Boya Tabancası Temizleme - Devilbiss Sprite
Temizlikçi : Arkut Y.Yüksel
Fotoğrafçı : H.Ufuk Aydıner 

Boya tabancasını doğru temizlemek, aletin ömrünü arttıran birincil faktördür. Sprite'ı 15 küsür sene boyunca kullanan iki modelci olarak deneyimlerimizi fotoğraflamanın yararlı olacağına karar verdik. Fotoğraflardaki temizlik genel temizlik olarak adlandırılan süreçtir, iki boya arasında yapılan hazne temizliğinin dısında günün finalinde yapılması gereken işlemdir.

Önce tabancayı hava beslemesinden sökün. Akabinde sap kısmını vidasından çıkarın.

İğneyi sıkıştırıp sabitleyen somunu gevşetin

somunu geriye doğru çekip dışarı alın. Fotoğrafta iğnenin üstünde görülen sarı yüzüğüde çıkarın, kaybolmayacak şekilde muhafaza edin işlem sonuna kadar.
İğneyi geriye doğru çekip çıkarın.

Kerpeten yada kargaburunla tetik mekanizmasını çevirip çıkarın. kullandığınız aparatla mekanizma arasına bez türevi bir malzeme koyup bu işlemi yaparsanız bizim aksimize bu parçanın çizilmesini önlersiniz.

Tetik mekanizmasını dışarı alın, üstünde boya vesaire artığı varsa tinerle temizleyin.

Tetiği 90 derece çevirerek yukarı doğru alın. Mevcut boşluktan aşağıya bakıp boya artığı varsa temizleyin. Bu merkenz parçayı kesinlikle selulozik tinere yatırmayın keza havanın akışını sağlayan alttaki diyafram çok ince bir lastikten mamul olduğu için tiner bir süre sonra bu lastiğin kurumasına ve akabinde yırtılmasına sebebiyet vermektedir.

Şimdi sıra kafa kısmında; gene kerpeten yada karga burunda malzemeyi ezmeden çevirip çıkarın. Bu parçayı direkt selulzik tinere yatırabilirsiniz (içindeki boya çözülünceye kadar).

Kafa kısmını açtığınızda karşınıza çıkan parça meme olup iğneden daha çok dikkat isteyen bir bünyeye sahiptir kendisi

Memenin hemen arkasındaki siyah conta bu tabancanın en hayati noktalarından biridir; tinere yatırmayın, çekiştirmeyin, kaybetmeyin (kaybederseniz tokai marka çakmakların gaz dolum noktası contasını kastırıp uydurmanız mümkün).

Fırça ve tiner yardımıyla bu contayı temizleyin.

Sıra aleti toplamaya geldi. Önce kafa kısmını yerine yerleştirin.

Tetik mekanizmasını yerine yerleştirin.

İğneyi arkadan öne doğru takın. Bu işlem esnasında separatör sarı parçayı unutmamak için somunla beraber iğnenin üstünde turun. İğneyi yavaşça iterek memeye oturtun, fazla basınç uygulamamaya ve ittirmemeye çalışın keza meme kısmı çok nce olduğu için yırtılması olası (hasar gören pistolelerin yüksek çoğunluğunda bu noktaya aşırı kuvvet uygulanması sonucunda memenin dağılması baş müessibdir)

Ve en son olarak kafa koruyucusunu takıp deneme olarak kullandığınız incelticiden bir hazne fıslatın.


İyi modeller