F-5E Tiger II / Hasegawa
1/32

H.Ufuk AYDINER

Northrop'un F-5 programı, Amerikan Hava Kuvvetlerinin yüksek kapasiteye sahip olup, kolay uçuş ve bakım karakteristiğine sahip olup aynı zamanda ucuz olması istekleri dahilinde şekillenmiştir Bunun yanısıra ithal edilebilir olması da programın gereklerinden biriydi. İlk A moelinin akabinde gelen istekler dahilinde geliştirlen E modeli ilk uçuşunu 11 Ağustos 1972 de yapmıştır. Günümüzde hala 20nin üstünde ülkede başarıyla kullanılan bu uçak USAF tarafından maalesef pek fazla talep görmemiştir, bunun sebebi ise her işe koşulabilen konseptlerin arayışında olan USAF a kapasite olarak cevap verememiş olmasıdır.

USAF bünyesinde uçağın inanılmaz manevra kabiyeti ve çevikliği bu uçağı genel amaçtan belirli bir amaca kaydırmıştır, o da pilotları hava şavaşına yönelik eğitmek olan Agressor görevi. varşova paktı ülkeleri rengine boyanan bu uçaklar seneler boyunca F-14, F-15, F16 ve F-18 lerin topunun canına okumuş , kullanan pilotları kendine hayran bırakmıştır.

Modelcilik açısından bakarsak bu cevval uçağın bu ölçekteki yegane modeli, Hasegawa firmasının çıkarmış olduğu E modelidir.Kit seneler içinde çeşitli dekal opsiyonlarıyla piyasaya sunuldu, genelde kaplan kafası barındıran dekal setleri ihtiva etmekteydi, Son olarak hasegawa kiti sahip olması gereken dekallerle yani Agressor dekalleriyle piyasaya sürdü.. Dekalleri olmasına rağmen uçağı tam bir agressor yapmak için lazım olan telemetre zozik podları maalesef kitten çıkmamakta. Bu arada aynı kiti Revell firması tarafından da Patrouille de Suisse olarak piyasadan temin etmek mümkün


 

Model eski kalıp Hasegawaların tümüne yakını gibi dışarı detay ve plastiği oldukça sert. Ana gövde 4 ana parçadan oluşmakta ve birleşme yerlerinin şekli itibariyle macun gerektirecek karakterde. Kokpit teoride dışarı detay ama ekstra malzeme kullanmayı zorunlu kılacak kalitede. Saydam parçalar sorunsuz. Ana yükleme olarak bir adet centerline, iki adet kanat yakıt tankı, MK-83 olduğundan kuşkulandığım iki adet bomba ve kalastan bir kademe kaliteli iki adet sidewinder çıkmakta.

Kutudan çıktığı gibi güzel bir agressor edilebileceği gibi çok sıkı bir tadilatla A modeline de çevirmek mümkün ama bu son seçenek ne kadar vaktiniz ve sabrınız olduğuyla doğru orantılı.