Airwolf - Bell 222 / AMT
1/48

H.Ufuk AYDINER

Yaşı tutanlar bilir Airwolf namı diğer Hava Kurdu 80lerin "süper araç artı yanlız kahraman" konsepti dahilinde çevrilmiş dizilerinden biridir, diğer kardeşleri Knight Rider (Kara Şimşek), Street Hawk (kara Şimşeğin motor versiyonu), Blue Thunder (Roy Schneider'ın dizisi daha sonra terfi edip Seaquest in kaptanı oldu) gibi dizilerdir. Bu dizilerin çoğunu aynı firma çektiği için bu araçlar kardeş dizilerde rol de almışlardır (Airwolf destekli Knight Rider gibi).

Kısaca dizinin konusuna değinirsek, Stringfellow Hawke (Jean-Michael Vincent ) Ağabeyiyle beraber Vietnam'da UH-1 pilotu olarak görev yapmaktadır. Zorlu bir operasyonda abisini Vietnam cangıllarında geride bırakmak zorunda kalır (yaralı helikopter, kurtarılması gereken bir yığın hayat vs vs) . Savaş sonrasında en son cangılda gördüğü abisininin izini sürmeye başlar ama bütün yollar çıkmazdır onun için. Vicdan azabı dahilinde içine kapanır ve bir dağ gölü kıyısındaki evinde çello çalarak hayatnı sürdürür (ince ruhlu kimsenin anlayamadığı kahraman tribi). Savaştan tanıdığı Dominic Santini'ye (Ernest Borgnine, 60larda çevrilmiş bütün savaş filmlerinde bir şekilde rol almıştır) ait Santini Air deki alet edevatı uçurmak suretiyle yardım edip uçuş tutkusunu tatmin etmektedir. taa ki Archangel kod isimli karizmatik CIA görevlisi bunu taciz edinceye kadar (Bu arada archangerl ı sanat meleği diye çeviren TRT ye teşekkürlerimi sunarım). Bu tacizin sebebi AİRWOLF isimli çok gizli projedir. Sesten hızlı giden envai çeşit srprizlere sahip bu helikopter demo uçuşu sırasında test pilotu tarafından etrafı darmaduman ettikten sonra kaçırılıp bir arap ülkesine satılmıştır (Bu arap ülkesi tahminen Libyadır, keza aynı dönemde ABD burasını gözüne kestirmişti). Teklif nettir, sen git helkopteri bize getir bizde sana abini bulalım. Dominic Santini desteğiyle Hawke türlü maceralardan oluşan bir platform oyunu tadındakki gelişmelerden sonra helikopteri ele geçirir kötü adamları imha eder. Elindeki teknoloji canavarının kullanırken farkına varan Hawke bunun kötü niyetli ellerde çok yıkıcı olabileceğine hükmedip helikopteri kendine saklar, artık Airwolf'un yuvası çölde tepesi oyuk olan devasa bir kayalıktır. Onun bu hareketine göz yuman archangel, Airwolf la olan bağlantısını kullanıp şirkette yerini sağlamlaştırıp zorlu görevlerde Hawke a başvurmaktadır. Bu grubun bir amacıda kayıp abiyi bulmaktır. Dizi boyunda kötü adam helikopterlerini genelde MD-500 ler oluşturmaktadır, bunun yanısıra arada süper deneysel helikopterlerde rakip sıfatıyla parça pinçik edilmektedir. Mig15 17lerden oluşan muhtelif savaş uçaklarıda bu arbede de yerini almıştır. Dizi süresince Hawke In düşürdüğü hava aracı sayısı en sağlam Alman asının sayısını da geçmiştir. Unutulmayan episode ları arasında bir C130un kargo bölümünden 20 küsür bin fitte çıkıp arada paraşüt açıp turbo filan derken uçuşa başlayıp 3 mig15in yanısıra C130uda indirmesi; B-52lerin halı bombardımanı ettiği alandan bir şekilde tek parça halinde çıkması, Uçak mezarlığında 6 helikopterin yakın markajından kurtulması gibi sahneler mevcuttur.

Ana silahları kanat uçlarında içeri girip çıkabilen 2 adet düşük adette yüksek kalibreli MG, birde gövde altında açılıp kapanabilen 3lü roket podudur (nasıl bir podsa artık, maverickden sidewinder a kadar herşeyi barındırıyor)

Dizide kullanılan helikoptere gelirsek; Bir Bell-222 üzerine fiberglass parçaların montesiyle Airwolf yaratılmıştır.1982 model olup 47085 seri numarasına sahiptir, sivil tescil numarası N- 3176S dir. Sahibi dizideki bütün helikopterlerin de sahibi olan Jetcopters firmasıdır. Dizi bitende aletin üstündeki bütün bu fazlalıklar sökülmüş ve 222 normal hayatına dönmüştür, bundan 3 sene önce bu ekstra fiber body kiti parça başına bin dolar gibi bir paraya E-bayde satılmıştı (toplamda 5bin dolar ediyordu, delirip almamak için güzel bir sebeb, keza nalları bulduk at lazım diye helikopterin peşine düşebilirdim maazallah). 1987 senesinde bu helikopter hava ambulansı kiti eklenip Almanya'ya Hubschrauber-Sonder-Dienst firmasına satılmıştır. Almanyadaki tescil numarası D-HHSD dir. 9 Haziran 1991'de fırtınalı bir havada, yanmış bir genç kızı Colognedaki yanık enstitüsüne ulaştırdıktan sonra dönüş yolunda sıfıra yakın görüş şartlarında dağ yamacındaki ormanlık araziye düşmüş 3 kişilik mürettebattan kurtulan olmamıştır. Kazanın sebebi bugün bile net belli değildir, pilot hatasından yıldırıma kadar varsayımlar mevcuttur..

Bu dizinin hastası olarak seneler boyunca Airwolf la ilgili her ürün dikkatimi çekmişti, en büyük sevinci de AMT firmasının bu güzide aracın kitini ürettiğini duyunca yaşamıştım..2 seneye yakın bir süre E-bayde bu kiti mantıklı bir fiyata düşürmek için kovaladım, neticede hem worldwide satan hemde nispeten hesaplı bir kullanıcıdan malı aldım, 8 ay gibi sancılı bir teslim süresinden sonra kit bana ulaştı.Kit koyu gri yumuşak bir plastiğe basılmış, içinden çıkan parçalarla hem Airwolf hemde standart bir Bell-222 yapmam mümkün. İçeri detay ama detaylar gereğinden fazla derin, kokpit olarak jenerik malzeme verilmiş, Aİrwolf versiyonunda smoke atmak gerekli camlara keza o alengirli aparatların hiçbiri mevcut değil.

Kitten bir miktar dekal çıkmakta ama Airwolf versiyonuna uyan bir dekal mevcut değil, yalnızca kurt logosu verilmiş, onlarda helikoptere yapıştırılmıyor

Şu an piyasada bu aracı modellemek için tek alternatif, ama duyumlarıma göre Aoshima firması gene 1/48 ölçek olmak üzere bu aracı modellemekte, gerçi şu an açıklanan fiyatı bile 80 dolarlar civarı, ama elimiz mahkum alacağız:).