Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Fine Molds 1/72 F-4EJ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: Fine Molds 1/72 F-4EJ
    Gönderim Zamanı: 22/03/2021 Saat 03:18
Merhaba,
Elimdeki Fine Molds 1/72 F-4EJ maketine yavaştan baslayabildim. Maketin kalite seviyesi hakkında yorumda bulunmanın çok faydalı olmayacagini düşünüyorum. Sanal ortamda bu maket hakkında çok incelemede bulunuldu. Ancak, yapım aşaması için belki faydalı olabilir diye su ana kadar yapmaya çalistiklarimi paylaşmak istedim.

Herkesin dediği gibi maketin detay kalitesi çok üst seviyede. Kirilimi da öyle. Üretici firma, ciddi olarak, maketin bir haftasonu içinde bitirilebilecegini iddia ediyor ki kanımca haksiz sayılmazlar. Tabii ki bir bedel karsiliginda:) Maketin kirilimi belli bir raddeye kadar macun kullanmanızı gerektirmiyor. Fakat gözünüz maket üzerinde bir bütünlüğe ne kadar çok alismissa o kadar da çok çeşitli tesviye uygulamalarına sariliyorsunuz. Detaylar o kadar ince ki birleşme yerlerindeki detay çizgilerinin kalinligi bir noktadan sonra gözünüzü rahatsız edebiliyor. Bunu özellikle üretici firmanın reklamlarinda yer alan bitmiş modeller üzerinde rahatça takip edebiliyorsunuz. Bu sebepten tesviye sirasinda birleşme yerlerindeki çok ince boşlukları daraltmak için 0.1mm kalinliginda plastik levhaların kullanılması isimi çok kolaylastirdi.

Örnegin, gövde üstündeki parçanın sag tarafında boydan boya bahsettigim plastik levhadan var. Sol tarafında ise yok.

Bir de bunları yapistirmak için Mr.Cement SP kullandim. Bu yapistirici doğru kullanildiginda hem uygulandigi yüzeyin etrafindaki detaylara zarar vermiyor hem de isin hızlı bir sekilde tamamlanmasına yardimci oluyor.
Keza kanat altında, hücum kenarı flaplarinin oradaki birleşim yerinde ise hem levha hem de seviye farkini azaltmak için model macunu kullandım. Maketin bana göre kanattaki birleşiminde en çok dikkat isteyen yer burası oldu. Detaylari kaybetmemek adına çaba sarf etsem de kismen basarili olabildim. Kaliptan diger detaylara göre sig çikmis olan menteşe detayları çok az daha siglasti.

Keza havaaliklarinin birleşimi için de Mr. Surfacer 1000 kullandım. Burada plastik levha kullanilmasinin yararıni göremedim çünkü arada boşluk kalmıyor. Uyguladigim Mr. Surfacer yüzey gerilimi etkisiyle detay kalinliklarinin azalmasına yardimci oluyor. Yine de uygulaması sırasında borlasme çizgisinin kenarinda yukarı doğru olusan kalinligi yok etmek için zımpara uyguladigimdan etrafindaki detaylara dikkat edemem gerekti.

Burundaki parçanın yapismasinda ise benim gözümü rahatsız eden bir durum olmadı.

Kokpiti boyamakta benim için biraz zahmetli oldu. Büyüteç kullanmadigimdan kalıptan çıkan küçücük düğmeleri göremedim. Firça ila boyamam bu sebepten eksik kalacagindan hiç o tekniği kullanmadan baska bir yol aradım. Bulduğumu da düşünüyorum. Tirmagimin ucuyla panel yüzeylerini hafifçe kazıdım. Böylece çıplak gözle göremediğimiz ancak orada bulunan çikintilarin üstündeki boyalar kazındı ve plastiğin rengi ortaya çıktı.

Bakalım bu maket ne zaman biter?

