Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Gemiler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Gemiler
Mesaj icon Konu: 1:144 Fairplay Harbour Tug Boat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
1980
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2
Alıntı 1980 Cevaplabullet Konu: 1:144 Fairplay Harbour Tug Boat
    Gönderim Zamanı: 11/04/2017 Saat 12:56
Herkese merhaba,

Ilk denemem diyebilirim. Yorum ve yöntem önerilerinizi bekliyorum.

Revell 1:144 Fairplay Harbour Tug Boat.

Düzenleyen 1980 - 11/04/2017 Saat 13:23
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 208
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/04/2017 Saat 08:53
Merhabalar!

Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz!

Şahsen bu tür maketerin hep ilgi çekici olduğunu düşünürüm. Zira alışılmış monoton renklerin dışında bir renklilik katıyorlar. Bu yüzden öncelikle bu maketi paylaştığınız için de teşekkür etmek isterim.

Ne kadar gemi maketi yapmasam da sanırım temel modelcilik konusunda elimden geldiğince yapıcı yorumlarda bulunmamın beklentilerinizi bir nebze de olsa karşılayacağını umuyorum.

İlk başta hizalama konusunda bariz bir hatanın olmadığından yola çıkarsak iyi bir giriş yapmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Bunun yanında yapıştırma esnasında da genel olarak beklenen sonuca ulaşmış olduğunuz gözüküyor. Pek tabii fotoğraflar bazı noktaları saklıyor olabilir ancak, özellikle büyük camların bulunduğu kısımlarda kabul edilebilir bir durum olduğunu savunabiliriz. Hangi yapıştırıcıyı kullanmış olduğunuzu bilmiyorum. Yine de en azından hatırlatmamın faydası olacaksa şeffaf parçalarda kuruduğunda şeffaflaşan tutkal kullanmanız en tatminkâr sonucu sağlayacaktır. Böylece normal maket yapıştırıcılarının meydana getireceği bozulmalardan da uzak durmuş olursunuz. Keza bu tür tutkalları bir yüzeye sıkıp kürdanucuyla uygulayarak yapıştırıcı taşmasını da en aza indirgersiniz.

Diğer yandan korkuluklardaki baskıdan dolayı bulunabilecek kalıp izleri ya da çapakların da mevcut fotoğraflar ışığında gerektiği gibi temizlenmiş olduğunu söyleyebilirim ki bu da temel gerekliliklerden birisidir.

Sanırım teknenin yapısı itibarıyla parçaların birleşiminden sonra çok fazla macun kullanılmasına gerek yok. Yine de ilk fotoğraftaki çanın bulunduğu yerin bize göre sağ taraftaki köşede tesviyenin gözden kaçmış olduğu izlenimi var. Birleştirmeden sonra yüzeyleri birbiriyle eşitlemek için zımparaladıktan sonra giderilmesi gereken boşluklar kaldığında maket macnuyla bu tür boşlukları doldurabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Kişisel olarak yapısal açıdan ilk denemenize göre keyifli ve tatminkâr bir sonuç olduğunu söylemek isterim.

Boyama konusunda da yine en iyisini yaparak fırça ile maketinizi boyamaya çalışmışsınız. Hangi boyaları kullandığınızı bilmiyorum. Eğer tiner bazlı ve enamel olarak adlandırdığımız teneke kutu ya da cam şişede Revell, Humbrol ya da Testors marka boyaları sentetik tinerle inceltip kullandıysanız başlangıç için en iyisini yapmışsınız demektir.
Teknenin alt rengini ve güvertedeki griyi kapatıcı bir şekilde uygulamış olmanızın yanında üst lacivert rengi biraz daha kapatıcı uygulayabilirdiniz diye düşünüyorum. (Aslında mevcut hâliyle lacivertin bu hâli kullanılmışlık havası veriyor ya bu tür teknikler ileri seviyelerde gözönünde bulundurulmalı ve şu aşamada önceliğin temel modelciliği sağlamlaştırmak olması gerekmektedir)
Fırça izi olarak yine kabul edilebilir bir sonuca ulaştığınızı düşünüyorum. Kullanmışsanız sentetik tiner mevcut şartlarda fırça boyama için en iyi yöntem zira yapısı itibarıyla biraz geç kuruyarak boyanın yüzeyde yayılmasına olanak sağlar. Belki boyayı terebentinle de inceltmeyi düşünebilirsiniz bu iş için ancak sonucu konusunda net bir şey söyleyemem tecrübem olmadığından.
Camlardaki boyamalara ya da pervane koruganlarına baktığımızda da çıtaların çizgilerinde taşmalar olduğu gözükmekte. Yapacağınız sonraki maketlerde el alışkanlığınız da artacağından bu sorunun üzerinden gelmeye başlayacaksınızdır. Eğer sorunu daha çabuk çözmek istiyorsanız maket için üretilmiş maskeleme bantlarından kullanabileceğinizi söylemek isterim. Camları bu bantlarla maskeledikten sonra daha rahat ve düzgün şekilde boyayabilirsiniz.

