Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: F-14,16,18 için kit tavsiyeleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
hornet-74
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
Alıntı hornet-74 Cevaplabullet Konu: F-14,16,18 için kit tavsiyeleri
    Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 02:02
Syn ustalar f-18 f-16 ve f-14 yapmak istiyorum fakat 72 ölçekte.Bana tavsiye edebileceğiniz markaları yazabilirseniz cok sevinirim modelleri okadar önemli değil. Elimde Hasegava nın 72 ölçekler için hazırlanmış AIRCRAFT WEAPONS VII İle II Kitleri var bunlar ile kullanabileceğim detaylı kitleri yazarsanız sevinirim.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 02:17
Türkiye'de bulunabiliecekler arasında
f-18:Italeri (ortanın altı kalite)
F-16:revell (iyi kittir)
F-14:revell,Italeri (ortalama kitler)

Yurtdışından getirtirseniz 72de
F-16 ve F14 :Hasegawa, (güzel kitler)
F-18 Fujimi, Hasegawa (orta karar kitler)

Silah yüklemesi konusu çok dallı budaklı bir konu olup elinizdeki setler hangi uçaklarda kullanılabilir sorusunun genel bir cevabı yoktur. O setlerdeki bazı silahlar bazı uçaklara takılabilir,bazıları takılamaz, bazıları bazı durumlarda uçağın bazı yerlerine takılabilirken bazı boyama ve filolarda bazıları hiç takılamaz vs vs. Yani bu konu çok çetrefilli
Ama yapacağınız uçağı söyler ve şunları takabilir miyim derseniz (spesifik olarak) olur ya da olmaz derim
Yeminli modelci
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 139
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 03:59
bence en iyisi yapcağınız uçağın bolca fotoğrafını bulup, bunları inceleyip, silah durumuna ona göre karar vermek. Internette bu tip fotoğrafları bulabileceğiniz bolca site var. Benim favorim: http://www.airliners.net
Normalde uçaklar tam yükle havalanmazlar. Güzel ve haşmetli görünmesine rağmen uçağın tüm pylonlarını doldurmaktansa daha gerçekçi yükler tercih edilmeli bence. Asimetrik yükler de modelinize hem çeşni katar hem de sanılandan çok daha yaygındır.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 07:01
Bence F-14 için en güzel yükleme 4 Phoneix,2 Sparrow ve 2 sidewinder olan klasik yükleme daha sonra zaten bomba filan yükleyip uçağın ruhunu yok ettiler.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 08:00
72 ölçekte en iyileri:
F-14 Fujimi-Hasegawa
F-16 Revell
F-18 Hasegawa (Fujimiyi görmedim)

Türkiye de bulabileceğiniz en iyilere gelirsek F-18 haricinde hepsi var.
F-18 için İtaleri kalan en iyi seçenek.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 20:57
Fujimi F/A-18 kitleri Hasegawa' nın kalitesini fazlasıyla zorlayacak kalitededir. Radarı açılır, kokpit daha detaylıdır, tekerlekleri inik olarak verilmiştir.
Zorluk derecesi olarak Hasegawa' nın kat kat önündedir.
Hasegawa' nınkiler ise temel olarak tam kıvamındadır, içe detay, yapımı basitleştirilmiş.
İtaleri ve Revell aynı kalıp olup bulunabilirlikleri açısından söz konusu olmaktadırlar; aslında dışa detay olmalarına rağmen bitiş olarak göze fena gözükmezler.
F-16 olarak önünüze denildiği gibi 4-5 seçenek çıkıyor: İtaleri, Fujimi, Academy, Revell ve Hasegawa...
İtaleri, Fujimi ve Academy içinde İtaleri her tipi yapabilmeniz açısından güzel, Fujimi zor bulunabilirliliği açısından maçı kaybeden, Academy ise sadece prototip olarak karşımıza çıkmasıyla standardın dışında proje için düşünülebilecek durumda kalıyor.
Kesinlikle Revell derim. Hasegawa eskinin kralı olması açısından nostalji yaşamak isteyecekler için güzel bir makettir bence.
İki firmanın ürünü hakkında karşılaştırma uzun olacağı için yazmıyorum.
F-14 içinse yine seçenekler sunulmuş aslında, yalnız bunların yanında yine kabaca basit bir maket olan Academy var, içe detay, kanatları açılıp kapanabilir bir makettir.
F-14ler konusunda kanımca Hasegawa başı çeker zira Fujimi' nin radar, açılır kapanır kanat, motor opsiyonlarına karşılık görünür detayda (iniş takımı yuvaları, motor havaalıkları vb.) ince detay bildiğim kadarı ile Hasegawa' da daha iyi. Yalnız bu sefer de Fujimi daha basite kaçmıştır yapımda.
Revell'in eski ve yeni kalıp olan F-14' leri var ki kanımca yeni kalıp olan F-14D Academy' e karşın tercih edilebilir.
Sonuçta seçim sizin ancak, hobiye yeni başlıyorsanız basitten hareketle elinizin alışması ve sonuçtan daha memnun kalmanız açısından yapımı kolay olacak maketleri seçerek işe girişmenizi tavsiye edebilirim.
Bu drurmda kanımca
F-16 Revell (yapımı sorunsuzdur ve bir sürü detayı vardır.)
F/A-18 İtaleri/Revell (bulunabilirlilik sebebiyle.)
F-14 Academy ya da Revell (bulunabilirlilik, içe detay ve yapım basitliği açısından)
Bunların sonunda şunu eklemek isterim ki Hasegawa markası her nasıl oluyorsa bazı maketlerinde detaysız kalıyor olsa bile bitimindeki o incelik çoğu firmanın makedinden genelde daha fazladır, estetiği genel olarak yakalamışlardır ve bitiminde gözünüz zevk alır
Umarım yararı olmuştur.
Saygılarımla,
Not: Bu uçakların Heller ve Airfix marka maketleri de vardır ancak hem bulunabilirlilik hem de kalite olarak kanımca fazla bahsedilmelerine gerek yoktur.
Keza Esci, Amr/Ertl' in bulunabilirliği çok zordur, sadece İTM ' de belki.

