Modelciliğe giriş - 001 Çerçeveden Ayırma
H.Ufuk AYDINERBir modeli yaparken ilk adımımız kullanacağımız parçayı çerçeveden ayırmaktır. Bu ayırma operasyonu sıradan gibi gözükse de biraz itina göstermek ilerki safhalarda gereksiz yüzey düzeltme işlemlerinden kurtulmamızı sağlar..

İşe başlarken 3 temel malzemeye sahip olmamız yeterlidir

1- Bir adet keskin uçlu maket bıçağı. Resimdeki alet türevi bir bıçak kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken en büyük husus formu nedeniyle masanın üstünde yuvarlanması ve çeşitli "görünmez kazalara" yol açabilecek olmasıdır. Bunu önlemenin çeşitli yolları vardır, benim kullandığım yöntem eski bir 0,5 kalemin kulağını maket bıçağının sapına geçirmek.

2- Bir adet yan keski. Model için üretilmiş marka tescilli yankeskileri kullanabileceğiniz gibi elektronik malzeme satan bir yerden alacağınız keskin ağızlı bir yankeski de ucuz yoldan işinizi görecektir

3- Tırnak törpüsü. Manikür amaçlı kullanılan bu aracı herhangi bir parfümeri dükkanından bulabilirsiniz. Dört tarafının değişik kalınlıkta aşındırıcı yüzeye sahip olması model yapımında kullanıcıya çok geniş bir kullanım alanı sunmakta.İşe yankeskiyle başlıyoruz.
Parçayı esas mala biraz mesafe bırakıp kesmekte herzaman fayda vardır. Tecrübe kazandıkça sıfıra sıfır da kesebilirsiniz ama eğer plastik iyi huylu değilse son kesme anında istenmeyen yüzey parçalarını da koparması her zaman olası, pay bırakın rahat edin.


İkinci aşama trimleme, Bu aşamada maket bıçağıyla bu fazlalığı esas parçaya daha yakın bir yerden kesiyoruz. Bu işi yaparken malzemeyi sert bir yüzeye dayayarak çalışın. En çok yapılan hata, elma soyar gibi parçayı elde trimlemeye çalışmaktır. Bu esnada iki şey gelebilir başınıza. Bıçak plastiğe derin dalar ve kesilmemesi gereken parçaları uçurur yada plastiğin üstünden kayar elinize saplanır (tecrübeyle sabittir).Son aşama; yüzeye son şeklini vermek. Bu noktada 4 tarafı değişik manikür törpümüzü kullanıyoruz. En kalın yüzüyle kabasını alıp inceye doğru devam edip yüzeyi parlatıyoruz.

 


Elinizde artık kalıp fazlalığından kurtulmuş yapıştırılmaya hazır bir parça var.