Boyadan sonra uygulanan sulu çıkartmalarda da (dekallerde) parlama gözükmüyor ve çıkartmalar düzgün hizalanmış duruyorlar. Bu durumda başarılısınız demektir.
Hatırlatmam gerekirse dekallerin parlak yüzeylere uygulanması lazım. Sanırım burada belki de size yardımcı olan durum boyaların parlak olmuş olmasıdır. İleride mat boya kullanırsanız dekal uygulamasından önce lütfen parlak vernik ile yüzeyi parlak hale getirin ve sonra dekalleri yapıştırın. Böylece dekallerin buradaki gibi pürüzsüz ve parlamamış olmasını yine sağlamış olursunuz.

İlk denemeniz için gayet keyifli bir sonuca ulaşmış olduğunuzu söyleyebilirim kişisel olarak. Umarım daha çok keyif alarak maket yapmaya devam edersiniz.

Yine bu maketle farklı bir hava yarattığınız için şahsen teşekkür ederim.

İyi maketler!
IP
1980
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 2
Alıntı 1980 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2017 Saat 09:28
Cevabınız için teşekkür ederim, açıkcası o olmamış, bu yamuk gibi eleştiriler bekliyordum, sandıgımdan iyi çıktı sonuç =)

Bazı sorulara cevap vermem gerekirse;
Öncelikle malesef bu makete başladığımda elimde yapıştırıcı, gerekli boyalar ve maket bıçağı vardı. Maketi yaparken ilerledikçe hırdavatçının, yapı marketlerin ve maket malezemesi satan bir işyerinin yollarını aşındırdım. Bahsettiğiniz putty, cam tutkalı, masekeleme bandı gibi malzemeleri artık edinmiş bulunuyorum. Bu bana yeter dediğim bir bölmeli kutum vardı, ağzına kadar dolmuş durumda =)

Boyama:
Boya olarak Revell'in su bazlı boyalarını kullanıyorum. Enamel boyalar için tiner vs kullanmak gerektiğinden ve evde bir bebek olduğundan pek uygun bir seçenek değil malesef. Ayrıca airbrush videoları izliyorum youtube dan, insanlar benim ortalama 3 saatte boyadığım yüzeyleri 5 dakikada pürüzsüz ve homojen olarak boyuyorlar. Maket yapımı için izole bir alanım olmadığından airbrush işine de giremiyorum.
Bu konuda bir sorum olacak. Tespitlerime göre fırça tipi oldukça önemli, ilginçtir ki Revell'in su bazlı boya için çıkarttığı set dahil birsürü farklı fırça denedim fakat bir fırça hariç gerisi boyarken iz bırakıyor veya boyanın makete tutunmasını engelliyor. Birkaç kat boya atmak gerçek anlamda saatler sürüyor. Fırça ile boyanan kısımda eğer iki fırça darbesi aynı yüzeye gelirse kat oluyor ve diğer yüzeylerden daha koyu bir renk ortaya çıkıyor. Weathering yaparken güzel bir görüntü fakat homojen dağılım için büyük problem. boyanın tamamen kurumasını beklemek ve zımpara ile boyayı inceltmek gerektiğinden (internette su bazlı boya için ıslak fırça ile böyle yüzeyleri inceltebileceğiniz yazıyor fakat çok zor ve uzun hatta beceremediğim bir teknik oldu) iş oldukça uzuyor. Fırçanın resmini çekip bilenlere sormak isterim, suluboya fırçası, kunduz kılı vs. bilginiz var ise bu fırçanın boylarından edinmek istiyorum, gerçekten büyük fark ediyor boyama işlemi. Resmi çekip ekleyeceğim.

