Albatros D.V

- Manfred von Richthofen -

1:48 Eduard - Rahmi Kocaman - 2014

Kit

Eduard'ın dönem dönem piyasaya sürdüğü "Dual Combo" serisinden bir maket. Eduard hem D.V hem de D.Va olarak sattığı Albatros D.V temel kitinden iki tane tıkıştırmış kutuya. Oldukça fiyakalı dekaller ve genişletilmiş PE setinden iki tanesini de kutuya eklemeyi ihmal etmemiş.

Kutudan çıktığı gibi yapacaksanız, iniş takımı dikmeleri dışında pek bir sorun yok. Ama Eduard'ın bu veya başka bir D.V kitini yapacaksanız şunlara dikkat etmek gerekiyor.

  • Yapılacak uçağın modelini belirlemek -D.V mi D.Va mı?
  • D.Va ise; aleron boynuzlarının korumasını takmamanız ve boynuzların hareket edebileceği bir dikdörtgen açmanız gerekli. Tabi bunun için aleronları kanattan kesip, ayırmanız gerekiyor.
D.V tasarlanırken bir önceki model olan D.III'lerde kullanılan ve çok başarılı olan, alt kanattan aleron kontrol mekanizması terk edilmiş, yerine üst kanat içinden çalışan bir sistem getirilmiş. Bunun pek de iyi bir fikir olmadığı cephede anlaşılınca; bu ve bir kaç ekleme/düzeltke ile D.Va modeli üretilmeye başlanmış. D.V ve a arasındaki en temel fark budur. Bunu yansıtmak için aleron kontrol tellerini doğru yerlere eklemek gerekli.

Yapım Aşamaları

Yapıma ilk olarak kokpitten başladım. Bu kısımda özellikle belirteceğim bir durum yok. Kılavuz ne diyorsa harfiyen yaptım ve gövdeyi kapattım.

Gövdeyi yağlı boya ile boyadım. Bu işlemden sonra boyanın yaklaşık iki hafta kuruması gerekiyor.

Kanat üstündeki detay fakiri radyatörlerin yerine kullanmak üzere PE parçalar ürettim.

Detaysız olan kanat üstü sinir dikişlerini temsil etmesi için PE parçalar tasarladım.

Aleronları kanattan keserek ayırdım ve detayları eklemeye başladım.

Yukarıda bahsi geçen D.Va ayrımı için; yukarıda birbirine yakın görünen iki sinir arasının oyularak açılması gerekiyor. Tabi bu işlem için ölçekli bir çizimin çıktısını almak oldukça faydalı olacaktır. Uçak D.V olduğu için o bölgeye boynuz korumaları geleceğinden ben bu şekilde devam ettim.

İşlemler modelcilik anlamında pek keyif vermese de, kendi tasarımım olan parçaların ilk denemede "cuk" oturmasının keyfi ayrı tabi.

Ve mutlu son. Son derece detaysız olan üst kanat bu haliyle bayağı bir şeye benzedi.

Radyatör detayı.

Aynı detaylar alt kanatlara da uygulandı.

Düzeltilmezse olmaz kusur: Dikmeler çok kısa. Bu halde biten Albatroslar daha çok ördek gibi görünüyor. Kesip, ortasına pirinç pim eklemek suretiyle uzattım.

Macunlandı ve boyandı.

Pervaneyi ahşap laminasyonu yansıtacak şekilde boyadım.

Kanatlar önce boyandı, dekallendi sonra tekrar filtre efekti uygulandı.

Gövde ve alt kanat da kırmızı boyadan nasibini aldı.

Gövde dekallendi ve kırmızı boya filtresi uygulandı.

Bitmiş Model

Kutudan çıkan diğer PE parçaları ekleyip, ana montajı tamamladım. Gergi teli olarak 0.10mm misina kullandım. Yine borulardan gerdiğim için gerçek uçak gibi yük bindi her birine. Bu şekilde hem iniş takımı dikmeleri hem de üst kanat stabil bir şekilde sabitlendi. Bitmiş modele ait diğer resimlerle bu yazıyı tamamlıyorum. Bakan, beğenen herkese teşekkürler.