Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Sikça Sorulan Sorular
 Modelsitesi Forumu : Genel : Sikça Sorulan Sorular
Mesaj icon Konu: kompresör yardımı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 39
Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Konu: kompresör yardımı
    Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 10:12
merhaba arkadaşlar,
badger 150G yi alcam fakat kompresör olarak neyi tavsiye edersiniz.Benim revell'in alpha die küçük bi kompresörü var bu bana acaba yeterli olurmu?yoksa ne tavsiye edersiniz?
herkese şimdiden teşekkür ediyorum

İyi modeller
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 18:30
gürültüsüne ve hava karakterine dayanabilidiğiniz sürece her kompresör işinizi görür :)

Alpha işinizi bir süre görecektir. ileride kendinize depolu ve sessiz bir kompresör almak isteyebilirsiniz. Şu an gereksiz.

IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 18:36
testors mini blue var. Fazla gürültüsü yok. Şu an idare ediyorum. Tersane modelden de basınç ayarı için birşeyler taktırabiliyormuşsunuz ayrıca. yakında taktıracağım ben de.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 02:46
Ben yapı marketten 33YTL'ye aldığım basıç düşürücü ile o işi hallettim ve bluemini'den çok mutluyum. Yanlız sizin kullandığınız komprasörden bluemininin bariz bir üstünlüğü bence yok. Bence daha üst seviye bir kompresör bakarsanız daha iyi olur. Ama yinede sizin kompresörünüz bozulmadığı sürece iş görür.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 05:16
Cevaplarınız için teşekkürler.Benim kompresör bayağı bi sesli, 10 dakika sonra kafanız patlıyor.Ben yine iyi dayanmışım bu kadar zaman kompresörün altında Volt/hz:230/50 Watt/A:60/0,5   dB:52 I/m:10 Bar:1 gibi sayılar war.Ben bunları tam olarak anlayamadım bileniniz varsa söylebilirmi?Badger için bu özellikler uygunmudur?uygun diilse ankarada kompresör satılan bir yer varmı?

Teşekkürler
IP
F-4E
Üye
Üye

Gönderilenler: 1158
Alıntı F-4E Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 05:29
hobbytime Uğur Akman a bi bakıver...bendende selamlar....Izzet Çelikoba
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 07:09
Sizin kompresörünüz verdiğiniz değerlere göre;

Volt/hz:230/50 Watt/A:60/0,5 elektriksel değerlere sahip. 52 db ses çıkarıyor dakikada 10 litre hava basıyor ve 1 bar basınç üretiyor. Bu değerler aldığınız airbrush için yeterlidir. Ben aynı airbrush ile 0,5 barda çalışıyorum. 1 bar hayli hayli yeter.
Hayat bos!!!
IP
_harvester_
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı _harvester_ Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2005 Saat 09:06
Teşekkürler Osman bey.Yeni kompresör almaktan kurtardınız

İYİ MODELLER...
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 372
Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 17:34
Selamlar,

Benim elimde de Proxxon marka bir kompresör var. Sesi fazla ciksada acikcasi kulagimi takmadığım icin beni rahatsız etmiyor
Üzerinde yer alan verilere göre 0.2 MPa (2 Bar)/ 12L/min. Boyayi çok basincli üflüyor ve bu yüzden yalnız maket degil her yer boya oluyor. Hatta balkonda bile boyasam boyanin bir kismi evin yerlerine sirayet ediyor. Bazi arkadaslar basinc düsürmek icin kompresörlerine parca taktirdiklarini yazmislar. Elimdeki kompresöre uygun bir basınc düsürücüyü nerden alıp takabilirim. Bir de cihazin garantisi daha bitmedi. Eger böyle ekstra bir parca koyarsam kompresöre zarar verirmi?
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 21:24
Orjinalini yazan: oy61

Ben yapı marketten 33YTL'ye aldığım basıç düşürücü ile o işi hallettim ve bluemini'den çok mutluyum. Yanlız sizin kullandığınız komprasörden bluemininin bariz bir üstünlüğü bence yok. Bence daha üst seviye bir kompresör bakarsanız daha iyi olur. Ama yinede sizin kompresörünüz bozulmadığı sürece iş görür.

Basınç düşürücü dediğiniz alette gösterge var mı? yoksa manuel olarak mı ayarlıyorsunuz?
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 00:59
Bu yapi market'in nerede oldugunu tarif etmeniz mümkün mü acaba? Birde aldiginiz bu basinc düsürüc her marka kompresöre uyuyormu yoksa araya ekstra parçalar mi ilave etmek gerekiyor?
Takilmasinda bir zorluk varmi?
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 01:57
Orjinalini yazan: Moses

Bazi arkadaslar basinc düsürmek icin kompresörlerine parca taktirdiklarini yazmislar. Elimdeki kompresöre uygun bir basınc düsürücüyü nerden alıp takabilirim. Bir de cihazin garantisi daha bitmedi. Eger böyle ekstra bir parca koyarsam kompresöre zarar verirmi?

