmuştu.
Kullandığınız boya akrilikse, aynı yöntemi yağlıboyada tanka yakın bir yeşil yağlıboyayı beyaz yağlıboyayla açarak kullanabilirsiniz(yeşil yağlıboya illa bulunur). Bir kenara ilk yeşili koyun, sonra azar azar beyaz ekleyerek karıştırıp karıştırıp arada renge bakın, istediğiniz renge ulaşınca da kuru fırçayı yapın.

Kurufırçayı buff uygulamadan önce yapın ki tankınız üçüncü boyuta kavuşsun, çünkü şu an üzerinde sadece ana renk ve gölgeler var, ışıklı bölümü yok- kısaca tankınız şu an 2 boyutlu kalmış.

Çok güzel olmuş, neden en güzel olmasın diyerek bitiriyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 03:06
acaba xf-16 nın üzerinden bir kere daha mı yıkama yapsam

Düzenleyen Atilla Sülün
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 04:41
sayın emroğlan tankı tamiya as serisi sprey boyayla boyamıştım. ama dediğiniz yöntem de mantıklı. bir dahaki sefere airbrushla boyarsam denerim. teşekkürler.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 05:22
Yine de yağlıboya kullanabilirsiniz. Benim son yaptığım Panzer 4te de dellenip yağlıboya yıkamak amacıyla yağlıboyalardan dark yellow diye tabir edilen koyumtrak sarı Alman renginin koyu tonlarını yakalama maceramı görebilirsiniz. Bu kadar cozutmaya gerek yok tabii, size gereken elinizdeki aracın ana renginin çoook açık tonunda bir renk.

Naples Yellow'un tercih olması, işin kolayına kaçmak. Artı Naples Yellow araçlara tozlu bir görünüm sağladığından bir taşla iki kuş vurmak söz konusu olmakta, o yüzden can ciğer bir renktir (Nato Kamuflajı gibi üç renk ve koyu tonlarda gerçekten çok etkileyici duruyor). Ama bu ille de Naples Yellow diye bir kural koymuyor, iş kolaylaştıran bir kardeş kendisi sadece, hazır malzeme bulunmadığı takdirde kendi malzemenizi yaratmak için uğraşmaya çekinmeyin.

Kolay gelsin!

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 05:25
Orjinalini yazan: Emroglan

Çok güzel olmuş, neden en güzel olmasın

Atilla bey;

Elinize sağlık çok güzel oluyor. Size tavsiyelerim:

1. "En güzeli olsun" yaklaşımını tavsiye etmem. Bu tür mükemmelliyetçi yaklaşımlar, elinizin tutuk kalmasına, senede 3 maket anca üretebilmenize, "Aman yanlış yaparım" çekincesiyle sağa sola sormaktan maket yapamamanıza neden olur. Üretin. İnceleyin. Yorum alın. Sonra bir daha üretin karşılaştırın. Sonra yine üretin.

Bir gün yeni başlayan bir arkadaş "Ben de Ufuk Aydıner gibi uçak yapmak istiyorum" demişti. Ben de Ufuk Aydıner'in yanına bu arkadaşla gidip sordum:
"Ufuk bey, şimdiye kadar kaç uçak makedi yaptınız?"
3 haneli bir rakamla cevap verdi (çook yapmış). Yeni başlayan arkadaşa döndüm "sen kaç tane uçak yaptın?" dedim.
"2" dedi. Kıssadan hisse: Üretiim, üretiim, üretiim.

Tanıdığım en iyi modelciler, layıkıyla, çok maket yapmış kişilerdir.

2. Metal eskitmesi efektleri için Tamiya Emay X11 kullanınız. Akrilik metalik boyalar eskitme efektinde çok grenli bir ton verir.

3. Ürettiklerinizle ilgili sizin ne hissettiğiniz herşeyden önemli. Biz beğenelim beğenmeyelim. Ayrı bir şey. Ancak lütfen siz de düşünceleriniz paylaşınız (benim bir yığın kimsenin beğenmediği, hiç ödül almamış, ancak benim halen çocuğum gibi sevip hergün 2-3 dakka incelediğim makedim/dioramam var).

4. Napples Yellow alınız kullanınız. Ben de uzun süre inat ettim, "ne var, baz rengini açar kullanırım" dedim. Sonra bir gün satın alınca neler kaçırdığımı anladım. Tavsiye ederim. Çok zor değildir, Beşiktaş maket kırtasiye, Taksim Mefisto, gibi büyük resim malzemesi satan kitap evlerinde, hobi marketlerde (Caddebostan Mado'nun sokağı) bulunuyor. Ve alet hemen her baz renk üstünde en hoş ışık efektini yaratıyor (siyah/gri tonlarının bazıları hariç).

