Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: tamiya puty Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Konu: tamiya puty
    Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 05:52
bu malzeme nasıl kullanılır acaba?
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 06:18
Cok basit doldurmak istediginiz yerin cevresini maskeleyin doldurun kurumasını bekliyin zımparalarıp duzeltin
maskeyi cıkarın
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 06:41
Yeri gelmişken sizlere paylaşayım. Ben geçen haftaya kadar modelciliğe ilk başladığım günlerde aldığım bir tüp Humbrol'un dolgu macununu kullanıyordum. ilk defa geçen hafta Tamiya'nın macunun kullanma fırsatım oldu.
Tamiya'nın macunu gerçekten çok kaliteliymiş.
Humbrol'un macunu o kadar yoğundu ki, 20 saniye tüp dışında bekleyen putty'yi elimle hamur gibi top haline getirip uygulayabiliyordum. Bir de macunu ufak parçalarda uygulamaya kalkınca yüzeye yapışmama gibi sorunlar oluyordu. Belki de bunun sebebi, ilk günlerde, tüpü karıştırmadan, yumuşak kısmını kullanmış olmam olabilir, hatırlayamıyorum.
Tabi Humbrol' macunun da sertliği farklı yönlerde faydalı olabiliyor. Mesela Nezih yaptığı tankta Humbrol macundan çok memnun kaldığını söylemişti.

Ancak yeni kullandığım kadarıyla Tamiya'nın macunu daha bir yumuşak, akşkan, daha bir güzel imiş. Bütün macun sürme teknikleri değişti tabi, malzemenin yoğunluk farkı yüzünden.

Düzenleyen CErginbas
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 07:35
humbrol model filler ı ilk aldıgımda ne oluyoruz nasıl macun bu demistim sadece uhu gibi seffaf bir sıvı vardı tupte, bekleyince 2-3 ay kullanılmadan agız kısımdaki gri madde azalıyor karıstırmak gerekiyor.Kıs dolayısıyla kapalı ortamda en az kokulu macunu arıyorum simdi kokusuz macun bilen varmı?
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 07:36
Orjinalini yazan: SLAVE

Cok basit doldurmak istediginiz yerin cevresini maskeleyin doldurun kurumasını bekliyin zımparalarıp duzeltin
maskeyi cıkarın

bide kullanmadan evvel kapağı kapalıyken tüpün içinde biraz mıncıklamak suretiyle sıkın.

eğer kullanıcağınız duruma göre fazla yoğunsa tamiyanın yeşil kafa yapıştırıcısı ile inceltebilirsiniz aklınızda bulunsun
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 07:45
sıkma yöntemine daha ne zamana kadar başvuracağız. Önceden böyle birşey yoktu. rahatça kullanıyorduk.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 07:48
valla benim başıma çok fazla gelen bişey değil di aslında ama gecenlerde böyle bir sorunla karşılaştım, uğraştırdı neyazıkki
gunzeninkini denemek istiyorum birde ama önce elimdekinin bi bitmesi lazım
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 23:55
Aygun haklisin, onceleri gerekmiyordu.. Ama ilk olarak gecen Subat'ta Ufukla 1 saat sonunda donmamis macuna bakarken farkettik sorunu ve cozumu..

O gunden sonra su anda ucuncu tup macunu kullaniyorum ve hepsinde ayni problem var.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 00:29
Ufuk bu sorunu ilk kez geçen şubat mı farketti??
Çözümü beraber mi buldunuz??
Bunca yıldır maket yapan biri nasıl oluyorda saatlerce kurumayan macun meselesini farkedemiyor??Biri izah etsin.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 01:13
Benim başıma bundan 8 sene evvel ilk once squadron green putty ile gelmişti bu karışmama hikayesi, içine cubuk sokup karıştırmış halletmiştim, Tamiya putty ile de 5-6 sene once gelmişti (uzun süre yatan bir putty di, iki olayı baglayamamıstım), İdris bastırarak karıstır demişti, bastırma olayını abartıp tüpü patlatmıştım .
Gecen senelere kadar yalnızca beklemiş putty de bu sorun varken son 2 3 senedir taze malda da aynı problem gozukmekte hatta oyle bir noktaya geldi ki, ceyregi kalmıs bir putty i bile 2 3 gun kullanmadıysanız karıstırmanız gerekmekte.
Daha da geriye gidersek bundan 15 sene once de revell plastoda aynı problemlerle cebelleşmiştik
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
USS Enterprise
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 730
Alıntı USS Enterprise Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 01:45
Hic beklememis bir Tamiya Putty'de bu sorunun oldugunu evet ilk kez gecen Subat farkettik ve hatta forumda da (saniyorum rahmi) sorulmus ve uzerinde yazisilmisti..

Sorunu da cozumu de bir saat sonunda farkettik, oyle saatlerce beklemedik

Hayirli isler
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 02:12
Ben bu macunu tamiya akrilik tiner ile inceltiyorum gayet iyi sonuç alıyorum sıvı ve akışkan oluyor dar yüzeylere daha kolay giriyor.
Tuna Onay
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 03:51
yardımlar için teşekkürler. özellikle inceltme konusunda tamiya akrilik tiner kullanılabilmesi.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2005 Saat 04:22
Orjinalini yazan: USS Enterprise

Hic beklememis bir Tamiya Putty'de bu sorunun oldugunu evet ilk kez gecen Subat farkettik ve hatta forumda da (saniyorum rahmi) sorulmus ve uzerinde yazisilmisti..

Evet yeni bir putty'de olmuştu. 2-3 kere ya sıktım, ya sıkmadım sorun kalmamıştı ve fakat senesi geliyor bir problem yoktur. Hatta 3-4 ay bekledi hiç karıştırmadan kullanıyorum, bu kez sorun yok . Acep bu mayalanan bir şey mi ?(yok artık) Taze putty sorun yarattı
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 21:03
Muhtemelen uzun süre uygun olmayan bir koşulda beklemiş bir grup Putty'e denk geldiniz. Örn. Kalorifer yanında bir kutuda, yada nemli serin ortamda. Etki dış yüzeyden,içe doğru gelişecektir. Yani tüpün ortasındaki putty normal dış yüzeylerdeki ise farklı yoğunlukta olacaktır (dış kuşullara ne kadar maruz kaldığı ile doğru orantılı olarak durumu değişecektir.)

Elimde üç tüp tamiya putty var hepsi birbirinden farklı. birini yeni aldım. Akıcı ve rahat sürülüyor, bir tanesi 6 aylık 1/4ü boş ve yenisine göre daha sert. üçüncü olan epey eski 3/4ü boş ve resmen mesir macunu kıvamında.

Yoğun olanı bir kap içine koyup üzerine selülozik tiner koyup fırça ile sürüyorum.    
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 21:06
Bu Tamiya putty'nin adı "basic type" olduktan sonra bozuldu. Ben artık kullanmıyorum. Mıcıklayınca falan da olmuyor, eski tadı yok. Ayrıca mıncıklıyosun mıncıklıyosun, kapağı açınca fışkırıyor bu sefer, rezalet
Yeminli modelci
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/11/2005 Saat 21:17
bende zaten light cure ve gunze surfacer kullanıyorum genelde ama alışkanlık ağır işlerde hala damiya puti
IP
BonusDaHousecat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı BonusDaHousecat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2012 Saat 09:43
Peki arkadaslar Vallejo vea mr.Dissolved liquid puttyler hakkindaki görüs ve tecrübeleriniz var ise yazarmisiniz?

Tesekkürler
:))
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma