1960 PONTIAC BONNEVILLE / TRUMPETER
1/25

Tamer Özkan1959 yılında yeni uzun ve eski modele göre daha kısa amortisörlü Pontiac Bonneville'ler satışa sunulmuştur.Reklam kampanyasında aracın ince hatlı,spor görünümü ve iyi yol tutuşlu oluşu belirtilmiştir.Aynı özellikler 1960 yılına taşınmış fakat ayrık ön ızgara kullanılmamıştır.Şasi de X bağlantılı kuşak kullanılmıştır.Ön amortisörler farklı uzunluklu Wishbone,arka amortisörler de üst kontrol bağlantıları yükseltilerek daha sert kulaklar ile aksın sağlamlığı arttırılmıştır.

Yürüyen aksamda şanzıman kovanı aracın içine daha fazla yer verebilmek için değiştirilmiştir.

Motor aynı 1959 gibi 389 ci (6.3-litre) 303 beygir V8 karbüratörlü fakat sert kalkışlı kısa kafalı üç girişli şaft'a uygun 10.5:1 komresyonlu dur. Orijinal fiyatı $1900 dır.


KİT,

Trumpeter firması üretime başladığından beri uçak ,gemi ,aka araçlarının kit kaliteleri ile beğenilmektedir.Otomobil olarak 1/25 ölçekte 3 otomobil,2 si üstü açık ve kapalı olmak üzere 5 çeşiti vardır.Kitin şu an değeri 26 euro dur.

Kit 219 parçadır .

Motor tek versiyondur.Lastiklerde, 2 farklı görünüm aynı çap jant ,içerisine plastik beyaz yanak ile oturan 2 farklı lastik markası verilmiştir.Lastiklerde ölçü farkı yoktur.

Jant kapağının etrafına gelen lastik ten mamül kasnak güzel bir detaydır.Beyaz yanak ,Revell Pro- modeller serilerinde çıkan lastik yanak gibi olsa daha güzel olurmuş

Kontrol paneli diğer firmalarda alışkın olduğumuz gibi kabartmalı göstergeli değildir,bunun yerine çıkartma verilmiştir.Direksiyondaki amblem krom yada dekal olarak verilmemiştir.
Koltuk ve kapı içi detayları güzeldir.Kapı kolu ,cam kolu,bazı döşeme parçaları,dikiz aynası krom değildir,boyanacak veya folyo kaplanacaktır.

Motor ve bagaj kaputlarının harketli bağlantı elemanları için photo etch ,asit indirme detaylar verilmiştir.Bu açma kapamalara kolaylık sağlayabilir Kaputları açık yapacaklar için iç taraflardaki kalıp izlerini dikkatlice yok etmek gerekmektedir

Gövde de ve tavanda normal düzeyde kalıp izleri vardır.Arka çamurluklar için ekstra etek verilmiştir.Hem yazı detaylarının kaybolmaması hem de gövdede yanlarda bulunan çıtaların yuvaları oyulmuş olduğundan bu modele mümkün olan en ince ve örtücü kat boya uygulamak gerekmektedir.
Ön ve arka kaputtaki,arka bagaj altındaki ,sağ ve sol çamurluktaki krom olması gereken Pontiac ve Bonneville yazıları ancak ince bare metal folyo ile ortaya çıkabilir.

Çamurluklarda yanlarda bulunan krom amblemler yeri olduğu halde krom ,çıkartma yada asit indirme olarak verilmemiştir.
Hiçbir ayna krom değildir.Dış ayna tek verilmiştir.Kutu Kapağında çifttir.Anten ve silecek kolları krom değildir.Gövdedeki Ayna yuvası ölçek dışıdır silinmesi gerekir.Modeli en çok gösterecek krom ağacının kaplamasında alışkın olduğumuz parlaklık mevcut değildir.Yer ,yer lekeler silikolu cila ile çıkmaktadır . Ön ve Arka Tampon konumlarından dolayı kalıp izli çıkmıştır.Bence folyo kaplanmalıdır.

Boya seçenekleri kolay bulunan opak renkler olarak verilmiştir.Elimde 14 renk kodu mevcuttur.

Sonuçta aracı sevenler için tek seçenektir ve biraz gayret ile güzel model olur.Yeni-Temiz yapmak isteyenler için folyo kaplama gerekmektedir.Biraz yaşlı bir araç için kromlar sizin için eskitilmiştir.

Tamer Özkan