Düzenleyen clumsy
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 139
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 03:30
Orjinalini yazan: oy61

Bence F-14 için en güzel yükleme 4 Phoneix,2 Sparrow ve 2 sidewinder olan klasik yükleme daha sonra zaten bomba filan yükleyip uçağın ruhunu yok ettiler.

Değil mi yaa, bombcat dediler bir de üstüne. Yük olarak her füzeden ikişer tane de düşünülebilir...
IP
hornet-74
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hornet-74 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 04:59
Ustalar sorumu sordum ama 1 gündür ortalarda yoktum. Buarada cok önemli bilgileri aktarmışsınız ne diyeyim cok teşekkür ederim hepinize.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 07:04
Bu üç uçakta sahip olduğunuz silah setleri içinde bence weapon set II'den ziyade VII işinize yarar.
Hayat bos!!!
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 08:21
Airfix F-14 ile ilgili bir not; dışa detay bir kit olup detaylarının bir garip olması (garip top çıkışı, iki pilot arasında cam, ili motor cıkısı arasının blok olarak verilmesi gibi) çoğu mecra tarafından yanlış olarak değerlendirilmiştir, ama model ilk imal edilen F-14leri yapmak isterseniz tek seçeneğinizdir, keza VF-1 Wolfpack ve VF-2 Bounty Hunters'ın kuşlarının bir kısmı ilk uçak gemisine yüklendikleri zaman bu konfigürasyondaydılar. Kısaca o kit te doğrudur
Heller F-14 fena kit deildir; Esci olanı da yapılabilir teoride.
Fujimi hase karşılaştırmasında, Hase 200 küsür parçadır, ben korkup elden çıkrmıştım, Kaan topladı bir tane. Fujimi nispeten daha mantıklıdır, detay olarak bence daha iyidir ama burun profilinde bir sakatlık vardır.

Hasede bir F-14 kalıbı daha vardır, 100 parçalık ve dışarı detay, kolay toplanır, lezizdir, ama doğru olsun tam olsun derseniz 200 parçalık olan Hase kitini tek geçmek gerekir.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/12/2005 Saat 09:29
Heller kutudan çıkan kit Airfix kalıp.
IP
hornet-74
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hornet-74 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 22:48
Eveet herkese merhaba
Tavsiyelerinize göre yaptıĞım arastırmalar sonucu 1 adet revell f-16 c block buldum uygunmudur?Yani iyi bişiimidir.Teşekkürler.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 22:50
Çok iyidir kesinlikle tavsiye ederim.
Hayat bos!!!
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2005 Saat 05:16
Hasegawa'nın F-14 kitleri çok detaylı, ancak yaparken adamın anasını ağlatıyor. Kalyon yapın daha kolay
Yeminli modelci
IP
hornet-74
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hornet-74 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 05:01
Kaan bey revell in 1/72 de f-14 super tomcat birde f-16B two seater maketleri var almaya değermi? yani benim esas sorunum ana gövde ve kanat ların montesinde; sorunu olmayan basit yapılan fakat ayrıntılı olabilecek maketlere yönelmek istiyorum. Şimdiye kadar hep italeri kitleri zayii ettim ama sizler kadar maket yapmadığımdan kendimce bu yapılır bu yapılmaz kritiği yapamıyorum onun için sizleri böyle kücük ölçekte rahatsız ediyorum.Bu arada maketlerimi badger100g ve 100gf ile boyamaktayım belki fikir verirken dahada aydınlatıcı olur. Teşekkür ederim.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 05:49
F-16 seçiminiz güzel. Fakat F-14 yapımının kolaylığı konusunda şüpelerim var. Çünkü şu ana kadar uğraştığım F-14'ler diğer kitler göre bana biraz zahmetli gelmişlerdir hep. Revell 1/72 F-14'ü nasıl ama bilmiyorum. Görünüşü fena değil.
Hayat bos!!!
IP
hornet-74
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı hornet-74 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 05:59
oy61
f16c block50 için sanıyorum sorunsuz dedik bu son yazdığım(f16B Two seater) içinde mi iyi seçim diyoruz tam anlayamadım . Yani aslında ikisi de aynı kalıp sadece versiyonler ferklı diyorsanız onuda alacağımda.
Teşekkür ederim.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2005 Saat 06:52
Evet aynen dediğiniz gibi. F-16B'den farklı olarak F-16C block 50'de Block 50 yapmaya yarıyan parçaların olduğu parçalar eksik geri kalanı aynı.
Hayat bos!!!
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma