Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Sir Roger De Trumpington (1289) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Mueve
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2005 Saat 21:03
Orjinalini yazan: İDRİS

Resimde at hırsızı ifadesi güzel yakalanmıştı.Bozulmamıştır umarım.

IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 14:42
Amcanın kollarındaki, ve sırtındaki, kalkanları da boyayıp, monte ettim. Bundan sonra , mat vernik atıp, taban çalışması yapacağım.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
BUROCK
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 929
Alıntı BUROCK Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 17:00
Gayet guzel gorunuyor eline saglik Ceki
Burak BALKIR
..To Become Old and Wise
You Must First Be Young and Stupid !!
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 21:29
giysiye wash olmayacak mı?
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 07:57
Orjinalini yazan: CErginbas

Amcanın kollarındaki, ve sırtındaki, kalkanları da boyayıp, monte ettim. Bundan sonra , mat vernik atıp, taban çalışması yapacağım.

Neden mat vernik atıyorsun ? Mat vernik attığında metal olan bütün kısımlar matlaşacaktır.Eğer figürü dış etkenlerden korumak istiyorsan; ten rengi olan yerlere saten vernik, metal olan kısımlara, saten verniğe karıştıracağın parlak vernik atabilirsin.Böylece figürün gerçeklikten uzaklaşmayacak ve onu doğal ortamdaki olumsuzluklardan da koruyacaksın.

Ayrıca önemli olan bir konu daha var.Metal figürlerde parçaların yapıştırılması esnasında, iki parçayı metal bir pim ile bağlaman ve daha sonra çift bileşenli yapıştırıcılarla yapıştırman, figürün raf ömrünü çok uzatacaktır.( Metal pim olarak kırtasiyelerde satılan metal ataşı kullanabilirsin).Figürün zemine oturtulmasında ise yine kesinlikle metal pim kullanıp yapıştırmalısın.

Sevgiler
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 10:00
Ragıp abi,
aydınlatıcı bilgilerin için teşekkürler. Aslında ben figürlere daha önce koruma amaçlı vernik atmamıştım. Uyarman çok iyi oldu.

Bunun gibi ufak figürlerde yüze ayrı, zırha ayrı verniği nasıl uyguluyorsunuz? Fırçayla mı? yoksa ince airbrush işçiliği ile mi?

Metal pim konusunda da aydınlattığınız için teşekkürler, dikkate alacağım.

Ardeth
giysiye wash olmayacak, böyle gözüme hoş gözüktüğü için fazla oynamiyim diyorum. Zaten figür ufak olduğundan, yağlı boyalarla uğraşmamak için, giyside pek çok farklı ton kullandım.

Ancak, yarı mat bir görünüm kazandırmak adına, direk terebentin sürsem ne olur diye merak etmiyor değilim. Ne olur? bilen var mı

Düzenleyen CErginbas
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 10:07
resimden olabilir öyleyse. Çünkü giyside gölgeleme ve highlight yok ve sadece düz sarı var gibi göründü o yüzden sormuştum.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 21:49
Orjinalini yazan: ardeth

resimden olabilir öyleyse. Çünkü giyside gölgeleme ve highlight yok ve sadece düz sarı var gibi göründü o yüzden sormuştum.

Eh işte buna doğru gölgelendirme diyoruz, ya da kıvamında:} "Aha bah buraya gölge atmış" diyebildiğin şey yanlıştır bence. Bastır Ceki, güzel gidiyor.
Consume Ergo Sum
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 04:00
Orjinalini yazan: Jolly Roger

[Eh işte buna doğru gölgelendirme diyoruz, ya da kıvamında:} "Aha bah buraya gölge atmış" diyebildiğin şey yanlıştır bence. Bastır Ceki, güzel gidiyor.

pardon??
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 04:05
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Orjinalini yazan: ardeth

Eh işte buna doğru gölgelendirme diyoruz, ya da kıvamında:} "Aha bah buraya gölge atmış" diyebildiğin şey yanlıştır bence. Bastır Ceki, güzel gidiyor.

Katılıyorum, teknik kullanıyorum diye bir hareketi goze sokmak model olayında herdaim bütünlüğü bozar...
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 04:26
Yanlış anlama olmasın diye anonim bir çalışma buldum

Burada modelcinin kullanıdığı bütün gölgelemeleri görüyorum. Buna karşılık bir örnek gösterirseniz tam olarak anlamış olacağım doğru gölgelemeyi. Hakikaten meraktan soruyorum, ilgi alanıma giriyor hafiften figür işi
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 04:44
çok güzel gölgeleme yapmış yapan üstad. mükemmel iş çıkarmış doğrusu.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 04:58
Bu figür işinde yeni olmakla birlikte anladığım kadarıyla, herkesin kendine göre bir tekniği, boyama tarzı var. Kimisi, daha karikatür gibi boyamaya bakıyor. Kimisi daha gerçekçi boyamaya bakıyor.