Şayet kompresörünüz fazla basıncı tahliye edebiliyorsa (emniyet ventili ile oluyor galiba) basınç düşürücü takabilirsiniz. Benim kullandığım blue minide var mesela. Büyük ihtimalle sizin kompresörünüzdede vardır ama yinede kompresörünüzü bilen birisine sormak lazım. Ekstra bir parçaya gerek yok hortumla kompresör arasına takılıyor. Yanlız aldığınız basınç düşürücünün girişinin çapına dikkat edin kompresörünüzün çıkışı ile uyuşsun. Uyuşmaz ise araya bir bağlantı elemanı kullanmanız gerekebilir.

Orjinalini yazan: ardeth

Basınç düşürücü dediğiniz alette gösterge var mı? yoksa manuel olarak mı ayarlıyorsunuz?

Gösterge var. Ayarı zaten ona göre vanayı sıkıp gevşeterek yapıyorum.

Orjinalini yazan: Moses

Bu yapi market'in nerede oldugunu tarif etmeniz mümkün mü acaba? Birde aldiginiz bu basinc düsürüc her marka kompresöre uyuyormu yoksa araya ekstra parçalar mi ilave etmek gerekiyor?
Takilmasinda bir zorluk varmi?

İzmirdeyken Bauhaus'dan aldım. Normal kompresör çıkışına hortumdan önce hortumu nasıl takıyorsanız basınç düşürücüyü aynen yani vidalı bir sistem onun ucunada hortumu takıyorsunuz. Yani takılmasında herhangi bir zorluk yok. Bunu yapan başka arkadaşlarda vardı fotograf makineleri filan varsa foto basabilirler veya ben iş yerinden digital fotograf makinesi getirir yarın akşama foto basarım.
Hayat bos!!!
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 03:01
Benim kompresörümde kendi hava tahliyesi var. Yani airbrush hortumunu kompresöre bağladığım contanın hemen ardın da bir vidalama yeri daha var. Komresör açıkken eğer airbrush kullanmıyor isem hava diğer taraftan çıkıyor. Sanırım bahsettiğiniz olay bu.
http://www.sell-it-easy.de/proxxon/images/mk230.jpg
bendeki komresörün bulabildigim resim linki bu.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 03:11
Evet tam olarak söylediğiniz olay. O zaman bu basınç düşürücünün sizin kompresörünüzün garantisine hiç bir etkisi yok. Rahatlıkla takabilirsiniz. Basınç düşürücüde üstünde bir adet manometre ve basınç ayarlama vanası bulunan bir alet zaten bauhausdada basınç düşürücü diye kompresör reyonunda bulunuyordu. Gördüğüm kadarıyla sizin kompresöre hiç bir ara bağlantı elemanına gerek duymadan takılabilir. Takılabilir derken sakın kesme biçme gibi bir işlem gerektiğini düşünmeyin üste açıklamaya çalıştım umarım başarılı olmuşumdur. Anlatma yeteneğim biraz kıt.
Hayat bos!!!
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 03:52
Cok tesekkurler. Hemen Bauhausa telefon actim ama ellerinde böyle bir urun yokmus. Bana Proxxon'un direk servis numarasini verdiler. Yarin ilk isim onlari aramak olacak. Umarim kendi orijinal parcasi mevcuttur. Bence anlatma yeteneginizde herhangi bir sorun yok zira bu sitede herkes elinden geldigince birbirine yardim etmeye calisiyor ve bunda da basarili oluyor.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2005 Saat 05:02
Anlatma yeteneğimde bir sorun yok ama galiba bende bir sorun var yazdıklarımı anlamakta bazen zorlanıyorum. Birazda karşımdakinin kafasında hiç soru işareti kalmasın diye uğraştığımdan.
Hayat bos!!!
IP
Moses
Üye
Üye
Simge

Alıntı Moses Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/12/2005 Saat 06:31
Selamlar

Bauhausta sordurdum ama ufak capta bir kompresöre uygun basinc dusurucunun ellerinde olmadigini soylediler.
Ben de karaköy de hırdavatcilarin bulundugu sokaktaki bir pnömatik araclar satan dukkandan kompresorume uygun bir basınc dusurucu ve manometre buldum. Sadece komresorun orijinal hortumunu ortadan ikiye bölerek bu isi kurtardim. Basinc dusurucu pnomatik oldugu icin hortum girisinden ve cikisindan herhangi bir hava sizmasi mumkun degil. Ayrica araya bagladigim basinc dusurucuye bir ufak kablo yardimi ile ekstra bir hava muslugu bagladim ki bu parca ile havanin hizini ayrica ayarlayabiliyorum. Eskiden evin icinde boya yaptigimda tum ev boyaniyordu. Boya heryere yapisiyor ve en ufak noktalara bile giriyordu. Bu taktigim parcalar sayesinde masamin uzerinde rahatlikla calisiyorum. Boya onceleri adeta bir sac spreyi gibi havada dagiliyordu simdi ise boyanin ne azlikta aktigini rahatlikla gorebiliyorum. Bu tur bir parcaya gereksinimi olan varsa bana yazabilir. Nereden aldigimi tarif edip yardimci olabilirim.   
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/12/2005 Saat 07:08
konu açılmışken bir şey soracaktım kompresörüm soğuk havalarda(buzdolabı kompresörü) geceden sonra sabah kalktığımda çalışmıo.beş on dakka kaloriferin altında tutuyorum çalışmaya başlıo.çözüm ne olabilir???
I feel the need The Need for Speed...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04