Model üretimine aralıksız devam etmeniz dileklerimle.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 07:58
Bu bakımdan benim gibi aşırı mükemmeliyetçi olmuyoruz ve aynı anda 20 proje yapmaya kalkıp yetmezmiş gibi özel hayatımızın buhranlarını hobimize taşımıyoruz. Taşıyacaksak gidip resim yapıyoruz, ünlü oluyoruz, maketleri rahat bırakıyoruz.

Öte yandan bence eksik uygulama da yapılmamalı, madem yıkama ve kurufırça yapılmak amaçlanıyor iyi kötü bu ikili yapılmalı, ilerleyen maketlerde carlgustav'ın dediği gibi tecrübeyle gelişilmeli.

Kendimden bir tecrübe daha. Bir makete "Şurası şöyle, burası böyle" deyince bitmiyor. O bakımdan faydasını gördüğüm tuhafça bir yöntem maketi 7-8 gün gözümün önünden kaldırmak. Tekrar elime aldığımda takıntı yapacağım noktaları unuttuğum için kaldığım yerden devam edip bitirebiliyorum. Ha, bu yöntem benim gibi detaylara takılabilen bir insan için geçerli, nasıl isterseniz uyarlayabilirsiniz. Ama bilinen de şudur ki hiçbir maket asla "bitmez", o yüzden bir yerde bırakmaz caizdir.

Kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 10:20
Atilla bey;
İlk maket için bence hiç fena durmuyor. Ama birkaç eksikliğe de değinmeden gecemeyeceğim. İzninizle,
1-Metal eskitmesi modelde biraz fazla kaçmış. Bu eskitmeyi heryere yaymak yerine daha çok dişliler, paletler ve genelde tank tayfasının yürüdüğü, tırmandığı, ayak bastığı yerlere yapmanız daha dogru olabilir. Ayrıca tankta metal eskitmesi bence bu renk olmamakta, daha cok koyu metalik bir gri daha uygun kaçmakta.
2-Tank weatheringinde(türkçesi tam nedir bilmiyorum) ben birkac aşamadan oluşan bir eskitme ve kirletme yolu izliyorum. Bunlar sırasıyla, yağlı boya yıkama, kurufırça(burada illa ki napples yellow olacak diye birşey yok), metal eskitmesi ve en son olarak çamur kirletmesi..
3-Ayrıca paletlerde su halleriyle iyi bir kirletmeyi hakediyorlar. Çünkü bu durumlarıyla ben vinilim diye bağırıyor arkadaslar.

Son olarak; pratik yolu benimsemiş bir maketçi olarak Carl Gustav bey e aynen katılmaktayım. Daha iyisini yapabilmek için öncelikle maket yapmanız gerekmekte. Yoksa ilk seferde cok iyi maket yapayım derseniz ayrıntılara takılıp hiçbirşey yapamazsınız. Bence su anki ana problemimizde bu.

Not: Atilla bey, son yazdıklarım direk şahsınızla alakalı olmayıp yukarıda iki arkadasımızın yaptıgı fikir teatisine görüş bildirmektir.

Saygılarımla.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 10:42
Orjinalini yazan: Emroglan

Ama bilinen de şudur ki hiçbir maket asla "bitmez"...

Modelci yaptığı hatalardan utanıp, suçluluk duyarsa hiçbir zaman bir sonraki aşamaya geçemez. Eğer vatandaş falanca sokakta bir çukura düşerse. Ve bundan dolayı utanır ve suçluluk duyarsa, bundan ders almış olmaz. Sadece kendine ettiği eziyetin yansıra, aynı çukura bir daha sonra bir daha düşmeye devam eder. Ancak düştüğü çukurdan utanmak, suçluluk duymak yerine, hatasını kabul edip kendiyle barışık olursa, aynı sokaktan bir dahaki geçişinde ya çukurdan uzak durur, ya yürüdüğü sokağı değiştirir.

Aynı şekilde modelci yaptığı yanlıştan ders alırsa aynı hataya bir daha düşmez. Bunun için de:

1. Olduğu kadar yapmalı, kendini küçük adımlarla geliştirmeli, daha ilk makedinde "En iyisini" aramaya başlamamalıdır. Bundan utanılacak, kendini cezalandıracak, suçluluk duyacak birşey yoktur. Bu alanda ayrıca "Kedinin kuyruğunu fazla çekiştirmemek" gerekliliğini Atalarımız bize hatırlatır.

2. Yaptıklarını hep gözü önünde bulundurmalı ve bu sayede nereden nereye geldiğini görmelidir.

3. Farklı fikirlere açık olmalı, sadece bir(kendi bildiği) mutlak doğru olmadığı gibi, aynı sonuca çok çok farklı yollardan/yöntemlerden gidilebildiği gerçeğini de göz önüne almalıdır.

4. Hiç bir modelci asla bir başkasını (modelci veya değil) memnun etmek/zevkine hitap etmek için model yapmamalı, başkalarının fikirlerini asla kendi fikrinden daha değerli görmemelidir.