Bu kumaş gölgelemelerini yapmak için, kimisi yağlı boya kullanıyor, kimisi gölge düşen yerleri, mesela her kıvrımın sağ tarafını koyu renge boyuyor, kıvrımların sol tarafını açık renge boyuyor, sanki ışık, soldan geliyormuş gibi.

Ben şahsen figürün ufak boyutlarından dolayı, yağlı boya kullanmayı düşünmedim, onun yerine, önce kumaşı turuncu kahverengi karışımında boyadım, oradan, çıkıntılı yerlere doğru sarı kahverengi karışımı bir tona doğru geçiş yapmaya çalıştım. Tabi fırça izleri gözükmesin diye, son katları, kuru bir fırçayla her tarafa açık boyayı yayarak, geçiş sağlamak için uyguladım.

Bu resmi dikkatli incelerseniz, görebilirsiniz.

Mesela bu figürü bir başka kişi şöyle boyamış.

Nefis mi nefis. Ama gerçekçi mi bence daha çok karikatür gibi. Figür güneş ışığında bile bakınca, üzerine flaş patlamış gibi duruyor. Bunun sebebi, derinlerdeki koyu renklerle, çıkntılardaki açık renkler arasındaki ton farklılığının çok olması sanırım.

Bir abimiz ise böyle yapmış.

Bu ötekinden de güzel olmuş.Yapan amca derinlerde gölgeyi vermek için, kahverengi yağlı boya uygulamış sanırsam. Kahverenginden sarıya geçiş vermiş.

Bir de modelin kutusundaki resim var.
Resim 4

Burda ise, modelci turuncudan başlayıp, açık turuncuya doğru rengi aça aça gitmiş. İşte benim en çok beğendiğim tarz bu olduğundan, ben bunu uygulamayı doğru gördüm.

Düzenleyen USS Enterprise
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 05:13

Gölgeleme vs var, ama göze sokulmamış, doğal...

Düzenleyen Ares
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 05:14
Bence de 3. Ama onda da gölgeleri görüyorum Sanırım tanımlama benim kafamı karıştırdı. Sonuçta frekanslar aynı gibi
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 06:00
Orjinalini yazan: akhilleus

Bence de 3. Ama onda da gölgeleri görüyorum Sanırım tanımlama benim kafamı karıştırdı. Sonuçta frekanslar aynı gibi

Rahmi abi durumu şöyle açıklayabiliriz.

Üzerine ışık vuran her kıvrımlı yüzeyde, gölgelenme, ve koyudan açığa bir tonlama olacaktır. Zira modelin 1/1 ini yapsak, kumaş ne renk ise ona boyayıp bırakmamız gerekirdi.
Fakat biz ufak ölçeklerde bu ışığı, daha belirgin hale getirip, göze göstermek için, rengin tonlamasını ışığa bıraakcağımıza, kendimiz yapıyoruz.
Bu tanımdan yola çıkılırsa, bir figürü tek renge de boyasan, doğru ışıklandırmada, gölgelendirme gözükür.

Burada mühim olan, modelcinin bu ışığı nasıl vermeyi seçeceğidir.   

Ragıp Abi'de geldi şimdi, olaya açıklık getirir.

Düzenleyen CErginbas
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 06:27
Küçük ölçeklerde hayli zor olmakla birlikte, temel prensibin aşağıdaki çizimler gibi olduğunu düşünüyorum.

Aslında bizler, bir figürü incelerken, figürün göze nasıl göründüğünü değil, figürde acaba wash yapılmış mı?Ne derecede yapılmış? dry brush yeterli mi? gibi sorularla kafamızı karıştırıyoruz.Bırakalım bu teknik konuları bence. Figüre bakarken bir tabloya bakar gibi bakalım ve öyle karar verelim.
Son olarak bence en iyi boyanmış figür, göze en hoş görünen figürdür ve bir figürün can damarı,figür yüzünün o figüre verdiği gerçekliktir.
Sevgilerimle

Düzenleyen zwan
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 06:38
Bu noktada bence zevk meselesi olan bir şey tartışılıyor. Herkes için "doğru"nun farklı çıkabileceği bir konudur. Bence hiçbir yaklaşım (aşırı gölgelemeye karşı hafif gölgeleme) yanlış sayılmamalıdır.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04