F/A-18C / Academy
1/32

Serdar Aytemiz

Academy’nin bu kiti tam anlamıyla bana “Bu adamlar bu işi aşmış” dedirten ikinci kit oldu. (birincisi Bandai firmasının Wing Gundam Zero Custom kiti idi. Bu kitin incelemesini de Modelciler.org sayfalarında bulabilirsiniz)Model ile karşılaşmam tamamen tesadüf eseri oldu. Almanya ziyaretim esnasında Arkut arkadaşımızın tavsiyesi üzerine gittiğim maketçiye, benim gelişimden 1 saat önce gelmiş kitler. Daha taze kutusundan çıkmış şov yaparken ben çıka geldim. Sevgili Ufuk arkadaşımla konuşurken kitten bahsettim ve kendisi kutunun kapağını kesinlikle açmamam konusunda çok net bir uyarıda bulundu. Tabii aramızda hangisi maket kutusunu açma gibi saçma bir uyarıyı dinler ki? Neyse kapağı açtıktan sonra yere düşen çenemi toplamak biraz vakit aldı ama kendime geldiğimde otele doğru elimde bir kaç paketle gittiğimin farkına vardım...Kutu – Paketleme:

Modelin kutusu tek kelimeyle büyük, sağlam ve ağır. İçeriside bayağı yoğun. Maketin kendisinden başka birşey pek sığmıyor.Kutunun içi ikiye ayrılmış metal, şeffaf ve burun (???) hasarı önlemek için ayrı bir kutuda geliyor. Kutuda ayrıca tornavida ve birkaç adette vida mevcut.

Kutunun geri kalan kısmıda plastik parçalarla yoğun bir bicimde doldurulmuş. Bu parçaları muhafaza etmesi içinde ikinci bir kapak içeriye konulmuş. Bu modelin ambalajlanması bile etkileyici...

Kitap ve dekaller:

Yapım kılavuzu neredeyse Fine Scale Modeller dergisinde kalın. Çok derece açık belirtilmiş diagramlarla neyi nereye nezaman nasıl takacağınızı biliyorsunuz. Tek kusur burada çeviriler çok kötü. Şimdi diyeceksiniz “Yahu boşver” fakat bu kadar özenilerek üretimiş bir modelde, düşük ve anlamsız cümleler çok sırıtıyor.

Yapım aşamaları çok belirgin işaretlenmiş. Opsiyonel olarak yapılabilecekler kitabın sonunda ayrı bir bölümde mavi sayfalar olarak verilmiş. Hem üç boyutlu çizim, hem (kötüde olsa) birkaç cümle, hem de maketin yapılan parçasının bittiğinde nasıl gözükmesi gerektiğini gösteren resimler mevcut. Kitapcığın kalitesi gerçekten Tamiya ve Bandainin ürettiklerine çok yakın ve bazı noktalarda ise çok ileride.Dekaller iki BÜYÜK paftada geliyor. Ufak pafta da servis dekalleri var (ufak dediğime bakmayın neredeyse A4 boyutunda) büyük olanda ise ana dekaller mevcut. Golden Dragons (VFA-192 – Kitty Hawk) ve Blue Diamonds (VFA-146 – Stennis) filo dekalleri ana tema olarak seçilmiş. (Renkli olmasına rağmen benim pek hoşlandığım filolar değil.) O kadar istediğm filo vardı nasıl istemediğim iki filo seçmişler anlayamadım J yani Valions, Stingers veya Black Knights dururken neden bunlar olmuş bilemiyorum. Neyse oturup dekal arayayım artık...Dekaller ince ve kaliteli “gözüküyor” ama tabii yapıştırmadan konuşmak yanlış.Model:

Kaliteli plastik ile basılmış ve benim ilk incelemem de hiçbir göçük kırık çıkık yoktu. Parçalar son derece detaylı yapılmış. Bir çok konfigürasyona uygun olan bu kit eminim scratch modelcilerin baş taçı olacak uzun süre.8 torba içinde makedin kendisi, iki torbada silahları ve son torbada ise hasan ve hüseyinler geliyor. Parçalar son derece detaylı. İniş takımları içindeki hidrolik hatlar verilmiş percinler gözüküyor ama sırıtmıyor ve tamiya gibi detayın en yoğun olan yerinden kalıp boşluğu geçmiyor (en azından her yerde).Academy uçaklarında silah vermeyi ihmal etmeyen ender firmalardan. Bu kittede bizim yüzümüzü güldürüyor ve Irak’a Amerika’nın attığından daha fazla roket, bomba, yakıt deposu, tabak ve çanağı kutuda veriyor. Silahları yapmak zaten kendi başına bir proje.Kitten çıkan 2 bacaklılar bence kaliteli. Deck görevlileri ve pilot(lar) çıkıyor. Değişik kafalar ve konfigürasyonlar buradada modelciye sunulmuş. Pilotunuzu kaskıyla veya rayban’ı ile yapabiliyorsunuz. Şık...Sonuç:

Model öyle bir iki günde bitecek türden değil bunu şimdiden belirteyim. Biraz araştırma gerekiyor, çünkü çok fazla opsiyon sunulmuş. Modelin kanatları açık kapalı pozisyonda yapılabiliyor. Radar açık olabiliyor ve gerçeği gibi ray üzerinde hareket ediyor. İniş takımları zaten kendibaşına ayrı bir kit kadar karmaşıklar. Kokpit iki kişiliğe hazır ama bu versiyonda üzerine kapak geliyor. Ayrıca iki ayrı fırlatma koltuğu çıkıyor kitten. F/A-18C nizi”Early” veya” Late” Yapabiliyorsunuz. Seçim sizin.

Levye 3 parça ön konsol 6 parça iniş takımları 40 parça olunca kitin parça sayısıda tavana vuruyor. Uzun ama detayı ve umarız oturma kalitesiyle zevkli zamanlar geçirtecek bir kit olur.

Sonuçta son derece kaliteli ve Academy’i ayakta alkışlattıracak derecede özenilerek yapılmış bir model. Kesinlikle tavsiye edilir.

Saygı ve sevgilerimle,

Serdar Aytemiz

Değerlendirme notları:

Detay : 9.5
Zorluk derecesi : 9
Kalite: 10
Gülümserken gözüken diş sayısı: 32