5. Bütün modeller onu yapan kişi "bitti" diyince biter. Dolayısıyla eğer modelci kendi yaptığı hiçbirşeyi beğenmeyip, tavsiye edilen yollara/yöntemlere kulak asmayıp, aynı küçük cehenneminde dönüp durup, kendini yakmayı tercih edip, her durum ve şart altında yaptığı hatalarda hep olayları, başkalarını, suçlayıp kendi hatalarını görmezden gelip, hayatının sorumluluğunu almaktan yoksunsa, onun modeli de, yüreğindeki boşluk da, yok yere çektiği acıları da hiiiç bitmez.

Modelcilik bence biraz çocukluktur. Bu belki de çok uzun zaman önce terkettiğimiz içimizdeki çocuğa bir nebze olsun yaklaşmakla ilgili bir olgudur. Yaptığımız iyi kötü maketlerle içimizdeki çocuğun bir nebze yüzünü güldürebilirsek ne mutlu. Kendimizi fazla zora sokmadan model yapıp "bunu da bu kadar yaptım, bir daha ki sefere daha iyi yaparım" demek yerine, "bu makedi bitiremedim, ah şu makedi de bitiremedim, hah şurda yanlış boyadım, beceremedim, bak burda vernik kötüydü, tut şu boya beni yaktı" şeklinde kendimize olayı ızdırap haline getirip, "ulan bir makedi bile yapamıyorum" şeklinde özsaygımızı hepten yitireceksek model yapmayı bırakalım. Çünkü o zaman olay keyif olmaktan çıkmış, zorlantılı (kompülsif) kişiliğimizin kendimize bulduğu binbir türlü eziyetten biri olmuştur.

Atilla bey, tavsiyem bol maket yapmanız ve bu minyatür dünyadaki seyahatin tadını çıkarmanızdır. İnanın, yaptığınız modelleri "bitirebilirsiniz".
IP
3Eremed
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 105
Alıntı 3Eremed Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 17:51
Herkese selam,

Model başlangıç için bence çok iyi olmuş, ben bu kadar düzgün başladığımı hatırlamıyorum, metal eskitme tekniğini modern, postwar araçlarda bu kadar kullanmayabilirsiniz, arkadaşlar biraz fazla kaçmış yorumlarına katılıyor, ancak foto çekerken kullanılan ışığın da etkisi ile insanı biraz yanılttığını da düşünüyorum, muhtemelen çıplak göz ile bakıldığında böyle rahatsız etmiyordur.

Tesviye/montaj işine biraz daha dikkat etmeliyiz biz afv ciler Genel anlamda bir problem gözükmemekle birkaç noktada kalan sprue kalıntıları mevcut, ancak onlarda göze batmamakta...

Bence olmuş...

Eğer benim gibi yoğun bir iş/ev hayatınız var ve modele çok zaman ayıramıyor, adetsel anlamda fazla birşeyler üretemiyor ve kendinizi fazla riske atamıyorsanız size ve diğer tüm arkadaşlara tavsiyem 2 tane dandik büyükçe model almanız ...her giriştiğiniz modelde özellikle boya/weathering(buna eskitme,yaşlandırma diyebiliriz)/wash/drybrush aşamalarını öncelikle o dandik modellere tatbik etmeniz ve eğer gözünüz/içiniz size tamam diyorsa model üzerinde yaptığınız işlemi uygulumanızı şiddetle tavsiye ederim...ek olarak, sitemiz dışında internet üzerinde onlarca kaynak ve size referans olabilecek fotoğraf var. Yaptığınız/yapacağınız modelin yapılmış örneklerine bakıp, yapım aşamalarını takip etmek/bilgi edinmek,gerekirse çıktılar almak bizi ve modelimizi geliştiren iyi yöntemler olduğunu söyleyebilirim.

Saygılar, sevgiler, iyi maketler...
Erol E. Erdaş
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/10/2005 Saat 21:50
Orjinalini yazan: judas

Not: Atilla bey, son yazdıklarım direk şahsınızla alakalı olmayıp yukarıda iki arkadasımızın yaptıgı fikir teatisine görüş bildirmektir.

Saygılarımla.

sayın judas söylediklerinizi üzerime alınmadım. benle bile alakalı olsa söyleyiniz. söyleyiniz ki hatalarımız varsa düzeltelim.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/10/2005 Saat 10:13
Orjinalini yazan: Atilla Sülün

Orjinalini yazan: judas

Saygılarımla.

sayın judas söylediklerinizi üzerime alınmadım. benle bile alakalı olsa söyleyiniz. söyleyiniz ki hatalarımız varsa düzeltelim.

Kesinlikle sizinle alakalı değil, zaten modelle alakalı eleştirilerimi sıralamıştım. Müsterih olun.
Kolay gelsin.
Yeni modellerinizi bekliyorum. Bende bu aralar geçmişte yaptıgım modelleri adam etmekle ugrasıyorum...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04