Weathering:
Kanımca maket yapmanın en zevkli kısmı weathering, öğrenmek için Revell'in setinden aldım, azıcık bir pigment miktarının üzerine eklediğiniz bir damla su ile uygulanan yüzeyler gerçekten hayat buluyor. Maketi boyarken mümkün olduğunca kabartmalar ve detayları boya ile boğmamaya uğraştım fakat weathering uygulamadan önce beceremediğimi düşünüyordum, pas rengi ve koyu siyah pigmentleri uyguladığımda inanılmaz bir değişim geçirdi. 2. resimde gemi güvertesindeki beyaz kısımlar weathering öncesi hastane duvarı gibi gözükürken şimdi 40 senelik şehir hatları vapuru duvarı gibi gözüküyor. Cam, çerçeve ve kapı ayrıntılarına uygulanan siyah pigment ise detaylarda gölge etkisi yaratıp kapının veya çerçevelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Geminin alt yüzeyinde bulunan bordo boya üzerindeki ızgara ve burun kısmına da siyah eskitme uyguladım, eskitme öncesi ile çok fark oldu fakat resimlerde belli olmuyor. Siteye resimleri direk upload edemediğimden bir resim host bulup link atmak durumunda kaldım fakat resimlerin kalitesini düşürdü.

Maskeleme:
Biraz geç keşfettiğim ve malzemelerini geç edindiğim bir klasman. Geminin üst güverte kısmındaki camekan çerçevelerini maskeleme yapmadan boyadım ve düz bir çizgi elde edemedim(2.resim). Özellikle beyaz boyayı cam yüzeye uygularken inanılmaz problem yaşadım. Boya aldı başını gitti, tabi acemilik, maketin yapılmaya başamadan önce bulaşık deterjanlı suda yıkanması ve kalıplardan çıkarken üzerine uygulanan yağlı maddeyi atması için gerekli olduğunu bilmiyordum. Normalde üst güverte kutu içinden şeffaf parçalardan oluşacak şekilde çıkıyor, yani beyaz plastik yok. Tamamını boyayıp cam kısımlarını atlamanız gerekiyor, bunun için de Revell Color Stop isimli ürün varmış, zamanında keşfetseydim işim oldukça kolay olabilirdi. Plastik yüzeyler üzerine su bazlı boya uygularken boyanın yüzeye tutnabilmesi için bilinen bir yöntem var mıdır?
En zorlandığım kısımın geminin altındaki (3.resim) bordo ile lacivert kısmın birbirinden keskin çizgi ile ayrılan yüzeyini boyamak oldu. Revell maskeleme bandı aldım, bandı çekip iyice yapıştığına emin olup mavi kısmı boyamaya başladım. Bordo kısmı boyamak için bandı dikkatlice söktüm fakat beklediğimden çok daha beter bir uygulama oldu. Bant sökülürken az bir kısmı mükemmel şekilde çıktı ve düz bir boyanmış çizgi elde ettim. Fakat diğer kısımlarda sökerken hemen yanındaki mavi boyayı da kaldırıp aldı. Durum böyle olunca maviye boyadığım yüzey üzerinde maskeleme bandını yapıştırıp bordo kısmı boyamaya korktum, mecburen maskeleme yapmadan fırça ile milim milim mavi ile bordo sınırını boyadım. Böyle durumlar için tavsiyeniz var ise öğrenmek isterim.

Diorama:
Yine internette ve modelsitesi forumunda çok güzel dioramalar gördüm. Ben de benzer birşey yapmak istiyorum. Strafor içini oyup, yüzeyini koyu maviye boyayıp, silikon olduğunu düşündüğüm madde ile dalgalar yapmayı deneyeceğim. Burada silikon, çekomastik vb. bir malzeme tavsiyeniz olursa sevinirim.

Sıradaki projem HMS Victory gemisi. https://www.revell.de/produkte/modellbau/schiffe/segelschiffe/id/05408.html
Tabiki airbrush kullanamayacağımdan oldukça uzun sürecek. Yeni bir başlıkta ilerledikçe resimleri paylaşacağım.

Düzenleyen 1980 - 21/04/2017 Saat 09:30
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04