Iyi modeller!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2021 Saat 05:28
Hmmm. Monogram kokpiti alıp, Hasegawa ve Revell kalıplarının izdivacından doğan çocuğun içine tıkmışlar gibi. İçime doğru ağlıyorum.
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/04/2021 Saat 03:53
Yalim, bulabildiğin yerde bir tane kapmanı önermek isterim. Söyle de anlatmaya çalisayim, Japonya'da dükkan satisi olmadigindan bahsediyorlar. Bulması neredeyse imkansız halde.
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/05/2021 Saat 01:37
Uzun zaman oldu. Lanetlenmiş bir kaderim var sanırım. Bu zaman içinde yavaş yavaş ancak bu duruma gelebildim. Aslında nedense anlamsız bir şekilde planlama da yapmaya çalıştım. Bunun en büyük nedeni de detay çizgilerinin çok ince ya da sığ olması. Bu sebepten önce kuyruğun çıplak metal olan kısımlarını boyamaya karar verdim. Bunun için ağırlıklı olarak Alclad marka boya kullandım. Yalnız boyaları birbirleriyle karıştırıp kullandım. Son bir kere de GSI üretimi bir boyayı Alclad ile karıştırıp kullandım. En sonunda metalik olan kısımları korumaya almak için gövdenin geri kalan kısımlarını maskeleyip GSI'in yakın senelerde çıkardığı mat verdiğini kullandım. Bu verniğin özelliği normal verniğe göre son görünüşte buğulanmanın azaltılmış olması.

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/05/2021 Saat 01:40
Bir de kanopinin ön siperlik kısmında bulunan zırhlı camın kalınlığından kaynaklanan renk kaymasını tasvir etmek için GSI'in H96 Duman Mavisi rengini kullandım. Benim için gerçeğine yakın olan renk bu. Alsında bir gün içine yeter miktarda şeffaf yeşil katabilirsem daha da iyi olacaktır.

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/05/2021 Saat 01:57
Maketin kendisi bana göre çok güzel. Ben de elimden geldiğince hakkını vermeye çalışıyorum. Tabii her zaman ki gibi ne yazık ki gereksiz eklemeler de yapmaya çalışıyorum. Aslında tasvirde bulunmaya çabalıyorum desek daha doğru. Makineli topun çıkışının parçasının içi dolu. Bunun içini boşaltmayı düşündüm. Ancak sonradan farkettim ki içinden makineli topun namluları da gözüküyormuş. Dedim ya, tasvir etmeye çalıştım. Ben de elimdeki bazı parçaları kullanarak makineli topun namlusunu tasvir etmeye çalıştım. Bunun için Hauler markasının HLX48345 kod numaralı Valf Kolu setini ve Albion Alloys markasının MBT04 kod numaralı 0.4mm kalınlığındaki pirinç çubuklarını kullandım.
Makineli topun çıkışının ucu öncelikle yusyuvarlak değil, üstlerden basık. Bir de ortalanmış degil, açıklık hafif sola kayık. Fotoğraflardan tam belli olmasa da elimden ancak geldiği kadarı ile bu özellikleri yapmaya çalıştım.

Eğer cesaret edebilirsem kanopilere de bazı detayları eklemeyi düşünüyorum; eğer cesaret edebilirsem!

Düzenleyen Clumsy - 18/05/2021 Saat 02:12
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/05/2021 Saat 02:01
Son olarak maketin durumu şu halde:

Genel olarak gövdeyi toparlayıp boyaya hazır hale getirmek istiyorum. Sanırım 1-2 hafta sonra boyamaya başlarım.
Boyamadan önce astar niyetine sarı renk kullanmayı düşünüyorum. Sonrasında ise İsrail Hava Kuvvetlerinin renklerine boyayacağım.
-Sorumluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2022 Saat 00:12
Eee? Bu ne oldu? Merakla bekliyordum sonunu?
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/04/2023 Saat 01:54
Eee?....Hani? Yoksa perhiz yapıp A-4'e mi zayıfladı?

Düzenleyen Jolly Roger - 25/04/2023 Saat 01:54
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/04/2023 Saat 15:43
A-4’ü halledeyim çıkartmalarınıa devam edebilirim.
Bir şey olmuştu da gazım kaçmıştı:/
Ama bitecek tabii.
-Sorumluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/05/2023 Saat 23:28
Amaaaan Arkut, sen de Yalım oldun be abi!
Consume Ergo Sum
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2023 Saat 17:41
:)))
Hiç gocunmam, aksine gurur duyarım;)
-Sorumluuu...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04